این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مضرات گاز اشک آور

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مضرات گاز اشک آور را از این سایت دریافت کنید.

  اثرات گاز اشک‌آور بر بدن – اثرات کوتاه مدت و بلند مدت

  گاز اشک‌آور اصطلاحی کلی برای مواد شیمیایی تحریک کننده پوست، ریه‌ها، چشم‌ها و گلو است. قرار گرفتن در معرض گاز اشک‌آور دارای اثرات فوری و اثرات بالقوه درازمدت بر سلامت است.

  اثرات گاز اشک‌آور بر بدن – اثرات کوتاه مدت و بلند مدت

  28 اسفند 1399

  مقالات ریه مطلب قبلی

  کبودی ریه (کوفتگی ریوی) چیست؟

  مطلب بعدی

  اسفیکسیشن، و ناکافی بودن اکسیژن دریافتی بدندر این مقاله:

  • گاز اشک‌آور چیست؟

  • اثرات کوتاه مدت گاز اشک‌آور

  • اثرات طولانی مدت و خطر مرگ بر اثر گاز اشک‌آور

  • عوامل اضافی • درمان گاز اشک‌آور

  • چه هنگامی مراقبت پزشکی ضروری است

  • خلاصه

  گاز اشک‌آور اصطلاحی کلی برای مواد شیمیایی تحریک کننده پوست، ریه‌ها، چشم‌ها و گلو است. قرار گرفتن در معرض گاز اشک‌آور دارای اثرات فوری و اثرات بالقوه درازمدت بر سلامت است.

  گاز اشک‌آور می‌تواند در افراد دچار اختلالات زمینه‌ای سلامت اثرات شدیدتری ایجاد کند.

  اکثریت افراد به سرعت از اثرات گاز اشک‌آور بهبود می‌یابند. به هر حال، در صورتی که تماس آنان با مواد مورد بحث ادامه دارد باید با پزشک مشورت کنند.

  گاز اشک‌آور چیست؟

  علی‌رغم نام خود گاز اشک‌آور گاز نیست. گاز اشک‌آور دارای مواد شیمیایی جامد یا مایع است که معمولاً به صورت اسپری یا پودر عرضه می‌شوند. این مواد به رطوبت واکنش داده سبب درد و تحریک می‌شوند. علت آنکه چرا گاز اشک‌آور عمدتاً بر نواحی مرطوب بدن مثل چشم‌ها، دهان، گلو و ریه‌ها تأثیر می‌گذارند همین است.

  گاز اشک‌آور ممکن است دارای مواد شیمیایی مختلفی شامل موارد زیر باشد:

  • کلرواستافنون (CN)

  • کلروبنزیلیدنمالونونیتریل (CS)

  • کلروپیکرین (PS)

  • بروموبنزیلسیانید (CA)

  • دیبنزوکسازپین (CR)

  • ترکیب مواد شیمیایی مختلف

  نام‌های دیگر انواع گاز اشک‌آور شامل گرز، اسپری فلفل، اسپری فلفل دلمه، و عامل‌های کنترل شورش است. قدرت انواع مختلف گاز اشک‌آور متفاوت است. قرار گرفتن در معرض ورسیون‌های غلیظ‌تر یا تماس طولانی مدت می‌تواند علایم بدتری ایجاد کند.

  گاز اشک‌آور در ابتدا به عنوان یک اسلحه شیمیایی برای کاربردهای نظامی توسعه یافت. استفاده از این سلاح‌های شیمیایی اکنون در میدان جنگ ممنوع است. به هر حال، آنها عموماً توسط پلیس یا پرسنل نظامی برای متفرق کردن جمعیت، یا متوقف کردن جنبش‌های مردم به کار می‌روند.

  دستورالعمل‌های سفت و سختی در مورد کاربرد گاز اشک‌آور در اجتماعات وجود دارد. این دستورالعمل شامل استفاده از گاز اشک‌آور از راه دور، صرفاً استفاده از آن در فضای باز، و کاربرد ضعیف‌ترین ترکیبات شیمیایی در حد امکان است.

  اثرات کوتاه مدت گاز اشک‌آور

  تأثیر فوری گاز اشک‌آور بر روی چشم‌ها شامل موارد زیر است:

  • آبریزش، سوزش و سرخی چشم‌ها

  • تاری دید

  • سوزش و تحریک در دهان و بینی

  • دشواری بلع • تهوع و استفراغ • مشکلات تنفسی • سرفه • خس خس سینه • تحریک پوست • راش

  شخص همچنین ممکن است دچار احساس سفتی در قفسه سینه یا حس خفگی شود. اثرات گاز اشک‌آور باید در طول 15 تا 20 دقیقه برطرف شود.

  در کنار تماس با خود گاز اشک‌آور، نارنجک‌های مورد استفاده برای اشتعال مواد مزبور نیز می‌توانند باعث آسیب شوند. آنها ممکن است داغ بوده و باعث ایجاد سوختگی شوند. تأثیرات این آتش‌زنه‌ها همچنین می‌تواند شامل صدمه دیدن صورت، چشم یا سر باشد.

  اثرات طولانی مدت و خطر مرگ بر اثر گاز اشک‌آور

  اگر شخص محل وجود گاز اشک‌آور را زود ترک کند و علایم ایجاد شده به سرعت برطرف شوند ریسک صدمات طولانی مدت کم خواهد بود. به هر حال، دانشمندان هنوز در مورد اثرات طولانی مدت گاز اشک‌آور بر بدن شناخت کافی ندارند.

  گاز اشک‌آور در فضای داخلی یا در مقادیر بالا ممکن است اثرات منفی جدی بر سلامت داشته باشد که عبارتند از:

  • گلوکوما (گلوکوم) • کوری • سوختگی شیمیایی • نارسایی تنفسی

  یک مطالعه مربوط به سال 2017 بر روی داده‌های گردآوری شده در طول 25 سال به اثرات گاز اشک‌آور روی بدن پرداخته است. مواد شیمیایی و نارنجک‌های مورد استفاده برای رهش آنها باعث ایجاد صدمات جدی، ناتوانی دایمی و مرگ شده‌اند.

  در این مطالعه دو مورد مرگ از جمع 5910 نفر مردم ثبت شده است. در مورد اول رها شدن گاز در منزل شخص باعث مرگ بر اثر نارسایی تنفسی شده بود. مورد دوم ناشی از برخورد آتش‌زنه گاز اشک‌آور بود که به مرگ بر اثر صدمه به سر منجر شد.

  در مطالعه مزبور 58 نفر خبر از ناتوانی دایمی پس از تماس با گاز اشک‌آور داده‌اند. این ناتوانی‌ها موارد زیر را شامل می‌شود:

  • مشکلات سیستم تنفسی

  • اثرات بر سلامت روانی

  • نابینایی • صدمات مغزی

  • کاهش توان کاربردی اندام‌ها

  • قطع عضو • مشکلات پوست

  عوامل اضافی

  افراد دچار مشکلات سیستم تنفسی در ریسک بالاتری برای مواجهه با علایم جدی پس از قرار گرفتن در معرض گاز اشک‌آور قرار دارند. این اختلالات آسم و بیماری انسدادی مزمن ریه را شامل می‌شود. در عین حال خطر قطع تنفس در این مورد مطرح است.

  ریسک صدمه ناشی از گاز اشک‌آور در محیط داخلی بیش از محیط باز است. گاز اشک‌آور به دام افتاده در محیط بسته می‌تواند میزان تماس شخص با مواد شیمیایی را افزایش دهد.

  اشتعال چند آتش‌زنه گاز اشک‌آور می‌تواند غلظت گاز اشک‌آور را در هوا بالا ببرد. این وضعیت می‌تواند علایم جدی‌تری ایجاد کند.

  درمان گاز اشک‌آور

  نخست ضروری است که شخص از گاز اشک‌آور دور شود. در صورت حضور در فضای سرپوشیده شخص باید از ساختمان خارج گردد، خود را در معرض هوای تازه قرار دهد و خود را به زمینی برساند که بالاتر از سطح حرکت مواد شیمیایی قرار دارد. اگر گاز اشک‌آور در محیط باز باشد، شخص باید داخل ساختمان با در و پنجره بسته بماند.

  شخص باید دهان و بینی خود را با یک پارچه تمیز بپوشاند یا زیر لباس بگیرد. ماسک گرد و غبار یا عینک ایمنی می‌توانند تا حدودی شخص را در برابر گاز اشک‌آور محافظت کنند.

  شخص باید لباس آلوده شده را به سرعت ممکن از تن خارج کند، بدون اینکه آن را روی سر خود بکشد. شخص می‌تواند این لباس را در یک کیسه پلاستیکی انداخته آن را ببندد و برای دور انداختن به شکل درست کناری بگذارد.

  برای زدودن مواد شیمیایی شخص باید صورت خود را با صابون ملایم و آب بشوید. وی می‌تواند مقدار زیادی آب را برای رقیق کردن مواد گاز اشک‌آور به سرعت مورد استفاده قرار دهد. شخص باید عینک و زیور آلات خود را پیش از استفاده مجدد بشوید.

  منبع مطلب : mehrinmednews.com

  گاز اشک‌آور

  گاز اشک‌آور

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  برای تأییدپذیری کامل این مقاله به منابع بیشتری نیاز است. لطفاً با توجه به شیوهٔ ویکی‌پدیا برای ارجاع به منابع، با ارایهٔ منابع معتبر این مقاله را بهبود بخشید. مطالب بی‌منبع را می‌توان به چالش کشید و حذف کرد.

  استفاده از گاز اشک‌آور در فرانسه سال ۲۰۰۷.

  پرتاب یک گاز اشک‌آور.

  گاز اشک‌آور یا عامل اشک‌آور ترکیبی شیمیایی است که با تحریک اعصاب قرنیه در چشم‌ها باعث ریزش اشک، درد و حتی کوری موقت می‌شود.گاز اشک‌آور غشای مخاطی در چشم‌ها، بینی، دهان و ریه‌ها را تحریک می‌کند و باعث سرازیر شدن اَشک، عطسه، سرفه، دشواری در تنفس و… می‌شود.

  عامل‌های اشک‌آور عموماً به‌عنوان عامل ضدشورش و عامل شیمیایی جنگی به‌کار می‌روند. به‌عنوان مثال، استفاده از گاز اشک‌آور و افشانه فلفل برای کنترل شورش بسیار رایج است.

  ساز و کار[ویرایش]

  گازهای اشک آور از ذرات جامد بسیار ریزی تشکیل شده است که وقتی در اتمسفر آزاد می شوند، به گاز تبدیل می‌شود. و در نتیجه استنشاق کنندگان علائم مختلفی را تجربه می کنند، از جمله سرفه، سوزش ریه ها و اشک چشم. گاهی باعث سوختگی یا کوری موقت و موارد نادر منجر به استفراغ مداوم می‌شود که منجر به مرگ می‌شود.

  گازهای اشک آور غشای مخاطی چشم ، بینی ، دهان و ریه ها را تحریک می کند و باعث اشک ، عطسه ، سرفه و تنفس دشوار می شود.

  انواع[ویرایش]

  اثرات گاز اشک آور با توجه به نوع و کمیت آن که فرد هدف استنشاق می کند، متفاوت است. تقریباً ۱۵ نوع از این گازها در جهان تولید می شود که از بین آنها سه نوع معروف متفاوت هستند:

  حداقل اثر: معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد و از گاز CN ساخته می‌شود که دارای اثر موقتی است و به سرعت محو می‌شود.

  اثر متوسط: از گاز CS ساخته شده است و برای محیط زیست و انسان، سمی و مضر محسوب می‌شود.

  قوی ترین اثر: گاز CR و استفاده از آن در سال ۱۹۵۶ به دلیل اثراتی که باعث استفراغ مداوم می شود و ممکن است منجر به مرگ شود، متوقف شد.

  راه‌های مقابله[ویرایش]

  اولین خط دفاعی استفاده از «دستگاه تنفس» است.خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب تمام کنندهٔ بدون برچسب (). از لنزهای چشمی و آرایشی استفاده نکنید. چرا که با نشستن ذرات گاز اشک‌آور روی چشم و در اثر ایجاد اشک ، لنزها به پایین می‌افتد.[۱]استفاده از دود سیگار به صورت مستقیم و در چشم ها میتواند از سوزش چشم ها کم کند. به هیچ وجه از اب برای شستن صورت استفاده نکنید. لازم به ذکر است میتوانید آتش روشن کرده تا کربن مونوکسید و گاز موجود در آتش از گاز اشک آور در امان بمانید. یک کاغذ و فندک به همراه داشته باشید تا در صورت مواجهه با گاز اشک آور ان را روشن کرده و استفاده کنید.

  ت

  منابع[ویرایش]

  ↑ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب ‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام newssafety.org وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).

  ویکی‌پدیای انگلیسی

  داده‌های کتابخانه‌ای: کتابخانه‌های ملی

  آلمان

  این یک مقالهٔ خرد شیمی است. می‌توانید با گسترش آن به ویکی‌پدیا کمک کنید.

  رده‌ها: اشک‌آورهاایمنی در شیمیجنگ‌افزارهای شیمیاییجنگ‌افزارهای غیر مرگباردفاع شخصی

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید