این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  صالحی انرژی اتمی

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  صالحی انرژی اتمی را از این سایت دریافت کنید.

  علی‌اکبر صالحی

  علی‌اکبر صالحی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  علی‌اکبر صالحی

  معاون رئیس‌جمهور

  رئیس سازمان انرژی اتمی ایران

  دوره مسئولیت

  ۲۵ مرداد ۱۳۹۲ – ۷ شهریور ۱۴۰۰

  رئیس‌جمهور حسن روحانی

  پس از فریدون عباسی دوانی

  پیش از محمد اسلامی

  دوره مسئولیت

  ۱ مرداد ۱۳۸۸ – ۲۲ آذر ۱۳۸۹

  رئیس‌جمهور محمود احمدی‌نژاد

  پس از غلام‌رضا آقازاده

  پیش از محمد احمدیان (سرپرست)

  وزیر امور خارجه

  دوره مسئولیت

  ۱۰ بهمن ۱۳۸۹ – ۲۴ مرداد ۱۳۹۲

  سرپرست: ۲۲ آذر – ۱۰ بهمن ۱۳۸۹

  رئیس‌جمهور محمود احمدی‌نژاد

  قائم‌مقام سید امیرمنصور برقعی

  پس از منوچهر متکی

  پیش از محمدجواد ظریف

  نمایندهٔ ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

  دوره مسئولیت

  ۱۳۷۷ – آذر ۱۳۸۲

  پس از محمدصادق آیت‌اللهی

  پیش از پیروز حسینی

  رئیس دانشگاه صنعتی شریف

  دوره مسئولیت

  ۱۳۶۱ – ۱۳۶۳ پس از عباس انواری پیش از عباس انواری

  دوره مسئولیت

  ۱۳۶۸ – ۱۳۷۲ پس از عباس انواری پیش از محمد اعتمادی

  رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی

  دوره مسئولیت

  ۱۳۶۷ – ۱۳۶۸ اطلاعات شخصی

  زاده ۴ فروردین ۱۳۲۸ ‏(۷۳ سال)

  کربلا، پادشاهی عراق[۱]

  ملیت ایرانی

  همسر(ان) زهرا رادفر[۲][۳]

  روابط جواد صالحی (برادر)

  فرزندان یک دختر .[۴] میسا و نوه دختری بنام فرشاد و ونداد

  هیئت دولت دولت دهم دولت یازدهم دولت دوازدهم دین اسلام (شیعه) جایزه‌ها نشان خدمت (درجه یک)

  نشان شجاعت (درجه یک)

  نشان وطن[۵] امضا

  پیشینه پژوهشی

  تخصص مهندسی هسته‌ای فیزیک هسته‌ای

  محل تحصیل دانشگاه آمریکایی بیروت

  مؤسسه فناوری ماساچوست

  پایان‌نامه (۱۹۷۷)

  استاد راهنما Michael J. Driscoll

  محل کار دانشگاه صنعتی شریف

  دانشگاه بین‌المللی امام خمینی

  علی‌اکبر صالحی (زاده ۴ فروردین ۱۳۲۸ در کربلا)[۶] معاون پیشین رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۴۰۰ بوده‌است. صالحی پیشتر، از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۸۹ نیز همین سمت را بر عهده داشت. صالحی از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ وزیر امور خارجه ایران بود.[۷] او از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۲ نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود و بین سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸، معاونت دبیرکل سازمان همکاری اسلامی را بر عهده داشت. علی اکبر صالحی در ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ بعنوان معاون پژوهشی و قائم مقام رئیس فرهنگستان علوم ایران منصوب شد.

  علی‌اکبر صالحی تحصیلات خود را در دانشگاه آمریکایی بیروت (AUB) و مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT)[۸]در رشته‌های فیزیک هسته‌ای و مهندسی هسته‌ای انجام داده‌است. او استاد مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف است و دو دوره رئیس این دانشگاه بوده‌است. صالحی همچنین ریاست دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین را بر عهده داشته‌است.

  اوایل زندگی و تحصیل[ویرایش]

  علی‌اکبر صالحی روز ۴ فروردین ۱۳۲۸ در شهر کربلا در عراق به دنیا آمد و در سن ۹ سالگی از زادگاهش کربلا به ایران آمد. او از نوادگان محمدصالح برغانی قزوینی است؛ همین ‌طور پدر وی احمد صالحی خواهرزاده عمادالکتاب است. برادر او جواد صالحی نیز عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف است.

  پس از دریافت دیپلم متوسطه، در سال ۱۹۶۸ میلادی (۱۳۴۷) به دانشگاه آمریکایی بیروت رفت و در سال ۱۳۵۰ مدرک کارشناسی فیزیک دریافت کرد. وی یک سال بعد کارشناسی ارشد فیزیک خود را در سال ۱۳۵۱ خورشیدی از همان دانشگاه دریافت کرد. نهایتاً در ۱۳۵۶ از مؤسسه فناوری ماساچوست آمریکا به اخذ درجه دکترا در رشته مهندسی هسته‌ای نائل آمد.[۹]گرایش‌های تحقیقاتی او محاسبات توزیع نوترون در سلول‌های سوخت راکتور، دینامیک رآکتور، مدیریت سوخت رآکتور، پردازش رایانه‌ای داده‌ها و انرژی هستند.

  در ۲۰ مهر ۱۳۹۹ اعلام شد که نتیجه آزمایش بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ علی‌اکبر صالحی، مثبت بوده است.[۱۰]

  مسئولیت‌های علمی[ویرایش]

  ریاست دانشگاه‌های شریف و امام خمینی قزوین[ویرایش]

  پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران، در سال ۱۳۵۸ قائم مقام معاون آموزشی دانشگاه صنعتی شریف شد. در اواسط دهه شصت همراه هیأتی به ایالات متحده آمریکا رفت تا از میان ایرانی‌های مقیم آمریکا برای دانشگاه‌های کشور، هیئت علمی جذب کند. مدتی معاون آموزشی وزیر وقت علوم (ایرج فاضل) شد. امّا پس از مدتی استعفاء کرد و به بخش مهندسی هسته‌ای دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف بازگشت.

  صالحی در سال ۱۳۶۷ به عنوان اولین رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین انتخاب شد. اما به دلیل بیماری رئیس وقت دانشگاه صنعتی شریف نتوانست در این سمت بماند و مجدداً به ریاست دانشگاه صنعتی شریف منصوب شد. وی بین سال‌های ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۴ و ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۲ ریاست دانشگاه صنعتی شریف را بر عهده داشت.[۱۱][۱۲][۱۳]

  هم‌اکنون، علی‌اکبر صالحی با مرتبهٔ علمی استاد، عضو هیئت علمی هسته دانشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف است.[۱۴]

  نمایندگی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی[ویرایش]

  او پس از دو دور ریاست بر این دانشگاه، به عنوان نمایندهٔ ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتخاب شد که تا سال ۱۳۸۲ در این سمت مشغول کار بود.[۱۱]

  تأسیس دانشگاه غیردولتی غیرانتفاعی خاتم[ویرایش]

  وی به اتّفاق دیگر همکاران دانشگاهی، در سال ۱۳۶۷ با اخذ مجوز از شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه غیردولتی غیرانتفاعی خاتم را در تهران تأسیس نموده و از آن تاریخ تاکنون در هیئت مؤسس آن عضویت دارد.

  تولید صفحات سوخت هسته‌ای[ویرایش]

  پروژه غنی‌سازی ۲۰ درصدی سوخت هسته‌ای و تبدیل آن به صفحات سوخت برای بکارگیری در رآکتور تحقیقاتی تهران که از افتخار آمیزترین پروژه‌های علمی تحقیقاتی دانشمندان هسته‌ای ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران شمرده می‌شود،و همچین غنی سازی تا ۶۰ درصد بمنظور استفاده در پیشران هسته ای بنا به پیشنهاد علی اکبر صالحی آغاز و تحت راهنمایی‌های وی با موفقیت به نتیجه رسید.

  عضویت در سازمان‌های فرهنگی[ویرایش]

  او عضو فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و مرکز بین‌المللی فیزیک نظری عبدالسلام (ICTP) در تریسته ایتالیا است.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  در مورد علی اکبر صالحی در ویکی تابناک بیشتر بخوانید

  حقیقت همیشه تابناک است|پر بیننده ترین سایت خبری تحلیلی فارسی زبان جهان|اخبار سیاسی اخبار فرهنگی اخبار اجتماعی اخبار اقتصادی اخبار ورزشی در سایت تابناک

  در مورد علی اکبر صالحی در ویکی تابناک بیشتر بخوانید

  کلیات

  علی‌اکبر صالحی متولد ۴ فروردین ۱۳۲۸ در کربلا است که از سال ۱۳۹۲ معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران است. صالحی پیشتر از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۸۹ نیز همین سمت را بر عهده داشت. صالحی از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ وزیر امور خارجه ایران بود. او از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۲ نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود و بین سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸، معاونت دبیرکل سازمان همکاری اسلامی را بر عهده داشت.

  علی‌اکبر صالحی تحصیلات خود را در دانشگاه آمریکایی بیروت و مؤسسه فناوری ماساچوست در رشته‌های فیزیک هسته‌ای و مهندسی هسته‌ای انجام داده‌است. او استاد مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف است و دو دوره رئیس این دانشگاه بوده‌است. صالحی همچنین ریاست دانشگاه بین‌المللی امام خمینی ره قزوین را بر عهده داشته‌است.

  زندگی شخصی

  علی‌اکبر صالحی روز ۴ فروردین ۱۳۲۸ در شهر کربلا در عراق به دنیا آمد و در سن ۹ سالگی از زادگاهش کربلا به ایران آمد. او از نوادگان محمدصالح قزوینی است و اصالتی قزوینی دارد. پدر وی احمد صالحی خواهرزاده عمادالکتاب است.

  پس از دریافت دیپلم متوسطه، در سال ۱۹۶۸ میلادی (۱۳۴۷) به دانشگاه آمریکایی بیروت رفت و در سال ۱۳۵۰ مدرک کارشناسی فیزیک دریافت کرد. وی یک سال بعد کارشناسی ارشد فیزیک خود را در سال ۱۳۵۱ خورشیدی از همان دانشگاه دریافت کرد. نهایتاً در ۱۳۵۶ از مؤسسه فناوری ماساچوست آمریکا به اخذ درجه دکترا در رشته مهندسی هسته‌ای نائل آمد.

  گرایش‌های تحقیقاتی او محاسبات توزیع نوترون در سلول‌های سوخت راکتور، دینامیک رآکتور، مدیریت سوخت رآکتور،  پردازش رایانه‌ای داده‌ها و انرژی هستند.

  ریاست دانشگاه‌های شریف و امام خمینی  ره قزوین

  پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران، در سال ۱۳۵۸ قائم مقام معاون آموزشی دانشگاه صنعتی شریف شد. در اواسط دهه شصت همراه هیأتی به ایالات متحده آمریکا رفت تا از میان ایرانی‌های مقیم آمریکا برای دانشگاه‌های کشور، هیئت علمی جذب کند. مدتی معاون آموزشی وزیر وقت علوم (ایرج فاضل) شد. امّا پس از مدتی استعفاء کرد و به بخش مهندسی هسته‌ای دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف بازگشت.

  صالحی در سال ۱۳۶۷ به عنوان اولین رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین انتخاب شد. اما به دلیل بیماری رئیس وقت دانشگاه صنعتی شریف نتوانست در این سمت بماند و مجدداً به ریاست دانشگاه صنعتی شریف منصوب شد. وی بین سال‌های ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۴ و ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۲ ریاست دانشگاه صنعتی شریف را بر عهده داشت.

  هم‌اکنون، علی‌اکبر صالحی با مرتبه علمی استاد، عضو هیئت علمی دانشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف است.

  نمایندگی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

  او پس از دو دور ریاست بر این دانشگاه، به عنوان نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتخاب شد که تا سال ۱۳۸۲ در این سمت مشغول کار بود.

  نمایندگی دائمی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (۱۳۸۲–۱۳۷۷)

  صالحی در سال ۱۳۷۷ توسط رئیس‌جمهور سید محمد خاتمی به عنوان نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منصوب شد و به مدت پنج سال تا آذر ۱۳۸۲ در این سمت فعالیت کرد. صالحی، در دوران نمایندگی در آژانس انرژی اتمی، به دلیل داشتن دیدگاه‌های میانه‌رو، مورد توجه غربی‌ها بوده‌است. او در ۱۸ دسامبر ۲۰۰۳، از سوی ایران پروتکل الحاقی پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را امضاء کرد.

  مشاور وزیر امور خارجه در مسائل بین‌الملل (۱۳۸۴–۱۳۸۳)

  صالحی در سال ۱۳۸۳ و هم‌زمان با آغاز مذاکرات ایران به رهبری حسن روحانی و سه کشور اروپایی در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران، از سوی کمال خرازی، وزیر امور خارجه دولت هشتم جمهوری اسلامی ایران به عنوان مشاور وزیر در مسائل بین‌الملل منصوب شده و در برخی جلسات مذاکرات هسته‌ای حضور داشت.

  معاونت سازمان کنفرانس اسلامی، جده عربستان (۱۳۸۸–۱۳۸۴)

  صالحی در دوره ریاست اکمل‌الدین احسان‌اوغلو از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹، معاونت دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی را بر عهده داشت. با انتصاب صالحی به ریاست سازمان انرژی اتمی ایران، وی از این سمت استعفاء کرد.

  معاونت رئیس‌جمهور و ریاست سازمان انرژی اتمی ایران (۱۳۹۰–۱۳۸۸)

  پس از اعلام استعفای غلام‌رضا آقازاده از ریاست سازمان انرژی اتمی ایران در تیر ۱۳۸۸،  محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت ایران که به شدت از امضای پروتکل الحاقی به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای انتقاد کرده بود، صالحی را که شخص امضاءکننده این پروتکل بود به عنوان جانشین آقازاده منصوب کرد.

  پس از آنکه صالحی خبر از جایگزینی رضا نجفی با علی‌اصغر سلطانیه به عنوان نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داد،  منوچهر متکی وزیرخارجه وقت، دوره کاری علی‌اصغر سلطانیه را تمدید کرد. در پی ایراد اتهام جاسوسی به حسین موسویان، عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، صالحی این اتهام را رد کرد. ولی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران سه روز پس از سخنان صالحی دربارهٔ حسین موسویان، تأکید کرد اقدام موسویان مصداق جاسوسی است.

  وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران (۱۳۹۲–۱۳۸۹)

  پس از برکناری منوچهر متکی که در سفر دیپلماتیک به سر می‌برد در آذر ۱۳۸۹، صالحی با حفظ سمت ریاست سازمان انرژی اتمی به عنوان سرپرست وزارت امور خارجه ایران منصوب شد. او در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۸۹، به عنوان وزیر پیشنهادی امور خارجه به مجلس شورای اسلامی معرفی شد و در دهم بهمن از مجلس رای اعتماد گرفت و رسماً وزیر امور خارجه شد.

  علی‌اکبر صالحی، در خرداد سال ۱۳۹۰ به دلیل انتخاب محمدشریف ملک‌زاده به سمت معاونت اداری و مالی، تا آستانه استیضاح پیش رفت. ملک‌زاده روز دوم تیر ۱۳۹۰ بازداشت شد.

  وی در مصاحبه‌ای که بعد از اتمام دوره مسئولیتش انجام داد، عنوان کرد که شخصاً تمایل زیادی برای برقراری رابطه با کشور‌های عربی و آمریکا داشته که به دلیل عدم موافقت رهبر انقلاب این کار عملی نشده‌است.

  معاونت رئیس‌جمهور و ریاست سازمان انرژی اتمی ایران (۱۳۹۲-اکنون)

  منبع مطلب : www.tabnak.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید