این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  طریقه خواندن نماز والدین

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  طریقه خواندن نماز والدین را از این سایت دریافت کنید.

  نحوه خواندن نماز والدین

  نماز والدین در شب جمعه ثواب زیادی دارد و باعث شادی روح والدینی که از دنیا رفته اند می شود. در این مطلب با نحوه خواندن این نماز و آثار آن آشنا می شوید.

  نحوه خواندن نماز والدین

  نماز والدین در شب جمعه ثواب زیادی دارد و باعث شادی روح والدینی که از دنیا رفته اند می شود. در این مطلب با نحوه خواندن این نماز و آثار آن آشنا می شوید.

  نحوه خواندن نماز والدین

  یکی از حقوقی که والدین چه در زمان حیات و چه بعد از وفات شان بر گردن فرزندان دارند خواندن نماز برای والدین است. این نماز را بخوانید تا هم والدین تان شاد شوند و هم فرزندان تان بعدها برای خودتان بخوانند.

  نحوه خواندن نماز والدین در شب جمعه

  این نماز دو رکعت است؛

  در رکعت اول بعد از حمد 10 مرتبه آیه 41 سوره ابراهیم را بخوانید:

  «رَبَّنَا اغْفِرْ لِی وَ لِوَالِدَیَّ وَ لِلْمُؤْمِنِینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِسَابُ»

  «پروردگارا! من و پدر و مادرم و همه مؤمنان را در آن روز که حساب برپا می‌شود بیامرز»

  در رکعت دوم بعد از حمد 10 مرتبه آیه 28 سوره نوح را بخوانید:

  «رَبِّ اغْفِرْ لِی وَ لِوَالِدَیَّ وَ لِمَنْ دَخَلَ بَیْتِیَ مُؤْمِنًا وَ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ لَا تَزِدِ الظَّالِمِینَ إِلَّا تَبَارًا»

  «پروردگارا! مرا و پدر و مادرم و تمام کسانی را که با ایمان وارد خانه من شدند و جمیع مردان و زنان باایمان را بیامرز و ظالمان را جز هلاکت میفزا»

  بعد از سلام نماز بدون این که از حالت نماز خواندن خارج شوید 10 مرتبه آیه 24 سوره اسرا را بخوانید:

  «رَبِّ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانِی صَغِیرًا»

  «پروردگارا! همان گونه که آنها مرا در کوچکی تربیت کردند، مشمول رحمت شان قرار ده»

  زمان خواندن نماز والدین

  بهترین وقت برای خواندن این نماز شب جمعه و بین نماز مغرب و عشا می باشد.

  منبع نماز والدین

  ترتیب خواندن نماز والدین در شب جمعه در منابع مختلف متفاوت است اما شبخ عباس قمی در کتاب مفاتیح الجنان به نقل از کتاب مکارم الاخلاق روش بالا را برای خواندن این نماز توصیه کرده است. این نماز در کتاب مستدرک الوسیله و مستنبط المسائل نیز ذکر شده است.

  خواندن نماز والدین به روش های دیگر

  در کتاب مکارم الاخلاق نماز والدین به این صورت نیز آورده شده است:

  یک نماز دو رکعتی بخوانید و در هر رکعت بعد از حمد 20 مرتبه آیه «رَبِّ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانِی صَغِیرًا» را بخوانید. بعد از سلام نماز هم به سجده بروید و 10 مرتبه همین آیه را تکرار کنید.

  آثار نماز والدین در شب جمعه

  برای نماز والدین در شب جمعه ثواب های فراوانی ذکر شده است:

  اگر پدر و مادرتان زنده باشند مورد رحمت خدا قرار می گیرند.

  اگر والدین تان فوت کرده باشند خداوند آن ها را می آمرزد.

  خواندن این نماز درهای رحمت الهی را باز می کند.

  به دلیل آیه 28 سوره نوح (ع) که در رکعت دوم خوانده می شود هر مهمانی که وارد خانه تان شود مورد لطف خداوند قرار می گیرد.

  این نماز مانند یک داروی ضد افسردگی عمل می کند. پس اگر مصیبتی به شما وارد شده و دچار افسردگی شده اید خواندن این نماز کمک حالتان خواهد بود.

  اگر هنوز قانع نشده اید که این نماز چه نماز معرکه ای است کافیست بدانید اگر پدر و مادر کسی که این نمزا را می خواند از دنیا رفته باشند آرزو می کنند که زنده شوند و پای فرزندشان را به خاطر خواندن این نماز ببوسند.

  بهترین دعاها برای والدین

  در قرآن و روایات دعاهای فراوانی برای شادی پدر و مادر آمده است و می توانید در قنوت نمازهایتان آن را بخوانید. تعدادی از آن ها به این شرح است:

  «رَبِّ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانِی صَغِیرًا» (آیه 24 سوره اسرا)

  «رَبَّنَا اغْفِرْ لِی وَ لِوَالِدَیَّ وَ لِلْمُؤْمِنِینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِسَابُ» (آیه 41 سوره ابراهیم)

  «رَبِّ اغْفِرْ لِی وَ لِوَالِدَیَّ» (آیه 28 سوره نوح)

  نیایش شماره 24 صحیفه سجادیه که قسمتی از آن را به همراه ترجمه اش اینجا گذاشته ایم تا دست تان بیاید که چه دعای دلنشینی است:

  «اللَّهُمَّ لَا تُنْسِنِی ذِکْرَهُمَا فِی أَدْبَارِ صَلَوَاتِی وَ فِی إِنًى مِنْ آنَاءِ لَیْلِی وَ فِی کُلِّ سَاعَةٍ مِنْ سَاعَاتِ نَهَارِی.

  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ اغْفِرْ لِی بِدُعَائِی لَهُمَا، وَ اغْفِرْ لَهُمَا بِبِرِّهِمَا بِی مَغْفِرَةً حَتْماً وَ ارْضَ عَنْهُمَا بِشَفَاعَتِی لَهُمَا رِضًى عَزْماً وَ بَلِّغْهُمَا بِالْکَرَامَةِ مَوَاطِنَ السَّلَامَةِ.

  اللَّهُمَّ وَ إِنْ سَبَقَتْ مَغْفِرَتُکَ لَهُمَا فَشَفِّعْهُمَا فِیَّ وَ إِنْ سَبَقَتْ مَغْفِرَتُکَ لِی فَشَفِّعْنِی فِیهِمَا حَتَّى نَجْتَمِعَ بِرَأْفَتِکَ فِی دَارِ کَرَامَتِکَ وَ مَحَلِّ مَغْفِرَتِکَ وَ رَحْمَتِکَ إِنَّکَ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ وَ الْمَنِّ الْقَدِیمِ وَ أَنْتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِینَ»

  «خداوندا، پس از هر نماز من و در هر وقت دیگر از اوقات شب و در هر ساعت از ساعات روز، پدر و مادرم را از یاد من مبر.

  بار خدایا، درود فرست بر محمد و خاندانش و مرا به سبب دعایى که در حق ایشان مى‏‌کنم بیامرز و آن دو را به سبب نیکى و مهربانى که در حق من کرده‌ اند از مغفرت خویش بهره مند فرما و به شفاعت من از ایشان خشنود شو و نیک خشنود شو و آنان را گرامى دار و به جاهاى امن و آسایش بهشت رسان.

  خداوندا، آن دو را شفیع من گردان اگر آنها را پیش از من آمرزیده‌ اى و مرا شفیع ایشان گردان اگر مرا پیش از ایشان آمرزیده‌ اى، تا من و پدر و مادرم در سایه لطف و رأفت تو، در سراى کرامت و جایگاه مغفرت و رحمت تو، همنشین هم گردیم، که تو را بخشایش بزرگ است و نعمت قدیم و تو مهربان ترین مهربانانی.»

  کارهایی برای شادی روح اموات

  غیر از نماز والدین اعمال مستحب دیگری هم وجود دارد که می تواند به آنها کمک کرده و روحشان را شاد کند.

  از جمله این اعمال خواندن دو رکعت نماز است که در کتاب فلاح السائل سید ابن طاووس نقل شده است. در هر رکعت از این نماز بعد از حمد سوره کافرون و سپس سوره توحید را بخوانید. پس از نماز نیز بگویید: «اللّهمّ إنّى قد وهبت ثوابها لأهل المقابر من المؤمنین»؛ «خداوندا من ثواب آن را به مردگان هدیه نمودم»

  آیت الله جوادی آملی نیز توصیه کرده اند که سوره های قرآن خصوصا سوره های قدر، توحید، حمد، یاسین و... برای اموات مفید است.

  منبع مطلب : rasekhoon.net

  نماز والدین را چگونه بخوانیم؟ خواص و آثار نماز والدین

  همه آنچه میخواهید درباره نماز والدین بدانید در یک مقاله | آموزش نماز والدین بهمراه مطالب کاربردی دیگر پیرامون نماز هدیه فرزندان به پدر و مادر

  نماز والدین را چگونه بخوانیم؟ خواص و آثار نماز والدین

  انتشار: ۱۹ دلو ۱۳۹۸ سرویس: اطلس پلاس شناسه مطلب: 77034

  تکریم و تعظیم پدر و مادر، با مرگ آنها به پایان نمیرسد! این جمله شاید برای خیلی از شما تکان دهنده باشد و بپرسید چطور بعد از فوت والدین در حق آنها نیکی کنیم؟

  در این نوشته میخوانید چطور با خواندن نماز والدین و هدیه آن به روح پدر و مادر، گوشه ای از حق آنها را بجای بیاورید.

  فلسفه نماز والدین

  معروف این است که میگویند بعد از مرگ، دست انسان ها از دارِ دنیا کوتاه میشود، شاید این جمله از یک زوایه درست باشد اما قطعا یک حکم عمومی و فراگیر نیست.

  به این دلیل که انسان زرنگ با انجام بعضی از کارها میتواند بعد از مرگ همچنان از دنیا استفاده و برای خودش ثواب کسب کند.

  این قبیل کارها که آثار و نتایجش بعد از مرگ آدمیزاد قطع نمیشود، در معارف اسلامی تعبیر به «باقیات الصالحات» میشود.

  غیر از باقیات الصالحات که بدست خود فرد و پیش از مرگش کِشت میشود، بعضی کارهای دیگر هم هست که بعد از مرگ و توسط باقی ماندگان فرد متوفی انجام شده و ثوابش در آن دنیا به روح مرده میرسد.

  نماز والدین که توسط فرزندان خوانده میشود، یکی از همین کارهاست که مطابق روایات ما، اثرات عجیبی در زندگی برزخی پدر و مادر دارد و گرفتاری های عجیبی را از پیش پای آنها بر میدارد.

  در ادامه این مقاله درباره نماز والدین توسط فرزندان و آموزش کامل آن بیشتر صحبت میکنیم.

  محتوای نماز والدین

  پایه و اساس نماز والدین بر طلب مغفرت و آمرزش برای خود شخص، و پدر و مادر وی بنا شده است.

  نگاهی به مضمون و ترجمه آنچه در نماز والدین میخوانیم نشان میدهد در همه اذکار، بنوعی طلب مغفرت برای پدر و مادر از درگاه خدا است.

  ادعیه ای که در این نماز میخوانیم از دعاهای مشهور قرآنی است که در قنوت نمازها و دیگر اوقات نیز میتوان خواند اما خواندن آنها با همین شکل و دستوری که در منابع از جمله مفاتیح الجنان آمده، اثرات عحیبی برای روح پدر و مادرهایمان در عالم برزخ دارد.

  آموزش نماز هدیه به پدر و مادر

  نماز والدین در منابع مختلف روایی به اشکال گوناگون بیان شده که شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان به نقل از کتاب مکارم الأخلاق، ترتیب این نماز را اینگونه بیان کرده است:

  ابتدا نیت میکنید: «دو رکعت نماز والدین بجا می آورم قربه إلی الله» و بعد سوره حمد را میخوانید. بعد از آن ۱۰ مرتبه این ذکر را بخوانید:

  رَبِّ اغْفِرْلى وَ لِوالِدَىَّ وَ لِلْمُؤْمِنینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِسابُ

  پروردگارا مرا و پدر و مادرم و همه اهل ایمان را روزى که حساب برپا میشود بیامرز

  آنگاه به رکوع و سجده رفته و در رکعت دوم بعد از سوره حمد، این ذکر را ۱۰ مرتبه بخوانید:

  رَبِّ اغْفِرْلى وَ لِوالِدَىَّ وَ لِمَنْ دَخَلَ بَیْتِىَ مُؤْمِناً وَ لِلْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤْمِناتِ

  پروردگارا مرا و پدر و مادرم و هرکه وارد خانه ام شد و مردان مؤمن و زنان مؤمن را بیامرز

  سپس به رکوع و سجده رفته و بعد از سلام نماز والدین ، بدون آنکه حالت نماز بهم بخورد، یعنی حرفی بزنید یا کاری بکنید ۱۰ بار این ذکر را بخوانید:

  رَبِّ ارْحَمْهُما کَما رَبَّیانى صَغیراً

  پروردگارا به پدر و مادرم رحم کن، چنان که مرا در کودکى پروریدند

  تبریک میگوییم! شما بهمین راحتی نماز والدین را خواندید و انشاءالله خداوند به سبب این نماز، پدر و مادر شما را مورد رحمت واسعه خودش قرار بدهد.

  آیا نماز والدین قنوت دارد؟

  از جمله سوالات پرتکراری که توسط شما عزیزان مدام پرسیده میشود و در بحث نماز والدین، به یکی از جستجوهای پرتکرار در گوگل هم تبدیل شده این است که آیا نماز والدین قنوت هم دارد؟

  ریشه این سوال این است که در کتاب شریف مفاتیح الجنان (به عنوان رایج ترین منبع مورد رجوع مردم) چیزی در مورد قنوت نماز والدین نیامده است. اما آیا اینکه مرحوم شیخ عباس قمی نامی از قنوت نیاورده دلیل میشود براینکه نماز والدین قنوت ندارد؟

  اگر به متن اصلی مفاتیح الجنان مراجعه کنید میبینید در بیان چگونگی خواندن این نماز، نامی از رکوع و سجده هم نیامده، بنابراین باید نتیجه بگیریم نماز هدیه به پدر و مادر رکوع و سجده هم ندارد؟

  اینکه در این متن نامی از قنوت نیامده به این دلیل است که دستور خاص و یا ذکر خاصی برای آن وارد نشده و شما میتوانید از دعاهای قنوت نماز هرکدام را خواستید بخوانید. همانطور که برای رکوع و سجود نماز والدین هم دستور خاصی نداریم بنابراین شیخ عباس قمی نامی از آنها هم نیاورده است.

  یک نکته کلی در مورد قنوت که باید بدانید و خیلی جاها (از جمله همین مورد) میتواند راهگشایتان باشد این است که قنوت، جزو مستحبات نماز است و حتی اگر شما در نماز های واجب هم آنرا نخوانید مشکلی در نماز ایجاد نمیکند (هرچند بدلیل ثواب فراوانی که دارد، بهتر است آنرا همیشه بخوانید).

  حالا در نمازهای مستحبی مانند نماز والدین هم قاعده همین است. شما میتوانید قنوت نخوانید هرچند خواندن آن مستحب است و ثواب نماز را یقینا بیشتر میکند.

  این را هم بخوانید: بهترین مواقع استجابت دعا چه وقتی است؟

  خواص و آثار نماز والدین

  تا اینجای کار، حتما در ذهن شما این سوال مطرح شده که نماز هدیه به پدر و مادر چه آثار و خواصی دارد؟

  جستجوهای رایج اینترنتی در این زمینه، جوابهای متنوعی پیش روی شما قرار میدهد از جمله اینکه:

  باعث آمرزش مهمانهایی میشود که به آن خانه وارد میشوند.

  پدر و مادر آرزو میکنند ایکاش زنده شوند و بیایند زانوی فرزندشان که این نماز را خوانده ببوسند.

  این نماز خاصیت ضد افسردگی دارد

  و…

  اینها نتایجی است که با جستجوی اینترنتی به آنها دست پیدا کردیم اما مراجعه به منابع روایی، در این خصوص چیز واضح و مشخصی بیان نکرده است.

  مرحوم شیخ عباس قمی در مفاتیح نیز در خصوص آثار نماز والدین چیزی نگفته و فقط روش خواندن آن را بیان کرده است.

  هرچند آثار و خواصی که در منابع اینترنتی برای این نماز ذکر شده، مغایرتی با آموزه های اسلامی ندارد و به لطف و رحمت پروردگار، خواندن این نماز میتواند این آثار را هم شامل شود اما چون وظیفه ما ارائه آموزشهای دینی مطابق منابع معتبر است، موارد ذکر شده را مستقلا رد یا تایید نمیتوانیم.

  بهترین زمان برای خواندن نماز پدر و مادر

  منبع مطلب : atlaspress.af

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 14 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید