این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مبلغ اختلاس فولاد مبارکه

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مبلغ اختلاس فولاد مبارکه را از این سایت دریافت کنید.

  تخلف ۹۱هزار میلیاردی فولاد مبارکه؛ مقصر کیست؟

  تخلف ۹۱هزار میلیارد تومانی فولاد مبارکه، خبری است که این روزها سر و صدای زیادی در فضای مجازی به پا کرده است. اما منشا این تخلف چیست؟

  صفحه اصلی صنعت، معدن و تجارت ۱۴۰۱/۰۵/۳۱ - ۱۱:۲۲

  اقتصاد آنلاین بررسی می‌کند؛

  تخلف ۹۱هزار میلیاردی فولاد مبارکه؛ مقصر کیست؟

  زهرا محمودی

  تخلف ۹۱هزار میلیارد تومانی فولاد مبارکه، خبری است که این روزها سر و صدای زیادی در فضای مجازی به پا کرده است. اما منشا این تخلف چیست؟

  اقتصاد آنلاین – سیده زهرا محمودی؛ احتمالا این روزها در مورد تخلف عظیم فولاد مبارکه شنیده‌اید؛ تخلف ۹۱هزار میلیارد تومانی که از سال‌های ۹۷ تا ۹۹ انجام شده است. رقم این تخلف آنقدر بزرگ بود که نظر هر مختصص و غیرمتخصص در این حوزه را جلب کرد و اظهارنظرهای بسیاری در این رابطه در فضای مجازی منتشر شد.

  در ابتدا بگذارید به خود خبر اصلی که خبرگزاری تسنیم، منتشر کرده بود بازگردیم. تسنیم در گزارشی نوشت: در گزارش تحقیق و تفحص مجلس از فولاد مبارکه اصفهان ۹۰ عنوان تخلف، انحراف و تحمیل خسارت و توزیع رانت بالغ بر ۹۱ هزار میلیارد تومان و همچنین ضعف‌های ساختاری و نواقص قانونی مورد شناسایی قرار گرفته است. تسنیم در ادامه این گزارش، جزییات تخلف ۳۰۰صفحه‌ای فولاد مبارکه را منتشر کرد و انتشار این گزارش همانا و آغاز صحبت‌ها و بحث‌ها در مورد تخلف فولاد مبارکه همان.

  اختلاسی بزرگتر از مجموع تمام اختلاس‌های سال‌های اخیر

  رقم ۹۱هزار میلیارد تومانی؛ عددی که واکنش‌های زیادی به دنبال داشت و به احتمال زیاد شما هم با شنیدن این رقم، با خود فکر کرده‌اید که با این پول چه‌ها می‌شد کرد؛ کاربران فضای مجازی هم دقیقا همین کار را کردند؛ از اینکه با این پول چه کارهایی می‌شد کرد گرفته، تا اینکه این پول معادل چه چیزی است و... . مثلا کاربری در توییتر نوشت: برای اینکه حجم فساد ۹۱ هزار میلیاردی فولاد مبارکه را درک کنید باید بدانید بودجه استان کهگیلویه و بویراحمد امسال ۲ هزار میلیارد بوده. یعنی بودجه ۴۵ سال استان کهگیلویه و بویراحمد را اختلاس کردند!

  عده‌ای نیز این عدد را با دیگر اختلاس‌ها مقایسه کردند که تمام اختلاس‌های بزرگ در کنار تخلف فولاد مبارکه تقریبا هیچ بود؛ مثلا یکی از کاربران توییتر نوشته بود: اختلاس‌ها از سال ١٣٩٠ تا سال ١۴٠٠، محمودرضا خاوری ٣٠٠٠ میلیارد تومان، بابک زنجانی ١٢٠٠٠ میلیارد تومان، محمدرضا رحیمی ٢میلیارد و ٨۵٠میلیون تومان، سعید مرتضوی ١٠٠٠  میلیارد تومان، پتروشیمی ۶،۶ میلیارد یورو، صندوق فرهنگیان ٨٠٠٠ میلیارد تومان، فولاد مبارکه ٩٢٠٠٠ میلیارد تومان.

  برخی دیگر نیز این عدد را به دلار تبدیل کرده و با ثروت ثروتمندان بزرگ جهان مقایسه کردند؛ مثلا کاربری در اینستاگرام گفته بود: رقم تخلف، اختلاس یا دزدی محرز شده در فولاد مبارکه برابر با ۹۳ همت است...این مبلغ با دلار بازار آزاد حدود ۳.۵ میلیارد دلار است؛ جالب اینجاست که کل ثروت ترامپ ۳ میلیارد دلار نمی شود.

  فساد یا اغماض سیاسی؟

  از همه این بحث‌ها بگذریم؛ برسیم به موضوع اصلی؛ تخلف ۹۱هزار میلیاردی فولاد مبارکه که البته هنوز مورد بررسی قرار نگرفته و اثبات نشده است؛ احتمالا برای شما هم این سوال مطرح شده که چرا این رقم تخلف در دو سال انجام شده و کسی نفهمیده است؛ سوالی که برای ما هم مطرح است و مشخص نیست نهادهای ناظر کجا بوده‌اند که حال نمایندگان مجلس که تخصص دقیقی هم در این رابطه ندارند، باید این تخلف را افشا کنند و گاه با آمار و ارقام غلط، اذهان عمومی را به بازی بگیرند و اعدادی را منتشر کنند که در موارد بسیاری اصلا فساد نیستند.

  شاید بهتر باشد قبل از هر چیزی این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم که چه شد که مجلس به این تخلف و یا به اصطلاح افشاگری رسید و اصلا چه شد که سراغ آن رفت تا پرونده فولاد مبارکه را مورد بررسی قرار دهد؟ البته قبل از آن بگوییم که این آمار و ارقام اصلا افشا نشده و نباید اسم افشاگری بر آن گذاشت؛ چراکه تمام اعداد این گزارش ۳۰۰صفحه‌ای در کدال موجود و قابل مشاهده برای عموم است.

  چرا فولاد مبارکه؟ و چرا فسادی به این بزرگی؟

  برگردیم به بحث اصلی، آنطور که گفته می‌شود، این تحقیق و تفحص یک دلیل اصلی و هفت دلیل فرعی داشت؛ دلیل اصلی آن بود که نمایندگان می‌خواستند بدانند چرا مدیران بازنشسته در این مجموعه فعالیت داشته‌اند؛ ترک تشریفات، حقوق‌های کلان، کاهش حجم تولید و صادرات نسبت به قبل، ابهام در نحوه فروش محصولات، آزمون استخدامی غیرشفاف و... نیز از دلایل فرعی این تحقیق و تفحص عنوان شده بود.

  سوالاتی که دلیل تمام آن‌ها بدون تحقیق و تفحص هم قابل پاسخ بود؛ دولتی بودن شرکت؛ اگر به طور رندوم هر شرکت دولتی دیگری را نیز مورد بررسی قرار دهیم، به همین نکات برمی‌خوریم و قطعا اعداد و ارقام بزرگی از فسادهای آن‌ها به دست خواهد آمد. همانطور که طیب‌نیا، وزیر پیشین اقتصاد در یک مصاحبه تلویزیونی که سال‌های قبل سر و صدای زیادی به پا کرد گفت: شرکت دولتی یعنی هیات مدیره، حقوق‌های نجومی، مفسده و... .

  گزارشی که عمده تخلفاتش فساد نیست!

  بگذریم که بسیاری از این تخلفات که در گزارش نام برده شده، اصلا فساد نیست؛ مثلا یک مورد از تخلفات این است که چرا سود ایمیدرو واریز نشده؟ که فعالان بازار می‌دانند که این عمل، در شرکت‌های بورسی اتفاقی مرسوم است و نمی‌توان نام فساد بر آن نهاد؛ اما بحث اصلی آن رقمی است که اتفاقا فساد است.

  و اما شاید بهتر باشد اینکه رقم دقیق فساد چقدر بوده را به عهده نهادهای مربوط بگذاریم و به این سوال پاسخ دهیم که فساد واقعی در این گزارش چه بود؟ فساد اصلی که می‌توان به فولاد مبارکه نسبت داد، به بخش فروش بازمی‌گردد؛ فروش به افراد و اشخاص و گروه‌های خاص. فساد اصلی همان قیمت‌گذاری است؛ قیمت‌گذاری‌ای که غالبا مدیران و روسا و مسئولین بالادستی بدان آلوده شده‌اند و رانت عظیمی نیز برای همین مدیران به دنبال داشته است.

  در واقع ۵۷هزار میلیارد تومان از این تخلفات به بحث زیرفروشی بازمی‌گردد؛ یعنی قیمت اصلی عددی بوده و فروش با قیمتی پایین‌تر انجام شده است؛ حال چه کسی مسئول قیمت‌گذاری است؟ وزارت صمت. شاید همین کلمه کافی باشد تا خودتان متوجه شوید که چرا می‌گوییم این فساد در همه شرکت‌های دولتی در حال انجام است.

  منبع مطلب : www.eghtesadonline.com

  جزئیات تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه/ سهم اشخاص در تخلف ۹۲ هزار میلیاردی +جدول – تجارت‌نیوز

  نتیجه تحقیق و تفحص مجلس از فولاد مبارکه از بروز تخلف حدود ۹۲ هزار میلیارد تومانی از مهر ماه ۱۳۹۷ تا تیر ۱۴۰۰ حکایت دارد. اما کدام اشخاص حقیقی و حقوقی در این تخلفات سهم داشته‌اند؟

  فوری: اینستاگرام فیلتر شد؟

  تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

  جزئیات تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه/ سهم اشخاص در تخلف ۹۲ هزار میلیاردی +جدول

  بازار امیر داداشی

  ۳۱ مرداد , ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۰

  476 دقیقه

  نتیجه تحقیق و تفحص مجلس از فولاد مبارکه از بروز تخلف حدود ۹۲ هزار میلیارد تومانی از مهر ماه ۱۳۹۷ تا تیر ۱۴۰۰ حکایت دارد. اما کدام اشخاص حقیقی و حقوقی در این تخلفات سهم داشته‌اند؟

  به گزارش تجارت‌نیوز، سرانجام تحقیق و تفحص مجلس از عملکرد مالی شرکت فولاد مبارکه به پایان رسید. انتشار گزارش حدود ۳۰۰ صفحه‌ای، نشان از بروز تخلفات گسترده مالی در این شرکت در بازه زمانی مهر ۱۳۹۷ تا تیر ماه ۱۴۰۰ دارد.

  گرچه در چند روز اخیر برخی جریان‌ها تلاش کرده‌اند این تخلفات را به دولت قبل نسبت دهند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد، اشخاص حقیقی و حقوقی پرشماری در تخلفات فولاد مبارکه سهیم شده‌اند. چنانکه نمی‌توان تمام این افراد جزو یک گروه و جناح دانست. از صداوسیما و ارگان‌های فرادولتی گرفته تا برخی از کاربران توئیتری در این تخلف ۹۲ هزار میلیارد تومانی سهم داشته‌اند.

  همچنین در زمان وقوع این اتفاقات، رئیس دولت کنونی، ریاست دستگاه قضا را بر عهده داشت. اکنون نیز برخی معتقدند که انتشار این فهرست لزوماً به معنای احراز تخلف و جرم نیست. با این حال مطالعه گزارش تحقیق و تفحص مجلس نشان از انحراف بخش مهمی از این منابع در فولاد مبارکه دارد.

  البته نمایندگان مجلس هم این گزارش را برای رسیدگی به قوه قضائیه ارسال کرده‌اند، اما در بسیاری از بخش‌ها با اطمینان از تخلف و هزینه‌کرد منابع بر خلاف قانون صحبت به میان آورده‌اند.

  نمایشی از سقوط ارزش پول ملی

  ابعاد تخلفات فولاد مبارکه چنان گسترده و پیچیده است که شاید به صورت رندم هر نهاد دولتی و غیردولتی را انتخاب کنیم، نامش را بتوان در گزارش تحقیق و تفحص مجلس پیدا کرد. همچنان اعداد و ارقام این تخلفات به حدی بالاست که می‌توان فسادهای مالی سال‌های گذشته را در برابر آن یک سوءتفاهم دانست. به هر حال نکته اصلی این است که متخلفان هیچ‌گاه از تورم عقب نمی‌مانند.

  همچنین ثبت تخلفات ۹۲ هزار میلیارد تومانی می‌تواند نمایشی از سقوط ارزش پول ملی باشد. رقمی که حدود ۳۰ برابر بیشتر از تخلف ۳۰۰۰ میلیارد تومانی محمود خاوری، مدیرعامل متواری بانک ملی، در حدود ۱۰ سال پیش است.

  بدین ترتیب پرداختن به جزئیات تک تک تخلفات امری زمان‌بر خواهد بود. در این گزارش تنها به بخشی از مهم‌ترین تخلفات فولاد مبارکه به صورت خلاصه پرداخته‌ایم.

  همان‌طور که در جداول زیر مشخص است، بخش مهمی از اقدامات این شرکت به سرپوش گذاشتن روی تخلفات مربوط می‌شود. روابط عمومی این شرکت هزینه هنگفتی را خرج رسانه‌ها کرد که البته قرارداد مشخصی هم ندارند.

  در این بین ارگان‌ها و مؤسسات دولتی و شبه‌دولتی هم از الطاف حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل وقت فولاد مبارکه، از بیت‌المال بی‌بهره نمانده‌اند. این نهادها حدود ۱۸۰ میلیارد تومان دریافتی داشته‌اند.

  دریافت ۱۸ میلیون تومان از فولاد مبارکه برای هر دقیقه بازی!

  باشگاه فوتبال سپاهان اصفهان نیز دریافتی‌های قابل توجهی در طول سال‌های ۹۷ تا ۱۴۰۰ داشت. این شرکت فقط در یک فقره بابت تبلیغات ۳۰۰ میلیارد تومان پول به حساب این باشگاه واریز کرد. البته این پول درنهایت برای عقد قرارداد ۱۳ میلیارد تومانی با بازیکنان یا پرداخت حقوق ماهانه ۹۵ میلیون تومانی مدیرعامل (محمدرضا ساکت) هزینه شد.

  همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد پنج بازیکن تیم سپاهان که در طول فصل گذشته روی هم ۱۳۱۷ دقیقه به زمین بازی رفته‌اند، درمجموع ۲۰ میلیارد تومانی دریافت کرده‌اند.

  علاوه بر این، نام ۲۶ نفر در بین سال‌های ۹۷ تا ۱۴۰۰ در فهرست باشگاه دیده می‌شود که هیچ‌گاه به میدان مسابقه نرفته‌اند. این ماجرا زمانی اهمیت پیدا می‌کند که مشخص می‌شود این افراد ۶٫۵ میلیارد تومان دریافتی از فولاد مبارکه داشته‌اند.

  حق‌الزحمه ۱۷ بازیکن این تیم نیز در فصل ۹۹-۱۴۰۰ به ۵۵ میلیارد تومان می‌رسد. یعنی این افراد برای هر دقیقه بازی بدون محاسبه سایر هزینه‌ها حدود ۱۸ میلیون تومان دریافت کرده‌اند.

  گزارش مجلس نشان می‌دهد، امیر قلعه‌نوئی که قرارداد ۲٫۵ میلیارد تومانی با این باشگاه داشت، به‌ناگاه قرارداد خود را فسخ کرد. ماجرا زمانی جالب می‌شود که پس از فسخ قرارداد، او با دریافت پنج میلیارد تومان رقم بالاتر دوباره سرمربی سپاهان می‌شود!

  پرداخت هزینه ادکلن اشخاص توسط فولاد مبارکه

  تحقیق و تفحص مجلس از فولاد مبارکه نشان می‌دهد گویا برخی از اشخاص نیاز یومیه خود را هم از طریق تخلفات مالی حل می‌کنند. چنانکه در این فهرست هزینه ادکلن، کیف، کفش، لباس و … اشخاصی که نامی هم از آنها موجود نیست، توسط شرکت پرداخت شده است.

  از سوی دیگر مشخص نیست که رضا رحمانی، وزیر وقت صمت، با چه نوع پروازی خود را به اصفهان رسانده که فقط هزینه بلیت هواپیما را ۹۸ میلیون تومان محاسبه کرده‌اند؟

  در این گزارش حتی یک نام با عنوان «احدی» مشاهده می‌شود که حتی جنسیت او مشخص نیست. اما همین فرد هم ۱۲۳ میلیون تومان از خوان گسترده فولاد مبارکه لقمه برداشت. در این بین هنوز از ۲٫۵ میلیارد تومان کارت هدیه و وجه نقد در اختیار دفتر مدیرعامل اطلاعی در دسترس نیست.

  البته چنین ارقامی در کنار ۹۸۹ میلیارد تومان یا ۲٫۵ میلیون یورو که در جدول زیر مشاهده می‌شوند، شاید چندان به چشم نیاید. انتشار این اعداد باعث شده تا پروژه‌بگیران توئیتری از سوی دیگر کاربران با طعنه مواجه شوند که خود را به ۴۱۷ میلیون تومان فروخته‌اند.

  زیان ۱۲ هزار میلیارد تومانی در یک قرارداد

  اتهامات مالی روابط عمومی فولاد مبارکه محدود به ارتباط با رسانه‌ها نمی‌شود. این بخش ۴۱۰ میلیون تومان در قالب سکه تحویل گرفت که سرنوشت این سکه‌ها مشخص نیست. یا ۱٫۶ میلیارد تومان کارت هدیه را خرج کرده‌اند بدون اینکه نامی از گیرندگان آن باشد.

  همان‌طور که در جدول زیر هم مشاهده می‌شود، این شرکت در قراردادهای خود نیز زیان‌های عجیبی را متحمل شده است. حال اینکه این زیان‌دهی‌ها عامدانه بوده‌اند یا خیر جای بررسی دارد؛ اما فقط در یک فقره شاهد زیان ۴۰۰ میلیون یورویی فولاد مبارکه در یک قرارداد هستیم.

  منبع مطلب : tejaratnews.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید