این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  عکس قرص متادون

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  عکس قرص متادون را از این سایت دریافت کنید.

  متادون چیست؟عوارض جانبی، خطرات ترک اعتیاد با متادون

  متادون یکی از داروهای ضد درد و کمکی ترک اعتیاد به مواد ایپیوئیدی میباشد اما مصرف بیش از اندازه متادون چه خطراتی دارد؟ در این مقاله به نحوه مصرف، عوارض جانبی و علائم و خطرات مصرف متادون پرداخته می شود.

  EN

  متادون چیست؟عوارض جانبی، خطرات ترک اعتیاد با متادون

  صفحه نخست مقالات متادون چیست؟عوارض جانبی، خطرات ترک اعتیاد با متادون

  متادون چیست؟عوارض جانبی، خطرات ترک اعتیاد با متادون

  12 آبان 1400 متادون چیست؟

  متادون در دسته ای از داروها قرار دارد که به عنوان اپیوئیدها و یک داروی ترک اعتیاد شناخته می شوند. این دارو در جنگ جهانی دوم توسط آلمان تولید شد و در آمریکا در ابتدا به عنوان ضد درد قوی برای دردهای بسیار شدید به کار برده شد. این دارو امروزه علاوه بر تسکین درد اغلب به عنوان بخشی از درمان وابستگی به مصرف هروئین یا نارکوتیک ها استفاده می شود.

  متادون به فرم های دارویی قرص خوراکی، فرآورده تزریقی، پودر و محلول خوراکی در بازار دارویی ایران عرضه می شود. شرکت زاگرس دارو پارسیان داروی متادون را به شکل دارویی قرص خط دار 5، 20 و 40 میلی گرمی تولید و به بازار عرضه می کند.

  متادون چگونه عمل می کند؟

  متادون از طریق اتصال به نوعی از گیرنده اپیوئیدی و فعال سازی آن عمل می کند. متادون با این عملکرد، اثرات ضد درد و آرامبخش خود را ایجاد می کند. برخی اثرات دیگر همچون یبوست، دپرشن تنفسی، تهوع یا میوز هم به دلیل اتصال این دارو به گیرنده های اپیوئیدی ممکن است رخ دهد.

  در واقع متادون نحوه پاسخ دهی مغز و سیستم عصبی به درد را تغییر می دهد به شکلی که بیمار احساس تسکین می کند. اثرات آن کندتر از قرص مسکن هایی مانند مورفین است.

  این دارو در درمان وابستگی به داروها یا مواد به کار می رود چرا که اثرات کند داشته و مانع بروز علائم سندروم محرومیت یا ترک می شود. این نوع از درمان وابستگی به مواد را Replacement Therapy  یا "جایگزین درمانی" می نامند. جایگزین درمانی تنها با نظر پزشک و تحت مراقبت متخصصین قابل اجراست زیرا ممکن است فرد مبتلا به اعتیاد، متادون را جایگزین مواد مصرفی خود کرده، به این دارو وابسته شود. در صورت تجویز متادون به منظور تسهیل روند ترک اعتیاد، باید بدانیم این دارو به جای ماده مصرفی فرد، مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه به عنوان بخشی از برنامه درمانی وابستگی به مواد و در کنار سایر مراقبت های روانی و جسمی در نظر گرفته می شود.

  نحوه مصرف متادون به چه صورت است؟

  قبل از هرچیز باید بدانیم داروی متادون تنها با نسخه پزشک قابل تهیه است و تهیه آن از طریق دیگر، غیرقانونی است. مصرف غیر قانونی متادون منجر به اعتیاد، بروز رفتارهای پرخطر و بروز علایم مسمومیت یا عوارض جانبی شدید می گردد.

  میزان مصرف هر دارو توسط پزشک تعیین می شود. میزان مصرف متادون نیز تنها بر اساس تشخیص پزشک و با توجه به شرایط بیمار تعیین می گردد. چنانچه متادون به عنوان داروی ترک اعتیاد تجویز شده باشد، ممکن است نیاز به مصرف طولانی مدت دارو باشد. پس از طی دوره درمان، پزشک میزان دارو را به تدریج کاهش می دهد تا به آهستگی دارو قطع شود و علایم محرومیت ظاهر نگردد.

  عوارض جانبی مصرف متادون چیست؟

  هر دارو به همراه اثرات درمانی مطلوب ممکن است باعث عوارض ناخواسته نیز بشود. اگرچه تمام عوارض در یک فرد دیده نمی شود. در صورت بروز علایم زیر با پزشک خود مشورت کنید.

  سرگیجه، خواب آلودگی، بی قراری،  یوفوریا، تشنج، تپش قلب، تاری دید، دوبینی، شوک، دپرشن تنفسی، احتباس ادراری، گرفتگی عضلات.

  در صورت بروز هر یک از علایم زیر احتمال مسمومیت با دارو وجود دارد لذا به سرعت با پزشک خود تماس حاصل نموده به مراکز درمانی مراجعه نمایید:

  تنفس سطحی و کند

  خواب آلودگی و گیجی شدید

  ضربان کند قلب

  مردمک های بسیار تنگ شده

  کما

  پیش از مصرف متادون چه مواردی را با پزشک خود مطرح کنیم؟

  مصرف متادون در برخی افراد توصیه نمی شود. به همین دلیل پیش از مصرف این داروی ترک اعتیاد موارد زیر را به پزشک داروساز اطلاع دهید.

  بیماری های قلبی اختلالات الکترولیت

  مشکلات تنفسی و بیماری های ریوی

  سابقه تومور مغزی، آسیب ناحیه سر یا تشنج

  مشکلات صفراوی، پانکراس یا تیروئید

  مصرف آرامبخش ها یا داروهای سیستم عصبی مرکزی مانند ضد افسردگی و ضد اضطراب ها

  مصرف الکل یا داروهای خواب آور

  تمامی داروها، فراورده های گیاهی یا مکمل های غذایی مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهید

  علایم مصرف بیش از اندازه متادون چیست؟

  تغییر دوز دارو به صورت خودسرانه یا مصرف غیر قانونی متادون ممکن است موجب اوردوز یا مسمومیت با دارو شود. علایم مصرف بیش از حد متادون به شرح زیر است. در صورت مشاهده این علائم به سرعت به مراکز درمان مسمومیت مراجعه نمایید:

  تنفس آهسته ضربان قلب کند خواب آلودگی شدید ضعف عضلانی پوست سرد و مرطوب کوچک شدن مردمک ها بیهوشی و کما

  آیا مصرف متادون در بارداری و شیردهی ممکن است؟

  چنانچه باردار هستید یا در دوران شیردهی به سر می برید باید حتما این موضوع را با پزشک و داروساز خود در میان بگذارید. اگرچه داروی متادون از جفت عبور می کند و همچنین در شیر ترشح می شود، ممکن است در موارد خاص برای بیماران در دوران بارداری و شیردهی تجویز شود. خصوصا در مواردی که مادر به مصرف موادی مانند هروئین یا سایر نارکوتیک ها اعتیاد دارد ممکن است پزشک این مواد را با متادون جایگزین کند زیرا علائم سندروم محرومیت در نوزادانی که از مادران مبتلا به اعتیاد متولد می شوند در مصرف کنندگان متادون نسبت به هروئین کمتر و قابل کنترل تر است. این نوزادان باید تا مدت زیادی پس از تولد همچنان تحت نظارت پزشک باشند تا فرآیند ترک اعتیاد را به تدریج و ایمن طی نمایند.

  توصیه های مهم درباره مصرف متادون

  داروی متادون با داروهای زیر تداخل جدی دارد:

  ضد قارچ ها مانند ایتراکونازول و کتوکونازول

  داروهای مهارکننده مونوآمین اکسیداز مانند رازاژیلین، سلژیلین

  الکل و داروهای خواب آور و آرامبخش

  در هنگام مصرف متادون  از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز دارد پرهیز کنید.

  چنانچه طولانی مدت این دارو را مصرف میکنید، از قطع ناگهانی آن خودداری کنید

  داروی متادون چه مدت در بدن می ماند؟

  مدت زمان باقی ماندن داروی متادون در بدن به عوامل بسیار متعددی وابسته است. از جمله این عوامل می توان به سن، وزن بیمار، متابولیسم بیمار، عملکرد کبد و کلیه ها، بیماری های زمینه ای، مدت زمان، میزان و فواصل مصرف متادون و نیز همزمانی با مصرف سایر داروها یا مواد مخدر اشاره نمود. به همین علت بازه زمانی 2 تا 13 روز برای حذف متادون از بدن، توسط متخصصین در نظر گرفته می شود.

  منبع مطلب : zagrosdarou.com

  متادون 20

  متادون

  داروهای مخدر ► محصولات ► محصولات ► خانه

  متادون 20

  متادون (قرص)شکل دارویی:

  قرص های 5، 20 و 40 میلی گرمی

  راهنمایی های عمومی

  قبل از مصرف این دارو در موارد زیر با پزشک خود مشورت نمایید:

  دستگاه ادراری ممکن است حذف متادون را افزایش دهد و در نتیجه غلظت پلاسما را کاهش دهد.

  از مصرف همزمان این داروها با الکل خودداری کنید زیرا موجب اختلال در عملکرد سیستم اعصاب مرکزی و سیستم تنفسی می شود و خطر مرگ را در پی دارد.

  متادون شدیدا  باعث اختلال در تمرکز می شود . در زمان مصرف این دارو از رانندگی و کارهایی که به تمرکز بالا نیاز دارد خودداری کنید.

  فنی توئین یا ریفامپین ممکن است رسوب متابولیک متادون را افزایش دهد یا ریفامپین ممکن است متابولیسم متادون را افزایش دهد.

  دارو های مخدر (اپیوئید) دیگر

  مصرف همزمان متادون با داروی های آرامبخش و خواب آور، کشنده است.

  ·         مصرف در بارداری و شیردهی:

  دارو های خواب آور یا کند کننده تنفس

  دارو های موثر بر سطح سروتونین بدن

  مصرف متادون در دوران بارداری برای جنین خطرناک است و می تواند باعث زایمان زودرس شود . در دوره مصرف متادون از بارداری جلوگیری نمایید و در صورتی که در زمان مصرف متادون متوجه شدید که به صورت ناخواسته حامله شده اید سریعا با پزشک تماس بگیرید .جنین شما به متادون وابسته شده است و بعد از زایمان ، نوزاد باید تحت درمان تخصصی پزشکی باشد .

  مصرف متادون دردوران شیردهی نیز ممنوع است . این دارو از طریق شیرمادر به بدن نوزاد منتقل شده و می تواند باعث کاهش تنفس نوزاد و مرگ ناگهانی نوزاد در خواب شود . در صورتی که باید از متادون در دوران شیردهی استفاده کنید ، به نوزاد شیر ندهید . در هر صورت شما باید دقیقا طبق نظر پزشک متخصص رفتار کنید .

  هشدارها و احتیاطات:

  این دارو اگر توسط کودکان استفاده شده یا خورده شود، ممکن است حتی باعث مرگ گرد.

  مقدار و نحوه مصرف:

  تجویز دارو برای درمان اعتیاد به مواد مخدر تنها از طریق پزشکان مجاز است.

  همچنین به عنوان مهار کننده سندرم پرهیز از مصرف مواد مخدر معرفی شده است.

  به عنوان ضد درد نیز استفاده می شود. توجه داشته باشید که برای کاهش درد زایمان توصیه می شود.

  مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند، ولی مقدار مصرف معمول این دارو به قرار زیراست:

  دوز معمول افراد بالغ

  ضد درد: خوراکی، 5 تا 20 میلی گرم هر چهار تا هشت ساعت. اگر درد شدید باشد و یا اگر بیمار نسبت به دارو تحمل داشته باشد ممکن است مقدار مصرف دارو افزایش یابد و یا فاصله بین دوز کاهش یابد.

  سرکوب کننده (سندرم مهلک مواد مخدر):  15 تا 40 میلی گرم خوراکی یک بار در روز به برای کنترل علائم ترک اعتیاد؛ دوز در فواصل یک یا دو روزه با توجه به پاسخ بیمار کاهش می یابد.

  ترک دارو: دوز باید برای یک فرد تجویز شده باشد.

  محدودیت های  معمول جهت تجویزبه افراد بالغ: تا 120 میلی گرم در روز.

  دوز معمول برای کودکان

  ضد درد: دوز دارو باید براساس سن و اندازه بیمار، توسط پزشک تجویز شود. استفاده از یک اقدام درجه بندی شده برای جلوگیری از دوز بالا در کودکان زیر 6 سال توصیه می شود.

  سرکوب کننده (سندرم مهلک مواد مخدر): با توجه به نیازهای بیمار خاص، دارو باید توسط پزشک مشخص شود. مصرف دارو نباید بیش از 120 میلی گرم در روز باشد.

  توجه: بیماران با سن بالای 18 سال ممکن است فقط پس از دو دوره کوتاه مدت (تا 30 روز) سم زدایی یا درمان های دارویی، موفق به برنامه های نگهداری متادون شوند.

  یک دوره انتظار یک هفته ای بین سم زدایی و پذیرش برنامه نگهداری متادون مورد نیاز است.والدین، قیم قانونی و یا دیگر بزرگسالان مسئول تعیین‌شده توسط مرجع دولتی، باید رضایت خود را نسبت به چنین اقداماتی اعلام کنند.

  قبل از شروع درمان ممکن است پزشکتان برای شما رژیم غذایی خاص قرار دهد. متادون را دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف کنید . از مصرف بیش از دوره توصیه شده توسط پزشک خودداری کنید . متادون شدیدا اعتیادآور است و یک داروی مخدر صنعتی محسوب میشود . کاهش مصرف این دارو باید به صورت تدریجی و کاهش هفتگی و تحت نظر پزشک باشد . هیچ گاه قرص متادون رو پودر نکنید . استنشاق پودر متادون میتواند باعث مرگ شود . این دارو را به هیچ کس پیشنهاد نکنید و در صورتی که کسی به شما مصرف متادون را پیشنهاد نماید به هیچ وجه قبول نکنید.

  عوارض جانبی:

  هر دارو به موازات اثرات درمانی خود ممکن است سبب بروز برخی عوارض ناخواسته نیز شود، ولی همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود، در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک خود مشورت نمایید:

  ممکن است بیشتر از اکثر مواد مخدر دیگر باعث یبوست شود.

  با مصرف متادون در صورتی که هرگونه نشانه ای از آلرژی و حساسیت مشاهده کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . علائمی مانند : قرمز شدن چشم همراه با خارش ، تورم لب و زبان ، خشک شدن دهان و گلو همراه با سرفه و عطسه ، تنگی نفس ، درد فاصله قفسه سینه ، التهاب صورت و …

  خطرناک ترین عارضه مصرف متادون ، کاهش تنفس و مرگ ناگهانی در خواب است .

  مسمویت و درمان

  اگر شخصی در مصرف این دارو زیاده روی کرد باید سریعاً به اورژانس منتقل شود, مقدار زیاد مصرف این قرص می تواند خطر مرگ را در پی داشته باشد.

  شرایط نگهداری:

  در دمای زیر 30 درجه سانتی گراد نگهداری شود.

  دربسته بندی اصلی نگهداری شود.

  از قراردادن در معرض نور مستقیم و رطوبت خوداری شود.

  دوراز دسترس و دید کودکان نگهداری شود.

  نظر شما مطالب مرتبط: متادون متادون 40 متادون 20 متادون 5

  منبع مطلب : www.mehrdarou.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید