این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  معنی تقی

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  معنی تقی را از این سایت دریافت کنید.

  تقی

  معنی تقی - معانی، لغت نامه دهخدا، فرهنگ اسم ها، فرهنگ معین و عمید، مترادف و متضاد و ... در فرهنگ لغت آبادیس - برای مشاهده کلیک کنید

  تقی

  /taqi/

  مترادف تقی: پرهیزگار، باتقوا، تقواپیشه، متقی، پرواپیشه، خداترسمتضاد تقی: بی تقوا

  بستن تبلیغات

  فارسی به انگلیسی

  masculine proper name, [o.s.] virtuous or pure

  فرهنگ اسم ها

  اسم: تقی (پسر) (عربی) (مذهبی و قرآنی) (تلفظ: taqi) (فارسی: تقي) (انگلیسی: taghi) معنی: پرهیزگار، باتقوا، لقب نهمین امام شیعیان، تقی، در لغت به معنای پرهیزگار و پرهیزکردن و جمع آن اتقیاست ( ) در قرآن کریم آمده است « تلک الجنه اللتی نورث من عبادنا من کان تقیا ( ) بهشت را بندگانی که پرهیزگار و متقی باشند به ارث می برند، رسول اکرم ( صلی الله علیه و آله و سلم ) نیز فرمود : « ان الله یحب الاتقیاء الاخفیا» ( ) خداوند منان پرهیزگارانی راکه به نشان هستند دوست می دارد تقی، لقب امام محمد بن علی نهمین امام شیعیان است، و القاب دیگر او «جواد»به معنی بسیار بخشنده است، چرا که آن بزرگوار هر چه داشت در راه خدای را گذشت اخلاقی و عفو از روی صبر و شکیبائی دانست بطوریکه فرمود : «وبالتقوی فازالصابرون» ( ) هر کس نام او « تقی» باشد و از روی تقوا و پرهیزگاری بذل و بخشش نماید و منتی بر دیگران نگذارد و نیت او طهارت باطن و تقرب به حق باشد و در این راه به نام و یاد امام جواد ( علیه السلام ) توسل جوید، بزودی آثار وبرکات آنرا در زندگی خود احساس خواهد کرد و در دنیا و آخرت از دعای خیر آن بزرگوار بهره مند خواهد بود، امام جواد ( علیه السلام ) با وجود سن کم در مناظره های علمی بزرگ توسط مأمون عباسی دعوت می شذ بر غم نیت پلید آنان آنچنان در مباحث علمی و حکمی می درخشید که همه علمای مجلس در حیرتی عجیب فرو می رفتند و این در واقع درخشش حکمت و سرّ امامت بود که در لسان مبارک آن حضرت جاری می شد، هر که را سرمایه تقوا میشود فارغ از امیال دنیا می شود هر چه دارد میدهد در راه دوست چون جواد ازجود احیاء می شود ( )، ( عربی ) ( در قدیم ) تقوا پیشه، پرهیزکار، ( در اعلام ) نام نهمین امام شیعیان امام محمد تقی ( ع )، میرزا تقی خان امیرکبیر از بزرگترین مردان سیاسی دوره ی قاجار، لقب امام نهم شیعیان، نام صدر اعظم ناصرالدین شاه مشهور به امیرکبیر برچسب ها: اسم، اسم با ت، اسم پسر، اسم عربی، اسم مذهبی و قرآنی

  بستن تبلیغات

  لغت نامه دهخدا

  تقی. [ ت َ ی ی ] ( ع ص ) پرهیزکار. ( دهار ) ( ترجمان جرجانی ترتیب عادل بن علی ) ( منتهی الارب ) ( ناظم الاطباء ) ( از اقرب الموارد ). ج ، اتقیاء و تُقواء. ( اقرب الموارد ) ( ناظم الاطباء ). بمعنی ترسنده از خدا و مجازاً بمعنی پرهیزکار. ( غیاث اللغات ) ( آنندراج ) :

  از تقی دین طلب ز رعنا لاف

  از صدف دُر طلب ز آهو ناف.

  سنایی.

  قصدآن کرده بود که ذیل عفاف و جیب صلاح و نفس تقی و عرض نقی این بنده را... به لوث خبث و فجور خود ملطخ گرداند. ( سندبادنامه ص 77 ).

  تقی. [ ت ُ قا ] ( ع مص ) پرهیز کردن. ( منتهی الارب ). پرهیزکاری. ( دهار ) ( مهذب الاسماء ). تقاء. ( ناظم الاطباء ). || ( اِ ) پرهیز. ( منتهی الارب ) ( ناظم الاطباء ) :

  به سخا و به هدی و به بها و به تقی ، خوش

  از خداوند سوی خلق جهانند و مشارند.

  ناصرخسرو.

  چون خرد افسر و تقی شد گاه

  خواندت جبرئیل شاهنشاه.

  سنائی.

  نهی بر اهل تقی تبغیض شد

  لیک بر اهل هوا تحریض شد.

  مولوی.

  تقی. [ ت َ ] ( اِخ ) نام حضرت رسالت پناه صلی اﷲ علیه و اله و سلم. ( آنندراج ). رجوع به محمد شود.

  تقی. [ ت َ ] ( اِخ ) لقب امام ثانی حسن بن علی المرتضی. رجوع به حبیب السیر چ خیام ج 2 ص 21 شود.

  تقی. [ ت َ ] ( اِخ ) لقب امام محمدبن علی بن موسی الرضا،امام نهم شیعه اثناعشریه است. رجوع به جواد شود.

  تقی. [ ت َ ] ( اِخ ) میرزا تقی خان امیرکبیر. رجوع به امیرکبیر شود.

  تقی. [ ت َ ] ( اِخ ) میرزا... از شعرای دوره ٔصفویه و معاصر شاه سلیمان است و این بیت از اوست :

  در فضای تنگ دل راحت نمیگیرد قرار

  گویی آبادانئی نزدیک این ویرانه نیست.

  ( از قاموس الاعلام ترکی ).

  تقی. [ ت َ ] ( اِخ ) ( میرزا... )علی آبادی. صاحب دیوان انشاء فتحعلی شاه قاجار است. وی متخلص به «صاحب » بود. رجوع به مجمح الفصحاء در ذکر شعرای معاصر مؤلف و سبک شناسی بهار ج 3 ص 334 شود.

  تقی. [ ت َ ] ( اِخ ) دهی است از بخش شیب آب شهرستان زابل که 398 تن سکنه دارد. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 8 ).

  بستن تبلیغات

  فرهنگ فارسی

  ( میرزا - خان ) ملقب به امیر نظام که بعد ها مشهور به امیر کبیر گردید . وی از بزرگترین رجال سیاسی دوره قاجاریه است . ( مقق . ۱۲۶۸ ه. ق . اصلا فراهانی است و پدرش مشهدی قربان طباخ ابو القاسم قائم مقام بود . تقی نیز در خاندان قائم مقام تربیت یافت و در جوانی وارد دستگاه ولیعهد در تبریز گردید و جزو هیئت اعزامی بروسیه بریاست خسرو میرزا بان کشور رفت ( ۱۲۴۴ ). امیر نظام زنگنه بدو توجه کرد و وی را همراه ناصرالدین میرزا ولیعهد برای ملاقات باتزار روسیه به اوج کلسیا فرستاد .اندکی بعد وی بریاست قشون آذربایجان منصوب گردید ( ۱۲۶۳ ) و پس از فوت امیر نظام زنگنه به پیشکاری آذربایجان منصوب گردید و سرپرستی ولیعهد بدو محول شد . پس از مرگ محمد شاه ( در سال ۱۲۶۴ ) میرزا تقی خان ناصر الدین میرزا را بتهران حرکت داد و وسایل استقرار سلطنت او را فراهم آورد و با مقام صدارت عظمی برتق و فتق امور پرداخت و دستگاه دولت و دربار را دقیقا تحت نظارت قرار داده مستعمریهای بیجا را قطع کرد امور مالی کشور را متمرکز ساخت مالیاتهای معوقه را وصول کرد قشون را منظم نمود با دول همسایه روابط سیاسی بر اساس دوستی متقابل دایر کرد و قیود سیاسی را درهم شکست با تاسیس دار الفنون و استخدام معلمان اروپایی بنیاد فرهنگ نو را ریخت اما مخالفان او از پای ننشستند تا شاه را وادار بعزل و تبیعدوی بکاشان و صدور حکم قتل او کردند .

  پرهیزکار، خداترس، باتقوا، اتقیاجمع

  پرهیزگاری ترسکاری . بستن تبلیغات

  فرهنگ معین

  (تَ یّ ) [ ع . ] (ص . ) پرهیزگار. ج . اتقیاء.

  فرهنگ عمید

  پرهیزکار، خداترس، باتقوا.

  واژه نامه بختیاریکا

  ( تَقی ) یقین؛ حتما

  دانشنامه اسلامی

  [ویکی فقه] تقی (ابهام زدایی). تقی ممکن است اسم برای اشخاص ذیل باشد: • تقی بن نجم حلبی، ابوالصَّلاح تقی بن نجم حلبی، فقیه و متکلم امامی قرن چهارم و پنجم• تقی ریاحی، متولد (۱۲۸۹ش) در اصفهان و از درجه داران ارتشی دوره پهلوی و از طرفداران دکتر مصدق• تقی طباطبائی قمی ، از علمای شیعه در قرن چهاردهم هجری قمری

  منبع مطلب : abadis.ir

  ‫[نام نیکو *‿*] معنی اسم تقی

  ‫همه آنچه در مورد نام «تقی» باید دانست در این صفحه موجود است. برای مثال یکی از معنای اسم در ثبت احوال این است : پرهيزگار، باتقوا، لقب نهمين امام شيعيان.

  اسم دختر | اسم پسر | اسم 0 عضویت و ورود نام ها کودکان نظرسنجی‌ مشاوره‌ انتخاب اسم اسباب بازی وبلاگ

  تقی

  نام ها نام پسر نام پسر پیامبران و امامان

  پرهيزگار، باتقوا، لقب نهمين امام شيعيان

  اطلاعات اسم تقی

  جنسیت 🧑 پسر نام به انگلیسی taghi 🆎 افراد دارای این نام 👶 65,010 تلفظ به فارسی 📣 تقی ابجد 🔢 510 تلفظ نام به انگلیسی /taqi/ 📣 ریشه نام 🌍 عربی

  اسم پیامبران و امامان اسم قرآنی اسم مذهبی اسم پسر اسم با ت اسم عربی

  نشان دار کردن اسم

  معنی اسم تقی در ثبت احوال

  تقي ،در لغت به معناي پرهيزگار و پرهيزكردن و جمع آن اتقياست (۱) در قرآن كريم آمده است « تلك الجنه اللتي نورث من عبادنا من كان تقيا ( ۲)بهشت را بندگاني كه پرهيزگار و متقي باشند به ارث مي برند . رسول اكرم ( صلي الله عليه و آله و سلم) نيز فرمود : « ان الله يحب الاتقياء الاخفيا» (۳)خداوند منان پرهيزگاراني راكه به نشان هستند دوست مي دارد تقي ، لقب امام محمد بن علي نهمين امام شيعيان است .و القاب ديگر او «جواد»به معني بسيار بخشنده است ، چرا كه آن بزرگوار هر چه داشت در راه خداي را گذشت اخلاقي و عفو از روي صبر و شكيبائي دانست بطوريكه فرمود : «وبالتقوي فازالصابرون» (۴) هر كس نام او « تقي» باشد و از روي تقوا و پرهيزگاري بذل و بخشش نمايد و منتي بر ديگران نگذارد و نيت او طهارت باطن و تقرب به حق باشد و در اين راه به نام و ياد امام جواد ( عليه السلام) توسل جويد ، بزودي آثار وبركات آنرا در زندگي خود احساس خواهد كرد و در دنيا و آخرت از دعاي خير آن بزرگوار بهره مند خواهد بود. امام جواد ( عليه السلام )با وجود سن كم در مناظره هاي علمي بزرگ توسط مأمون عباسي دعوت مي شذ بر غم نيت پليد آنان آنچنان در مباحث علمي و حكمي مي درخشيد كه همه علماي مجلس در حيرتي عجيب فرو مي رفتند و اين در واقع درخشش حكمت و سرّ امامت بود كه در لسان مبارك آن حضرت جاري مي شد. هر كه را سرمايه تقوا ميشود فارغ از اميال دنيا مي شود هر چه دارد ميدهد در راه دوست چون جواد ازجود احياء مي شود(۵)

  توضیحات تکمیلی

  معنی اسم تقی در فرهنگ فارسی عمید:

  پرهیزگار، خداترس، باتقوا.

  معنی اسم تقی در فرهنگ فارسی معین:

  پرهیزگار. جمع : اتقیاء.

  معنی اسم تقی در لغت‌نامه دهخدا:

  پرهیزکار. به معنی ترسنده از خدا و مجازاً به معنی پرهیزکار. پرهیز کردن. لقب امام محمد بن علی بن موسی الرضا،امام نهم شیعیان.

  نام های هم آوا

  نقی صفی نجی ولی متقی علی نقی شوقی محمد تقی لیلی (لِيلی) ساقی تقوا لیلی (لی لی) هستی تقدیر

  نظرسنجی انتخاب نام

  کدوم اسم رو برای دخترم انتخاب کنم ؟

  1 یگانه 2 فاطمه

  کدوم اسم بهتره؟

  1 کیان 2 مانی 3 ماکان 4 شاهان 5 آیهان نتیجه ای یافت نشد

  بین دوتا اسم برا پسرم گیر کردم کدوم بهتره؟

  1 رادوین 2 کارنا

  همه نظرسنجی‌ها

  بعدی قبلی

  اگه بین چند تا اسم شک دارین، می تونین یه نظر سنجی بسازین و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشین.

  ایجاد نظرسنجی جدید

  مشاوره انتخاب اسم

  من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

  برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟

  پیشنهاد نام نیکو برای شما:

  پرنیا

  پریسا

  پریا

  دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟

  مشاوره اسم آنلاین

  فرزند شما آینده ساز است

  اگه اسم فرزند شما هم تقی هست، می تونین عکس تقی جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

  ارسال عکس کودک

  دیگران دوست داشته‌اند

  الشن امیرپارسا صدیق نقی ظهیر کاظم نجی قائم روح الله امیرابوالفضل محمد شایان محمد تقی محمد زمان ارشاک گشتاسب خرسند بها عسکر لاله رو لیلوفر صالحه محبت هانیه زهرا صایما گلایل نوشا بهترین فرتوک نیلاب بلاش اسم فارسی اسم پسرانه اسم کردی اسم دخترانه اسم ترکی

  چقدر نام تقی را دوست دارید؟

  رای کاربران به نام تقی

  امتیاز 3.2 از 36 رای

  اگه اسم شما هم تقی هست، حاضری بزنید

  18 نفر حاضری زده اند

  برای ذخیره، روی تصویر کلیک کنید

  محصولات نوزاد

  بهترین محصولات برای نوزاد دلبدتون رو میتونین از اینجا بخرید

  کاکتوس موزیکال سخنگو

  خرید از دیجی کالا

  اسباب بازی سوپر مارکت

  خرید از دیجی کالا

  منبع مطلب : nameniko.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید