این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نام پدر رستم

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  نام پدر رستم را از این سایت دریافت کنید.

  رستم

  رستم

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  برای دیگر کاربردها رستم (ابهام‌زدایی) را ببینید.

  رستم

  رستم و رخش هنگام کشتن اژدها در خان سوم از هفت‌خان، اثر عادل عدیلی

  اطلاعات کلی نام رستم پهلوی رُت‌سْتَهم

  لقب دستان، تهمتن، پیل‌تن، تاج‌بخش

  عنوان جهان‌پهلوان

  ویژگی‌ها پهلوان نیرومند، فرمانده سپاه

  تبار تبار پدری به گرشاسپ و تبار مادری به مهراب و ضحاک

  وابستگان سیاوش،[۱](فرزندخوانده)

  آئین یکتاپرست زادگاه زابل تخت‌گاه زابل درفش اژدها پیکر ملیت ایرانی سایر اطلاعات

  شناخته شده شکست دیوان

  تولد به روش رستم‌زایی (سزارین)، زابل

  استادان زال شاگردان سیاوش، بهمن

  دوران پیشدادیان، کیانیان

  منوچهر، نوذر، زو، گرشاسپ، کیقباد، کی‌کاووس، کیخسرو، لهراسپ و گشتاسپ، و سرانجام بهمن

  رویدادهای مهم گذشتن از هفت‌خوان، پرورش سیاوش، نبرد با سهراب، نبرد با اسفندیار

  جنگ‌ها مازندان، هاماوران، جنگ هماون، جنگ بزرگ کیخسرو

  جنگ اول جنگ مازندران

  جنگ دوم جنگ هاماوران

  جنگ سوم جنگ هماون

  جنگ چهارم جنگ بزرگ کیخسرو

  خانواده نام نیا سام نام پدر زال نام مادر رودابه نام همسر تهمینه

  فرزندان سهراب، فرامرز

  بانوگشسب (در بانوگشسب‌نامه)

  جهانگیر (در جهانگیرنامه)

  فرزندزاده برزو (در برزونامه)

  برادران شغاد، زواره

  بیت در وصف او جهان‌آفرین تا جهان آفرید / سواری چو رستم نیامد پدید

  برگی از مربوط به سدهٔ ۸ میلادی که مربوط به داستان رستم و اسفندیار است. (متن شعر را می‌توانید علاوه بر نگاره در اینجا بخوانید:[۱])

  این برگ سندی است که می‌گوید برخی از نسخه‌های برخی کلمات را که دارای تلفظ دال هستند با ذال بیان کرده‌اند؛ مثلاً نهیذ (نهید)، کردار بذ (کردار بد) و آمذ بروذ (آمد به رود).

  رُسْتَمْ نام‌آورترین چهرهٔ اسطوره‌ای در و به تبع آن، مهم‌ترین چهرهٔ اسطوره‌ای ادبیات فارسی است. او فرزند زال و رودابه است و نبیره گرشاسپ و از راه گرشاسپ به جمشید می‌رسد؛ تبار مادری او به مهراب کابلی و ضحاک می‌رسد. وی اسبی به نام رَخش داشت که در تمام نبردها یار و یاور او بود. رستم و اسبش، رخش، سرانجام با دسیسه شغاد، برادر ناتنی رستم، کشته شدند.

  پس از شاهنامه، از رستم در فرامرزنامه (داستان فرامرز پسر رستم)، بانوگشسب‌نامه (داستان بانوگشسب دختر رستم)، جهانگیرنامه (داستان جهانگیر پسر رستم) و برزونامه (داستان برزو پسر سهراب، فرزندزاده رستم) نیز استفاده شد.

  ریشهٔ نام

  رستم در ادبیات فارسی به صورت‌های رستهم، روستهم، روستم نیز آمده‌است. در اصل از دو جزء تشکیل شده‌است: «رُس» از /raodha/ (به معنی بالیدن و نمو یافتن) [رستن و روییدن از همین ریشه است] + «تَهم» /taxma/ که در فارسی باستان و گاتاها و دیگر بخش‌های به معنی «دلیر» و «پهلوان» آمده‌است و «تهمتن» نیز از همین ریشه است؛ به معنی بزرگ پیکر و قوی اندام و در حقیقت تهمتن معنی واژه رستم است. بنابر آنچه گفته شد، رستم یعنی کشیده بالا و بزرگ تن و قوی پیکر.[۲][۳] «در ادبیات پهلوی نام رستم به صورت «رُت‌ستَخمَک» /rot-staxmak/ یا «رُت‌ستَخم» /rot-staxm/ و «رُت‌ستَهم» /rot-stahm/ آمده‌است.[۴][۵]یوزف مارکوارت تصور کرده‌است که واژه «رُت‌ستَخمَ» در «رَنتَستَخمَ» /ranta-staxma/ و یکی از عناوین و صفات گرشاسپ بوده‌است و این دو پهلوان نه‌تنها از جهت اعمال پهلوانی به یکدیگر شبیه‌اند، بلکه از نظر مذهبی نیز شباهت و قرابت دارند. البته این وجوه شباهت هیچ‌گاه دلیل وحدت دو پهلوان و همسانی آن دو با یکدیگر نیست.

  تئودور نُلدکه، برعکسِ مارکوارت، معتقد بود که داستان زالِ زر و رستم به‌هیچ‌روی با روایت گرشاسپ ارتباطی ندارد و نسب‌نامهٔ آن دو ساختگی و مجعول است؛ چرا که اولاً در از ایشان نامی نیامده است و دوم آن‌که گرشاسپ در و در بعضی موارد در در شمار شاهان است؛ در صورتی که زال و رستم از پهلوانان شمرده می‌شوند.[۶] مهرداد بهار نوشته‌است که «بیشتر می‌توان احتمال داد که رستم پهلوان اساطیر اقوامی بیگانه، احتمالاً سکایی بوده که به علت آمیختن ایشان با ایرانیان وارد افسانه‌های ملی ما گردیده‌است».[۷] البته زبان‌شناسان نام رستم را کاملاً ایرانی می‌دانند و این نظریهٔ سکایی بودن منشأ آن را کم می‌کند.[۸]

  زندگی

  تولد رستم

  تولد رستم، نسخه‌ای از شاهنامه در کتابخانهٔ چستربیتی

  نگرانی منوچهر از وصلت زال و رودابه:

  فریدون ز ضحاک گیتی بشست بترسم که آید از آن تخم رُست[۹]

  گفته‌اند رستم جهان پهلوان ایران با انجام عمل رستم‌زایی (سزارین) به دنیا آمده‌است.[۱۰] دربارهٔ چگونگی به دنیا آوردن رستم در اشعار حکیم ابوالقاسم فردوسی آمده که رودابه، همسر زال، دچار درد شدید زایمان گردید و نتوانست طفل را به دنیا آورد. به دستور سیمرغ یک موبد و یک طبیب را بر بالین رودابه آوردند. در این عهد روحانیون و موبدان علاوه بر انجام وظایف دینی، پزشکی نیز می‌کردند و بدین جهت وی در علاج، توأم دارو و ادعیه به کار می‌برند.

  طبیب ابتدا رودابه را با خوراندن شراب قوی بیهوش کرد. آنگاه پهلویش را شکافت سپس سر جنین که به طرف راه طبیعی خروج (فرج) بود برگردانیده و آن را از رحم خارج نمود. دوباره محل پارگی رحم و شکم را بخیه زد. برای آنکه محل بخیه عفونی نشود به آن مرهم ضدعفونی‌کننده و التیام بخش مالید.[۱۱] بدین ترتیب رستم سالم به دنیا آمد و مادرش رودابه نیز زنده ماند.

  ...

  به بالین رودابه شد زال زر پر از آب رخسار و خسته جگر

  همان پر سیمرغش آمد به یاد بخندید و سیندخت را مژده داد

  یکی مجمر آورد و آتش فروخت وزآن پر سیمرغ لختی بسوخت

  هم اندر زمان تیره گون شد هوا پدید آمد آن مرغ فرمانروا

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  شجره نامه خاندان رستم و معنی اسم رستم

  همه چیز درباره اسم رستم و شجره نام خانواده رستم معنی ریشه و فراوانی اسم نام پدر مادر رستم نام پدربزرگ جد رستم اسم همسر فرزندان رستم شاهنامه فردوسی Rostam name

  شجره نامه رستم

  2020/04/11 اسم ایرانی اصیل, اسم پسر, نام پسر ایرانی, نام پسر فارسی

  در وبسایت نام‌فارسی بارها به اهمیت کتاب شاهنامه فردوسی و نقش مهمی که در فرهنگ و زبان فعلی ما ایرانیان داشته است پرداخته ایم. چرا که وقتی بسیاری از اسم های ایرانی پسرانه و دخترانه را مورد بررسی دقیق قرار می دهیم می بینیم به کتاب شاهنامه (اثر فاخر ادبیات جهان) ارجاع داده می شوند. روحش شاد.

  خاندان رستم

  لازم دانستیم تا در این قسمت، شجره نامه خاندان رستم دستان را قرار دهیم تا با این شخصیت ادبی که به راستی شاید از نخستین و بزرگترین شخصیت های ادبیات ایران و جهان است بیشتر آشنا شویم. گرچه این مطلب تنها برگی کوچک است از باغ زیبای کتاب پر فراز و نشیب شاهنامه. اما معرفی ذره ای از آن خالی از لطف نیست.

  خانواده رستم

  رستم دستان شخصیت اصلی و اسطوره‌ای در شاهنامه و به تبع آن، مهم‌ترین چهره اسطوره‌ای ادبیات فارسی است. آمده است که رستم جهان پهلوان ایران با انجام عمل رستم زایی (سزارین) به دنیا آمده است. دربارهٔ چگونگی به دنیا آوردن رستم در اشعار حکیم ابوالقاسم فردوسی آمده که رودابه همسر زال دچار درد شدید زایمان گردید و نتوانست کودک را به دنیا آورد. (منبع: ویکی پدیا)

  در این شجره نامه همانطور که می بینید، سام پدر بزرگ رستم بوده است. نریمان نام جد رستم و زال نام پدر رستم. زال با رودابه ازدواج می کند. حاصل این ازدواج رستم است. رودابه مادر رستم فرزند سیندخت و مهراب کابلی است. نام پدربزرگ رودابه ضحاک (یا بهتر است بگویی اژدهاک) و نام جد او مرداس است. رستم با تهمینه ازدواج می کند و سهراب حاصل این ازدواج است. فرامرز نام پسر دیگر رستم است.

  معنی و ریشه اسم رستم

  رستم

  معنی اسم رستم

  رستم در ادبیات فارسی به شکل رستهم، روستهم و روستم آمده است. در اصل واژه رستم از دو جزء : رُس (به معنی بالیدن و نمو یافتن) + «تَهم» که در فارسی باستان و اوستایی به معنی «دلیر» و «پهلوان» آمده، تشکیل شده است. واژه تهمتن نیز از همین ریشه است. به معنی بزرگ پیکر و قوی اندام. در حقیقت تهمتن معنی کلمهٔ رستم است. بنابراین رستم یعنی کشیده بالا (بلند فامت)، بزرگ تن (تنومند) و قوی پیکر. اسم های شاهنامه ای را نیز ببینید.

  اسم رستم در ثبت احوال ایران

  معنی رستم در ثبت احوال

  رستم:

  کشیده بالا، بزرگ تن، قوی اندام.

  در فارسی باستان، گاتها و دیگر بخش‌های اوستا دلیر و پهلوان.

  در قدیم به مجازمرد شجاع و نیرومند

  در شاهنامه پهلوان داستانی ایران، فرزند زال و رودابه که ۶۰۰ سال زندگی کرد. در هنگام زاده شدن چنان درشت بود که به اندرز سیمرغ پهلوی مادرش را شکافتند و او را بیرون آوردند. او با دشمنان ایران، دیوان و جادوان جنگ های بسیار کرد و همیشه پیروز بود. سرانجام بر اثر توطئه‌ نابرادری‌اش کشته شد.

  نام چند تن از فرمانروایان باوندی که هویت و دوران فرمانروایی شان به طور دقیق معلوم نیست.

  نام سه تن از اتابکان لُر کوچک. رستم اول: اتابک [۸۷۳ قمری به بعد]؛ رستم دوم: اتابک [۸۷۳ قمری به بعد]؛ رستم سوم: اتابک [۹۴۹ قمری به بعد]. دوران فرمانروایی هیچکدام مشخص نیست.

  فراوانی رستم در ثبت احوال

  تعداد اسم رستم در ثبت احوال ایران ۳۸۵۰۹ نفر بر اساس آمار ثبت احوال تا تاریخ آبان ماه ۱۴۰۰ اعلام شده است.

  4.9/5 - (16 امتیاز)

  مطالب مرتبط

  معنی اسم نریمان معنی اسم گیو اسم پسر شاهنامه ای

  منبع مطلب : www.namefarsi.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهتاب 6 روز قبل
  0

  زال

  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید