این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  عودت چک صیادی ثبت شده

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  عودت چک صیادی ثبت شده را از این سایت دریافت کنید.

  لغو چک در سامانه صیاد

  این مطلب در خصوص لغو چک در سامانه صیاد نوشته شده و نحوه حذف چک از صیاد و ابطال چک در سامانه صیاد را توضیح داده است.

  لغو چک در سامانه صیاد

  در صورتی که در خصوص ثبت کردن چک های بانکی و موارد مربوط به آن سوالی دارید

  در صورتی که در خصوص ثبت کردن چک های بانکی و موارد مربوط به آن سوالی دارید

  عناوین اصلی این مقاله:

  مقدمه

  لغو ثبت چک در سامانه صیاد امکان پذیر است؟

  نحوه لغو چک در سامانه صیاد

  نتیجه گیری سوالات متداول مقدمه

  با تصویب قوانین جدید و الزام استفاده از چک های صیاد، مسائل و ابهامات گوناگونی هم پیرامون آن ها ایجاد شد. لغو چک در سامانه صیاد یکی از مهم ترین این ابهامات است که بسیاری از مشتریان بانک ها در این مورد با چالش مواجه شده اند. همان طور که می دانید، برای استفاده از چک های جدید صیادی، حتما باید نسبت به ثبت آن ها در سامانه صیاد اقدام نمود. در غیر این صورت، بانک مورد نظر چک رو قبول نکرده و امکان پاس شدن آن وجود نخواهد داشت. از طرف دیگر، فرد گیرنده چک هم باید با مراجعه به سامانه صیاد اطلاعات چک را تایید کرده و نسبت به نقد کردن آن اقدام کند. این موضوع باعث شده است که در برخی موارد مسائلی هم در حین انجام امورات مربوط به ثبت، تایید یا حتی انتقال چک ها به وجود بیاید. از مهم ترین این مسائل هم وجود اشتباه در هنگام نوشتن یا ثبت برگه چک و لزوم ابطال چک در سامانه صیاد می باشد.

  در صورتی که فرد صادرکننده چک صیادی هر یک از اطلاعات چک مانند مبلغ مورد نظر، تاریخ سررسید آن، مشخصات گیرنده و یا سایر موارد این چنینی دیگر را به اشتباه وارد کند، در ادامه برای او مشکل ساز خواهد بود. به همین دلیل باید هر چه زودتر نسبت به حذف چک از سامانه صیاد اقدام نماید. زیرا در صورتی که چک به دست فرد گیرنده رسیده و نسبت به تایید آن اقدام نماید، امکان ارائه چک به بانک برای پاس شدن وجود خواهد داشت. در این صورت حتی اگر مبلغ هم اشتباه باشد، این چک پاس خواهد شد. یا ممکن است به دلیل اشتباه نوشته شدن تاریخ، پول کافی در حساب تان نبوده و در این صورت هم امکان فرم خوردن چک شما وجود خواهد داشت. بنابراین، باید با روش های لغو چک در سامانه صیاد آگاهی داشته باشید تا در هنگام وجود اشتباهات این چنینی، بتوانید نسبت به لغو ثبت چک اقدام نمایید.

  لغو ثبت چک در سامانه صیاد امکان پذیر است؟

  همان گونه که اشاره کردیم، با تصویب قوانین جدید و لزوم استفاده از چک های صیادی، اقدامات مربوط به آن ها هم در سامانه صیاد انجام می گیرد. به همین دلیل، عموم مردم این تصور را دارند که در صورت وجود برخی ایرادات در نوشتن یا ثبت چک، باید نسبت به ابطال چک در سامانه صیاد اقدام نمایند. اما اکنون می خواهیم به این موضوع بپردازیم که آیا اصلا امکان انجام این کار وجود دارد یا خیر. به عبارت دیگر، آیا می توان نسبت به حذف چک از سامانه صیاد اقدام نمود یا این کار امکان پذیر نمی باشد. باید بگوییم برخلاف تصور عموم، انجام این کار از طریق سامانه صیاد امکان پذیر نیست. در واقع هیچ گزینه ای در این سامانه مبنی بر لغو چک در سامانه صیاد وجود ندارد و کاربران در صورت وجود اشتباه در چک های صیادی خود، نخواهند توانست از این طریق نسبت به لغو امکان نمایند.

  حال بسیاری از کاربران نگران این هستند که اگر به هر دلیل در نگارش یا ثبت چک صیادی خود در سامانه مربوطه دچار مشکل شوند، باید چه کاری انجام دهند. ما در این جا بیان کردیم که امکان ابطال چک در سامانه صیاد وجود ندارد. اما این موضوع به این معنا نیست که هیچ راه دیگری برای لغو چک ثبت شده در سامانه صیاد وجود نخواهد داشت. بانک ها اگر چه تا کنون امکان حذف چک از سامانه صیاد را برای کاربران فراهم نکرده اند، اما راه دیگری برای آن ها مد نظر قرار داده اند تا در صورت وجود همچین مشکلاتی، بتوانند نسبت به لغو ثبت چک اقدام نمایند. البته این امکان هم وجود دارد که در ادامه و با به روز رسانی هایی که در سامانه صیاد انجام می گیرد، قابلیت لغو چک در سامانه صیاد هم اضافه گردد. به هر حال، در ادامه روش موجود برای لغو چک ثبت شده در سامانه صیاد را برای شما بیان خواهیم کرد.

  بیشتر بخوانید: نحوه ثبت چک در سامانه صیاد

  به کانال تلگرام ما بپیوندید

  به صفحه اینستاگرام ما بپیوندید

  نحوه لغو چک در سامانه صیاد

  حال که می دانیم امکان ابطال چک در سامانه صیاد وجود ندارد، می خواهیم روش دیگری را برای شما بیان کنیم که در صورت وجود اشتباه در نگارش یا ثبت چک صیادی خود بتوانید با کمک آن نسبت به لغو چک اقدام کنید. روش در نظر گرفته شده برای رفع مشکل در این موارد، مراجعه حضوری به شعب بانک ها م باشد. در نتیجه، اگر شما به هر دلیل اطلاعات موجود بر روی برگه چک صادره خود را اشتباه نوشته اید و یا به اشتباه ثبت کرده اید، باید به صورت حضوری به یک از شعب بانک مورد نظر مراجعه کرده و درخواست لغو چک ثبت شده در سامانه صیاد را داشته باشید. در این صورت خواهید توانست از رسیدن چک با اطلاعات اشتباه به دست گیرنده و مشکلاتی که در ادامه به وجود می آیند، جلوگیری کنید. پس به این نکته دقت داشته باشید که به جای لغو چک در سامانه صیاد ، باید به صورت حضوری به شعبه بانک مراجعه داشته باشید.

  البته در هنگام اقدام برای لغو چک به صورت حضوری هم توجه یک سری نکات الزامی است. اول این که برای حذف چک از سامانه صیاد ، هنگام مراجعه حضوری به بانک باید لاشه چک را هم به همراه داشته باشید. در غیر این صورت، فرآیند حذف چک برای شما صورت نخواهد گرفت. مورد بعدی هم این است که باید در زمان مناسب برای این کار اقدام نمایید. زیرا اگر جهت ابطال چک در سامانه صیاد دیر اقدام کنید، مشکلات دیگری هم برای شما ایجاد خواهد شد. برای مثال، در صورتی که گیرنده چک را تایید کند، می تواند آن را برای پاس کردن به بانک ارائه دهد. در نتیجه، اگر مبلغ را اشتباه وارد کرده باشید، از این نظر دچار ضرر شده و برای جبران آن هم با دردسرهای زیادی مواجه خواهید بود. یا مثلا اگر، پول کافی در حساب شما نباشد، چک تان برگشت خورده و ممکن است توسط گیرنده فرم زده شود. پس این نکات را هنگام اقدام برای لغو چک در سامانه صیاد مد نظر داشته باشید.

  منبع : www.hamrahmoshaver.com

  لغو چک در سامانه صیاد

  در این مقاله، در مورد لغو چک در سامانه صیاد توضیح داده شده و نحوه حذف و ابطال چک در این سامانه و نکات مربوط به آن، مطابق مقررات قانون جدید صدور چک ارائه شده است.

  لغو چک در سامانه صیاد

  با وضعیت فعلی سامانه صیاد، بعد از زدن دکمه تایید نهایی، امکان لغو چک در سامانه صیاد وجود نخواهد داشت. با این وجود، در صورت ورود اطلاعات اشتباه توسط صادرکننده چک و بعد از ثبت نهایی آن، وی باید تا قبل از تایید چک صیاد توسط گیرنده در سامانه، با در دست داشتن لاشه چک، برای لغو چک در سامانه صیاد به بانک مراجعه نموده که این امر از مهم ترین نکات حذف و ابطال چک در سامانه صیاد می باشد.

  برای مشاوره نحوه لغو چک در سامانه صیاد

  برای مشاوره نحوه لغو چک در سامانه صیاد

  مطابق مقررات قانون جدید صدور چک ، صدور دسته چک ها از صلاحیت شعب بانک ها خارج گردیده و تحت نظارت مستقیم بانک مرکزی و از طریق سامانه صیاد انجام می گیرد؛ همچنین، تمامی معاملات چک اعم از ثبت چک، انتقال چک در سامانه صیاد ، تایید چک و استعلام چک صیادی صرفا در صورت ثبت در سامانه صیاد، اعتبار داشته و از طرف سیستم بانکی کشور به رسمیت شناخته خواهد شد.

  با این وجود، برخی از افرادی که برای صدور چک و ثبت آن در سامانه صیاد اقدام کرده، باز هم دقت لازم را نداشته و در هنگام ثبت چک در سامانه صیاد، برخی از اطلاعات آن را به اشتباه وارد می نمایند؛ به عنوان مثال، مبلغ چک، بیش از مبلغ مورد نظر وارد گردیده و یا تاریخ چک، مقدم بر تاریخ مدنظر وارد شده و به این ترتیب، صادرکننده چک با خطر برگشت خوردن چک خود از سوی گیرنده مواجه می گردد. این مشکلات، باعث نگرانی صادرکننده چک گشته و در نتیجه اولین سوالی که مطرح می گردد، آن است که که آیا لغو چک در سامانه صیاد امکان پذیر می باشد؟ به عبارت دیگر، لغو ثبت چک در سامانه صیاد (پیچک) توسط پرسنل شعب در چه زمانی صورت خواهد پذیرفت؟

  با توجه به اهمیت این مساله در این مقاله، ابتدا به این سوال پاسخ خواهیم داد که آیا لغو چک در سامانه صیاد امکان پذیر می باشد؟ سپس، نحوه لغو چک در سامانه صیاد را توضیح داده و در پایان، نکات مربوط به لغو چک در سامانه صیاد را بررسی خواهیم کرد.

  آیا لغو چک در سامانه صیاد امکان پذیر می باشد؟

  دشواری و خطرات استفاده از پول نقد در معاملات، باعث شده تا امروزه بیشتر شاهد پرداخت های اعتباری در انواع قراردادها و معاملات انجام گرفته میان تجار و غیر تجار باشیم. به جرات می توان گفت که در میان این ابزارهای اعتباری پرداخت، مهم ترین ابزار پرداخت اعتباری، چک می باشد.

  مقررات و شرایط آسان گرفتن دسته چک در سال های اخیر از یک سو و عدم نظارت بانک مرکزی بر این فرآیند، از سوی دیگر، باعث صدور تعداد زیادی دسته چک در این سال ها از طریق سیستم بانکی کشور گردید؛ دسته چک هایی که بسیاری از آن ها در دست افرادی قرار گرفت که آشنایی کافی با مقرات چک نداشته، با این وجود برای صدور چک هایی اقدام نمودند که بسیاری از آن ها با مهر برگشت مواجه شده و به طرح دعاو متعدد چک برگشتی در دادسراها ودادگاه های کیفری و حقوی و صدور حکم جلب صادرکنندگان این چک ها منتهی گردید.

  معضل چک های برگشتی که به نحو فزاینده ای در حال گسترش بود، سرانجام بانک مرکزی را مجبور به مداخله برای مقابله با این مشکل نموده و این بانک در طرحی که در سال 96 ارائه نمود، خبر از راه اندازی یک سامانه اینترنتی با عنوان سامانه پیچک یا سامانه صیاد بانک مرکزی داد که طبق اعلام آن بانک، صادرکننگان چک باید چک های صادره خود را در آن سامانه، ثبت می کردند.

  هرچند، تفکر جدیدی که در پشت ایده راه اندازی سامانه صیاد قرار دادشت، تفکری بود که می توانست مشکلات مرتبط با چک به ویژه مساله چک برگشتی را در کشور ما تا حد زیادی کاهش دهد، اما به دلیل اینکه این سامانه از پشتوانه قانونی برخوردار نبود، در عمل نیز با استقبال فعالان معامالات چک مواجه نشده و در نتیجه، به سامانه ای متروک و بدون استفاده تبدیل گردید. این وضعیت تا فروردین ماه سال 1400 ادامه داشت تا اینکه در این تاریخ با آغاز اجرای رسمی قانون صدور چک جدید و با حمایت قانونی آن از سامانه صیاد، عملا ثبت اجباری چک در سامانه صیاد آغاز گردید.

  البته در حال حاضر، صرفا استعلام چک صیاد با کد ملی از طریق سامانه صیاد سایت بانک مرکزی امکان پذیر بوده و بقیه عملیات مربوط به چک صیاد یعنی ثبت چک، انتقال چک ، استعلام چک صیاد و تایید چک در سامانه صیاد تنها از طریق سامانه صیاد اپلیکیشن های پرداخت موبایل و درگاه های پرداخت اینترنتی برخی از بانک ها امکان پذیر می باشد.

  یکی از عملیات مربوط به چک که لزوما باید از طریق سامانه صیاد، انجام گرفته و در این سامانه ثبت گردد، ثبت چک صادر شده و انتقال آن در سامانه صیاد می باشد. بنابراین صادر کننده چک موظف است تا بلافاصله پس از صدور چک، برای ثبت اطلاعات مربوط به چک، گیرنده چک و بانک صادرکننده آن در سامانه صیاد اقدام نموده و با زدن دکمه تایید نهایی، این انتقال را در سامانه صیاد، تایید نماید؛ با این وجود، مطابق اعلام بانک مرکزی، انتقال نهایی و قطعی چک به گیرنده آن، منوط به تایید چک در سامانه صیاد توسط وی می باشد.

  منبع : www.heyvalaw.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  رعنایی پرست 3 روز قبل
  0

  سلام من اشتباهی بجای انتقال چک عودت زدم چکار کنم

  رعنایی پرست 3 روز قبل
  0

  سلام من اشتباهی بجای انتقال عودت چک رازدم الان چک توکارتابل من نیست چکار کنم

  مهدی 1 ماه قبل
  0

  در مورد عودت چک مطلبی نوشته نشده بود و تیتر نوشتار، گمراه کننده است

  مهدی 8 ماه قبل
  3

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید