این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  معرق چرم

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  معرق چرم را از این سایت دریافت کنید.

  هنر معرق چرم

  معرق چرم(چرم موزاییکی)، نوعی تزئین چندتکه ای از لایه های هم ضخامت و هم سطح است که در آن قطعات برش خورده طبق الگو به همدیگر الصاق می‎شوند.

  هنر معرق چرم

  معرق چرم هنری اصیل و مورد توجه است که می تواند به خلق آثاری فاخر و تحسین برانگیز منجر می‌شود. خلق یک اثر زیبا نیازمند طرح‎ها و الگو‎های دقیق است که بر اساس این طرح ها قطعات چرم کنار هم چیده می‎شود.

  تاریخچه هنر معرق چرم

  چرم یکی از کشف‌های اولیه و بسیار کاربردی انسان است، بدون شک با پیشرفت بشر هماهنگ بوده و نقشی اساسی در توسعه تمدن داشته است. پیدایش چرم به حدود 10 هزار سال قبل از میلاد برمی‎گردد، زمانی که از چرم به عنوان لباس برای پوشش انسان اولیه، یک ابزار برای ذخیره و حمل کالا و در بعضی موارد به عنوان پوششی برای پناهگاه استفاده می‌شد. تلفیق چرم با عناصر دیگر از دیرباز رایج بوده و جزء جدایی ناپذیر زندگی انسان‌ها بوده است. نقاشی درون غارها و مصنوعات به جای مانده از گذشته گواهی بر این موضوع است. معرق چرم هنری اصیل و مورد توجه است که می تواند به خلق آثاری فاخر و تحسین برانگیز منجر میشود. خلق یک اثر زیبا و اصیل نیازمند طرح‎ها و الگو‎های دقیق است و این طراحی‎های دقیق ممکن است ماه ها طول بکشد تا به مرحله نهایی خود برسند. این طرح‎ها با توجه به الگوهای زینتی و انتخاب ترکیبات رنگی از چرم و نخ شروع می شوند. در این مقاله چرم جانتا به بررسی هنر معرق چرم پرداخته است.

  معرق چرم چیست؟

  معرق چرم (چرم موزاییکی)، نوعی تزئین چندتکه ای از لایه های هم ضخامت و هم سطح است که در آن قطعات برش خورده چرم مطابق با الگوها و طرح های دقیق، کنار هم چیده شده و به همدیگر الصاق می‎شوند. در معرق چرم شکل و اندازه چرم ها متفاوت است و بر اساس الگوی طراحی شده می تواند از چرمهای رنگی و نخ هایی با رنگ‎های مختلف استفاده کرد. این هنر اصیل برای ایجاد یا تزئین بسیاری از وسایل لوکس، تزئینات چرمی روی دیوارها، مبلمان، تابلوهای تزیینی، ساخت انواع اکسسوری ( گوشواره، گردنبند، دستبند و جا سوییچی )، جعبه های تزیینی رومیزی، کفش ها و کیف ها مورد استفاده قرار می‎گیرد. هنر معرق چرم شاخه‎ای از صنایع دستی است و به طور کلی زیر مجموعه چرم دوزی است. چرم جانتا در مقاله‎ای کامل به بررسی چرم‎دوزی، مواد، ابزارها و مراحل کار پرداخته است، برای مشاهده این مقاله به لینک زیر مراجعه فرمایید.

  مراحل کار در هنر معرق چرم

  1- تهیه الگوها و طرح های تزیینی مورد نیاز

  الگوهای مورد استفاده درهنر معرق چرم طرح ها و الگوهای زینتی برگرفته از هنر اسلامی است که با ترکیبات پیچیده‎ای از نقوش مختلفی از گذشته تا به امروزه مرتبط است. این طرح های تزیینی به صورت زیر میباشند:

  خطوط: مجموعه ای خطوط که گویای منظور خاصی است و دارای بار معنایی است.طرح های هندسی: طرحهایی که انواع حجمهای هندسی از جمله دایره، مربع و … را می‌‌توان با آنها نمایش داد.طرح های طبیعت: از طبیعت الهام گرفته شده و ترکیب‌هایی از درختان و گلها، حیوانات و عناصر طبیعی نظیر ابرها، کوه‌ها و … می‎باشد.نقش های اسلیمی، ختایی، مینیاتور، گل و مرغ: نقشهای اسلیمی از ساده شدن عناصر کامل گیاهی یا حیوانی حاصل می‌‌شوند. منظور از ساده کردن، حذف عناصر اضافی و پیرایه‌هاست تا نقش به صورت ناب و عاری از هر گونه ناخالصی تصویری بدل شود.

  2- انتخاب مواد اولیه

  بر اساس الگوهای آماده شده مواد اولیه مورد نیاز تهیه میگردد. مواد اولیه مورد نیاز در معرق چرم همانند مواد مورد استفاده در چرم دوزی می باشد.

  1-2  چرم

  در هنر معرق انتخاب چرم بسیار حائز اهمیت است، انتخاب چرم‎های هم سطح و هم ضخامت در نتیجه نهایی کار تاثیر گذار است. به طور کلی انتخاب انواع چرم به طراحی زینتی، ساختار الگوها یا در دسترس بودن بستگی دارد. برای معرق چرم میتوان از انواع چرم های گاوی – چرم مویی(پوست) – چرم بزی – اشبالت استفاده نمود. قطعات و ضایعات چرمی باید ضخامت بین 32/3 – 64/3 اینچ (یا 0.9-1.1 میلی متر) داشته باشد.

  2-2 نخ و تریشه متناسب با چرم

  نخ و تریشه های چرمی برای دوخت قطعات چرمی به همدیگر و طریف کاری اطراف کار مورد استفاده قرار میگیرد. بررسی دقیق طرح و ترکیب رنگهای چرمی و نخهای ابریشمی برای نتیجه مطلوب مهم است.

  الف) پلی کروم یا پلی استر مصنوعی: نخ پلی کروم هسته مخفی مارپیچ های نخ گلدوزی است. هدف آن محکم نگه داشتن الگوهای چرمی و مارپیچ های نخ گلدوزی است. اندازه نخ پلی کروم باید بین 18 (تا 6 سیم) و 30 (3 سیم) باشد. رنگ تیره ترمناسب است.

  ب) نخ گلدوزی یا ابریشم: نخ های ابریشمی به صورت مارپیچ های پیچ خورده مرتب شده اند، برای دوخت های روی کار استفاده می شود. این نخها خطوط متمایز و زیبا بین قسمت‎های تزئینات ایجاد می کند. توجه دقیق به پالت رنگی رشته های گلدوزی و انتخاب رنگ نخ های ابریشمی درهنگام طراحی الگوهای تزیینی مهم است.

  پ) تریشه: تریشه‎ها رشته های چرمی هستند که از برش های چرمهای مصنوعی و طبیعی حاصل میشوند. برای هر نوع چرم بهتر است از تریشه هم جنس آن استفاده شود. تریشه های طبیعی از چرم و اشبالت گاوی تهیه می شوند و به صورت قطعه ای در اندازه های مشخص( معمولا یک متری) به فروش می رسند. تریشه مصنوعی ظاهری شبیه به چرم و اشبالت دارند و در رنگ بندی های متنوع به صورت متری موجود است.

  3-2 چسب

  از چسب برای چسباندن تکه های چرمی به استری و همچنین چسباندن تریشه های چرمی استفاده می‎شود.

  4-2 موم

  برای محافظت از نخها و استحکام دوخت ها و جلوگیری از ریش ریش شدن نخها از موم استفاده می‎شود. موم برای پوشاندن نخ پلی کروم لازم است، که سبب افزایش دوام و زیبایی این نخ های موم زده نسبت به نخ های ابریشمی میشود.

  5-2 آستری

  طبق الگو و هم اندازه با قطعات چرمی برش داده می‎شود. برای ایستایی بیشتر قطعات چرمی به زیر آن دوخته می‎شود.

  3- انتخاب ابزارالات مورد نیاز

  باتوجه به الگوی تزیینی منتخب و مواد اولیه، ابزارآلات مورد نیاز مشخص می‎شود.

  1-3 کاتر باریک و پهن

  کاتر یا تیزبُر ابزاری برای برش مواد مختلف مانند، چرم، نمد، کاغذ و مقوا، پلاستیک و … است. کاترها انواع مختلفی دارند که هر یک از آن ها برای کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند و رایج ترین آن ها کاترهای 45 درجه می باشند. برای برش با کاتر سطح زیر کار باید مقاومت مناسبی در برابر تیغه داشته باشد که اغلب از شیشه یا صفحه برش استفاده می شود.

  منبع مطلب : www.jantaleather.com

  آموزش معرق چرم از مبتدی تا پیشرفته

  آموزش معرق چرم از مبتدی تا پیشرفته ، مدارک پایان دوره و کلاس های معرق کاری چرم معتبر و قابل ترجمه قضایی می باشد - آموزشگاه پویا اندیش

  طراحی لباس

  معرق چرم

  فهرست عناوین

  آموزش معرق چرم و نکات مهم در مورد آن

  هنر، زادۀ ذهن خلاق و استعدادی درونی است که با آمیزه ای از علاقه و میل، می تواند به ظهور آثاری شکوهمند مبدل شود. یکی از هنرهایی که می تواند به خلق آثاری فاخر و تحسین برانگیز منجر شود، هنر معرق چرم است. در این رشته، سطوحی به دلخواه انتخاب می شود و در پی آن، طرحی در نظر گرفته می شود و مطابق با آن، چرم بریده می شود و بر روی سطح مورد نظر قرار می گیرد. انواع معرق کاری به قرار معرق کاری روی چوب، معرق کاری روی کاشی و معرق روی چرم است. با تصویرگران پویا اندیش همراه باشید.

  قابلیت ها و تکنیک های استفاده از چرم

  قالب گیری بافت دوخت

  حکاکی و قلم زنی روی چرم

  نقاشی روی چرم سوخت و معرق چوب گلدوزی روی چرم

  باتیک روی چرم (کلیه تکنیک های طراحی و نقش اندازی روی چرم)

  ثبت نام دوره حضوری طراحی لباس

  پیش نیاز دوره آموزش معرق چرم

  برای گذراندن این دوره آموزشی نیاز به طی کردن دوره ای دیگر نیست و هر فرد، با توجه به علاقه اش می تواند در این دوره  شرکت کند.

  این دوره آموزشی مناسب چه کسانی است؟

  در دوره های معرق چرم ، هر شخصی با توجه به علاقه، خلاقیت و انگیزه اش می تواند در این شرکت کند؛ همچنین دوره معرق چرم برای افرادی که به هنر تکه دوزی علاقمندند نیز جذاب و هیجان برانگیز  است.

  هنرجویان در اتمام دوره آموزشی چه می آموزند؟

  هنرجویان در انتهای این دوره، بر تمام مباحث این هنر تسلط می یابند و قادرند انواع متفاوتی از تزیینات چرمی را بر روی سطوح متفاوت، برای خود و برای بازار فروش، بسازند و آماده کنند.

  کاربردهای معرق چرم

  معرق چرم، هنری است که در جاهای بسیاری می توان از آن بهره برد و  در اقلام بسیاری مورد استفاده قرار داد؛ به عبارتی، سطح کاربردی این حوزه، گسترده و متفاوت است ؛ برای مثال:

  فرش چرمی 2)  انواع پادری  3) تابلوهای تزیینی 4)  جعبه های تزیینی 5) رومیزی 6) پرده های تزیینی برای راهروها 7) ساخت انواع اکسسوری (گوشواره، گردنبند، دستبند و جا سوییچی و … )

  سرفصل های دوره معرق چرم

  آموزش برش انواع چرم مویی- اشبالت – چرم گاوی و ….

  آموزش برش تریشه چرمی

  آموزش نحوه چسباندن و نصب تریشه

  آموزش رسم الگوهای چرمی و نحوه برش آنها از چرم

  آموزش چیدمان و چسباندن قطعات برش خورده چرمی

  آموزش دوخت قطعات آموزش رنگ آمیزی چرم

  آموزش چند نمونه اکسسوری و تزیینات چرمی

  وسایل مورد نیاز برای معرق چرم

  چرم گاوی – چرم مویی(پوست) – چرم بزی – اشبالت

  کاتر باریک و پهن قیچی چرم نخ مخصوص چرم سوزن چسب آهن آستردوزی ضخیم

  مباحث آموزش تزیینات چرمی و آموزش معرق و چیدمان آن

  آموزش تزیینات چرمی

  تزیینات چرمی (درست کردن گل های چرمی – آویزهای تزیینی چرمی – ساخت انواع اکسسوری، مانند گوشواره – دستبندهای چرمی – گردنبند و …)

  آموزش طراحی اکسسوری و تزیینات چرمی

  آموزش رسم الگو و برش طرح از چرم

  آموزش دوخت

  آموزش نصب و چیدمان تزیینات

  آموزش معرق و چیدمان آن

  آموزش برش تریشه چرمی و نحوه چسباندن و چیدمان آن

  آموزش برش اجزای معرق از چرم

  آموزش چیدمان و دوخت و نصب نهایی قطعات معرق

  بازار کار معرق چرم

  صنایع دستی و کارهای هنری، همیشه از طرفداران خاص خود برخوردار بوده اند و دوستداران خاص خود را داشته اند. هنر معرق چرم، که می تواند اکسسوری ها و وسایل بسیار زیبایی را در مقابل دیدگان ما به تصویر بکشد، یکی از آن هنرهای اصیل و مورد توجه است که به گونه ای، در قالب سنتی می نشیند و کاربردهای فراوانی دارد. شخصی که وارد این عرصه می شود و تمایل دارد بعد از اتمام دوره آموزشی اش وارد بازار کار شود، باید بداند که در این عرصه، از درآمدزایی بالایی برخوردار است؛ اما به شرط آنکه هنرمند، مهارت لازم را کسب کند و بتواند با خلاقیت و نوآوری ، اثری متفاوت را خلق کند. برای رسیدن به درآمدی قابل توجه در این فضا، با خلاقیت، پشتکار و انگیزه، می توان به بازاری منحصر دست یافت و فضای کاری خاص خود را داشت و به درآمد چشمگیری رسید.

  ثبت نام دوره طراحی لباس (آنلاین)

  آیا شرکت در دوره های معرق چرم پیش نیازی لازم دارد ؟

  خیر ، نیازی نیست . فرض ما این هست که شما هنرجوی عزیز ، هیچ اطلاعی در زمینه معرق چرم ندارید . چون دوره موشن گرافیک از مبتدی تا پیشرفته می باشد و هر چیزی که لازم باشد را در کلاس ها ،  آموزش می بینید . اما چنانچه شما قصد دارید در زمینه حکاکی چرم هم فعالیت کنید احتیاج خواهید داشت دوره های آموزش حکاکی چرم را نیز بگذرانید که برای آسایش شما ، این رشته را هم بصورت تخصصی در این مرکز آموزش می دهیم .

  منبع مطلب : pouyaandish.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 14 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید