این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  علت ایجاد جزر و مد چیست علوم هفتم

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  علت ایجاد جزر و مد چیست علوم هفتم را از سایت تکست لس دریافت کنید.

  جزر و مد به زبان ساده + کاربردهای ان

  جزر و مد عبارت است از بالا رفتن آب و حرکتش به سمت ساحل ( مد ) و پایین آمدن آب ( جزر ) در سطح اقیانوس ها ، دریاها و حتی دریاچه ها به علت نیروی گرانش یا

  جزر و مد به زبان ساده + کاربردهای ان

  جزر و مد عبارت است از بالا رفتن آب و حرکتش به سمت ساحل ( مد ) و پایین آمدن آب ( جزر ) در سطح اقیانوس ها ، دریاها و حتی دریاچه ها به علت نیروی گرانش یا جاذبه ای که از سمت ماه و خورشید بر آن ها وارد می گردد . البته این نیروهای گرانشی بر تمامی مواد روی زمین تاثیر گذار هستند از جمله کوه ها ولی چون سیالات ( مایع ها و گازها ) توانایی جاری شدن دارند بر اثر افزایش و کاهش وزن، جاری می شوند و اثر آن را نشان می دهند  وگرنه هنگام مد همه ی چیزها حتی خود شما  در سطح زمین اندکی سبکتر و در هنگام جزر اندکی سنگین تر از حالت عادی اند.

  همچنین به علت اینکه فاصله ی ماه از زمین بسیار کمتر از خورشید نسبت به زمین است، ماه  تاثیر مهمتری بر جزر و مد داشته و عامل اصلی می باشد.

  در چرخش ماه به دور زمین نیروی گرانشی ماه بر آب هایی که در سمت ماه واقع شده اند (شکل 1 قسمت A  ) اثر گذاشته و آن ها را به سمت خود می کشد و باعث ایجاد مد می گردد . در طرف مقابل ماه ( شکل 1 قسمت B ) نیز آب اقیانوس ها و دریا ها بالا می آیند و مد هایی را ایجاد می کنند . دلیل حرکت آب ها در سمت مقابل ماه این است که مرکز ثقل یا گرانیگاه زمین (گرانیگاه نقطه ای فرضی که مرکز جرم جسم است و برایند تمام نیروهای گرانش جسم به سوی آن است . در مورد اجسام کروی مانند زمین ، گرانیگاه نقطه ی مرکزی درون زمین می باشد.) کمی به سمتی که ماه در آن قرار دارد متمایل شده و همین امر باعث می شود نیروی گرانشی زمین در سمت مقابل ماه کمتر شود و در نتیجه آب ها بر خلاف نیروی جاذبه زمین یعنی به سمت بالا حرکت کنند و باعث ایجاد مد می شوند.

  شکل 1

  با توجه به مطالب بیان شده و اینکه زمین در هر شبانه روز یک بار به دور خود می گردد ، برای هر نقطه در سطح زمین در هر شبانه روز 2 بار مد در اثر نیروی گرانشی ماه اتفاق می افتد ، یکبار زمانی که ماه در سمت آن هاست و بار دیگر هنگامی که ماه در سمت مقابل آن ها قرار دارد .

  قسمت هایی که در سمت ماه و یا طرف مقابل قرار ندارد ( منطقه C و D در شکل 1 ) چون به طور کامل تحت تاثیر نیروی جاذبه زمین قرار دارند به سمت پایین متمایل هستند (جزر ) که جزر نیز برای هر نقطه در سطح زمین 2 بار در شبانه روز رخ می دهد.

  جزر و مد ها می توانند از چند سانتی متر تا 15 متر و حتی بیشتر متغیر باشند . مدهای بلند که اصطلاحاً مه کشند نامیده می شوند هر دو هفته یکبار رخ می دهند ؛ زمانی که خورشید و ماه در یک راستا قرار می گیرند و نیروهای جاذبه آن ها با هم ترکیب می شود . ( شکل 2 ) . هم زمانی که ماه و خورشید در یک راستا باشند و هم در صورتی که زمین در وسط قرار بگیرد و ماه در یک سو و خورشید در سور دیگر باشد . مد های ضعیف ، کهکشند نامیده می شوند و زمان هایی رخ می دهند که ماه و خورشید زاویه ای قائمه با هم داشته باشند ؛ زیرا در این حالت نیروهای جاذبه ی آن ها یکدیگر را خنثی می کنند . ( شکل 3 )

  شکل 2 شکل 3

  البته شدت جزر و مد به عوامل گوناگونی مانند شکل دریا ، عرض جغرافیایی و ... هم بستگی دارد. مثلاً خلیج فاندی در کانادا به علت شکل قیفی خود دارای مدهایی به ارتفاع 15 متر است. لازم به گفتن است که دریاچه ها چون معمولاً مساحت کمی دارند و به دریاهای دیگر راه ندارند تا آب میان آنها جاری شود، تقریبا جزر ومد ندارند (دریای مازندران تقریبا جزر و مد ندارد.)

  استفاده از جزر و مد برای تولید الکتریسیته :

  به این منظور ابتدا باید  سدی بر  روی رودخانه یا ساحل دریاها ایجاد شود که به این نوع سد ها سد های جزر و مدی گفته می شود . در زمان مد آب در حرکت به سمت ساحل  و در زمان جزر آب های ذخیره شده در مسیر حرکتشان به سمت دریا از داخل توربین های تعبیه شده در داخل سد عبور می کنند و باعث چرخش آن ها و در  نتیجه تولید انرژی الکتریسیته می شوند.

  شکل 4

  استفاده از جزر و مد برای تولید ماهیگیری :

  برای ماهیگیری با استفاده از جزر و مد از نوعی تور که شکل نیم دایره ای دارد ، استفاده می شود . این تور در ساحل دریا نصب می گردد . در زمان مد که آب به سمت ساحل می آید ، ماهی ها برای تغذیه به این قسمت می روند . ( به این دلیل که در این قسمت  موجودات زیادی وجود  دارند که با تابش نور خورشید و وجود جریان هوا در آن جا رشد کرده و باعث ایجاد منابع تغذیه ی مناسبی برای ماهی ها می شوند . از این رو ماهی ها در زمان مدها به این قسمت برای تغذیه هجوم می برند ) . با پایین آمدن سطح آب و حرکت آن به سمت دریا ماهی ها در مسیر بازگشت شان با این تورها مواجه می شوند و بنابراین نمی توانند به دریا بروند . به این صورت ماهی ها به دام افتاده و صید می شوند .

  شکل 5

  منبع :http://www.olumtaheri.blogfa.com

  + نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۲۵ ساعت 9:33 توسط دبیر علوم- طاهری  |

  منبع : oloomtaheri.blogfa.com

  عامل ایجاد جزر و مد آب دریاها چیست؟

  عامل ایجاد جزر و مد آب دریاها چیست؟

  🏆🏆 مسابقه استعدادیابی گاما تلنت 🏆🏆

  ثبت نام   ورود

  پربازدیدها: #درآمدزایی#مدرسه_یاب#آزمون‌ساز

  فصل 7: سفر آب درون زمین علوم تجربی هفتم دوره اول متوسطه درسنامه آموزشی این مبحث

  عامل ایجاد جزر و مد آب دریاها چیست؟

  1 )

  نیروی گرانشی ماه و خورشید

  2 )

  وقوع زمین لرزه زیر دریا

  3 )

  وقوع آتشفشان زیر دریایی

  4 ) جریان دریایی گزارش خطا یک تست دیگه بزن یک آزمون کامل بده

  تحلیل ویدئویی تست

  تحلیل ویدئویی برای این تست ثبت نشده است!

  ویدیو دوره کامل آموزشی، علوم تجربی هفتم دوره اول متوسطه

  مدرس: محمدرضا غفارزاده

  مدت دوره: 6 ساعت (17 فایل)

  ریاضی

  2739 تست 191,730 تومان

  فارسی

  2218 تست 155,260 تومان

  علوم تجربی

  3603 تست 252,210 تومان

  پیام‌های آسمان

  721 تست 50,470 تومان

  مطالعات اجتماعی

  1712 تست 119,840 تومان

  کار و فناوری

  147 تست 10,290 تومان

  انگلیسی

  1738 تست 121,660 تومان

  عربی

  1129 تست 79,030 تومان

  قرآن

  514 تست 35,980 تومان

  نمونه سوالات مرتبط

  آزمون آنلاین

  15 تست

  آزمون آنلاین فصل ۱۴ علوم هفتم دبیرستان شهید مفتح خوی

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  15 تست

  آزمون آنلاین فصل‌های 1 تا 3 علوم تجربی هفتم دبیرستان پویش آبادان

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  50 تست

  آزمون تستی علوم تجربی کلاس هفتم آمادگی پیشرفت تحصیلی و بنیۀ علمی | بخش…

  تیم مدیریت گاما

  5 صفحه

  امتحان ترم اول علوم تجربی هفتم مدرسه معلم شهید سلطانی | دی 1398

  علیرضا آراسته

  10 صفحه

  نمونه سوالات تستی علوم تجربی هفتم دوره اول متوسطه | فصل 1 تا 5

  سامان دارابی

  رایـــــگان

  2 صفحه

  ارزشیابی میان نوبت دوم علوم تجربی هفتم مدرسه طلوع مهر | فصل 7 تا 12

  رضا شب خیز

  4 صفحه

  نمونه سوال امتحان ترم اول علوم تجربی هفتم | دی 98

  شیدا عبدالهی

  4 صفحه

  4 نمونه آزمون فصل 3 علوم تجربی هفتم | اتم‌ها الفبای مواد

  اکبر رحیمی

  3 صفحه

  آزمون تستی نوبت دوم علوم تجربی هفتم مدرسه خیبر رحمت آباد | اردیبهشت 1400

  اکبر رحیمی

  4 صفحه

  آزمون نوبت دوم علوم تجربی هفتم دبیرستان شاهد افشار یزد | خرداد 95

  علی پارسا

  15 صفحه

  نکات آموزشی، روش تدریس و طرح درس علوم تجربی هفتم | فصل 15: تبادل با محیط

  احمدرضا محمدزمانی

  1 صفحه

  سوالات امتحان مستمر علوم تجربی هفتم | فصل 11 و 12

  احسان حسن زاده

  3 صفحه

  آزمون مستمر تستی علوم هفتم دبیرستان امام حسن مجتبی (ع) ناحیۀ 2 کرمانشاه | بخش فیزیک:…

  محمد محسنی

  منبع : gama.ir

  جزر و مد چیست؟

  از زمان های گذشته مردم می دانستند میان طلوع و غروب ماه و جزر و مد آب دریاها رابطه ای برقرار است اما چگونگی آن را نمی دانستند تا آن که اسحاق نیوتن (Isaac Newton) برای نخستین بار چگونگی رابطه را بیان کرد. در : سرزمین تیزهوش ها عنوان : جزر و مد چیست؟ کد مطلب : 1393

  کد مطلب : 1393 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

  جزر و مد چیست؟

  اینجا هستید: سرزمین تیزهوش ها :: مطالب و مقالات علمی و آموزشی :: دانستنی های گوناگون

  از زمان های گذشته مردم می دانستند میان طلوع و غروب ماه و جزر و مد آب دریاها رابطه ای برقرار است اما چگونگی آن را نمی دانستند تا آن که اسحاق نیوتن (Isaac Newton) برای نخستین بار چگونگی رابطه را بیان کرد.

  . . . . . . . . . . . . .

  – جزر و مد (Tides)

  پدیده جزر و مد اساساً زائیده‌ی نیروی جاذبه ماه است. بر روی زمین در هر لحظه دو منطقه وجود دارد که در این مناطق آب اقیانوس‌ها به نحو چشم‌گیری بالا می‌آید که به آنها «کوه‌های دوگانه مد» می‌گویند. یکی از آنها در امتداد خط واصل بین ماه زمین و در قسمت رو به ماه است و دیگری در همان امتداد و در قسمت پشت به ماه زمین قرار دارد. دلیل ایجاد «کوه مد» اول را می‌توان به خوبی فهمید؛ در این منطقه ماه در نصف النهار ناظر و در بیشترین ارتفاع خود در آسمان قرار دارد. در نتیجه توده آب‌های دریاها با بیشترین شدت در جهت ماه جذب می‌شوند.

  «کوه مد» دوم که در عقب قرار دارد به چه دلیل ایجاد می‌شود؟

  زمین و ماه، هر دو به دور یکدیگر می‌چرخند. در واقع هر دو جرم آسمانی بر دور مرکز گرانش مشترک بین خود می‌گردند. اما از لحاظ مقدار جرم، آنها یک زوج نابرابر هستند، زیرا جرم زمین 81 برابر ماه می‌باشد. اگر جرم ماه و زمین با یکدیگر برابر بود، این مرکز گرانش دقیقاٌ در وسط آن دو قرار می‌گرفت، ولی چون زمین بسیار سنگین‌تر از ماه است، مرکز گرانش به زمین نزدیکتر است و در واقع زیر سطح زمین قرار دارد.

  زمین نیز در طول یک ماه، نوعی رقص تخم مرغی را گرد این مرکز گرانش مشترک اجرا می‌کند. در نتیجه یک نیروی گریز از مرکز ایجاد می‌شود، که بزرگترین بخش این نیرو در قسمت پشت به ماه زمین متمرکز می‌گردد. بنابراین توده آبهای آنجا در اثر نیروی رانش به خارج از زمین کشیده می‌شوند. زمانی که ماه در حال طلوع یا غروب در افق‌ قرار دارد، کمترین حالت مد یا همان جزر را خواهیم داشت.

  به خاطر دوری خورشید از زمین اثر خورشید در جزر و مد به تنهایی نسبت به اثر ماه، کمتر است

  جزر و مد همراه با حرکت ظاهری ماه در آسمان از افق شرقی به سوی افق غربی ناظر پیش می‌روند. بنابراین ما در هر منطقه از زمین روزانه دو بار شاهد جزر و مد آب دریاها هستیم. اما از آنجا که ماه نیز آهسته به دور زمین در گرش است، محل وقوع این «کوههای مد» را با خود انتقال می‌دهد. بنابراین در طول یک دور چرخش زمین به دور خود، مکان کوههای مد تا حدودی جابه‌جا می‌شود.

  بر این اساس یک مد تا مد بعدی بجای 12 ساعت ، 5/12 ساعت طول می¬کشد. اگر دقت کنید می‌بینید این زمان درست نصف زمان یک شبانه روز قمری است. یعنی نصف 24 ساعت و 51 دقیقه، از طلوع ماه تا طلوع ماه در روز بعدی است. اگر زمین، خورشید و ماه در یک امتداد واقع شوند، نیروی گرانش خورشید، موجب تقویت نیروی گرانش ماه می‌گردد. این حالت در زمان‌های «ماه نو» و «بدر» بروز می‌کند و در این صورت بزرگ‌ترین جزر و مدها ایجاد می‌شوند. به خاطر دوری خورشید از زمین اثر خورشید در جزر و مد به تنهایی نسبت به اثر ماه، کمتر است.

  فاصله خورشید از زمین 400 برابر دورتر از فاصله ماه از زمین است، و می‌توان گفت نیروی کشندی خورشید چیزی در حدود 7 درصد نیروی کشندی ماه است. از طرفی هم دوری و نزدیکی ماه به زمین هم تا تاثیرگذار است به نحوی که زمانی که ماه در حضیض مداری است، نیروی کشندی ماه تا 20 درصد بیش از حالت عادی است

  کلمات کلیدی مطلب: مقالات | دانستنی ها | مقالات علمی و آموزشی|جزر ومد

  منبع: بیتوته

  منبع : tizland.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 9 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید