این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نام قدیم یزد در جدول

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  نام قدیم یزد در جدول را از این سایت دریافت کنید.

  نام قدیم یزد

  معنی نام قدیم یزد - معانی، لغت نامه دهخدا، فرهنگ اسم ها، فرهنگ معین و عمید، مترادف و متضاد و ... در فرهنگ لغت آبادیس - برای مشاهده کلیک کنید

  نام قدیم یزد

  جدول کلمات

  گت

  پیشنهاد کاربران

  ایساتیس

  معنی در زبان لری بختیاری

  ایی::این سا::سایه

  تیس::تیز، نوک کوه. کوه

  شهری در سایه این کوه. شهری در پنهان در کوه

  جمله لری بختیاری

  ایساتیس مونه نی گره::سایه ی این کوه مرا نمی گیرد

  گت ایستاتیس

  مشاهده پیشنهاد های امروز

  معنی یا پیشنهاد شما

  + افزودن عکس و لینک

  منبع : abadis.ir

  نام های قدیمی یزد

  اگر می خواهید نامهای قدیم یزد را بدانید و با تاریخچه این شهر بیشتر آشنا شوید این مطلب را در علاءالدین تراول بخوانید تا بدانید یزد در گذشته به چه نامی شهرت داشت.

  تاریخ انتشار : 16 بهمن 1397 15:45

  نوشته شده توسط : تیم خبری علاءالدین تراول

  اگر می خواهید نامهای قدیم یزد را بدانید و با تاریخچه این شهر بیشتر آشنا شوید این مطلب را در علاءالدین تراول بخوانید تا بدانید یزد در گذشته به چه نامی شهرت داشت.

  نام های قدیمی یزد

  شهر یزد واقع در فلات مرکزی ایران و مرکز استان یزد، یکی از شهرهای تاریخی و کهن ایران محسوب میشود. یزد اولین شهر خشتی جهان است که در سال 1396 برابر با 2017 میلادی در سازمان جهانی یونسکو ثبت گردید و در سال ۱۳۸۴به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است. دیدنی های یزد بسیار زیادند و در هر کوچه پس کوچه‌ای از این شهر که را بروید، حس عطر کاه گل و تماشای خانه های تاریخی شما را غرق در لذت خواهد کرد. بر اساس مدارک تاریخی، سفرنامه ها و سیاحت نامه‌ها، از قبل از ورود اسلام و از دوران آریایی ها تاکنون، یزد نام‌های گوناگونی داشته است. در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی درباره نام های قدیمی یزد با شما به اشتراک بگذاریم. پس همراه علاءالدین تراول باشید تا با این شهر کهن بیشتر آشنا شوید. برای آشنایی بیشتر با این شهر پیشنهاد به شما شرکت در تور یزد علاءالدین تراول است.

  معرفی شهر یزد

  یزد یکی از شهرهای بزرگ ایران است و در بین رشته کوه‌های شیرکوه و خرانق واقع شده است. به دلیل دوری از دریا و نزدیکی به کویر، یزد به یکی از خشکترین شهرهای ایران تبدیل گردیده است. بیشتر مردم یزد شیعه دوازده امامی هستند و زرتشینان زیادی در این شهر سکونت دارند. یزدیها با لهجه مخصوص خود به زبان پارسی رایج صحبت می‌کنند. طبق شواهد تاریخی یزد سرزمینی با قدمت 3000 ساله است. یزد شهر بادگیرها و خانه‌های قدیمیست که پس از گذشت چندین سال بافت قدیمی خود را حفظ کرده است و مردم به طور سنتی زندگی می‌کنند. یزد با شهرهای حمص در سوریه، یازبرین در مجارستان، نزوی در عمان، اولگین در کوبا، یئوسو در کره جنوبی خواهرخواندگی دارد. خوب است بدانید اولین بانک جهان در یزد تاسیس شده است و قدیمی ترین نخل ایران که مربوط به مراسم عزاداری امام حسین (ع) در یزد قرار دارد. در مطلبی جداگانه، به صورت کامل درباره مراسم محرم در یزد که گردشگران بسیار زیادی را به خود جذب می‌کند، صحبت کرده‌ایم.

  دوچرخه‌های زیادی در کوچه پس کوچه های یزد تردد دارند که همین امر یزد را به شهر دوچرخه‌ها را معروف کرده است. یزد دارای صنایع دستی، سوغاتیها و غذاهای متنوعی از جمله شیرینی، کیک، قطاب، پارچه، زیرانداز، آش و عرقیجات است. در سرتاسر یزد جاذبه‌های چشم نوازی وجود دارد که باید حتما از آنها دیدن کرد. از جمله: باغ دولت آباد یزد، بناهای مهم زرتشتیان مانند دخمه زرتشیان یزد و آتشکده یزد، محله فهادان، میدان امیرچخماق، مسجد جامع کبیر یزد، کویر عقدا، روستای خرانق، زیارتگاه چک چک و بافت تاریخی میبد. اقامتگاههای مختلفی با درجه‌بندی های متفاوت از خانه‌های سنتی تا هتلهای 5 ستاره در یزد وجود دارند که می‌توانید در طول مدت اقامت خود از آنها استفاده کنید. برای رزرو هتل در یزد به صفحه هتل های ایران در وب‌سایت علاءالدین تراول مراجعه کنید.

  اسامی نامهای قدیمی یزد

  الف: ایز - ایزاطیخه – ایزدیس – ایساتیس – ایستخای

  ک: کت – کتروا - کته – کث – کثه – که – کهثه

  گ: گث – گبست

  د: دارالسیاده – دارالشیعه – دارالعباده – دارالمومنین - دارالعلم

  ش: شهر ایزد

  ی: یزجی – یزد – یزدان شهر - یزدان گرد – یست – یسدی – یسن – یکس

  اسامی مذکور، نامهای قدیمی یزد در طول تاریخ این شهر هستند که در ادامه به اختصار درباره مهمترین و معروفترین آنها صحبت خواهیم کرد.

  نامهای قدیمی یزد در پیش از اسلام  ایستاتیس: یعنی شهر دارای چشمه پوشیده نیرومند یا قنات نیرومند. بر اساس نظر برخی تاریخ نویسان، در زمان هخامنشیان شهر باستانی یزد ایستاتیس نامیده میشده که در دامنه‌های مهریز قرار داشته، زیرا در دوره های گذشته یزد فقط یک شهر نبوده بلکه منطقهای از فهرج تا نایین را در بر میگرفته است. کثه: پژوهشگران تاکنون نظر قطعی درباره ریشه کثه نداده‌اند. برخی این واژه را به معنای شهر کوچک می‌دانند زیرا در مقایسه با شهر بزرگ ایستاتیس، بسیار کوچک بوده و در حاشیه‌ی شهر قرار داشته است. از کثه با عنوان مرکز یزد همراه با هوای خوب و دلنشینی یاد شده که مردم با آسایش در آن زندگی میکردند. ولی در تاریخ جدید این شهر را اولین بنای یزد دانسته‌اند که به دستور اسکندر مقدونی ساخته شده است. از آنجایی که یزد شهر قناتهاست، افرادی دیگر هم کثه را معادل قنات دانسته و دلیل نامگذاری یزد را این موضوع عنوان کرده‌اند.یزدانگرد: به دستور یزد گرد اول در زمان ساسانیان شهری با نام یزدانگرد ساخته شد که وی آن شهر را به دخترش هدیه داد. درباره‌ی این نام هم نظرات مختلفی وجود دارد. برخی میگویند این شهر را به نام یزدان می‌ساختند، از این رو آن را یزدانگرد نامیدند و یزدگرد اول هم شاپور نام داشته که به واسطه ساخت شهر به این نام مشهور گردید.

  نامهای قدیمی یزد پس از اسلام دارالعباده: در دوران پیش از اسلام یزد شهر مقدس زرتشتیان بوده، از این رو در زمان ملکشاه سلجوقی به فرمان او نام دارالعباده برای آن انتخاب گردید.دارالعلم: در زمان آل مظفر، این شهر از لحاظ  فرهنگی و ایجاد مراکز تعلیمی رشد چشمگیری داشت و در تمام ایران حرف اول را از لحاظ دارالتعلیم میزد.

  منبع : www.alaedin.travel

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید