این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  طلای خالص

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  طلای خالص را از این سایت دریافت کنید.

  طلا

  طلا

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  طلا، 79Au

  طلا

  ظاهر metallic yellow

  جرم اتمی استاندارد (r، استاندارد) ۱۹۶٫۹۶۶۵۷۰(۴)[۱]

  طلا در جدول تناوبی Ag ↑

  Au

  ↓ Rg پلاتین ← طلا → جیوه عدد اتمی () 79 گروه گروه ۱۱ دوره دوره 6 بلوک بلوک-d

  دسته Transition metal

  آرایش الکترونی [Xe] 4f14 5d10 6s1

  لایه الکترونی 2, 8, 18, 32, 18, 1 ویژگی‌های فیزیکی فاز در STP جامد

  نقطه ذوب 1337.33 K ​(1064.18 °C, ​1947.52 °F)

  نقطه جوش 3129 K ​(2856 °C, ​5173 °F)

  چگالی (near r.t.) 19.30 g/cm3

  در حالت مایع (at m.p.) 17.31 g/cm3

  حرارت همجوشی 12.55 kJ/mol

  آنتالپی تبخیر 324 kJ/mol

  ظرفیت حرارتی مولی 25.418 J/(mol·K)

  فشار بخار

  فشار (Pa) ۱ ۱۰ ۱۰۰ ۱ K ۱۰ K ۱۰۰ K

  در دمای (K) 1646 1814 2021 2281 2620 3078

  ویژگی‌های اتمی

  عدد اکسایش −3, −2, −1, 0,[۲] +1, +2, +3, +5 (an amphoteric اکسید)

  الکترونگاتیوی مقیاس پائولینگ: 2.54

  انرژی یونش 1st: 890.1 kJ/mol 2nd: 1980 kJ/mol

  شعاع اتمی empirical: 144 pm

  شعاع کووالانسی pm 136±6

  شعاع واندروالسی 166 pm

  خط طیف نوری طلا

  دیگر ویژگی ها

  ساختار بلوری ​Lattice face centered cubic

  پرونده:Lattice face centered cubic

  سرعت صوت thin rod 2030 m/s (at r.t.)

  انبساط حرارتی 14.2 µm/(m·K) (at 25 °C)

  رسانندگی گرمایی 318 W/(m·K)

  رسانش الکتریکی 22.14 n Ω·m (at 20 °C)

  رسانش مغناطیسی diamagnetic

  مدول یانگ 79 GPa مدول برشی 27 GPa مدول حجمی 180 GPa نسبت پواسون 0.44 سختی موس 2.5 سختی ویکرز 216 MPa

  سختی برینل 25 HB MPa

  شماره ثبت سی‌ای‌اس 7440-57-5

  ایزوتوپ‌های طلا

  ایزوتوپ فراوانی نیمه‌عمر (۱/۲) حالت فروپاشی محصول

  195Au syn 186.10 d ε 0.227 195Pt

  196Au syn 6.183 d ε 1.506 196Pt

  β− 0.686 196Hg

  197Au 100% 197Au ایزوتوپ پایدار است که 118 نوترون دارد

  198Au syn 2.69517 d β− 1.372 198Hg

  199Au syn 3.169 d β− 0.453 199Hg

  نمایشبحثویرایش | منابع

  طلا یا زَر با نشان شیمیایی Au نام یک عنصر است. طلا فلزی نرم و پر چگال و شکل‌پذیر به رنگ زرد روشن و براق است که در مجاورت هوا و آب زنگ نمی‌زند و تیره نمی‌شود. از نظر شیمیایی، طلا فلزی واسطه است که در گروه ۱۱ جدول تناوبی جای دارد و یکی از کم واکنش‌ترین عنصرهای جامد در شرایط استاندارد است.

  این فلز را می‌توان به‌صورت خالص در طبیعت به‌شکل دانه‌ای یا تکه‌ای در میان سنگ‌ها، رگه‌ها و آبرفت‌ها پیدا کرد. طلا همچنین به‌صورت محلول جامد با دیگر عنصرها مانند نقره (الکتروم)، به‌شکل یک آلیاژ با فلزاتی چون مس و پالادیم و حتی به‌صورت ادخال و گیر افتاده در میان موادی نظیر پیریت قابل مشاهده است. طلا در موارد غیرمعمول، به‌صورت ترکیب شده با عناصری مانند تلوریوم نیز مشاهده شده‌است.[۳]

  نماد شیمیایی این عنصر، Au از نام لاتین آن به معنی «درخشش سپیده دم» گرفته شده‌است.[۴]

  ارزش طلا به دلیل کمیابی آن، کاربرد پذیری آسان، تصفیه راحت، مقاومت در مقابل زنگ زدن و خوردگی، رنگ متمایز، واکنش‌ناپذیری با دیگر عناصر است؛ ویژگی‌هایی که در کمتر فلز دیگری دیده می‌شود. همچنین این فلز این قابلیت را دارد که تا حد رشته‌های بسیار کوچکی درآید که این خاصیت در ساخت جواهرات کاربرد بسیار مهمی دارد. طلا از آغاز تاریخ مکتوب بشر همواره فلزی گران‌بها و محبوب بوده‌است که برای ضرب سکه، ساخت جواهرات و کاربردهای هنری استفاده می‌شده‌است. در گذشته سیاست مالی بسیاری از کشورها بر پایه استاندارد طلا استوار بود یعنی پول هر کشوری معادل مقدار مشخصی از طلا بود. استاندارد طلا از آغاز جنگ جهانی اول در بیشتر کشورهای اروپایی و پس از آن به تدریج در کشورهای دیگر کنار گذاشته شد و سیاست پول بی‌پشتوانه جایگزین آن شد.

  طلا علاوه بر کاربرد سرمایه‌ای و استفاده در جواهرات کاربردهای گوناگون دیگری از جمله: دندان‌پزشکی، تولید شیشه‌های رنگی و صنایع الکترونیک دارد و با توجه به رسانایی الکتریکی بالا در سیم‌کشی الکتریکی کاربرد دارد.

  بر اساس برآوردها در طول تاریخ بشر تا سال ۲۰۱۲ در مجموع ۱۷۴ هزار تُن طلا استخراج شده‌است.[۵] معادل ۵٫۶ میلیارد اونس تروا و از نظر حجمی معادل ۹۰۱۵ مترمکعب که بر اساس برآوردها ۵۰٪ آن به صورت جواهرات، ۴۰٪ به صورت شمش‌ها و سکه‌های سرمایه‌گذاری در ذخایر طلای رسمی بانک‌های مرکزی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌های شخصی و حدود ۱۰٪ در بخش صنعت نگهداری می‌شود.[۶]

  تولید جهانی طلا در سال ۲۰۱۱ حدود ۲۷۰۰ تن بود که نسبت به ۲۲۶۰ تن در سال ۲۰۰۸ افزایش داشته‌است. از دهه ۱۸۸۰ تاکنون بخش بزرگی از تولید طلای دنیا در آفریقای جنوبی انجام شده‌است. در حدود نیمی از کل طلایی که تاکنون استخراج شده از آفریقای جنوبی آمده‌است و از سال ۱۹۰۵ تا ۲۰۰۷ به‌طور پیوسته همیشه این کشور در صدر فهرست تولید طلا قرار داشت. در سال ۱۹۷۰ این کشور ۱۴۸۰ تن طلا معادل ۷۹٪ کل تولید جهانی طلا را به خود اختصاص بود. سهم آفریقای جنوبی در تولید طلا در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته‌است. چین تا سال ۲۰۱۷ با تولید سالانه ۴۴۰ تن طلا، با اختلاف زیاد، بزرگ‌ترین تولیدکننده طلا در جهان است.[۷]

  هند بزرگ‌ترین واردکننده طلا در دهه‌های اخیر بوده‌است که به دلیل تقاضای بالای جواهرات طلا در این کشور است. برآورد می‌شود که ۱۸ هزار تن طلا در خانه‌های هندی‌ها نگهداری می‌شود. هرچند در سال ۲۰۱۳ تقاضای طلا در چین از هند پیشی گرفت. واحد اندازه‌گیری طلا در بازار جهانی اونس تروا معادل ۳۱٫۱ گرم است. قیمت طلا در ژوئیه ۲۰۲۰ معادل ۱۸۰۰ دلار برای هر اونس بوده که معادل حدود ۵۸ هزار دلار برای هر کیلوگرم است.

  طلا در برابر بیشتر اسیدها پایدار است اما در تیزاب سلطانی (نیترو-هیدروکلریک اسید) حل می‌شود دلیل برگزیدن نام «تیزاب سلطانی» برای توانایی حل کردن طلا است. افزون بر این طلا در محلول‌های آلکالینی سیانور که در معدن کاری کاربرد دارد، و در جیوه با ساخت آلیاژ ملغمه هم حل می‌شود. نیتریک اسید که توان حل کردن نقره و فلزهای پایه را دارد در برابر طلا ناتوان است. این ویژگی نیتریک اسید در برای شناسایی و تأیید طلا به کار می‌آید.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  عیار طلا؛ عیار طلا 18، 21، 24، 750 چیست؟

  مفاهیم پایه طلا

  عیار طلا؛ عیار طلا ۱۸، ۲۱، ۲۴، ۷۵۰ چیست؟

  ارسال شده در ۱۲ تیر ۱۴۰۱ نویسنده: پلتفرم راسا

  ۴.۲/۵ - (۸ امتیاز)

  عیار طلا چیست؟ شاید این سوال مهم پرسش شما در وقت خرید یا سرمایه گذاری در طلا باشد. وقتی صحبت از طلا می‌شود، این سوال پیش می‌آید که درصد خلوص آن چقدر است. طلا فلزی بسیار نرم و چکش خوار است و نمی‌توان از آن به صورت ۱۰۰٪ خالص استفاده کرد. به همین علت هنگام ساخت یک قطعه طلا، سنگ‌هایی نظیر نیکل، نقره و … را به آن اضافه می‌کنند تا محکم شود. برای اندازه گیری میزان ناخالصی طلا، واحدی به نام ”عیار طلا” تعریف کردند.

  مطالب صفحه عیار طلا یعنی چه ؟ طلای ۲۴ عیار چیست؟ طلای ۲۱ عیار چیست؟ طلای ۲۲ عیار چیست؟ طلای ۲۰ عیار چیست؟ طلای ۱۸ عیار چیست؟ جدول تبدیل عیار طلا

  کدام عیار طلا بهتر است؟

  محاسبه درصد خلوص طلا

  صنعت طلا سازی کشورها و عیار طلا در آن‌ها

  صنعت طلا سازی در ایران و عیار طلا در آن

  کلام پایانی عیار چیست؟

  کدام عیار طلا بهتر است؟

  عیار طلا یعنی چه ؟

  به میزان خلوص یک قطعه طلا، عیار می‌گویند. به عیار، قیراط نیز گفته می‌شود که در زبان انگلیسی-آمریکایی، Karat و انگلیسی- بریتیش، Carat خوانده می‌شود. با همین علت، سمبل عیار، حرف K است؛ به عنوان مثال ”18K”.

  ”این قطعه طلا چند عیار است؟” سوالی که برای همه ما هنگام خرید طلا پیش آمده است. باید گفت عیار از ۸ تا ۲۴ متفاوت است. عمدتا از طلاهایی با عیار ۹، ۱۰، ۱۴، ۱۸، ۲۲ و ۲۴ بیشتر استفاده می‌شود.

  برای محاسبه عیار طلا از فرمول زیر استفاده می‌شود:

  طلای ۲۴ عیار چیست؟

  به طلای ۲۴ عیار، طلای خالص یا طلای ۱۰۰٪ نیز می‌گویند. در طلای ۲۴ عیار، هیچ ناخالصی وجود ندارد و رنگش نسبت به طلاهای دیگر بسیار درخشان‌تر و زردتر است. البته خلوص آن به طور دقیق ۹۹.۹٪ است. حداکثر عیاری که برای آلیاژ طلا در نظر می‌گیرند ۲۴ است و بالاتر از  این عدد نیست و طبیعتا گرانترین نوع طلا است.

  شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  سکه بهار آزادی چیست و چه تفاوتی با سکه امامی دارد؟

  از طلای ۲۴ عیار در ساخت تجهیزات پزشکی، برقی، ساخت شمش و سکه استفاده می‌شود. به دلیل نرم و شکننده بودن، برای تولید جواهرات، طلای ۲۴ عیار توصیه نمی‌شود. با این حال در کشورهای عربی در ساخت زیورآلات بسیار رایج است.

  طلای ۲۱ عیار چیست؟

  شاید طلای ۱۸ یا ۴۴ عیار در بازار معروف‌تر باشند اما یکی دیگر از واحد‌های عیار مرسوم طلای ۲۱ عیار است. عدد عیار این طلا ۸۷۵ است و این یعنی خلوص طلای ۲۱ عیار برابر با ۸۷.۵ درصد است. به همین خاطر این نوع طلا در ساخت زیور‌آلات و اشیای زینتی با کیفیت استفاده می‌شود و برخی از افراد به آن طلای کویتی نیز می‌گویند.

  طلای ۲۲ عیار چیست؟

  طلای ۲۲ عیار برای ساخت جواهرات بسیار استفاده می‌شود. در این مدل ، ۹۱.۶۷٪ را طلای خالص تشکیل داده و مابقی آن ناخالصی محسوب می‌شود. افزودن ناخالصی به طلا سبب محکم تر شدن طلا می‌شود، از همین رو طلای ۲۲ عیار برای ساخت طلا بسیار کاربرد دارد ولی برای ساخت طلاهایی که دارای سنگ یا پر کار هستند، توصیه نمی‌شود.

  طلای ۲۰ عیار چیست؟

  شاید شما هم در بازار طلا با عیار ۲۰ مواجه شده باشید و این سوال برایتان پیش آمده باشد که طلای ۲۰ عیار چیست؟ عیار ۲۰ شاید در ایران متداول نباشد اما در کشورهایی مثل هند بسیار مورد توجه است. ۸۸ درصد از ترکیبات طلای بیست عیار خالص است و به همین خاطر یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای طراحان طلا و جواهرآلات است. به علاوه قیمت به صرفه‌تر طلای ۲۰ عیار باعث شده تا نزد مشتریان طبقه متوسط محبوب باشد.

  طلای ۱۸ عیار چیست؟

  رایج‌ترین نوع طلا است. ۷۵٪ آن طلای خالص است و ۲۵٪ ناخالصی دارد که شامل فلزات نقره، مس و… می‌شود. به دلیل مقاومت بالا، برای ساخت جواهرات و طلاهای پرکار توصیه می‌شود. در مقایسه با طلای ۲۴ عیار و ۲۲ عیار، رنگ طلایی ماتی دارد و قیمتش نیز پایین‌تر است. طلای ۱۸ عیار را به صورت ۱۸K، ۱۸Kt، ۱۸k، ۷۵۰ و ۰.۷۵ علامت گذاری می‌کنند.

  شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  کاربردهای طلا؛ ۱۰ کاربرد مهم طلا از پیدایش تا آینده

  جدول تبدیل عیار طلا

  در نتیجه باید گفت طلا ۱۸ عیار همان طلا ۷۵۰ است و فقط تفاوت نام‌هایشان، بازی با اصطلاحات رایج بازار طلا است و طلا ۲۴ همان خالص‌ترین طلا موجود در جهان را می‌گویند که طلای ۱۰۰۰ در نظر می‌گیرند. در جدول زیر می‌توانید اطلاعات کاملی از انواع عیار را یک  بار دیگر مرور کنید.

  عیار عدد عیار درصد خلوص

  ۲۴ – ۱۰۰٪ ۲۳ ۹۵۸ ۹۵.۸٪ ۲۲ ۹۱۶ ۹۱.۶٪ ۲۱ ۸۷۵ ۸۷.۵٪ ۱۸ ۷۵۰ ۷۵٪ ۱۴ ۵۸۵ ۵۸.۵٪ ۹ ۳۷۵ ۳۷.۵٪

  کدام عیار طلا بهتر است؟

  شاید شما هم  پس از آشنایی با انواع عیار در قسمت قبل از خود بپرسید: «کدام عیار برای طلا بهتر است؟» برای پاسخ به این سوال باید از خود بپرسید می‌خواهید با این طلا چه کار کنید؟ اگر می‌خواهید خرید طلا را به قصد استفاده زینتی امتحان کنید، یک نوع طلا و اگر به دنبال سرمایه گذاری طلا هستید، نوع دیگری از طلا با عیاری خاص به کار شما خواهد آمد.

  محاسبه درصد خلوص طلا

  محاسبه خلوص طلا به دو روش صورت می‌گیرد:

  روش اول) در این روش طلای خالص را ۱۰۰۰ در نظر می‌گیریم، یعنی ۱ کیلوگرم یا ۱۰۰۰ گرم وزن خالصش است. حالا اگر بگوییم طلای ۷۵۰ یعنی از ۱۰۰۰ گرم ۷۵۰ گرم یا ۷۵٪ طلای خالص است و بقیه حجمش آلیاژ به کار رفته در آن است.روش دوم)  در این روش طلا ۲۴ عیار را خالص و همان ۱۰۰۰ در نظر می‌گیریم. بنابراین طلای ۱۸ عیار همان ۷۵۰ یا ۷۵٪ است. به همین صورت با گرفتن یک تناسب ساده می‌توان عیار هر طلایی را به راحتی گفت. مثلا طلای ۱۴k، در حدود ۵۸.۳٪ طلا و ۴۱.۷٪ آن را آلیاژهای دیگر تشکیل داده‌اند.

  صنعت طلا سازی کشورها و عیار طلا در آن‌ها

  کشورهای مختلف از طلا با درصد خلوص‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. اغلب در کشورهای عربی از طلا با بیشترین خلوص یعنی ۲۴ عیار استفاده می‌شود. در کشورهای دیگر درصد خلوص طلا بین ۹، ۱۰، ۱۴، ۱۸، ۲۲ متغیر است. در دنیا، عموما طلای ۱۸‌‌K استفاده می‌شود. با این حال هر کشوری بسته به نوع فرهنگ و سبک زندگی خودش قوانینی در ساخت طلا دارد. همیشه توجه کنید که عیار، هیچ ارتباطی به ساخت،طرح و رنگ طلا ندارد.

  منبع مطلب : tlyn.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 14 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید