این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نحوه شهادت امام هادی ع

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  نحوه شهادت امام هادی ع را از این سایت دریافت کنید.

  چگونگی شهادت امام هادی (ع) توسط خلفای عباسی

  چگونگی شهادت امام هادی (ع) همواره برای شیعیان سوال بوده است. این امام بزرگوار همواره طی زندگی‌شان تحت کنترل شدید خلفای عباسی بودند و یاران نزدیک ایشان هم اطلاعات چندانی از ایشان نداشتند.

  ستاره » 🔬 علوم » تاریخ » تاریخ ادیان » تاریخ اسلام » چگونگی شهادت امام هادی (ع) توسط خلفای عباسی

  چگونگی شهادت امام هادی (ع) توسط خلفای عباسی

  چگونگی شهادت امام هادی (ع) همواره برای شیعیان سوال بوده است. این امام بزرگوار همواره طی زندگی‌شان تحت کنترل شدید خلفای عباسی بودند و یاران نزدیک ایشان هم اطلاعات چندانی از ایشان نداشتند.

  طبقه بندی:امام هادی (ع)

  آخرین به روز رسانی: بهمن 1, 1401

  ۳ رجب برابر است با شهادت امام دهم شیعیان، امام علی النقی الهادی علیه السلام. شاید این پرسش برای شما به وجود آمده باشد که امام هادی (ع) چگونه به شهادت رسیدند. چگونگی شهادت و شرح مختصری از زندگانی ایشان را در ادامه می‌توانید مطالعه کنید و پاسخ سوال‌تان را دریابید.

  چگونگی شهادت امام هادی

  در مورد شهادت امام هادی علیه السلام و قاتل آن حضرت در میان علما اختلاف وجود دارد. برخی معتقد هستند معتمد عباسی قاتل ایشان است و این واقعه در زمان خلافت معتمد رخ داده است. برخی دیگر معتز عباسی را قاتل حضرت می‌دانند و می‌گویند او فرمان قتل امام هادی (ع) را صادر کرد و معتمد اجرا کننده آن بود. (یعنی این واقعه در زمان خلافت معتز روی داده است.)

  امام هادی (ع) با سمی که در آب انار ریخته شده بود، مسموم شدند و به شهادت رسیدند. در روز شهادت ایشان بسیاری از بنی هاشم و دیگران در منزل او جمع شدند و شیون کردند که: «وای بر ما از بی‌کسی و بی‌یاری! وای بر مستمندان و یتیمان از تنهایی!»

  انبوه مردمی که خبر شهادت امام هادی (ع) را شنیده بودند و با اندوه فراوان برای تشییع جنازه ایشان آمده بودند به قدری زیاد بود که حرکت کردن در بین آن جمعیت برای امام حسن عسکری (ع) مشکل شده بود.

  پس از شهادت امام هادی، امام حسن عسکری (ع) بر پیکر مطهر پدر خویش نمازگزارد و پس از تشییع جنازه، ایشان را در منزل خویش به خاک سپردند.

  امام هادی (ع) احادیث گهرباری از خود برای شیعیان به یادگار گذاشته‌اند که در مجموعه چهل حدیث از امام هادی (ع) می‌توانید بخشی از آن را مطالعه نمایید.

  مشخصات امام هادی

  مقام امام دهمنام علیالقاب هادی، نقیکنیه ابوالحسنپدر امام جواد (ع)مادر سمانهزادروز ۱۵ ذی‌الحجه سال ۲۱۲ هجری قمریزادگاه مدینهمدت امامت ۳۴ سالمدت عمر ۴۲ سالتاریخ شهادت ۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمریعلت شهادت مسمومیت با زهرقاتل معتز عباسی لعنه‌اللهمدفن سامرا

  خلاصه زندگینامه امام هادی

  امام علی النقی (هادی) علیه السّلام امام دهم شیعیان جهان است که در نیمه ذی حجه سال ۲۱۲ هجری قمری در شهر صریا (که در حومه مدینه قرار داشت) متولد شد. پدرش امام جواد (ع) و مادر عفیفه‌اش سمانه نام دارد.

  امام هادی (ع) در ۸ سالگی پس از شهادت پدر بزرگوارشان به امامت رسیدند و پس از ۳۳ سال امامت در سن ۴۱ سالگی در سامرا به شهادت رسیدند.

  آن حضرت خلافت ۶ خلیفه ظالم عباسی را طی عمرشان شاهد بودند. ایشان ۷ سال باقیمانده از خلافت معتصم برادر مأمون، ۵ سال خلافت واثق پسر معتصم، ۱۶ سال خلافت متوکل برادر واثق، ۶ماه خلافت منتصر پسر متوکل، ۴ سال خلافت مستعین پسر عموی منتصر و ۳ سال خلافت معتز پسر دیگر متوکل را دیدند.

  طی این دوران بیشترین سخت‌گیری‌ها و ظلم‌ها را نسبت به امام هادی (ع) متوکل روا داشت. متوکل هراس زیادی از نفوذ و محبوبیت امام (ع) در جامعه داشت. به همین خاطر ایشان را از مدینه به سامرا فراخواند، زیرا احساس می‌کرد که باید امام را از نزدیک تحت نظر بگیرد.

  پس از آمدن امام به سامرا، اگرچه ایشان ظاهرا آزاد بود، اما «متوکل» منزل‌شان را به گونه‌ای انتخاب کرده بود که مدام تحت نظر باشند. متوکل مرتب دستور تفتیش منزل امام را می‌داد و تمامی رفت و آمد‌های ایشان توسط نیرو‌های حکومتی کنترل می‌شد.

  اما امام با همه این سختی‌ها از پای ننشست و فعالیت‌هایش را به شیوه‌ای مطابق اوضاع زمان پیش برد. از مهمترین فعالیت‌های ایشان این بود که به مردم از راه‌های گوناگون آگاهی می‌داد. مثلا منصب امامت و مقام علمی‌اش را در طی سخنان، در مناظرات و پرسش و پاسخ‌های علمی، آشکار و تثبیت می‌کرد و عدم مشروعیت حکومت بنی‌عباس را تبیین می‌کرد.

  یکی از محور‌های دیگر فعالیت امام هادی (ع)، آماده کردن مردم و شیعیان نسبت به غیبت حضرت مهدی (ع) بود. البته ایشان احتیاط زیادی می‌کرد تا حکومت را روی این مساله حساس نکند.

  از امام هادی (ع) چندین دعا و زیارت‌نامه برجای مانده که مشهورترین‌شان زیارت جامعه‌ کبیره است. این زیارت دارای سند است و از نظر بلاغت در بالاترین درجه قرار دارد. نقل است که در آن دوران کسانی بودند که ممکن بود در مدح و زیارت امامان مبالغه و زیاده‌روی کنند. به همین خاطر امام (ع) به تدوین این زیارت پرداختند تا مردم را از گمراهی بازدارند. شروح متعددی نیز به فارسی و عربی بر این زیارت نوشته شده است.

  از دیگر زیارات به جا مانده از امام هادی (ع)، زیارت غدیر (مشهور به زیارت غدیریه امام هادی) را می‌توان نام برد که در آن به خصوصیات امام علی (ع) و حادثه‌ غدیر پرداخته شده است.

  بر اساس نوشته شیخ طوسی تعداد شاگردان امام هادی (ع) بالغ بر ۱۸۵ نفر می‌شود که در بین‌شان چهره‌های برجسته علمی و فقهی فراوانی دیده می‌شود که دارای تالیفات گوناگونی بوده‌اند.

  نکته مهم در چگونگی شهادت امام هادی علیه السلام این است که حتی یاران نزدیکش هم به خاطر کنترل شدید از حال و وضع ایشان بی‌خبر یا بسیار کم اطلاع بودند؛ و به همین دلیل است که منابع اشاره دقیقی به نحوه شهادت امام ندارد.

  منابع فقط شهادت حضرت در زمان معتز را ذکر کرده‌اند بدون ذکر زمان دستور خلیفه به مسموم کردن. پس در اینکه چه کسانی مأمور این جنایت بودند و چه زمانی مرتکب این عمل پلید شدند اتفاق نظر نیست.

  سایت ستاره نیز شهادت این امام بزرگوار را به تمام شیعیان، دوست‌داران اهل بیت و امامان معصوم تسلیت می‌گوید.

  دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

  ‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

  منبع مطلب : setare.com

  امام هادی علیه السلام چگونه به شهادت رسید؟

  حوزه/ حضرت در سامرا به شدت تحت نظر بود و به خاطر کنترل بسیار شدید و خفقان حاکم و منع دوستان و شیعیان از دیدار با حضرت و عقوبت سخت متخلفین حتی نزدیک ترین یاران امام نیز از حال و وضع امام بی خبر یا بسیار کم اطلاع بودند و به همین دلیل است که منابع اشاره دقیقی به نحوه شهادت امام ندارد، بلکه فقط شهادت حضرت در زمان معتز را ذکر کرده اند.

  خبرگزاری حوزه پخش زنده

  چهارشنبه ۵ بهمن ۱۴۰۱ |۳ رجب ۱۴۴۴ | Jan 25, 2023

  کد خبر: 888099

  ۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۸

  چاپ

  امام هادی علیه السلام چگونه به شهادت رسید؟

  حوزه/ حضرت در سامرا به شدت تحت نظر بود و به خاطر کنترل بسیار شدید و خفقان حاکم و منع دوستان و شیعیان از دیدار با حضرت و عقوبت سخت متخلفین حتی نزدیک ترین یاران امام نیز از حال و وضع امام بی خبر یا بسیار کم اطلاع بودند و به همین دلیل است که منابع اشاره دقیقی به نحوه شهادت امام ندارد، بلکه فقط شهادت حضرت در زمان معتز را ذکر کرده اند.

  به گزارش خبرگزاری حوزه، سوم رجب، سالروز شهادت امام علی النقی الهادی (علیه السلام) است که در این مطلب به چگونگی شهادت این امام همام خواهیم پرداخت.

  امام علی النقی   ـ علیه السّلام ـ امام دهم شیعیان جهان است که در نیمه ذی حجه سال ۲۱۲ هـ. ق در شهر صریا (حومه مدینه) به دنیا آمد. پدرش امام جواد ـ علیه السّلام ـ و مادر گرامیش سمانه نام دارد. [۱]

  حضرت امام هادی ـ علیه السّلام ـ در ۸ سالگی پس از شهادت پدر بزرگوارشان عهده دار مقام امامت گردید و پس از ۳۳ سال امامت در سن ۴۱ سالگی در سامرا در زمان خلافت معتز به شهادت رسیدند. [۲]

  امامت امام هادی ـ علیه السّلام ـ مقارن با خلافت ۶ خلیفه عباسی بود  و پس از گذشت یک سال از خلافت معتز در سامرا مسموم شده و به شهادت رسید و جسم پاک حضرت در سامرا در خانه مسکونی حضرت مدفون گردید. [۳]

  نکته مهم در شهادت امام هادی ـ علیه السّلام ـ این است که حضرت در سامراء به شدت تحت نظر بود و به خاطر کنترل بسیار شدید و خفقان حاکم و منع دوستان و شیعیان از دیدار با حضرت و عقوبت سخت متخلفین [۴] حتی نزدیک ترین یاران امام نیز از حال و وضع امام بی خبر یا بسیار کم اطلاع بودند و به همین دلیل است که منابع اشاره دقیقی به نحوه شهادت امام ندارد، بلکه فقط شهادت حضرت در زمان معتز را ذکر کرده اند بدون ذکر زمان دستور خلیفه به مسموم کردن و اینکه چه کسانی مأمور این جنایت شدند و چه زمانی این عمل پلید از آنان سر زد و حتی در روز شهادت حضرت هم اتفاق نظر نیست. [۵]

  امام هادی ـ علیه السّلام ـ در طول دوران امامت خود از سرکشان و حاکمان فاسد بنی عباس رنج ها و محنت های زیادی کشید و در این میان متوکل در ظلم و ستم به حضرت و سنگدلی گوی سبقت را از دیگران ربود.

  متوکل وجود امام هادی ـ علیه السّلام ـ را خطر بزرگی برای حکومت خویش احساس می کرد؛ لذا تصمیم گرفت تا با دو روش هم زمان در یک اقدام از بحرانی تر شدن اوضاع جلوگیری کند:  یکی حمله به یاران امام ـ علیه السّلام ـ  و نابود کردن آثار شیعیان تا حدی که قبر مطهر امام حسین ـ علیه السّلام ـ را نیز تخریب کرد و دوم دور کردن امام ـ علیه السّلام ـ  از مدینه که پایگاه سازمان تشیع بود. [۶]

  یکی از بهانه های متوکل این بود که عبدالله بن محمد فرماندار مدینه از دشمنان اهل بیت ـ علیهم السلام ـ بود و از امام نزد متوکل سعایت می کرد و پیوسته قصد آزار آن جناب را داشت.

  امام هادی ـ علیه السّلام ـ در نامه ای به متوکل سعایت و دروغگویی او را یادآوری کرد ولی متوکل که زمینه را برای تبعید امام از مدینه و تحت نظر گرفتن مناسب می دید در نامه ای ظاهرا محترمانه از حضرت خواست به سامرا بیاید. [۷]

  نامه متوکل رسید و حضرت آماده رفتن به سامرا شد و وقتی آن حضرت به سامرا رسید،   متوکل  با آن همه وعده و احترام که در نامه اش بود، یک روز خود را پنهان کرد و آن حضرت را در کاروانسرایی که به کاروانسرای گداها معروف بود فرود آورد. [۸]

  سپس متوکل دستور داد: حضرت را کاملا تحت نظر گیرند و خانه شان را محاصره کرده و مانع دیدار شیعیان با ایشان و استفاده دانش پژوهان از آن سرچشمه علم و معرفت گردند و حتی ایشان را در تنگنا و محاصره اقتصادی قرار داد و رساندن حقوق شرعیه و هدایا را از داخل و خارج بر حضرت ممنوع کرد و متخلفان را عقوبتی سخت نمود [۹]

  این وضعیت جز در حکومت شش ماهه منتصر تا زمان شهادت امام ـ علیه السّلام ـ ادامه داشت و در زمان معتز شدت گرفت.

  یکی دیگر از سخت گیری های متوکل در آزار امام هادی ـ علیه السّلام ـ این بود که گاه بگاه به مأموران خود دستور می داد تا ناگهانی به خانه امام ریخته و آنجا را بازرسی کنند به امید آنکه سلاح یا مدرکی دال بر فعالیت ایشان علیه حکومت بدست آورند. لکن در این حمله های شبانه جز کتاب های علمی و ادعیه چیزی یافت نشد. [۱۰]

  گاهی متوکل فرمان می داد که حضرت را در هر حالتی که هست به دربار آورند. در یکی از این احضارها امام در حالی بر متوکل وارد شد که او مست و لا یعقل در کنار جام ها و سبوهای شراب و در میان گروه های خنیاگر و رقاصه افتاده بود.

  امام بی توجه به موقعیت خطیر و خطرات احتمالی به شدت او را سرزنش و ملامت کرد و به نصیحت گویی و یاد آوری قیامت پرداخت و فسق و فجور و می خوارگی و بدکارگی او را محکوم ساخت.

  متوکل بر آشفت و دستور داد ایشان را در زندان محبوس سازند [۱۱] حضرت روانه زندان شد و شخصی از حضرت شنید که می فرمودند:  انا اکرم علی الله من ناقه صالح [۱۲] و سپس این آیه را خواندند: « تَمَتَّعُوا فِی دَارِکُمْ ثَلاثَةَ أَیَّامٍ ذَلِکَ وَعْدٌ غَیْرُ مَکْذُوبٍ» [۱۳]

  بیش از سه روز نگذشت که متوکل به دست فرزندش منتصر به هلاکت رسید. [۱۴]

  منتصر گرچه بر امام سخت نگرفت، ولی این آرامش نسبی امام و شیعیان پس از شش ماه تمام شد و دوباره آزار و حصر و شکنجه و قتل راه کار اساسی خلافت در مقابل شیعیان بود؛   امام هادی ـ علیه السّلام ـ با حاکمان ستمگر سازش نکرد و آنها از مبارزه منفی و عدم همکاری حضرت هراس داشتند و رنج می بردند تا اینکه تنها راه خویش را خاموش کردن نور خدا پنداشتند و بدین ترتیب امام هادی ـ علیه السّلام ـ نیز مانند امامان پیشین به مرگ طبیعی از دنیا نرفت بلکه در زمان معتز مسموم گردید. [۱۵]

  منابع معتبر و مورخان شیعه شهادت حضرت را در  ماه رجب سال ۲۵۴ ه. قمی دانند. [۱۶]

  مرحوم آیت الله مرعشی نجفی شهادت حضرت را در روز دوشنبه سوم رجب سال ۲۵۴ ه. ق می داند [۱۷] گر چه برخی منابع شهادت حضرت را در ماه جمادی الثانی [۱۸] یا ۲۷ رجب [۱۹] نیز ذکر کرده اند

  معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:

  ۱ـ زندگانی امام علی الهادی، نویسنده:  باقر شریف رضی.

  ۲ـ منتهی الآمال، نویسنده:  شیخ عباس قمی.

  منبع مطلب : www.hawzahnews.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 15 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید