این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مکان های دیدنی شوش

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مکان های دیدنی شوش را از این سایت دریافت کنید.

  جاهای دیدنی شوش

  لیست جاذبه های گردشگری و تفریحی شوش برای سفر و بازدید از دیدنی های شوش بهمراه اطلاعات کامل نقشه و عکس اماکن تاریخی و طبیعی در سایت رهی نو

  جاذبه های گردشگری شوش

  جاذبه های گردشگری شوش لیست دیدنی های شوش

  پارک ملی و منطقه حفاظت‌شده کرخه

  ایوان و پارک ملی کرخه

  هفت تپه

  موزه شوش

  قلعه شوش (آکروپل)

  آپادانا

  زیگورات

  آرامگاه دانیال نبی

  راهنمای گردشگری شوش

  1. زیگورات چغازنبیل : چغازنبیل معبد باستانی متعلق به تمدن ایلام است که ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده و اکنون بقایای آن در شهر شوش قابل بازدید است . این اثر  برای ستایش ایزد  به دست پادشاه ایلام ساخته شده است. این معبد که اولین آسمان خراش دنیا به شمار می رود ، حدود ۵۲ متر ارتفاع داشته و پنج طبقه بوده است که در حال حاضر تنها دو طبقه از آن باقی مانده است . این بنا، اولین آثار تاریخی ایران است که در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است و آن را اولین ساختمان مذهبی جهان می دانند.

  2. ایوان کرخه : ایوان کرخه یادگار دوران ساسانی است که بقایای آن در ۲۰ کیلومتری شهر شوش به جا مانده است .  این ایوان بزرگ که امروزه تنها بقایای اندکی از آن قابل مشاهده است، بزرگترین شهر مدفون شده ساسانیان است که از آن برای برگزاری مراسم و تشریفات خاص استفاده می شد. متأسفانه بخش هایی از این ایوان در زمان جنگ تحمیلی تخریب شده است.

  3. قلعه آکروپل : قلعه شوش یا آکروپل توسط گروه باستان شناسی فرانسه در سال ۱۸۹۷ ساخته شد. این قلعه توسط هنرمندان دزفول ساخته شده  و در ساخت آن از آجرهای کاخ داریوش (کاخ آپادانا) و آجرهایی با خط کوفی استفاده شده است . این قلعه درواقع مرکز باستان شناسی شوش به شمار می رفت. آثار ارزشمند و مهمی مانند مجسمه معروف ملکه نایپرآستون، قانون حمورابی و شیشه هایی منقش به طرح بز کوهی در این قلعه کشف شده است . این قلعه نیز متأسفانه در جنگ ایران و عراق آسیب بسیاری دیده است.

  4. کاخ شاوور(اردشیر) :‌کاخ شاوور  از بقایای خانه و محل حکومت اردشیر دوم پادشاه هخامنشی است که در نزدیکی مقبره دانیال نبی قرار دارد. این کاخ خشتی در سال ۴۷ هجری خورشیدی توسط کشاورزان بومی کشف شد. تالار مربع شکل کاخ ۶۴ ستون دارد در هشت ردیف منظم قرا رگرفته اند.

  5. کاخ آپادانا: کاخ آپادانای شوش مرکز فرماندهی داریوش اول، پادشاه بزرگ هخامنشی به شمار میرود.  این کاخ شامل یک سرسرا، حرمسرا، دروازه و سه حیاط مرکزی است. دیوارهای داخلی کاخ با آجرهای خشتی و نقوشی از سربازان محافظ، شیر بالدار و گل نیلوفر تزئین شده است.   بخش عمده کاخ درزمان سلطنت اردشیر مرمت شد اما در زمان  اسکندر تخریب شد.متأسفانه گروه باستان شناسی فرانسوی که از کاشفان این کاخ بودند بسیاری از تکه های آن را به فرانسه منتقل کردند.

  6. موزه شوش :‌ موزه شوش  در نزدیکی قلعه شوش باستان و در مقابل مقبره دانیال نبوی قرار دارد . ساخت این موزه در سال ۴۲ آغاز و در سال ۴۵ بازگشایی شد. در این موزه اشیای گرانبهایی از دوران مختلف تاریخ نگهداری می شود . حیاط موزه نمایشگاهی از مجسمه ها و آثار باستانی است که در محفظه های شیشه ای نگهداری می شوند. بخشی از کاخ آپادانا نیز در این موزه نگهداری می شود.

  7. مسجد شوش: این مسجد اولین مسجد ایران پس از اسلام است . قدمت این مسجد تقریبا هم اندازه با مسجد کوفه است . این مسجد تا قرن هفتم هجری قمری همچنان فعال بود. این مسجد به جز قدمت طولانی که دارد ، از اولین مساجدی است که در ساخت آن از ستون استفاده شده است.

  8. مقبره دانیال نبی : به گفته ادیان ابراهیمی، دانیال از پیامبران اسرائیل است که  در قرن ۷ پیش از میلاد می زیست. آرامگاه دانیال نبی در دوره سلجوقیان ساخته شد.معماری این بنا در نوع خود بی نظیر است . گنبدی بیست متری با بیست و پنج طبقه مضرس که از خارج شهر نیز قابل رویت است از شگفتی های این مقبره است.

  9. مقبره دعبل خزاعی : حسن بن علی مشهور به دعبل خزاعی شاعر معروفی است که در عصر امام زین العابدین علیه السلام زندگی می کرد و یکی از مشاهیر فرهنگی قرن دوم به شمار می رود. این شاعر بزرگ در اشعاری که در مدح امامان شیعه می سرود، نقش مهمی در اعتلای فرهنگ شیعه داشت.

  هتل های پیشنهادی شوش با قیمت مناسب

  شوش

  هتل آپادانا شوش

  تخفیف تا: ۹%

  شروع قیمت از: ۴,۴۰۰,۰۰۰   ریال

  هم اکنون رزرو کنید

  منبع مطلب : www.raheeno.com

  جاهای دیدنی شوش (۱۴۰۱)

  دیدنی های شوش شامل زیگورات چغازنبیل,کاخ آپادانا شوش ,محوطه باستانی هفت تپه است و جاهای دیدنی شوش و تصاویر آن را در کجارو ببینید.

  دیدنی های شوش

  مرتب سازی بر اساس : فیلتر بر اساس

  موقعیت مکانی

  زیگورات چغازنبیل

  5 میراث جهانی یونسکو

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  محوطه باستانی شوش

  میراث جهانی یونسکو

  قلعه شوش

  5

  کاخ آپادانا شوش

  4.67

  آرامگاه دانیال نبی

  4

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  تپه باستانی آکروپل

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  محوطه‌ باستانی ایوان كرخه

  اولین نفری باشید که برای این مکان عکس آپلود می کنید

  مسجد شوش

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  موزه شوش

  5

  کاخ شاوور (کاخ اردشیر دوم)

  5

  مقبره دعبل خزاعی

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  محوطه باستانی هفت تپه

  پارک ملی کرخه

  رودخانه شاوور

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  تالاب بامدژ

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  منطقه حفاظت شده میش داغ

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  اولین نفری باشید که برای این مکان عکس آپلود می کنید

  پارک بادی شوش

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  جاهای دیدنی شوش؛ کهن ترین شهر ایران 

  شوش یکی از شهرهای شناخته شده جهان و کهن‌ترین شهر و پایتخت تمدن در ایران و در استان خوزستان است که پیشینه آن حدودا به چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح می‌رسد. در گذشته‌های دور، شوش یکی از مهم‌ترین و باشکوه‌ترین شهرهای ایران و مرکز برخورد دو تمدن مهم بین‌النهرین و ایلام بوده است. با توجه به کهن و قدیمی بودن این شهر،‌ بناهای تاریخی و محوطه‌های باستانی زیادی در این شهر دیده می‌شوند که هرکدام به‌گونه‌ای قابل‌ملاحظه هستند. در این مطلب سعی داریم که مهم‌ترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر افسانه‌ای را به شما معرفی کنیم.

  زیگورات چغازنبیل

  منبع عکس: ویکی مدیا (عکاس: Fatemeghanei)

  زیگورات چغازنبیل، پرستشگاهی در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر شوش است که در منطقه باستانی هفت تپه، در زمان «اونتاش گال»، پادشاه ایلامی‌ها، برای خدایان‌شان ساخته شده است. این بنای تاریخی و آثاری که بر اثر کاوش‌های باستانی از درون آن یافت شده است، از شگفت‌انگیزترین آثار تاریخی جهان است که سالانه گردشگران زیادی را مجذوب خود می‌کند.

  آدرس: ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شوش‌(مشاهده در نقشه)

  موزه هفت تپه

  منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: مجید دهقان)

  منطقه باستانی هفت‌ تپه در ۱۵ کیلومتری جنوب شهری شهر شوش قرار گرفته است. کاوش‌هایی که از سال ۱۳۴۴ تاکنون در این منطقه باستانی انجام شده، حاوی آثار ارزشمندی نظیر مجسمه‌های سفالی و فلزی، آرامگاه، معبد، گورهای دسته‌جمعی، انواع ظروف سفالی و آلات موسیقی است که در موزه‌ هفت تپه در همین منطقه جمع‌آوری شده است. گفته می‌شود که تمدن در این منطقه حداقل به ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد.

  آدرس: ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شوش (مشاهده در نقشه)

  قلعه شوش (آکروپل)

  منبع مطلب : www.kojaro.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 14 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید