این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مواد لازم سفره هفت سین

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مواد لازم سفره هفت سین را از این سایت دریافت کنید.

  چه چیزهایی در سفره هفت سین هست و چرا ؟

  با اجزای سفره هفت سین و نمادهایشان بیشتر اشنا شوید

  چه چیزهایی در سفره هفت سین هست و چرا ؟

  با اجزای سفره هفت سین و نمادهایشان بیشتر اشنا شوید

  245477 آداب و رسوم 1400/01/02

  هفت سین نماد چیست؟

  هفت‌سین سفره‌ای است که ایرانیان هنگام نوروز می‌آرایند. این سفره ممکن است روی زمین یا روی میز گذاشته شود. اعضای خانواده معمولاً لحظهٔ تحویل سال را در کنار سفرهٔ هفت‌سین می‌گذرانند. بعضی سفره را در مدت سیزده روز نوروز نگه می‌دارند و در پایان این دوره، در روز سیزده نوروز، سبزه را به آب می‌دهند.

  سفرهٔ هفت‌سین منحصر به نوروز نیست و بعضی این سفره یا مشابهش را برای مراسم ازدواج یا شب چله تهیه می‌کنند.

  به گفتهٔ دانشنامهٔ ایرانیکا، ملت‌های دیگری که با ایرانیان فرهنگ و سنت‌های مشترک دارند (مانند افغانان، تاجیکان، و ارمنیان) این سفره را حاضر نمی‌کنند و این سفره حتی بین کردها و زرتشتیان (که هر دو معمولاً از حافظان سنت‌های باستانی ایرانی بوده‌اند) نیز معمول نبوده است، هر چند اخیراً سفرهٔ هفت‌سین در میان زرتشتیان شهرنشین معمول شده است.

  اجزای سفره هفت سین و نماد هایشان :

  سیر ( نشانه سلامتی )

  سکه ( نشانه برکت و فراوانی )

  سماق ( نماد مزه زندگی )

  سنجد ( نماد عشق )

  سیر، سکه، سماق و سنجد در سفره هفت سین

  سیب ( نشانه زیبایی و مهر و مهر ورزی )

  سبزه ( نشانه خرمی و نو شدن )

  سیب و سبزه در سفره هفت سین

  سمنو ( نشانه فراوانی و خیر و برکت )

  سرکه ( نشانه صبر و شادی )

  سنبل ( نشانه بهار )

  سمنو و سرکه و سنبل در سفره هفت سین

  آیینه ( نشانه روشنایی )

  حافظ و قرآن ( نشانه ایمان و اعتقاد )

  شمع ( نشانه روشن فکری )

  ماهی ( نشانه زندگی )

  ماهی، شمع، قرآن و حافظ و آینه در سفره هفت سین

  تخم مرغ ( نشانه باروری )

  تخم مرغ در سفره هفت سین بیشتر بدانید : نوروز در فرهنگ اقوام مختلف بیشتر بدانید : مراسم نوروز در زمان ساسانیان چگونه برگزار می‌شد؟ بیشتر بدانید : تصاویری زیبا از کشورهایی که نوروز را جشن می گیرند بیشتر بدانید : پیدایش جشن نوروز و و تاریخچه عید نوروز/ آداب و رسوم ایرانیان + تصاویر

  تهیه و تدوین: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ

  seemorgh.com/culture

  اختصاصی سیمرغ برچسب ها: عید نوروز سفره هفت سین شیرینی ماهی سبزه عید

  منبع مطلب : seemorgh.com

  لیست وسایل موردنیاز سفره هفت‌سین و هر آنچه که باید درباره نمادهای سفره هفت سین بدانید

  در این پست قرار است از اعضای اصلی و کهن هفت سین، خواص، کاربرد و فلسفه ‌ی آن ها صحبت کنیم و دلایل انتخاب شدن سیب، سیر، سرکه، سنجد و سماق را بررسی کنیم.

  ترفندها

  لیست وسایل موردنیاز سفره هفت‌سین و هر آنچه که باید درباره نمادهای سفره هفت سین بدانید

  توسط شقایق ابراهیم زاده

  به روز شده:۱۴۰۰/۱۲/۲۱

  0 فهرست مطالب

  هفت سین نوروز یکی از رسوم کهن ایران باستان است که از قدیم تا به امروز پایدار مانده است. پهن کردن سفره‌ی هفت سین آنقدر زیبا، معنوی و فلسفی بوده که تقریبا تمام خانواده‌های ایرانی این رسم را در هر نقطه از جهان که هستند انجام می‌دهند. در این مقاله هر آنچه که باید درباره سفره هفت‌سین بدانید را به شما خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

  از تاریخچه‌ هفت سین نوروز چه می‌دانید؟

  همه‌ی ما ایرانی‌ها پیش از تحویل شدن سال شمسی سفره‌ی هفت سین می‌چینیم اما چند نفر از ما معنا و مفهوم این سنت کهن را می‌دانیم؟

  مردم هوشمند و معناگرای ایران باستان معمولا کاری را بدون هدف یا بدون معنی ضمنی انجام نمی‌داده‌اند و پهن کردن سفره‌ی هفت سین هم بی‌معنا و بی‌علت نبوده است! تجربه‌ی قحطی‌های متنوع در ایران باعث به وجود آمدن ترس در افراد می‌شده و کم کم این رسم به وجود آمده که پدر خانواده هفت محصول (که این محصولات حتما باید ویژگی‌هایی را شامل می‌شده‌اند) را تهیه کند و اعضای دیگر خانواده در سفره بچینند. این هفت محصول باید:

  از زمین به دست بیاید.

  خوراکی باشد. با سین شروع شود.

  ریشه‌ی گیاهی داشته باشد.

  فقط از یک ریشه تهیه شود. مثلا سبزی پلو مورد قبول نیست!

  نام پارسی داشته باشد.

  پدر یا سرپرست خانواده با تهیه‌ی این هفت محصول به خانواده‌اش نوید یک سال پربرکت را می‌داده که سال خوشی در پیش خواهند داشت. به همین خاطر پیشاپیش به خاطر وجود داشتن برکاتی که بر سر سفره‌شان حاضر شده بود از خداوند تشکر و سپاسگزاری می‌کردند.

  هر یک از سین ها نماد چیست؟

  سیر نماد اهورا مزدا

  سرکه نماد فرشته‌ی اَمُرداد یا فرشته‌ی بی‌مرگی و جاودانگی

  سیب نماد فرشته‌ی باروری و پرستاری

  سمنو نماد فرشته‌ی شهریور یا فرشته‌ی خواربار و برکت

  سماق نماد فرشته‌ی بهمن یا آورنده‌ی باران

  سبزی یا سبزه نماد فرشته‌ی اردیبهشت یا فرشته‌ی آب‌های بی‌کران و پاک

  سنجد فرشته‌ی خرداد یا همان فرشته‌ی دلبستگی

  همانطور که مشاهده کردید هر یک از این سین‌ها نماد یکی از فرشتگان اساطیری ایرانی هستند اما باز به اینجا ختم نمی‌شود و هر یک از این سین‌ها معنا، دلیل و مفهوم خود را داشته‌اند که در ادامه‌ی این پست برای شما خواهیم گفت.

  دلیل انتخاب عدد 7 برای هفت‌سین چیست؟

  هفت در فرهنگ کهن پارسی عددی ارزشمند محسوب می‌شده و بیانگر یُمن و فال نیک بوده است. به همین دلیل هفت محصول با شرایطی که گفته شد در یک سفره جمع ‌شده و افراد منتظر می‌شدند تا سال کهنه را با سالی نو تاخت بزنند. جالب این جاست که در بین بیست میلیون کلمه‌ی فارسی که وجود دارد، سین هشتم یا سین جایگزینی برای سیب، سرکه، سمنو، سیر، سنجد، سماق و سبزه وجود ندارد!

  اجزای دیگر سفره هفت‌سین چه معنایی دارند؟

  چند مورد در ارتباط با سفره‌ی هفت‌سین وجود دارد که باید کمی درمورد آن‌ها شفاف‌سازی صورت بگیرد:

  ماهی گُلی یا ماهی قرمز از فرهنگ چینی به سفره‌ی هفت سین ما وارد شده و هیچ ارتباطی با گذشته‌ی کهن ما ایرانیان ندارد! به علاوه در سنت چینی ماهی قرمز را در آب روان رها می‌کنند. به این علت که ماهی نماد جریان آزاد زندگی است و در سال نوی چینی با رها کردن ماهی قرار است به جریان آزاد زندگی اجازه بدهند تا نو شود!

  اشیایی مثل ساعت، اسفند، سکه، سماور و مواردی از این قبیل جایی در سفره‌ی هفت سین ما نداشته‌اند! در واقع هیچ یک از اینها شرایطی که پیشتر گفتیم را ندارند. نه خوراکی هستند، نه ریشه‌ی گیاهی دارند، نه از زمین به دست می‌آیند و نه پارسی هستند! گذاشتن آن‌ها در صورت تمایل در سفره‌ی هفت سین هیچ موردی ندارد، اما اگر به دنبال معنا و مفهوم هفت سین هستید، باید بدانید که این ها ربطی به فرهنگ کهن ما ندارند.

  برای سبز کردن سبزه یا سبزی هفت انتخاب وجود داشته و شامل هفت دانه‌ی گیاهی می‌شده:

  جو گندم ماش عدس نخود لوبیا ارزن

  مردم ایران باستان مُشتی از این دانه‌ها را می‌پروراندند و بر سر در خانه‌شان می‌گذاشتند. هر یک از این دانه‌ها بیشتر رویش می‌کرد، نشانگر این بوده که در سال نوی پیش‌رو قرار است که همان دانه برکت و حاصل بیشتری به آن‌ها بدهد.

  هر کدام از سین‎‌های در سفره هفت‌سین چه معنی دارند؟

  برویم به سراغ معرفی هر یک از سین‌های هفت سین و ببینیم هر یک به لحاظ علمی و از دیدگاه مدرن‌تر چه جایگاه، خاصیت و آورده‌ای را برای ما دارند.

  سیب

  حتما شنیده‌اید که سیب در سفره‌ی هفت سین نماد سلامتی بوده است، اما این همه‌ی معنای سیب نیست! سیب قرمز نماد عشق و باروری هم بوده است. نیاکان ما سیب را در یک ظرف آب زلال می‌گذاشته‌اند و بر سر سفره‌ی هفت سین قرار می‌دادند و از خداوندی که برکت سیب را عطا کرده، تشکر کرده و امیدوارانه طلب عشق و باروری می‌کردند.

  سرکه

  سرکه یکی از مایع‌های پرکاربردی است که در هر آشپزخانه‌ای وجود دارد و همانطور که در ابتدای مقاله از نقش سرکه در سفره هفت سین گفتیم نماد اَمُرداد است. این فرشته اسطوره‌ی نامیرایی و جاودانگی ایرانیان بوده است و جالب است که سرکه به دلیل ترکیباتی که دارد به مدت طولانی سالم باقی می‌ماند! به دلیل همین ویژگی‌ است که در ایران باستان هم به عنوان عضوی از سفره‌ی هفت سین انتخاب شده است.

  سیر

  در ابتدای همین مقاله از نقش سیر در سفره هفت سین صحبت کردیم و آن را نمادی برای اهورا مزدا در سفره‌ی هفت سین قلمداد کردیم. این که سیر در سفره‌ی هفت سین به چه علت باید وجود داشته باشد و چرا باید نمادی برای این فرشته‌ی اساطیری ایرانی شناخته شود، برمی‌گردد به خاصیت سیر در دفع‌ کردن بلایا و شرها از سالی که خانواده‌ در پیش دارد، بنابراین سیر نماد سلامتی نیز است.

  منبع مطلب : beroozmart.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 12 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید