این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  قند در آزمایش خون به انگلیسی

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  قند در آزمایش خون به انگلیسی را از این سایت دریافت کنید.

  آزمایش قند خون (FBS)؛ راهنمای خواندن برگه آزمایش و تفسیر نتیجه آن – مجله سلامت دکترتو

  کی آزمایش قند خون بدهیم؟چند نوع آزمایش قند خون داریم؟ قبل از آزمایش باید ناشتا باشیم؟ چگونه آزمایش قند خون خود را بخوانیم و تحلیل کنیم؟

  صفحه اصلی آزمایش

  آزمایش قند خون (FBS)؛ راهنمای خواندن برگه آزمایش و تفسیر نتیجه آن

  موضوعات پزشکی مرتبط: آزمایش

  آزمایش قند خون (FBS)؛ راهنمای خواندن برگه آزمایش و تفسیر نتیجه آن

  نویسنده:دکتر نرجس خبازی

  | تاریخ انتشار: 22 مهر 1400

  | آخرین به‌روزرسانی: 17 اردیبهشت 1401

  | تعداد نظرات:بدون نظر

  سیاست انتشار مطلب پزشکی

  آنچه در این مقاله می‌خوانید

  آزمایش قند خون چیست؟

  آزمایش قند خون به عنوان یک آزمایش تشخیصی؛ از مهم ترین و پرکاربردترین آزمایش هاست که ضرورت آن بر کسی پوشیده نیست. آزمایش قند خون، میزان گلوکز در خون را اندازه گیری می‌کند. گلوکز نوعی قند است که منبع اصلی انرژی بدن شماست. بدن شم

  کربوهیدرات‌هایی را که می‌خورید به گلوکز تبدیل می‌کند. هورمونی به نام انسولین به انتقال گلوکز از جریان خون به سلول‌ها کمک می‌کند و با این مکانیسم باعث کاهش قند خون می‌شود. افزایش یا کاهش سطح گلوکز در خون می‌تواند نشانه‌ی یک بیماری جدی باشد. سطح بالای گلوکز خون (هایپرگلایسمی) ممکن است نشانه‌ای از دیابت باشد.

  اهمیت بیماری دیابت، عوارض آن و بار مالی، جسمی و روحی که این بیماری بر افراد تحمیل می‌کند، بر هیچکس پوشیده نیست. دیابت می‌تواند باعث بیماری قلبی‌، اختلالات بینایی، نارسایی کلیوی و سایر عوارض شود.

  سطح پایین گلوکز خون (هیپوگلیسمی) نیز در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به مشکلات عمده‌ای در سلامتی از جمله تشنج، کما و آسیب مغزی شود.

  برای اینکه بفهمید سطح قند خون شما در محدوده‌ی طبیعی است یا خیر، از آزمایش قند خون استفاده می شود. این آزمایش، نتایجی را ارائه می‌دهد که بر اساس آن می‌توان برای برنامه ریزی در مورد سلامت فرد، استفاده کرد.

  برنامه ریزی برای مواردی مانند: رژیم غذایی، ورزش، تنظیم دوز داروهای دیابت و اهداف درمانی برای کنترل دیابت. علاوه بر این، پزشک ممکن است آزمایش قند خون را به عنوان بخشی از یک معاینه‌ی معمول برای بررسی ابتلا به دیابت یا قرار داشتن در مرحله‌ی پیش دیابت، درخواست دهد.

  در مقاله “لیست آزمایش های لازم برای چکاپ کامل بدن“ می توانید راهنمایی کامل از چکاپ های لازم برای سلامت را مطالعه کنید.

  آزمایش قند خون، میزان گلوکز در خون را اندازه گیری می‌کند که سطح بالای گلوکز خون  ممکن است نشانه‌ای از دیابت باشد.

  مشاوره با دکترهای

  عمومی دکترِتو شروع نوبت‌گیری

  قند خون بالا چه علایمی دارد؟

  افزایش سطح قند خون در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به آسیب شدید اعضای بدن شود. علائم سطح بالای گلوکز خون شامل موارد زیر است:

  افزایش تشنگی تکرر ادرار تاری دید خستگی

  زخم‌هایی که دیر بهبود می‌یابند.

  بیشتر بخوانید

  دلایل و درمان دیابت یا قندخون

  قند خون باعث پایین چه علائمی دارد؟

  علائم سطح پایین گلوکز خون عبارتند از:

  اضطراب تعریق لرز گرسنگی سرگیجه بیشتر بخوانید

  زخم پای دیابتی چگونه درمان می شود؟

  آزمایش قند خون

  آیا شما مستعد دیابت هستید؟

  در صورتی که عوامل خطر زیر را دارید، بیش‌تر از سایرین مستعد ابتلا به دیابت هستید. به همین دلیل برای پایش سطح گلوکز خون به آزمایش قند خون نیاز خواهید داشت. عوامل خطر دیابت عبارتند از:

  سن بالای ۴۵ سال اضافه وزن ورزش نکردن

  سابقه‌ی ابتلا به دیابت در یکی از اعضای خانواده

  فشار خون بالا بیماری قلبی

  سطح بالای تری گلیسیرید

  سطح پایین کلسترول خوب (HDL)

  سابقه‌ی مقاومت به انسولین

  سابقه‌ی سکته‌ی مغزی

  سابقه‌ی دیابت حاملگی یا به دنیا آوردن نوزادی با وزن بیش از ۴ کیلوگرم

  نژاد آسیایی، آفریقایی، اسپانیایی یا بومیان آمریکا.

  نکته ی مهم:

  اگر باردار هستید، بین هفته‌های ۲۴ و ۲۸ بارداری، برای غربالگری از نظر دیابت بارداری لازم است آزمایش قند خون بدهید. دیابت بارداری، نوعی دیابت است که فقط در دوران بارداری اتفاق می‌افتد.

  بیشتر بخوانید

  دیابت بارداری: علائم، راه های تشخیص و درمان آن

  آیا قبل از انجام آزمایش قند خون باید ناشتا باشیم؟

  برای اندازه گیری قند خون ناشتا (FBS) لازم است ۸ ساعت قبل از نمونه گیری خون برای انجام آزمایش، ناشتا باشید. برای مثال، اگر ساعت ۷ نوبت خونگیری دارید، از ساعت ۱۲ شب قبل باید ناشتا باشید. برای وعده‌ی شام نیز، یک غذای سبک در اندازه‌ی وعده‌ی صبحانه، غذا بخورید. نوشیدن آب اشکالی ندارد.

  برای مرحله‌ی اول غربالگری دیابت بارداری نیازی نیست ناشتا باشید. اگر نتایج آزمایش قند خون بالاتر از حد طبیعی باشد، به آزمایش دیگری به نام تست تحمل گلوکز نیاز خواهید داشت که در آن باید ناشتا باشید.

  برای اندازه گیری قند خون ناشتا (FBS) لازم است ۸ ساعت قبل از نمونه گیری خون برای انجام آزمایش، ناشتا باشید.

  آیا می‌توان در خانه، قند خون را اندازه گیری کرد؟

  با استفاده از دستگاه گلوکومتر (دستگاه سنجش قند خون) می‌توانید قند خون را در خانه اندازه بگیرید. مراحل دقیق اندازه گیری قند خون به وسیله‌ی گلوکومتر، بسته به نوع دستگاه متفاوت است و هر دستگاه دستورالعمل مخصوص به خود را دارد.

  برای اندازه گیری قند خون در خانه، ابتدا باید دستان خود را به خوبی بشویید و خشک کنید. وجود غذا و سایر مواد روی انگشت می‌تواند باعث اندازه گیری نادرست قند خون شود. سپس نوک انگشت خود را سوراخ کنید. برای این کار می‌توانید از یک خودکار مخصوص که در انتهای آن یک سوزن نازک (لانست) قرار دارد، کمک بگیرید.

  یک نوار تست قند خون را در دستگاه گلوکومتر قرار دهید. سپس بر روی نوار تستی که از قبل در دستگاه  گلوکومتر قرار داده‌اید، یک قطره خون قرار دهید. نتایج اندازه گیری قند خون در عرض ۱۰ تا ۲۰ ثانیه بر روی صفحه، نمایش نشان داده می‌شود.

  منبع مطلب : doctoreto.com

  علامت اختصاری قند خون در آزمایش

  علامت اختصاری قند خون در آزمایش ها به شکل FBS در برگه نتیجه آزمایش قند خون نشان داده می شود. این علامت اختصاری قند خون در آزمایش مخفف عبارت Fasting - آزمایش آنلاین

  علامت اختصاری قند خون در آزمایش

  نوشته شده توسط مدیر سایت

  03 / 03 / 1398

  علامت اختصاری قند خون در آزمایش ها به شکل FBS در برگه نتیجه آزمایش قند خون نشان داده می شود. این علامت اختصاری قند خون در آزمایش مخفف عبارت Fasting Blood Sugar است. آزمایش قند خون به منظور بررسی میزان قند خون انجام می شود. آزمایش قند خون را باید ناشتا و با شکم خالی در آزمایشگاه انجام دهید که از فرد نمونه خون گرفته می شود و مورد بررسی قرار می گیرد تا میزان سطح گلوکز خون را اندازه گیری نمایند.

  فراموش نکنید برای انجام آزمایش قند خون حتما باید ناشتا باشید، اما آیا علت ناشتا بودن را می دانید؟ اگر فردی با ناشتا بودن حدود 10 تا 12 ساعت آزمایش قند خون دهد و میزان قند خون آن از 105 میلی گرم در دسی لیتر بیشتر باشد، باید حتما برنامه غذایی و سبک زندگی خود را تغییر دهد. جالب است بدانید که قند خون بالا نشان دهنده این است که فرد در چندین سال آینده مبتلا به دیابت خواهد شد. بنابراین برای آن که در آینده از مبتلا شدن به دیابت جلوگیری نمایید هر چند وقت آزمایش قند خون را تکرار نمایید.

  با مطالعه برگه نتیجه آزمایش خود به دنبال علامت اختصاری قند خون در آزمایش که  به صورت FBS نشان داده می شود باشید. میزان سطح گلوکز در خون ( FBS ) حداقل باید بین 65 تا70  میلی گرم در دسی لیتر باشد و همچنین حداکثر مقدار آن باید بین 100 تا 110 میلی گرم در دسی لیتر باشد . اگر در برگه نتایج آزمایش شما مقدار FBS بیشتر از این مقادیر بود باید با مشورت پزشک سبک زندگی و تغذیه برنامه غذایی خود را اصلاح نمایید تا در آینده مبتلا به دیابت نشوید.

  علائم قند خون

  خستگی زیاد : یکی از مهم ترین علائم نشان دهنده قند خون بالا خستگی زیاد است. افرادی که در طول روز بسیار خسته می شوند،ممکن است مبتلا به قند خون بالا باشند. این خستگی زیاد همراه با تپش قلب و تعریق نیز همراه است. همچنین لازم به ذکر است که هر خستگی در طول روز نشان دهنده قند خون بالا نمی باشد اما تنها با آزمایش قند خون به راحتی می توانید خیال خود را نسبت به این علائم و بیماری آسوده نمایید.کاهش وزن : دومین عاملی که نشان دهنده قند خون بالا است، کاهش وزن به طور ناخواسته می باشد. کاهش وزن به صورت یک دفعه ای می تواند هشداری برای افراد باشد. بنابراین اگر متوجه شدید به طور ناخواسته وزن شما کاهش یافته است و در طول روز احساس خستگی زیادی دارید، آزمایش قند خون را فراموش نکنید.

  آزمایش قند خون

  ثبت درخواست

  احساس گرسنگی زیاد: یکی دیگر از علائمی که نشان دهنده قند خون بالا است، احساس گرسنگی زیاد است. بنابراین دقت لازم را داشته باشید اگر در طول روز فعالیت زیادی ندارید اما احساس گرسنگی زیادی می کنید، ممکن است مبتلا به قند خون بالا باشید. در واقع با مصرف وعده غذایی با گذشت اندکی از آن باز هم احساس گرسنگی می کنید آزمایش قند خون را انجام دهید.مشکلات بینایی: بیماری دیابت امروزه یکی از بیماری های شناخته شده است و افراد باید با علائم و نشانه های آن آشنا باشند تا بتوانند به زودی نسبت به درمان آن اقدام نمایند. قند خون بالا مشکلاتی را در بینایی افراد نیز ایجاد می نماید. علائمی همچون زخم پا کاهش قدرت بینایی حمله قلبی دردهای کمری و … از دیگر نشانه های بیماری قلبی است.

  ما در این مطلب برخی از شایع ترین علائم را بیان نمودیم. با مشاهده این علائم آزمایش قند خون را فراموش نکنید.

  تفسیر نتایج قند خون

  برای تفسیر نتایج قند خون لازم است اطلاعات پزشکی لازم را داشته باشید تا بتوانید به راحتی برگه آزمایش قند خون را تفسیر نمایید. اما با به یاد داشتن علامت اختصاری قند خون در آزمایش خون می توانید مقدار سطح گلوکز خون خود را نسبت به سطح استاندارد آن مقایسه نمایید.

  ویزیت پزشک در منزل

  ثبت درخواست

  اگر علامت اختصاری قند خون در آزمایش را در نتیجه برگه آزمایش خود پیدا نمودید و مشاهده نمایید که این میزان از 65 تا 70 کمتر نباشد و همچنین نباید از 105 تا 110 نیز بیشتر باشد. اگر مقدار سطح گلوکز شما از این مقادیر کمتر یا بیشتر باشد ، فراموش نکنید که باید با پزشک خود مشورت نمایید تا با مصرف دارو و یا برنامه غذایی و سبک زندگی خود را بتوانید اصلاح نمایید.

  سخن پایانی:

  آزمایش قند خون برای اندازه گیری میزان سطح قند خون انجام می شود. علامت اختصاری قند خون در آزمایش مخفف عبارت Fasting Blood Sugar می باشد که به صورت FBS در برگه نتیجه آزمایش قند خون نمایش داده می شود. برای انجام آزمایش قند خون باید حداقل 8 ساعت ناشتا باشید. بدین صورت نباید میزان قند خون شما با ناشتا بودن از 110 بیشتر باشد . اگر این اتفاق رخ دهد میزان قند خون شما بالا است و در آینده دچار دیابت خواهید شد.

  ما در این مطلب سعی کردیم برخی از علائم و نشانه های قند خون را بیان نماییم تا در صورت مشاهده آن آزمایش قند خون را انجام دهید و از میزان استاندارد قند خون خود اطمینان حاصل نمایید. شایع ترین علائم قند خون خستگی زیاد و احساس گرسنگی زیاد در طول روز است.

  منبع مطلب : azmayeshonline.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید