این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  منطقه ارس کجاست

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  منطقه ارس کجاست را از این سایت دریافت کنید.

  منطقه آزاد تجاری

  منطقه آزاد تجاری-صنعتی ارس

  مختصات: ۳۸°۵۵′۴۹″شمالی ۴۵°۳۸′۰۲″شرقی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  نقشه منطقه آزاد تجاری-صنعتی ارس

  منطقه آزاد تجاری-صنعتی ارس در استان آذربایجان شرقی (شهرستان‌ جلفا)[۱] و شمال غرب ایران واقع شده‌است. بنا بر ارزیابی‌های صورت گرفته از سوی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ایران، منطقه آزاد ارس، پس از منطقه آزاد کیش، دومین منطقه آزاد توسعه یافته و در حال رشد کشور است.[۲]

  این منطقه که در مجاورت دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار گرفته، دارای وسعت ۵۱٬۰۰۰ هکتار است. منطقهٔ آزاد ارس در ۱۳۷ کیلومتری شهر تبریز -که یکی از قطب‌های عمدهٔ دانشگاهی و صنعتی ایران است- قرار داشته و با شهر تهران نیز ۷۶۱ کیلومتر فاصله دارد.

  شهر جلفا به عنوان مرکز این ناحیه صنعتی-تجاری، در زمینه تجاری و گمرکی دارای پیشینه‌ای صد ساله بوده و مرز مشترک ایران و جمهوری خودمختار نخجوان در شهر جلفا به عنوان پرترددترین مرز مسافری ایران، پس از فرودگاه‌های تهران مطرح است.[۳]

  مرتضی بانک در حکمی محسن نریمان را به عنوان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی ارس منصوب کرد.[۴]

  منطقه آزاد ارس شامل ۷ بخش گسسته از هم و به مرکزیت شهر جلفا است:

  منطقه آزاد جلفا منطقه آزاد نوردوز منطقه آزاد خدافرین

  سازمان منطقه آزاد تجاری-صنعتی ارس[ویرایش]

  این سازمان براساس مصوبهٔ مجلس شورای اسلامی در ۲ شهریور ۱۳۸۲ برای شتاب بخشیدن به توسعه اقتصادی منطقه تأسیس شد. بر اساس مصوبه مجلس هفتم وسعت منطقه آزاد ارس در محدوده شهرستان جلفا ۲۰ برابر شد. بر اساس مصوبه مجلس نهم شهر هادیشهر و شهرک جانلو و قلی بگلو از توابع شهرستان‌های کلیبر و خداآفرین به محدوده منطقه آزاد ارس افزوده شد.

  جغرافیا[ویرایش]

  رود ارس، منطقهٔ مرزی پلدشت

  منطقه آزاد ارس با مرکزیت جلفا در شمال غرب ایران واقع شده و در حاشیه رود ارس قرار گرفته‌است. رود ارس، مرز کشور ایران را با کشورهای جمهوری آذربایجان (جمهوری خودمختار نخجوان) و ارمنستان تشکیل می‌دهد. این منطقه تجاری-صنعتی در بین دو منطقه حفاظت‌شده کیامکی و ارسباران قرار گرفته‌است. منطقه آزاد ارس در ۱۳۷ کیلومتری تبریز -که به عنوان قطب شمال غرب و دومین شهر صنعتی ایران شناخته می‌شود- واقع شده‌است.

  اراضی این منطقه شامل ۹٬۷۰۰ هکتار از اراضی منطقه می‌شد که براساس مصوبه جدید هیئت سازمان منطقه آزاد ارس در ۱۴ آذر ۱۳۸۷، محدوده این منطقه به ۵۱٬۰۰۰ هکتار شامل بخشهایی از ۲ شهرستان جلفا و کلیبر افزایش یافت. این محدوده ابلاغی در بخش متصل، محدوده اصلی را از ۹٬۷۰۰ هکتار به ۲۰٬۵۰۰ هکتار افزایش داده‌است و در ۳ بخش منفصل نیز قسمتی از شهرستان کلیبر به وسعت ۲۴٬۰۰۰ هکتار (موسوم به قلی بیگ‌لو) و اراضی اطراف سد خداآفرین به وسعت ۶٬۱۰۰ هکتار و محدوده گمرک نوردوز (مرز ایران با ارمنستان) به وسعت ۲۴۰ هکتار جمعاً به وسعت ۵۱٬۰۰۰ هکتار کل محدوده منطقه آزاد ارس را تشکیل می‌دهد.

  آب و هوا[ویرایش]

  نمایی از جنگل‌های مه‌آلود ارسباران در منطقه آزاد ارس.

  این منطقه، در ناحیه نیمه خشک و نیمه سرد شمال غرب ایران قرار دارد. بارش سالیانه در آن‌جا در حدود ۲۲۵ تا ۴۰۰ میلی‌لیتر در سال بوده و دمای میانگین آن تقریباً ۱۵ درجه سلسیوس است. در جلفا، حدود ۵۰ روز از سال به عنوان روز سرد در نظرگرفته شده‌است. این ناحیه صنعتی-تجاری در محدوده کوه‌های بلندی که اقلیم نسبتاً سردی دارند، واقع شده‌است.

  نمایی از جنگل‌های ارسباران در منطقه آزاد ارس.

  اماکن دیدنی[ویرایش]

  آبشار آسیاب خرابه[ویرایش]

  آبشار آسیاب‌خرابه.

  مقالهٔ اصلی: آسیاب‌خرابه

  در ۳۰ کیلومتری شرق جلفا، آبشار آسیاب‌خرابه واقع شده‌است که ارتفاعی بیش از ۳۰ متر داشته و یک غار آهکی با طاقدیسها و ناودیسهایی در آن شکل گرفته که بر اثر ممارست در دل سنگ ایجاد شده‌است. درون این آبشار، بقایای یک آسیاب آبی متعلق به دوران قاجار هم وجود دارد که نام این آبشار را از آن برداشته‌اند.[۵]

  کاروانسرای خواجه نظر[ویرایش]

  مقالهٔ اصلی: کاروانسرای خواجه نظر

  در ۵ کیلومتری غرب جلفا در کنار پاسگاه مرزی عباسی، کاروانسرای خواجه نظر قرار گرفته‌است که یکی از ۹۹۹ بنایی است که شاه عباس صفوی برای آسایش و امنیت کاروان‌ها و مردم احداث کرده‌است.[۵]

  کلیسای سنت استپانوس[ویرایش]

  مقالهٔ اصلی: کلیسای استفانوس مقدس

  نمای داخلی کلیسای استفانوس مقدس.

  کلیسای سنت استپانوس، در ۱۷ کیلومتری غرب جلفا و در فاصله ۳ کیلومتری کرانه جنوبی رود ارس، در محلی به نام قزل وانک واقع شده و به عنوان دومین کلیسای مهم ارامنه ایران پس از قره کلیسا مطرح است. تاریخ بنای این کلیسا به سده نهم میلادی می‌رسد.[۶][۷] این کلیسا، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است.[۸]

  نمازخانه چوپان[ویرایش]

  مقالهٔ اصلی: نمازخانه چوپان

  این نمازخانه، در ۱۰ کیلومتری غرب جلفا در میان کوه‌های سربی سرخ رنگ قرار گرفته‌است و تاریخ احداث آن را ۱۵۱۸ میلادی گفته‌اند. برخی مردم محلی به این بنا «کلیسای چوپان» هم می‌گویند.[۵]

  رود ارس[ویرایش]

  مقالهٔ اصلی: ارس

  یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این منطقه، رود ارس است که در زبان محلی به آن «آراز» گفته می‌شود. این رود از کوه‌های بینگول در ترکیه سرچشمه می‌گیرد. طبیعت سبز، جزیره‌ها، پرنده‌ها و کوه‌های سبز و سر به فلک کشیدهٔ اطراف رود ارس، بر جاذبهٔ آن برای گردشگران افزوده‌است. این رودخانه در نواز مرزی شمال‌غرب کشور واقع شده‌است.[۵]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  منطقه آزاد ارس از جاذبه‌ها تا تصاویر و آدرس

  منطقه آزاد ارس یکی از جاهای دیدنی آذربایجان شرقی است. این منطقه برای تجارت و خرید و فروش گزینه خوبی بوده و بازارهای مختلفی در آن وجود دارد.

  همه چیز درباره منطقه آزاد ارس

  همه چیز درباره منطقه آزاد ارس معرفی منطقه مرزی ارس و همه بایدها و نبایدهای آن

  جلفااستان آذربایجان شرقیایران‌گردی

  به قلم پاییز خورسند

  منطقه آزاد ارس یکی از مناطق آزاد ایران و خاورمیانه است که همواره از گذشته‌های دور توجه بازرگانان و مسافران آسیا-اروپا و به نوعی جاده ابریشم را به خود جلب کرده است. همین اهمیت منطقه آزاد ارس موجب رونق صنعت پرورش کرم ابریشم در زمان صفویان و همچنین احداث کاروانسراها و مجموعه‌های اقامتی و توریستی و بازرگانی در قرن اخیر، در منطقه آزاد ارس جلفا بوده است.

  سرفصل‌های مقاله نمایش

  منطقه آزاد ارس کجاست؟

  منطقه آزاد ارس در استان آذربایجان شرقی قرار دارد و تقسیم‌شده در پنج بخش شهرستان‌های جلفا، کلیبر و خداآفرین است که درواقع بخش اصلی این منطقه آزاد که همراه مزر ایران با ارمنستان و نخجوان و آذربایجان کشیده شده است، منطقه آزاد ارس جلفا است.

  شرایط خرید خودرو از منطقه آزاد ارس چیست؟

  فاصله تبریز تا منطقه آزاد ارس چقدر است؟

  پیشینه منطقه آزاد ارس

  درواقع تاریخ منطقه آزاد ارس جلفا را مورخین به قرن ۵ قبل از میلاد ارتباط می‌دهند. در آن زمان نام این منطقه جولاء به معنای «بافنده» بوده است. منطقه ارس پس از سکونت ارامنه در این مکان به جوغا تغییر نام پیدا کرد و سپس زمان شاه عباس صفوی و کوچاندن ارامنه به دستور شاه نام لاتین جلفا را به خود گرفت.

  @[email protected]#=img=#

  منطقه آزاد ارس از زمان‌های پیش از میلاد مسیح نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی و ژئوپلتیکش اهمیت فراوانی داشته و از لحاظ فرهنگی و اجتماعی نیز مورد توجه افراد بسیاری بوده است. حالا شاید برای شما هم سوال باشد که منطقه آزاد ارس چه ویژگی‌ها و امکانات بازرگانی و گردشگری دارد. ما در این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا برایتان داستان ارس را می‌گوییم.

  منطقه آزاد ارس کجاست؟

  منطقه آزاد ارس در شمال غرب ایران، در حاشیه رود ارس و همچنین نقطه صفر مرزی با کشورهای ارمنستان، آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان قرار دارد.

  درواقع بخشی از استان آذربایجان شرقی و در نزدیکی شهرهایی چون نوردوز و مرند واقع شده است. منطقه آزاد ارس جلفا در ۵ بخش منفصل یعنی نوردوز، خمارلو، اصلاندوز، پارس آباد قرارگرفته و میان این مرزها تقسیم شده است.

  فاصله تبریز تا منطقه آزاد ارس چقدر است؟

  منطقه آزاد ارس جلفا در فاصله ۱۳۷ کیلومتری شهر تبریز قرار دارد که با ماشین شخصی تقریبا یک ساعت و چهل و پنج دقیقه طول می‌کشد تا از تبریز به منطقه آزاد ارس برسید. البته این مسیر که از شهرهای صوفیان و مرند می‌گذرد ،کوتاه‌ترین مسیر منطقه آزاد ارس جلفا است. اما مسیر دیگر که به نوعی توریستی‌تر است، از شهرهای کلیبر و جلفا گذشته و مدت زمان آن تقریبا دو‌برابر و مناظر آن اغلب کوهستانی و جنگلی است.

  پیشنهاد خواندنی: جاهای دیدنی آذربایجان شرقی که نباید از دست بدهید

  اگر قصد دارید با اتوبوس به منطقه آزاد ارس سفر کنید، لازم است از تبریز سوار اتوبوس‌های هادیشهر شوید و از آن‌جا با تاکسی و ماشین بین‌راهی، مسیر ده دقیقه‌ای را تا جلفا طی کنید. البته اگر اغلب مسافران اتوبوس مقصدشان جلفا باشد، راننده اتوبوس گاهی تا جلفا نیز مسافران را می‌برد.

  @[email protected]#=img=#

  راه دیگر برای دسترسی به منطقه آزاد ارس با قطار از مبدأ تبریز است. لازم است بدانید که قطارهای تبریز، دو نوبت در روز و راس ساعات ۸:۱۵ و ۸:۴۵ به مقصد جلفا حرکت می‌کنند و همچنین راس ساعات ۱۹ و ۱۹:۴۵ از ایستگاه جلفا به سمت تبریز برمی‌گردند. زمان حدودی این مسیر دو ساعت و چهل‌و‌پنج دقیقه طول می‌کشد که البته در زمان نوروز، یعنی از نیمه اسفندماه تا نیمه فروردین رایگان است.

  اما آسان‌ترین راه دسترسی به منطقه آزاد ارس جلفا، استفاده از هواپیما و تهیه بلیت از فرودگاه تبریز است که شما را در مدت زمانی کمتر از یک ساعت به شهر جلفا می‌رساند.

  پیشنهاد خواندنی: بازارهای جلفا برای خرید مناسب هستند یا خیر؟

  جاهای دیدنی منطقه آزاد ارس کجاهاست؟

  منطقه آزاد ارس در موقعیت جغرافیایی و طبیعی‌ زیبایی قرارگرفته است. این منطقه جاذبه‌های گردشگری و طبیعت بکر، زیبا و خیره‌کننده‌ای دارد که سرسبزی و طراوت آن هر گردشگری را مسحور خود می‌کند.

  علاوه‌بر آن، منطقه آزاد ارس منطقه‌ای تجاری و بازرگانی است. همین موضوع باعث شده اینجا مکان فوق‌العاده‌ای برای گشت‌و‌گذار در بازارها باشد. وجود اقلیت‌های مذهبی در این منطقه، به خصوص ارامنه، بافت فرهنگی خاص و دلنشینی را در منطقه ارس جلفا ایجاد کرده که آینه زیبایی از دین و فرهنگ‌های مختلف ایران شده است.

  آبشار آسیاب خرابه

  یکی از زیبا‌ترین مناظر دیدنی آذربایجان شرقی و منطقه آزاد ارس جلفا، آبشار آسیاب خرابه است. از آنجا که در قدیم چندین آسیاب داشته که با نیروی همین آبشار کار می‌کرد، به آن آبشار آسیاب خرابه یا در زبان ترکی «خارابا دییرمان» می‌گویند. متاسفانه در‌حال‌حاضر صرفا خرابه‌ای از آن باقی مانده است.

  @[email protected]#=img=#

  ارتفاع آبشار آسیاب خرابه به ۱۵ متر می‌رسد و آب آن از چشمه‌ای که از کوه کیامکی سرچشمه می‌گیرد، تامین می‌شود. البته برای گشت‌و‌گذار اطراف آبشار آسیاب خرابه جلفا باید حواستان به خطر ریزش کوه باشد و با احتیاط عمل کنید؛ چرا‌که در سال ۱۳۹۲ نیز به علت یخ زدگی و سنگینی یخ‌ها بخشی از صخره آبشار آسیاب خرابه دچار ریزش شد.

  آبشار آسیاب خرابه در ۳۰ کیلومتری شهر جلفا و ۲۷ کیلومتری هادیشهر قرارگرفته که شما بعد از رسیدن به آبشار آسیاب منطقه آزاد ارس، لازم است ماشین خود را در پارکینگ پارک کرده و مقداری از مسیر را تا آبشار پیاده‌روی کنید و از مناظر بکر اطرافش لذت ببرید.

  کلیسای سنت استپانوس یا کلیسای خرابه

  کلیسای سنت استپانوس در ۲۶ کیلومتری منطقه آزاد ارس، در محلی به نام «قزل وانگ» یعنی صومعه قرمز، در بخش پلدشت شهرستان ماکو واقع شده است.

  منبع مطلب : www.alibaba.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید