این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  قهرمانی اروگوئه در جام جهانی

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  قهرمانی اروگوئه در جام جهانی را از این سایت دریافت کنید.

  جام جهانی ۱۹۵۰ برزیل/ از مرگ بازیکنان ایتالیا تا قهرمانی اروگوئه

  پس از برگزاری سه دوره جام جهانی، جنگ جهانی دوم شروع شد و برگزاری این مسابقات نیز به مدت ۱۲ سال متوقف شد و پس از توقف جنگ، چهارمین جام جهانی در سال ۱۹۵۰ به میزبانی برزیل با حضور ۱۳ تیم برگزار شد.

  ۲۷ تیر ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۰

  جام جهانی با ایمنا؛

  جام جهانی ۱۹۵۰ برزیل/ از مرگ بازیکنان ایتالیا تا قهرمانی اروگوئه

  پس از برگزاری سه دوره جام جهانی، جنگ جهانی دوم شروع شد و برگزاری این مسابقات نیز به مدت ۱۲ سال متوقف شد و پس از توقف جنگ، چهارمین جام جهانی در سال ۱۹۵۰ به میزبانی برزیل با حضور ۱۳ تیم برگزار شد.

  به گزارش خبرنگار ایمنا، جام جهانی فوتبال پربیننده‌ترین رخداد ورزشی در دنیا است و هر چهار سال یک بار برای مشخص شدن قهرمان فوتبال جهان بین تمام کشورها توسط فدراسیون جهانی فوتبال موسوم به «فیفا» برگزار می‌شود.

  جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر، بیست‌ودومین جام جهانی است که از بیست‌ویکم نوامبر تا هجدهم دسامبر ۲۰۲۲ (سی‌ام آبان تا بیست‌وهفتم آذرماه ۱۴۰۱) به میزبانی کشور قطر برگزار خواهد شد و نخستین مرتبه است که یک کشور عربی، میزبانی جام جهانی را برعهده خواهد داشت. همچنین پس از جام جهانی ۲۰۰۲، این دومین بار است که جام‌جهانی در آسیا برگزار می‌شود. این تورنمنت آخرین دوره از مسابقات خواهد بود که ۳۲ تیم در آن شرکت می‌کنند و برای جام جهانی ۲۰۲۶ و پس از آن، حضور ۴۸ تیم برنامه‌ریزی شده‌است.

  تاریخچه جام جهانی جام جهانی ۱۹۵۰ برزیل

  مسابقات جام جهانی یا جام ژول ریمه از سال ۱۹۳۰ شروع شد و پس از آن هر چهار سال یک بار برگزار می‌شد اما پس از برگزاری سه دوره جام جهانی، جنگ جهانی دوم شروع شد و برگزاری این مسابقات نیز به مدت ۱۲ سال متوقف شد. آخرین جام قبل از جنگ جهانی جام ۱۹۳۸ به میزبانی فرانسه بود که در بحبوحه شروع جنگ برگزار شد. چهارمین جام جهانی در سال ۱۹۵۰ به میزبانی برزیل با حضور ۱۳ تیم برگزار شد. سوت شروع جام جهانی ۱۹۵۰ و اولین جام پس از جنگ جهانی دوم در ورزشگاه جدیدی به شکل ماموت بسیار بزرگ با گنجایش بیش از ۲۰۰ هزار تماشاگر به صدا در آمد. این ورزشگاه تا آن روز بزرگ‌ترین استادیوم ورزشی جهان شناخته شده بود.

  سقوط هواپیما و مرگ تمام اعضای تیم فوتبال ایتالیا پیش از جام جهانی ۱۹۵۰ برزیل

  پیش از شروع جام جهانی ۱۹۵۰ برزیل، هواپیمای تیم ملی فوتبال ایتالیا در در ماه مه سال ۱۹۴۹ سقوط کرد که باعث مرگ ۱۷ بازیکن و مربی تیم ملی این کشور شد. این اتفاق باعث شد ایتالیایی که در دو دوره قهرمانی جام را کسی کرده بود از شانس کمی در جام چهارم برخوردار باشد.

  حضور انگلیس در جام جهانی ۱۹۵۰ برزیل

  در جام جهانی ۱۹۵۰ برزیل فیفا برای اولین مرتبه، به بریتانیا مجوز داد تا تیم‌های خود را برای گرفتن دو مقام در بازی‌ها شرکت دهد بنابراین دو تیم انگلیس و اسکاتلند که یکی از تیم‌های اتحادیه فوتبال بریتانیا بود، در این جام حضور پیدا کردند. تیم اسکاتلند ابتدا ادعا داشت که یکی از بزرگان این جام خواهد بود، اما در هممپدن پارک با دریافت یک گل شکست خورد و حذف شد. شکست اسکاتلند باعث شد تا تیم ملی انگلیس به تنهایی برای بلند کردن پرچم کشورش تلاش کند اما در ادامه این تیم نیز با داشتن بازیکنان بزرگی همچون استنلی ماتیوس، الف رمزی و تام فینی مقابل آمریکا شکست خورد.

  روند بازی‌های جام جهانی ۱۹۵۰ برزیل

  در جام جهانی ۱۹۵۰ برزیل ،۱۲ تیم در مرحله انتخابی برگزیده شدند تا به همراه ایتالیا قهرمان دوره قبل و برزیل میزبان مسابقات، دور نهایی را آغاز نمایند. در این جام مرحلهٔ نیمه نهایی وجود نداشت و چهار تیمی که از گروه‌های خود بالا می‌آمدند، در بازی‌های دوره‌ای مقابل یکدیگر قرار می‌گرفتند تا بر اساس امتیاز قهرمان مشخص شود.

  قهرمانی اروگوئه در جام جهانی ۱۹۵۰

  تیم اروگوئه علی‌رغم درخشش در دور مقدماتی، در فینال دوره‌ای این جام، نیمه نخست را برابر اسپانیا و سوئد بازنده بود و به سختی در نیمهٔ دوم برنده شد. مردم برزیل چنان از قهرمانی خود مطمئن بودند که پیش از برگزاری دیدار پایانی با اروگوئه، ترانهٔ پیروزی ملی را سروده و آن را آمادهٔ پخش نموده بودند ولی این آهنگ هیچ‌گاه شنیده نشد. برزیل با آنکه در آغازین دقیقه‌های نیمهٔ دوم دروازه‌ی اروگوئه را گشود اما در ادامه پذیرای ۲ گل گردید تا در پایان این دیدار به جز مارش عزا آهنگ دیگری شنیده نشود و ۲۰۵۰۰۰ تماشاگر برای این نتیجهٔ غیرمنتظره در ورزشگاه ماراکانا اشک بریزند.

  تیم‌های حاضر در جام جهانی ۱۹۵۰ برزیل

  برای حضور در جام جهانی ۱۹۵۰ برزیل ۳۳ کشور در مسابقات مقدماتی ثبت نام کردند که در نهایت این جام با ۱۳ تیم برگزار شد. کشور آرژانتین به علت روابط سیاسی سردی که با کشور برزیل داشت، از حضور دیدارهای مقدماتی انصراف داد، تیم ملی فرانسه نیز به دلیل مسافت طولانی سفر از حضور در برزیل امتناع کرد. تیم‌های بریتانیا به دلیل آشتی مجدد با فیفا در مسابقه انتخابی شرکت کردند که در آن انگلیس با شکست دادن اسکاتلند به جام جهانی راه یافت. آلمان به علت اینکه آغازگر جنگ جهانی دوم بود، از فیفا اخراج شد و شانس حضور در جام را نداشت. تیم اروگوئه که در سال‌های ۱۹۳۴ و ۱۹۳۸ غایب بود، با تیمی هماهنگ به دنبال کسی جام بود. برزیل میزبان که حمایت تماشاگران را داشت، در خیال قهرمانی، تدارک فراوانی برای کسب جام دیده بود.

  بازماندن برزیل از کسب قهرمانی جام جهانی ۱۹۵۰

  دیدار افتتاحیه جام جهانی ۱۹۵۰ در ورزشگاه ماراکانا و در حضور تماشاگران پرشور بین کشور برزیل و مکزیک برگزار شد که برزیل با ۴ گل، مکزیک را شکست. برزیل در دیدار دوم با سوئیس ۲ بر ۲ مساوی کرد و با شکست دادن یوگسلاوی در دیدار آخر گروهی با نتیجه ۲ بر صفر به دور نهایی راه یافت. برزیل در مرحله نهایی مسابقات در روز نخست برزیل با نتیجه خیره کننده ۷ بر ۱ تیم سوئد را مغلوب کرد، در روز دوم برزیل با نتیجه ۶ بر یک اسپانیا را شکست داد تا به دیدار نهایی بین برزیل و اروگوئه برود. برزیل برای کسب عنوان قهرمانی تنها به یک تساوی نیاز داشتند و نتایج بسیار بهتری نسبت به اروگوئه داشت. مردم کشور برزیل قبل از برگزاری دیدار نهایی، کارناوال‌های شادی آماده کرده و منتظر قهرمانی تیم ملی شأن بودند. دیدار نهایی در ۱۶ جولای ۱۹۵۰ در حضور نزدیک به ۲۰۰ هزار هوادار در ورزشگاه ماراکانا برگزار شد. برزیل و اروگوئه نیمه اول را بدون گل پشت سر گذاشتند، با شروع نیمه دوم، فریکا دروازه اروگوئه را باز کرد و تیم برزیل را یک بر صفر جلو انداخت اما در دقیقه ۶۶ خوان شیافینو بازی را به تساوی کشاند و ۱۱ دقیقه مانده به پایان بازی گیگا برای اروگوئه گل دوم را به ثمر رساند تا شادی برزیلی‌ها را به عزا تبدیل کند.

  منبع مطلب : www.imna.ir

  جام جهانی اروگوئه ۱۹۳۰: تلاش برای تحریم از سوی اروپا، شورش فینال

  اروگوئه میزبان توانست در سال ۱۹۳۰ عنوان قهرمانی جام جهانی (جام ژول ریمه) را به دست بیاورد.

  پنجشنبه / ۳ شهریور ۱۴۰۱ / ۰۷:۳۰

  دسته‌بندی: جهان ورزش

  کد خبر: 1401060201812

  خبرنگار : 71460

  تاریخچه جام جهانی فوتبال/ قسمت اول

  تاریخچه جام جهانی فوتبال/ قسمت اول جام جهانی اروگوئه ۱۹۳۰: تلاش برای تحریم از سوی اروپا، شورش فینال

  اروگوئه میزبان توانست در سال ۱۹۳۰ عنوان قهرمانی جام جهانی (جام ژول ریمه) را به دست بیاورد.

  به گزارش ایسنا، دو مدال طلایی که اروگوئه در بازی‌های المپیک ۱۹۲۴ و ۱۹۲۸ در فوتبال به دست آورد، دلیل تصمیم فیفا برای اعطای برگزاری اولین جام جهانی به کشور اروگوئه بود. در ماه مه ۱۹۲۹ رهبران ورزشی جهان در بارسلونا گرد هم آمدند و در آنجا تصمیم گرفته شد که به کشور اروگوئه فرصتی داده شود تا میزبان محل برگزاری رقابت‌ها باشد.

  اولین مسابقه بین‌المللی فوتبال در جهان در سال ۱۸۷۲ بین اسکاتلند و انگلیس در گلاسکو برگزار شد و این مسابقه صفر بر صفر به پایان رسید. در اوایل قرن بیستم، فوتبال در سراسر دنیا شروع به محبوب شدن کرد. در سال‌های ۱۹۰۰ و ۱۹۰۴ مسابقات فوتبالی به صورت نمایشی در  المپیک برگزار شد و مدالی به ورزشکاران فوتبال داده نشد.

  بعد از بنیان‌گذاری فیفا در سال ۱۹۰۴، این فدراسیون تلاش کرد تا مسابقات بین‌المللی فوتبال بین کشورها را در سال ۱۹۰۶ در سوییس برگزار کند. این مسابقات خیلی موفقیت آمیز نبود.

  تلاش اروپا برای تحریم و مدیریت ژول ریمه

  فوتبال در اروپا محبوبیت زیادی پیدا کرده بود و در آمریکای لاتین نیز چندین کشور می خواستند برای میزبانی با اروگوئه مبارزه کنند. ایتالیا، اسپانیا، سوئد، هلند و مجارستان خواستار میزبانی بودند ولی اروگوئه در نهایت بدون نیاز به رای پیروز شد.

  علاوه بر امتناع انگلیسی‌ها از شرکت در یک تورنمنت جدید در جهان، ایتالیایی ها و اسپانیایی ها نیز با این استدلال که هوا در زمستان برای عبور قایق بسیار بد است از عدم حضور در اولین دوره جام جهانی (جام ژول ریمه) خبر دادند. با تمام این اوصاف ژول ریمه موفق شد فرانسه، بلژیک، رومانی و یوگسلاوی را به اروگوئه برساند.

  شروع ...

  چهار تیم از اروپا، شش تیم از آمریکای جنوبی علاوه بر میزبان و دو کشور  مکزیک و ایالات متحده آمریکا  در مجموع سیزده کشور این دوره از رقابت‌ها بودند.

  چهار تیم اروپایی، علاوه بر داوران آن قاره و خود ژول ریمه با هم با یک کشتی به سمت اروگوئه حرکت کردند.

  اروگوئه و آرژانتین دو شانس قهرمانی بودند. هر دو مرحله اول را بدون هیچ مشکلی پشت سر گذاشتند.

  برزیل با تیمی از ریودوژانیرو شرکت کرد، یوگسلاوی ها بدون بازیکنان کروات و آمریکایی ها با ترکیبی از بازیکنان باتجربه انگلیسی و اسکاتلندی حضور داشتند. اروگوئه اولین جام جهانی را در سه ورزشگاه برگزار کرد: سنتناریو، ورزشگاه مرکزی ناسیونال و ورزشگاه پنیارول در پوسیتوس.

  در ۲۶ ژوئیه، آرژانتین با گل های لوئیس مونتی، الخاندرو اسکوپلی، دو گل از گیرمو استابیله و دو گل از کارلوس پوچله، آمریکا را ۶ بر  یک شکست داد. ایالات متحده در نیمه دوم به دلیل مصدومیت یکی از بازیکنان با ۱۰ نفر بازی کرد و آرژانتین در آن زمان پنج گل از شش گل را به ثمر رساند.

  روز بعد اروگوئه نیز یوگسلاوی را ۶ بر ۱ شکست داد تا دو فینالیست جام جهانی مشخص شوند.

  فینال پرحادثه

  مردم اروگوئه حمایت زیادی از تیم ملی کشورشان نشان دادند و کار برای آرژانتین سخت شد.

  فینال در ۳۰ جولای با حضور تقریبا ۷۰ هزار نفر از جمله تقریبا ۱۰ هزار آرژانتینی در سکوها برگزار شد.

  نیمه اول با توپی که آرژانتینی ها داشتند و نیمه دوم با توپی که اروگوئه‌ای ها داشتند برگزار شد. ابتدا اروگوئه به گل رسید ولی پوسل و استابیله بازی را ۲ بر یک به سود آرژانتین کردند. در رختکن، لوئیس مونتی بازیکن آرژانتین بسیار عصبی بود و گفت که او را به مرگ تهدید کرده‌اند و نمی‌خواست نیمه دوم را بازی کند.

  اروگوئه توانست به بازی برگردد و سه گل توسط سیا، ایریارته و هکتور کاسترو به ثمر رساند. این دیدار با نتیجه ۴ بر ۲ به سود اروگوئه به پایان رسید.

  در پایان بازی حوادثی رخ داد، تیم آرژانتین بعد از بازی مستقیماً به بندر رفت و سوار کشتی شد تا به بوئنوس آیرس بازمی‌گردد. آنها مجبور شدند. هواداران اروگوئه با سنگ آنها را در تمام مسیر ورزشگاه تا اسکله هدف قرار دادند.  مه زیاد باعث شد خیلی از بازیکنان تا ساعت ها گم شوند. این اتفاقات باعث گسست روابط بین هر دو کشور و تعلیق چند ساله کوپا آمه ریکا شد.

  اروگوئه پیروزی خود را جشن گرفت و اولین قهرمانی جام جهانی را به دست آورد.

  * جام جهانی ۱۹۳۰ در یک نگاه

  بهترین خط حمله: آرژانتین ۱۸ گل

  بهترین خط دفاع: اروگوئه ۳ گل

  همهٔ تماشاگران: ۵۴۷۳۰۸ نفر

  بهترین بازیکن: هکتور اسکارونه (اروگوئه)

  آقای گل: گیلرمو استابیله (آرژانتین) ۸ گل

  * فینال

  اروگوئه ۴ – آرژانتین ۲

  دورادو، چه‌آ، ایرارته، کاسترو برای اروگوئه و پئوسیله و استابیله برای آرژانتین

  انتهای پیام دبیر محمدعلی ایزدی

  مترجم مهرداد میرزایی

  نظرات

  منبع مطلب : www.isna.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید