این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مشخصات زمین فوتبال

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مشخصات زمین فوتبال را از این سایت دریافت کنید.

  زمین فوتبال

  زمین فوتبال

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  اندازه‌های خطوط زمین فوتبال

  زمین فوتبال سطح بازی فوتبال است، اندازه‌ها و جزئیات آن در قانون شماره ۱ بازی فوتبال آمده‌است.

  با توجه به اینکه مقررات فوتبال در انگلستان شکل گرفته‌است، اندازه زمین فوتبال هم در واحدهای امپریال بیان شده‌است و در قوانین مسابقه نیز معادل‌های متریک آن نیامده است، استفاده از واحدهای اندازه‌گیری به‌طور سنتی حتی در خارج از بریتانیا نیز مرسوم است.[۱]

  یک زمین استاندارد فوتبال بزرگسالان برای مسابقات بین‌المللی می‌بایست ۱۰۰ یارد (قدم) (معادل ۱۰۰ تا ۱۱۰ متر) طول و ۷۰ تا ۸۰ یارد (۵۰ تا ۵۵ متر) عرض داشته باشد.

  زمین‌های مسابقات غیر بین‌المللی می‌تواند بین ۹۱ تا ۱۲۰ متر طول و ۴۵ تا ۹۱ متر عرض داشته و نباید مربع باشد.

  یک دروازه مستطیل شکل در وسط خط عرضی (یا خط گل) گذاشته می‌شود که فاصله تیرک‌های عمودی آن از یکدیگر ۸ یارد (۷٫۳۲ متر) و فاصله تیرک افقی از زمین ۸ فوت (۲٫۴ متر) است.

  در جلوی هر دروازه و به فاصله ۱۸ یارد (۱۶٫۵ متر) از خط دروازه، محوطه مستطیل شکلی وجود دارد که به محوطه جریمه یا محوطه هجده قدم معروف است، در این محوطه دروازه‌بان قادر است توپ را با دست لمس کرده و بگیرد و خطای بازیکنان حریف با ضربه پنالتی جریمه می‌شود.

  محوطه کوچکتری نیز در جلوی دروازه و با فاصله ۶ قدم (۵٫۵ متر) وجود دارد که می‌بایست ضربات شروع مجدد بازی در هنگام خروج توپ از خط عرضی از داخل آن زده شود. خطوط و علامت‌های دیگری نیز در زمین برای مشخص کردن محل قرار گرفتن بازیکنان و جای زدن ضربات کرنر، پنالتی و شروع بازی وجود دارد.

  ارتفاع دروازه فوتبال چمنی ۲.۴ متر معادل ۲۴۰ سانتی متر برای فوتبال بزرگسالان است.

  روشنایی[ویرایش]

  زمین‌های فوتبال بسته به استفاده به سه گروه تقسیم می‌شوند:

  دسته I ) زمین‌های که در آن مسابقات رسمی و فیلمبرداری تلویزیونی به صورت 4k انجام می‌شود روشنایی این دسته از زمین‌ها می باید حداقل ۲۵۰۰ لوکس باشد.

  دسته II) زمینهایی که در آن‌ها مسابقات انجام میگردد ولی فیلمبرداری مسابقات در روز انجام میگردد این دسته از زمین‌ها می بایست روشنایی تا ۱۵۰ لوکس داشته باشند.

  دسته III) این زمین‌ها جهت تمرین استفاده میگردد و فیلمبرداری در آن‌ها انجام نمی‌گردد روشنایی این زمین‌ها نباید از ۳۰ لوکس کمتر باشد. []

  چمن[ویرایش]

  چمن مهمترین جزء زمین فوتبال است. بطوری‌که یکی از عوامل مهم در پیشرفت فوتبال هر کشور وجود زمین‌های چمن مناسب می‌باشد و یکی از فاکتورهای شناسایی سطح فوتبال یک کشور، وضعیت چمن استادیوم‌های آن کشور می‌باشد. چمنهای فوتبال بر دو نوع طبیعی و مصنوعی می‌باشند.

  یک نمونه چمن مصنوعی به کار رفته در زمین فوتبال

  خراب شدن زود هنگام چمن‌های طبیعی صاحبان باشگاه‌ها و دست اندرکاران ورزش را بر آن داشته تا جایگزین واقعی برای چمن طبیعی به لحاظ تحمل بیشتر زمین بازی در مقابل تعدد و ترافیک تیمها، جلوگیری از اتلاف وقت برای بازسازی زمین، قابلیت زمین برای بازی در برف و باران و پیش‌گیری از گل آلوده شدن سطح چمن، انتخاب نمایند. به همین منظور چمن‌های مصنوعی را جایگزین چمن‌های طبیعی کردند.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  چمن مصنوعی

  پانویس[ویرایش]

  ↑ Chris Summers (۲ سپتامبر ۲۰۰۴). «?Will we ever go completely metric». بی‌بی‌سی نیوز. دریافت‌شده در ۱۱ نوامبر ۲۰۰۸.

  منابع[ویرایش]

  «مقررات بازی فوتبال». فیفا. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ سپتامبر ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۱ نوامبر ۲۰۰۸.

  نهفتن نبو قوانین فوتبال قانون‌ها

  قانون ۱: زمین فوتبالقانون ۲: توپقانون ۳: تعداد بازیکنانقانون ۴: وسایل بازیکنانقانون ۵: داورقانون ۶: کمک‌داورانقانون ۷: مدت بازیقانون ۸: شروع و شروع مجدد بازیقانون ۹: توپ در داخل و خارج از بازیقانون ۱۰: روش امتیازدهیقانون ۱۱: آفسایدقانون ۱۲: خطا و رفتار ناشایستقانون ۱۳: ضربات آزاد (مستقیم و غیر مستقیم)قانون ۱۴: ضربه پنالتیقانون ۱۵: پرتاب اوتقانون ۱۶: ضربه دروازهقانون ۱۷: ضربه کرنر

  هیئت بین‌اللملی فوتبال (IFAB)

  اتحادیه فوتبال انگلستاناتحادیه فوتبال اسکاتلنداتحادیه فوتبال ولزاتحادیه فوتبال ایرلندفیفا

  رده‌ها: زمین فوتبالقوانین فوتبالورزشگاه‌ها بر پایه نوعآئین‌نامه‌ها و قوانین ورزشی

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  ابعاد و مشخصات زمین فوتبال

  ابعاد و مشخصات زمین فوتبال توسط سازمان فیفا تعیین شده است. براین اساس در بازی‌های بین المللی طول زمین ۱۰۰ تا ۱۱۰ متر و عرض آن ۶۴ تا ۷۵ متر و در بازی‌های استاندارد طول زمین ۹۰ تا ۱۲۰ متر و عرض آن ۴۵ تا ۹۰ متر است.

  ستاره » ⚽ ورزش » 🏐 ورزش‌ های گروهی » فوتبال » ابعاد و مشخصات زمین فوتبال

  ابعاد و مشخصات زمین فوتبال

  ابعاد و مشخصات زمین فوتبال توسط سازمان فیفا تعیین شده است. براین اساس در بازی‌های بین المللی طول زمین ۱۰۰ تا ۱۱۰ متر و عرض آن ۶۴ تا ۷۵ متر و در بازی‌های استاندارد طول زمین ۹۰ تا ۱۲۰ متر و عرض آن ۴۵ تا ۹۰ متر است.

  آخرین به روز رسانی: مرداد 10, 1401

  ستاره | سرویس ورزش – فوتبال یکی از محبوب‌ترین ورزش‌های تیمی در جهان است که در آن دو گروه ۱۱ نفره در یک زمین چمن مستطیلی در مقابل هم قرار می‌گیرند. در این بازی هر دو تیم به دنبال آن هستند که یک توپ کروی شکل را وارد دروازه حریف کنند و امتیاز به دست آورند. تیمی که بیشترین امتیاز را داشته باشد، برنده بازی است. در صورتی که تعداد گل زده شده، مساوی باشد، بازی به وقت اضافه یا پنالتی کشیده می‌شود. در این ورزش استفاده از دست برای بازیکنان به جز دروازه‌بان مجاز نیست. دروازه بان، فردی است که در ورودی دروازه بازی می‌کند، وی به طور خاص اجازه دارد با دست توپ را لمس کند، بگیرد و پرتاب کند، اما فقط تا زمانی که در محوطه جریمه زمین خود باشد. در این مقاله می‌توانید با مشخصات زمین فوتبال بیشتر آشنا شوید.

  اجزای زمین بازی فوتبال

  محوطه جریمه

  قسمتی از زمین است که در آن دروازه بان می‌تواند از دست‌هایش استفاده می‌کند، به علاوه اگر بازیکنان در محوطه جریمه زمین خود روی حریف خطا کنند، تیم حریف صاحب یک ضربه پنالتی می‌شود. این بخش از زمین فوتبال شامل نقطه پنالتی، منطقه دروازه و قوس بالای منطقه دروازه است که عموما به عنوان «D» شناخته می‌شود، اما به طور رسمی نام آن قوس پنالتی است.

  دروازه

  شامل دو تیر عمودی که هر یک به اندازه مساوی از پرچم کرنر فاصله دارند و یک تیر افقی است که این دو تیر عمودی را به هم وصل می‌کند. جنس این تیر‌ها از چوب، فلز و سایر مصالح مورد تایید فیفا باید باشد. همچنین مقطع تیر‌های دروازه باید مربع، مستطیل، دایره یا بیضی انتخاب شود و نباید برای بازیکنان خطرناک باشند. دروازه در مرکز خط دروازه قرار گرفته است.

  دروازه به مانند یک جعبه‌ی تو خالی است که در داخل محوطه جریمه قرار دارد. ضربه‌های دروازه می‌توانند از هرقسمت این محوطه زمین پرتاب شوند. یک وجه دروازه با خط عرضی زمین فوتبال مشترک است. اگر توپ از این خط خارج شود، به خصوص اگر آخرین نفری که توپ را لمس کرده است بازیکن تیم مقابل باشد، ضربه دروازه اعلام می‌شود. اما اگر توپ توسط بازیکنان مدافع به بیرون رانده شده باشد، کرنر اعلام می‌شود. نیم دایره‌هایی که در هر گوشه‌ی زمین رسم شده است، قوس کرنر نامیده می‌شوند. توپ در ضربات کرنر، در این منطقه قرار می‌گیرد و بازیکن باید به آن ضربه بزند.

  خط نیمه زمین

  هیچ کاربرد فنی ندارد. این خط تنها زمین بازی فوتبال را به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کند و یک نقطه در میانه این خط قرار دارد که برای شروع هر نیمه توپ روی آن قرار می‌گیرد. به این نقطه، نقطه مرکزی گفته می‌شود. نقطه مرکزی، یک دایره توپر و پررنگ است که در وسط زمین و در مرکز یک دایره قرار گرفته است، توپ در شروع بازی روی آن قرار می‌گیرد. بازیکنان هر تیم تا زمانی که بازی شروع نشود، اجازه ندارند از این خط عبور کنند.

  خط کناری زمین

  درواقع خطی است که دور تا دور محوطه بازی کشیده شده است. توپی که از این خط رد شود، باید دو مرتبه با یک پرتاب به بازی بارگردد. وجه عرضی این خط، با خط دروازه مشترک است که اگر توپ از این خط عبور کند، طبق توضیحاتی که داده شد، با ضربه دروازه یا با کرنر بازی دومرتبه شروع می‌شود.

  محوطه فنی

  قسمتی از حاشیه زمین و روبروی نیمکت ذخیره‌ها است که مربی هر تیم اجازه دارد از آن قسمت تیم خود را هدایت کند.

  مشخصات زمین فوتبال براساس استاندارد‌های فیفا

  ابعاد زمین فوتبال، در قانون شماره یک قوانین رسمی فیفا، آمده است. فوتبال، بازی است که قوانین آن نوشته شده و کدگذاری شده هستند. فیفا، یک سازمان بین المللی مدیریت کننده فوتبال چمنی و فوتبال ساحلی است. این سازمان مدیریت مسابقات بزرگ بین المللی مانند جام جهانی را برعهده دارد. اگرچه فیفا مسئول نظارت و برنامه ریزی این نوع بازی‌ها است، اما همه‌ مسئولیت مدیریت بازی‌ها به عهده آن‌ها نیست.

  آنچه در ادامه می‌بینید، ابعاد و مشخصات زمین فوتبال استاندارد زمین فوتبال است که در آئین نامه فیفا مشخص شده است:

  زمین بازی باید مستطیل شکل باشد و با خطوط مرزی زمین تعریف شود.

  علامت مرکزی در نیمه خط مرکزی زمین قرار درد و یک دایره به شعاع ۹/۱۵ متر از این مرکز رسم شده است.

  تمام خطوطی که روی زمین رسم می‌شوند، باید ضخامت یکسانی داشته باشند و ضخامت آنها نباید بیش از ۱۲ سانتی متر باشند.

  رژیم گروهی راه حلی قطعی برای لاغری همیشگی

  براساس تجارب ۳۰ ساله‌ی دکتر کرمانی رژیم گروهی بهترین راه‌حل برای حفظ انگیزه‌ی افراد طی رژیم و رسیدن به وزن دلخواه در زمانی کوتاه هست، بیش از ۹۰ درصد افرادی که با برنافیت زیرنظر دکتر کرمانی رژیم گروهی گرفتن به وزن دلخواهشون رسیدن

  ثبت‌نام رژیم گروهی با تخفیف ویژه

  ابعاد کل زمین بازی به صورت زیر است:

  ابعاد استاندارد، طول زمین برابر ۹۰ تا ۱۲۰ متر و عرض زمین (خط دروازه) معادل ۴۵ تا ۹۰ متر

  ابعاد بین المللی، طول زمین برابر ۱۰۰ تا ۱۱۰ متر و عرض زمین (خط دروازه) معادل ۶۴ تا ۷۵ متر

  آیا به فوتبال علاقه‌مند هستید؟در این صورت، آیا از مشخصات زمین فوتبال اطلاعاتی داشتید؟ نظرات خود را با ما در قسمت «ارسال نظر» به اشتراک بگذارید.

  برگرفته از: وب سایت رسمی فیفا آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

  بر اساس رای 16 نفر از بازدید کنندگان

  نظر شما چیست؟

  2 نظر پاسخ HOSSEIN

  فروردین 20, 1399 at 5:58 ق.ظ

  ببخشید کاربردهای قوس پنالتی چیست

  پاسخ زهرا روشنایی

  فروردین 20, 1399 at 6:10 ق.ظ

  موقع ضربه آزاد ساير بازيكنان بايد ١٠ يارد يا ٩.١٥ متر از ضربه زننده فاصله داشته باشند. در ضربه پنالتی كه يک ضربه آزاد خاص است؛ اگر از نقطه پنالتی دايره ای به شعاع ٩.١٥ متر رسم كنيم تقريبا همان فضای داخل نيم دايره می‌شود، به همبن خاطر موقع پنالتی ساير بازيكنان اجازه ورود به نيم دايره یا قوس پشت محوطه جریمه را ندارند. در ضمن قطر نيم دايره اندازه طول دروازه است و در امتداد ديرک قرار دارد كه به دروازه بان در تخمین درست‌تر كمک مي‌كند.

  منبع مطلب : setare.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید