این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نفر بر

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  نفر بر را از این سایت دریافت کنید.

  نفربر زره‌پوش

  نفربر زره‌پوش

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  ام۱۱۳ از رایج‌ترین انواع نفربر زرهی

  نفربر چرخ‌دار روسی بی‌تی‌آر-۸۰ در عملیات آبی-خاکی

  نفربر زره‌پوش (زرهی)[۱] نوعی خودروی زرهی جنگی است که برای حمل و نقل سربازان در میدان جنگ بکار می‌رود. نفربرها معمولاً تنها به مسلسل مسلح هستند؛ اما ممکن است به سلاح‌هایی همانند موشک ضد تانک هدایت‌شونده (ATGM) یا خمپاره‌انداز هم مجهز باشند. در واقع نفربرها برخلاف تانک‌ها و خودروهای جنگی پیاده‌نظام برای جنگ مستقیم طراحی نشده‌اند؛ بلکه برای حمل ایمن نیروهای نظامی به خط مقدم نبرد ساخته شده‌اند و سلاح آن‌ها برای دفاع از خود است.

  خودروهای جنگی پیاده‌نظام[۲] نوع پیشرفته‌تر و تکامل‌یافته‌تر نفربرهای زرهی هستند که با داشتن زره قوی‌تر و سلاح‌های بیشتر از جمله یک توپ جنگی توانایی بیشتری برای درگیری مستقیم در جنگ و فراهم‌کردن آتش حمایتی برای سربازان دارند.

  نفربرها در انواع چرخ‌دار و شنی‌دار (مثل شنی تانک‌ها) ساخته می‌شوند. اغلب آن‌ها توان حرکت در آب با سرعت کمی در حدود ۵ کیلومتر در ساعت را هم دارند که به آن‌ها قابلیت گذشتن از رودخانه‌های کوچک را می‌بخشد. در نفربرهای شنی‌دار چرخش شنی نیروی لازم برای حرکت در آب را فراهم می‌کند و نفربرهای چرخ‌دار به واترجت مجهز می‌شوند. موتور آن‌ها معمولاً یک موتور دیزلی شبیه به موتورهای کامیون‌ها یا اتوبوس‌های معمولی است. برای مثال موتور ام۱۱۳ رایج‌ترین نفربر غربی همان موتور اتوبوس‌های شهری جنرال موتورز است. زره نفربرها معمولاً لایه نازکی از فولاد یا آلومینیوم است که در مقابل آتش سلاح‌های سبک و بیشتر ترکش‌ها مقاومت کامل دارد. رایجترین سلاح آن‌ها یک تیربار سنگین کالیبر ۵۰ (۱۲٫۷ میلی‌متر) است. نفربرهایی که به توپ‌های اتوماتیک ۲۰ میلی‌متری به بالا مجهزند معمولاً در کلاس خودرو رزمی پیاده‌نظام طبقه‌بندی می‌شوند که توان جنگ مستقیم با دشمن دارند.

  از نفربرها می‌توان برای مأموریت‌های دیگری به جز انتقال سربازان نیز استفاده کرد. بسیاری از توپ‌ها، راکت‌اندازها، خمپاره‌اندازها یا ضدهوایی‌های خودکششی با افزودن سلاح مربوط به یک شاسی نفربر ساخته شده‌اند. برخی نفربرها که مجهز به موشک‌های هدایت‌شونده ضدتانک یا توپ‌هایی مشابه توپ تانک هستند، نقش یک خودرو شکارچی تانک را بازی می‌کنند.

  نگارخانه[ویرایش]

  نفربر VAB فرانسوی.

  نفربر گ. ت. کا آلمانی

  نفربر آنوا ساخت شرکت اندونزیایی پینداد

  منابع[ویرایش]

  ↑ (به انگلیسی: Armoured personnel carrier به اختصار APC)

  ↑ (به انگلیسی: Infantry fighting vehicle به اختصار IFV)

  ویکی‌پدیای انگلیسی (بازدید:اول اکتبر ۲۰۰۹)

  در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ موجود است.

  گسترش نبو

  تسلیحات و تجهیزات نظامی ساخت ایران

  این یک مقالهٔ خرد نظامی جنگ‌افزار است. می‌توانید با گسترش آن به ویکی‌پدیا کمک کنید.

  رده‌ها: نفربرهای زره‌پوشخودروهای نظامی بر پایه نوع

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  نفربر زرهی ام113

  نفربر زرهی ام113 ساخت امریکا توسط شرکت اف ام سی طراحی شد. این شرکت قبل از این دو نفربر شنی دار دیگر  با نام ام 59 و ام 75 را طراحی کرده بود که  ام113 بسیار شبیه انها بود.علیرقم  اینکه  ارتش  دو خودروی ام 59 و ام75 را در دهه 1950   به خدمت گرفت ولی …

  خودرو های نظامی و نفربرهای زرهی

  نفربر زرهی ام113

  M113-A1

  نفربر زرهی ام113 ساخت امریکا توسط شرکت اف ام سی طراحی شد. این شرکت قبل از این دو نفربر شنی دار دیگر  با نام ام 59 و ام 75 را طراحی کرده بود که  ام113 بسیار شبیه انها بود.علیرقم  اینکه  ارتش  دو خودروی ام 59 و ام75 را در دهه 1950   به خدمت گرفت ولی ارتش  یک خودروی زرهی چند منظوره می خواست  که هم به عنوان یک خودروی هوابرد  عملیات انجام دهد  وهمچنین به عنوان یک خودروی زرهی  برای نیروی زمینی توان ابی خاکی داشته باشد   .از این رو کار بر روی خودروی زرهی  جدید توسط اف ام سی در میانه دهه 1950  اغازشد

  اف ام سی در پاسخ به نیاز ارتش دو نمونه از طرحی با نام  تی 113  را توسعه داد یکی مجهز به زره الومینیومی  سبک و دیگری بدنه فولادی. ارتش نسخه الومینیومی   را پذیرفت که سبک تر بود و البته  سطح حافظت خوبی نیز داشت  که با نام ام113 در سال 1960  وارد خمت ارتش امریکا شد. این نسخه مجهز به موتور بنزینی بود ولی از انجای که بنزین خطر اشتعال  دارد نسخه ام113 ای 1 در سال 1964 واد خدمت شد که دارای موتوری دیزل بود.

  M113-A1

  ام113 یک نفر بر زرهی شنی دار با طول 4.8 متر و وزن  12.3 تن است که در  الومینیوم  بهره می برد. توان حمل 11 سرباز را دارد که از طریق  یک درب باز شونده به طرف پایین  سوار  میشوند و در دو طرف کابین   نیمکت های برای نشستن سربازان وجود داشت . می شد جای نیمکت ها تا چهار یا شش برانکارد قرار داد. دارای   دو خدمه است یکی  راننده  و دیگری  فرمانده . راننده  در جلو سمت راست قرار دارد و با کمک پنچ  ، پیرسکوب خارجی رو به بیرون  دید دارد و می توان از طریق دریچه بالای  سرش ، سرش را بالا از خودرو بیرون بیاورد. رانند برای هدایت دارای  دو دسته سنتی یکی برای هدایت یکی از شنی ها بود .

  فرمانده که می توان ان را فرمانده   جوخه ای که سوار بر ام113 می شوند  دانست  در کنار رانند کمی عقب تر  در مرکز نفربر (کمی به طرف جلو) نشسته  بود و از طریق یک دریجه در بالای سرش به بیرون دستراسی داشت . همچنین یک دریچه مربعی  شکل در پشت سر دریچه فرمانده برای بیرون امدن سربازان در صورت نیاز قرار داشت .ام113 یک خودروی ابی خاکی با توان عبور از روی اب بود و می توانست با سرعت 6 کیلومتر بر ساعت از رودخانه رد شود  و دارای یک صفحه  فلزی در جلوی بدنه برای جلوگری از ورود اب بر روی بدنه بود که در میدان نبرد به عنوان یک صفحه زرهی اضافه استفاده میشد .

  M113-A2

  یک موتور دیزل  6 سیلندر  275 اسب بخاری  داشت که با در نظر  گرفتن وزن سبک ان دارای  رانش به وزن 22.36 اسب بخار بر هر تن بود و می توانست  در جاده به سرعت 67 کیلومتر بر ساعت نیز دست یابد و برد ان 480 کیلومتر بود.موتور در سمت راست در جلو کنار راننده قرار دارد .

  دارای  12  تا 38 م م زره بود که بیشترین میزان زره شامل  38 م م زره شیب دار   از جنس الومینیوم  بود که در ساخت هواپیما از ان بهره برده می شد. این زره دست کم از روبرو در برابر مسلسل 12.7 م م مقاومت   داشت ولی نمی توانست  در برابر مسلسل سنگین 14.5 م م ویا توپ های 20 و 30 م م مقاومت کند.همچنین در برابر سلاحی چون ار پی جی 7 نیز صدمه پذیر بود

  سلاح که بر روی تقریبا تمامی  ام113 قابل نصب بود مسلسل 12.7 م م برونینگ ام 2بود که  معمولا 1500 تا 2000 گلوله نیز درون نفربر حمل می شد . این مسلسل   سنگین توان اتش موثر را تا برد 2 کیلومتر به  فرمانده می داد  و با در نظر گرفتن چرخش محوری که فرمانده روی ان قرار داشت توان پوشش 360 درجه را داشت . همچنین بسیاری از  ام113 به پاییه نصب لانچر موشک ضد تانکی  چون دراگون و یا تاو مجهز شدند و  برخی حتی به نارنجک انداز  خودکار 40 م م. تمامی این سلاح ها توسط فرمانده ای  نفربر هدایت میشد.

  از سال 1960 تا میانه دهه 1980 دست کم 80000 عراده نفربر ام113 ساخته شد که بیش از 50 ارتش هان خدمت گرفته است. ارتش امریکا همکنون 20000 عراده را همچنان در نقش های مختلف در خدمت دارد که همگی به نسخه ای 3 ارتقا یافته اند. امروزه برادلی  نفربر رزمی اصلی ارتش امریکا در خط مقدم است اگرچه همچنان ام113 نقش پر رنگی را برای حمل و نقل پشت میدان نبرد و حتی نبرد در خط مقدم دارد

  چندین مدل از ام113 ساخته شد

  ام 113:نسخه پاییه  با موتور بنزینی   209 اسب بخاری  که در سال 1960 وارد خدمت  شد

  ام113 ای 1:دارای  یک موتور دیزل 215 اسب بخاری  معرفی شده در سال 1964

  ام113 ای2: نسخه ای با اصلاح در رادیاتور    همچنین سامانه تعلیق  پیشرفته تر و مخازن بهبود یافته از نظر  زره  و افزایش زره در دو طرف بدنه و افزایش فضای داخلی . این مدل سنگینتر   بود و در سال 1979 معرفی  شد.در حالی که دو مدل قبلی نفربر ابی خاکی  بودند این مدل به دلیل افزایش وزن چنین توانی را  نداشت . همچنین این نسخه دارای  دو نارنجک انداز دود زا در جلوی  بدنه بود

  ام113 ای 3: مجهز به موتور قویتر و زره بهبود  یافته. این  مدل در سال 1987 معرفی شد و می توان تمامی مدل ها را به این مدل ارتقاء  داد

  نفربر ام113 ACAV:  این نسخه  مسلح برای پوشش اتش بیشتر برای نیروی هایی پیاده بود. مشکل ام113   این بود که فرمانده که از دریچه بیرون می امد   در معرض اتش دشمن بود. از این رو یک راه حل ساده باعث  به وجود امدن نسخه ACAV  شد. این نسخه دارای  یک سپر فلزی  برای مسلسل سنگین 12.7 م م فرمانده بود و همچنین این  نسخه دارای  دو دریچه در پشت سر  دریچه فرمانده در دو طرف بدنه بود بود که هر کدام از دریچه ها نیز به یک مسلسل 7.62 م م ام 60 مجهز بودند که انها نیز سپر حفاظتی خود را داشتند  . سپر های حفاظتی  توان مقابله با گلوله های  سلاحی چون ای کی 47 را داشت  . این خودرو در سال 1965 در ویتنام با کار رفت و اکثر انها بهسازی  روی ام 113 ای 1 بود.

  ام113 ACAV مجهز به سه مسلسل با سپر های محافظتی. در تصویر صفحه مربوط به جلوگیری از امدن با بر روی بدنه برای حرکت نفربر روی اب مشخص است

  منبع مطلب : jangaavaran.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید