این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نام قاره ها

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  نام قاره ها را از این سایت دریافت کنید.

  قاره

  قاره

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  الگو:جها قارّه به انبوهه پیوسته‌ای از زمین روی کره زمین گفته می‌شود که به‌معمول به‌گونهٔ خشکی‌های آبخوست‌مانند بزرگ از آب سربرآورده‌اند. دراین‌میان دو-قاره آسیا و اروپا به‌هم‌چسبیده و تنها با رشته کوه اورال از هم جدا می‌شوند؛ که به‌گفته‌ای خشکسار اورآسیا هم نامیده‌می‌شوند. در دوره‌های باستانی جایگاه و آرایش خشکسارهای زمین بسیار دگرگون و متفاوت با-امروز بوده‌است. درآن‌دوره‌ها بسیاری از خشکسارهای امروزی به‌هم‌چسبیده بوده و تشکیل چند ابرقاره را می‌دادند.

  قاره‌ها به‌معمول برپایهٔ عرف شناخته و متمایز می‌شوند و معیاری مشخص ندارند. به‌گونه‌ای قراردادی هفت-خشکسار شناسایی شده‌اند (از بزرگ به کوچک بر حسب مساحت):آسیا، آفریقا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، جنوبگان، اروپا، اقیانوسیه و زیلندیا...

  تعریف‌ها و کاربردها[ویرایش]

  به‌طور معمول، قاره‌ها تکه زمین‌های بزرگ و یکپارچه‌ای هستند که در حالت مطلوب توسط دریاها از یکدیگر جدا شده‌اند. البته تقریباً همهٔ قاره‌های جهان بر اساس قرارداد و عرف و نه بر اساس تعریف بالا شناخته شده‌اند. همچنین معیار بزرگ بودن قراردادی است مثلاً گرینلند بزرگ‌ترین جزیره شناخته می‌شود در حالی که استرالیا را قاره می‌دانند.

  گسترهٔ قاره‌ها[ویرایش]

  نقشه کشورهای جزیره‌ای، این مناطق اغلب به عنوان بخشی از قاره‌های نزدیک به خود محسوب می‌شوند

  نزدیک‌ترین معنای قاره تکه‌های یکپارچه زمین است و بر این اساس آب‌های کم عمق و جزایر را در بر نمی‌گیرد. بر این اساس اروپای قاره‌ای برای اشاره به سرزمین اصلی اروپا که شامل جزایری مانند بریتانیا، ایرلند و ایسلند نمی‌شود، به کار می‌رود. به شکل مشابه ایالات متحده قاره‌ای برای اشاره به ۴۸ ایالت یکپارچه ایالات متحده است که شامل آلاسکا و هاوایی نمی‌شود.

  البته به عنوان فرهنگ گسترده قاره‌ها ممکن است فراتر از این برود و جزایر اقیانوس‌ها را هم در بر بگیرد. بر این اساس همواره ایسلند بخشی از اروپا و ماداگاسکار بخشی از آفریقا محسوب شده‌اند.

  قاره‌ها، خشکی‌های جدا از هم[ویرایش]

  این تصور که قاره‌ها تکه زمین‌های جدا از هم هستند در گذشته‌های تاریخی نیز چندان کاربرد نداشته‌است. در مدل هفت قاره ای جهان، تنها جنوبگان و اقیانوسیه از بقیهٔ قاره‌ها کاملاً جدا هستند. در مدل شش قاره ای جهان، قاره آمریکا را نیز می‌توان یک خشکی مجزا دانست. اگر بخواهیم قاره‌ها را به صورت خشکی‌های کاملاً جدا از هم تعریف کنیم، در آن صورت آفرو-اوراسیا متشکل از آفریقا، آسیا و اروپا نیز یک قاره خواهد بود و آمریکای شمالی و جنوبی نیز مجموعا قاره آمریکا را تشکیل خواهند داد. در نتیجه یک مدل چهار قاره ای از جهان خواهیم داشت که متشکل از قاره‌های آفرو-اوراسیا، آمریکا، اقیانوسیه و جنوبگان خواهد بود. در عصر یخبندان که سطح آب دریاها پایین‌تر از سطح امروزی بوده‌است، بعضی خشکی‌ها که امروزه توسط آب احاطه شده‌اند، به هم مرتبط بوده‌اند. در آن عصر تنها سه خشکی مجزا از هم وجود داشته‌است: آفرو-اوراسیا-آمریکا، جنوبگان و اقیانوسه-گینه نو.

  تعداد قاره‌ها[ویرایش]

  چندین روش برای تقسیم‌بندی قاره‌ها وجود دارد:

  مدل‌ها

  نقشه رنگ آمیزی شده قاره‌های گوناگون را نشان می‌دهد. رنگ‌های نزدیک به هم نشان دهنده این است که در برخی تقسیم‌بندی‌ها این قاره‌ها تفکیک نمی‌شوند.

  هفت قاره‌ای آمریکای شمالی آمریکای جنوبی جنوبگان آفریقا اروپا آسیا اقیانوسیهشش قاره‌ای آمریکای شمالی آمریکای جنوبی جنوبگان آفریقا اوراسیا اقیانوسیهشش قاره‌ای امریکا جنوبگان آفریقا اروپا آسیا اقیانوسیهپنج قاره‌ای آمریکا جنوبگان آفریقا اوراسیا اقیانوسیهچهار قاره‌ای آمریکا جنوبگان آفرو–اوراسیا اقیانوسیهسه قاره ای استرو آفرو اوراسیا جنوبگان آمریکا _ _ _ _

  مدل هفت قاره‌ای معمولاً در چین، هند و اغلب کشورهای انگلیسی زبان تدریس می‌شود.

  مدل شش قاره‌ای در قالب اوراسیا گاهی در جمهوری‌های شوروی سابق و ژاپن به کار می‌رود.

  مدل شش قاره‌ای در قالب قارهٔ آمریکا در آمریکای لاتین و برخی مناطق اروپا مانند یونان (البته در این کشور مدل پنج قاره‌ای سنتی که شامل جنوبگان نمی‌شود هم مرسوم است)، اسپانیا و پرتغال تدریس می‌شود.

  با استفاده از مدل چهارم، کمیته بین‌المللی المپیک تنها قاره‌های دارای سکنه را در شمارش محسوب می‌کند و بر این اساس جنوبگان حذف می‌شود و پنج حلقه در نماد المپیک دیده می‌شود.

  مدل آخر تازه درست شده و اهالی جنوبگان استفاده می‌کنند

  واژه‌های اقیانوسیه و استرالزیا و استرالیا گاهی به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند که هدف از کاربرد دو واژه نخست اشاره به سرزمین اصلی استرالیا و جزایر فراوان اطراف آن می‌باشد.

  مساحت و جمعیت قاره‌ها[ویرایش]

  مقایسه مساحت و جمعیت قاره‌ها

  جداول زیر جمعیت و مساحت قاره‌ها را بر اساس مدل هفت قاره‌ای بیان کرده‌اند:[۱][۲]

  قاره مساحت(km²) مساحت(mi²) درصد از تمام خشکی‌ها جمعیت کل ۲۰۲۰ درصد از جمعیت کل تراکم

  نفر بر km² تراکم نفر بر

  mi² پرجمعیت‌ترین شهر

  آسیا ۴۴٬۵۸۰٬۰۰۰ ۱۶٬۹۲۰٬۰۰۰ ۲۹٫۵۴٪ ۴٬۶۴۱٬۰۵۴٬۷۷۵ ۵۹٫۵۴٪ ۱۰۴/۱ ۲۴۶ توکیو[۳]، ژاپن

  آفریقا ۳۰٬۳۷۰٬۰۰۰ ۱۱٬۷۳۰٬۰۰۰ ۲۰٫۱۲٪ ۱٬۳۴۰٬۵۹۸٬۱۴۷ ۱۷٫۲٪ ۴۴/۱ ۸۷ لاگوس، نیجریه

  آمریکای شمالی ۲۴٬۷۱۰٬۰۰۰ ۹٬۴۶۰٬۰۰۰ ۱۶٫۳۷٪ ۵۹۲٬۰۷۲٬۲۱۲ ۷٫۶٪ ۲۳/۹۶ ۵۷ مکزیکوسیتی، مکزیک

  آمریکای جنوبی ۱۷٬۸۴۰٬۰۰۰ ۶٬۸۹۰٬۰۰۰ ۱۱٫۸۲٪ ۴۳۰٬۷۵۹٬۷۶۶ ۵٫۵۳٪ ۲۴/۱۴ ۵۷ سائوپائولو، برزیل

  جنوبگان ۱۴٬۲۰۰٬۰۰۰ ۵٬۳۰۰٬۰۰۰ ۹٫۴۱٪ ۵٬۱۰۰ ۰٫۲٪ ۰ ۰ ویلا لاس، مورد ادعای شیلی

  اروپا ۱۰٬۱۸۰٬۰۰۰ ۳٬۹۳۰٬۰۰۰ ۶٫۷۴٪ ۷۴۷٬۶۳۶٬۰۲۶ ۹٫۵۹٪ ۷۳/۴۴ ۱۸۸ مسکو، روسیه

  اقیانوسیه ۹٬۰۰۸٬۵۰۰ ۳٬۴۷۸٬۲۰۰ ۵٫۹۷٪ ۴۲٬۶۷۷٬۸۱۳ ۰٫۵۵٪ ۴/۷۳ ۸٫۳ سیدنی، استرالیا

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  آماسیا (قاره)

  منابع[ویرایش]

  ↑ "Total Population – Both Sexes" بایگانی‌شده در ۴ آوریل ۲۰۱۳ توسط Wayback Machine. . United Nations Department of Economic and Social Affairs. 28 June 2011. Retrieved 24 October 2011. (Per linked individual article definitions, North America includes UN population estimates for North America, Central America and Caribbean; Australia includes Australia and Papua New Guinea.)

  ↑ "7 Continents of the World - Worldometer". (به انگلیسی). Retrieved 2020-08-13.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  معرفی قاره ها و نام کشورهای قاره های جهان

  آشنایی با نام قاره های جهان و کشورهای آن ها در علوم مختلفی کاربرد دارد. اسامی قاره های جهان و کشورهای مربوط به هرکدام را در این مطلب بخوانید.

  کد مطلب:  32606 نویسنده : آسمونی

  آسمونی علمی و دانستنی جغرافیا

  درج نظر 1 نظر

  زمان مطالعه: 4 دقیقه

  آشنایی با قاره های جهان

  آشنایی با نام قاره های جهان و کشورهای آن ها در علوم مختلفی کاربرد دارد. اسامی قاره های جهان و کشورهای مربوط به هرکدام را در این مطلب بخوانید.

  سرفصل های این مطلب: [بستن] - قاره اقیانوسیه - قاره آفریقا

  -  قاره آمریکای شمالی

  - قاره آمریکای جنوبی

  - قاره اروپا - قاره آسیا

  به طور معمول، قاره‌ ها تکه زمین‌های بزرگ و یکپارچه‌ای هستند که در حالت مطلوب توسط دریاها از یکدیگر جدا شده‌اند. البته تقریباً همه قاره‌های جهان بر اساس قرارداد و عرف و نه بر اساس تعریف بالا شناخته شده‌اند. همچنین معیار بزرگ بودن قراردادی است مثلاً گرینلند بزرگترین جزیره شناخته می‌شود در حالی که استرالیا را قاره می‌دانند. آسیا، آفریقا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، جنوبگان، اروپا، اقیانوسیه، اسامی قاره های جهان هستند. برای آشنایی با قاره های جهان این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید.

  قاره اقیانوسیه

  قاره اقیانوسیه

  قاره اقیانوسیه با نام رسمی قلمرو همسود استرالیا شناخته می شود. این قاره توسعه یافته واقع در نیمکره جنوبی زمین قرار دارد و ششمین کشور پهناور دنیا است. جمعیت استرالیا 25 میلیون  نفر و زبان ملی کشور انگلیسی است. لازم به ذکر است که زبان انگلیسی در قانون این کشور به رسمیت شناخته نشده است. تشخیص نام این قاره نسبتا ساده است. اقیانوسیه از واژه انگلیسی " اقیانوس " گرفته می شود که به معنای بزرگ آب است. در زبانشناسی منبع این کلمه، واژه یونانی "Okeanos " می باشد که به معنی آب و یا رودخانه اطراف زمین است.

  ایالت‌های قاره اقیانوسیه

  ایالت نیو ساوت ولز (NSW) یا ولز جنوبی

  ایالت کوئینزلند (QLD)

  ایالت استرالیای جنوبی (SA)

  ایالت تاسمانی (TAS)

  ایالت ویکتوریا (VIC)

  ایالت استرالیای غربی (WA)

  قلمرو سرزمین شمالی (NT)

  قلمرو پایتختی استرالیا (ACT)

  قاره آفریقا

  قاره آفریقا

  آفریقا یا اِفریقا دومین قاره پهناور جهان پس از آسیا است. قاره آفریقا یا اِفریقا دومین قاره پهناور جهان پس از آسیا است و حدود یک هفتم از جمعیت جهان را در خود جای داده‌ است. این قاره با داشتن 54 کشور بیشترین تعداد کشورها را در میان قاره‌ها دارد. آفریقا قاره پر تنوعی است و هر کدام از کشورهای آن یک فرهنگ مخصوص به خود دارد.

  کشورهای قاره آفریقا

  شمال آفریقا

  الجزایر ، مصر ، لیبی ، مراکش ، تونس ، صحرای غربی (کشورهای سواحل جنوبی دریای مدیترانه و ساحل اقیانوس اطلس در شمال غربی آفریقا)

  ساحل

  چاد ، مالی ، موریتانی ، نیجر ، سودان

  غرب آفریقا

  بنین ، بورکینافاسو ، کیپ ورد ، ساحل عاج ، گامبیا ، غنا ، گینه ، گینه بیسائو ، لیبریا ، نیجریه ، سنگال ، سیرالئون ، توگو

  آفریقای مرکزی

  آنگولا ، کامرون ، جمهوری آفریقای مرکزی ، جمهوری کنگو ، جمهوری دموکراتیک کنگو ، گینه استوایی ، گابن ، سائو تومه و پرینسیپ ، سودان جنوبی

  شرق آفریقا 

  بروندی ، کومور ، جیبوتی ، اریتره ، اتیوپی ، کنیا ، ماداگاسکار ، موریس ، رواندا ، سیشل ، سومالی ، سومالی ، تانزانی ا، اوگاندا

  جنوب آفریقا

  بوتسوانا ، لسوتو ، مالاوی ، موزامبیک ، نامیبیا ، آفریقای جنوبی ، سوازیلند ، زامبیا ، زیمبابوه

   قاره آمریکای شمالی

  قاره آمریکای شمالی

  قاره آمریکا (Americas) به سه بخشِ آمریکای شمالی ، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی تقسیم می‌شود. در گذشته آمریکای شمالی به وسیله یک باریکه خشکی به قاره آسیا متصل بود. این باریکه، آلاسکا را از شرق به قاره آسیا وصل می‌کرد. قاره آمریکا دارای 35 کشور مستقل می باشد و بیش از 20 جزیره مستعمره نیز در آمریکای مرکزی قرار دارند.

  کشورهای آمریکای شمالی

  باهاما ، باربادوس ، بلیز ، کانادا ، کاستاریکا ، کوبا ، دومینیکا ، جمهوری دومینیکن ، السالوادور ، گرنادا ، گواتمالا ، هائیتی ، هندوراس ، جامائیکا ، مکزیک ، نیکاراگوئه ، پاناما ، سنت کیتس و نویس ، سنت لوسیا ، سنت وینسنت و گرنادین‌ها ، ترینیداد و توباگو ، ایالات متحده آمریکا

  قاره آمریکای جنوبی

  قاره آمریکای جنوبی

  آمریکای جنوبی (South America) قاره‌ ای در نیم‌کره غربی زمین است که بیشتر مساحت آن در نیم‌ کره جنوبی قرار دارد. این قاره پس از آسیا، آفریقا و آمریکای شمالی، چهارمین قاره بزرگ است. آمریکای جنوبی هم‌چنین جایگاه بزرگ‌ترین جنگل بارانی جهان، یعنی جنگل‌های آمازون می باشد.

  کشورهای قاره آمریکای جنوبی

  بوئنوس آیرس ، بولیوی ، برزیل ، شیلی ، کلمبیا ، اکوادور ، گویان ، پاراگوئه ، پرو ، سورینام ، اروگوئه ، ونزوئلا

  قاره اروپا

  قاره اروپا

  قاره اروپا بعد از اقیانوسیه، دومین قاره کوچک جهان است. قاره اروپا با قاره آسیا خشکی بزرگ اوراسیا را تشکیل داده اند و مرز میان آن ها را کوه‌های آرال تشکیل می‌دهند. از دیدگاه سیاسی، قاره اروپا به اروپای غربی و اروپای شرقی تقسیم می شود. مردم قاره اروپا سفیدپوست هستند و بیشتر آن ها به زبان‌های هند و اروپایی سخن می‌گویند.

  منبع مطلب : asemooni.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 14 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید