این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نماز شب های ماه رجب

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  نماز شب های ماه رجب را از این سایت دریافت کنید.

  نمازهای ماه رجب

  نمازهای ماه رجب

  ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف

  ماه رجب هفتمین ماه قمری و اولین ماه از ماه‌های حرام می‌باشد. برای این ماه اعمال مستجبی بسیاری ذکر شده است. ‌نمازهای ماه رجب، نمازهایی هستند که در وقت‌های مختلفی در ماه رجب خوانده می‌شوند.

  فهرست مندرجات

  ۱ - نماز در هر شب ماه

  ۲ - نماز لیلة الرغائب

  ۳ - نماز در روز جمعه

  ۴ - نماز در روز اول

  ۵ - نماز یک شبی در ماه

  ۶ - پانویس ۷ - منبع

  ۱ - نماز در هر شب ماه

  [ویرایش]

  در هر شب، دو رکعت خوانده می‌شود، در هر رکعت بعد از حمد، سه مرتبه سوره کافرون و یک مرتبه سوره توحید خوانده شود. بعد از دو رکعت چون سلام نماز را دهد، دست‌ها را بلند کند و بگوید: «لا اله الا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد یحیی و یمیت و هو حیّ لا یموت بیده الخیر و هو علی کلّ شیء قدیر و الیه المصیر و لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم صلّ علی محمد النّبیّ الامّیّ و آله» و دست‌ها را به صورت خود بکشد.

  از حضرت رسول اکرم (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله) مروی است که کسی که این عمل را به جا آورد، حق تعالی دعای او را مستجاب گرداند و ثواب شصت حج و شصت عمره به او عطا فرماید. [۱]

  ۲ - نماز لیلة الرغائب

  [ویرایش]

  عمل لیلة الرغائب: اولین شب جمعه این ماه «لیلة الرغائب» نام دارد که دارای فضیلت بسیاری است. دستور این عمل چنین است: روز پنج شنبه را روزه بگیرد و بین نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز دو رکعتی به ترتیب زیر بخواند:

  الف. در هر رکعت بعد از حمد، سه مرتبه سوره قدر و دوازده مرتبه سوره اخلاص.

  ب. بعد از نمازها بگوید: «اللهمّ صلّ علی محمّد النّبیّ الامّیّ و آله».

  ج. پس سجده کند و هفتاد مرتبه بگوید: «سبّوح قدّوس ربّ الملائکة و الرّوح». سپس از سجده برخیزد و بگوید: «ربّ اغفر و ارحم و تجاوز عمّا تعلم انّک انت العلیّ العظیم».

  د. بار دیگر به سجده رود و هفتاد مرتبه بگوید: «سبّوح قدّوس ربّ الملائکة و الروح». و در خاتمه نیازمندی‌های خویش را از خداوند طلب نماید. [۲]

  ۳ - نماز در روز جمعه

  [ویرایش]

  از رسول اکرم (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله) روایت شده است: کسی که چهار رکعت نماز بخواند مابین ظهر و عصر جمعه، در هر رکعت سوره حمد یک مرتبه و آیة الکرسی هفت مرتبه و سوره توحید پنج مرتبه و بعد از نماز ده مرتبه بگوید: «استغفرالله الذی لا اله الّا هو و اساله التّوبة». بنویسد خدای تعالی برای او هر روز تا بمیرد هزار حسنه و عطا می‌فرماید خدا به او به‌ اندازه هر آیه که قرائت کرده شهری در بهشت از یاقوت سرخ، و به هر حرفی قصری در بهشت از درّ سفید، و تزویج می‌فرماید خدای تعالی به او حور‌العین، و راضی می‌شود از او به رضایی که سختی و غضبی بعد از او نباشد و نوشته می‌شود از عبادت‌کنندگان و ختم عمرش به سعادت و مغفرت است. [۳][۴]

  ۴ - نماز در روز اول

  [ویرایش]

  نماز حضرت سلمان که رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله) به او فرمود این نماز را بخوان.

  این نماز ده رکعت است که به صورت پنج نماز دو رکعتی به شرح زیر خوانده می‌شود:

  الف. در هر رکعت بعد از حمد، سه بار سوره اخلاص و سه بار سوره کافرون.

  ب. بعد از هر دو رکعت دست‌ها را بلند کند و این دعا را بخواند: «لا اله الّا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد یحیی و یمیت و هو حیّ لا یموت بیده الخیر و هو علی کلّ شیء قدیر».

  ج. سپس بگوید: «اللهمّ لا مانع لما اعطیت و لا معطی لما منعت و لا ینفع ذا الجدّ منک الجدّ». پس دست‌ها را به روی خود بکشد. [۵] [۶]

  سید روایت کرده است که هر کس در ماه رجب یک روز را روزه بدارد و چهار رکعت نماز گزارد در رکعت اول صد مرتبه آیة‌الکرسی، و در رکعت دوم دویست مرتبه سوره توحید، نمیرد تا جای خود را در بهشت ببیند یا دیده شود برای او. [۷]

  ۵ - نماز یک شبی در ماه

  [ویرایش]

  از رسول اکرم (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله) روایت شده که فرمود: «هر کس در یک شب از ماه رجب دو رکعت نماز، و در این دو رکعت صد مرتبه سوره توحید را بخواند، ثواب آن مثل این است که صد سال روزه گرفته است در راه خدا، و عطا کند خدا به او صد قصر در بهشت در هر قصری در جوار یکی از پیامبران (علیهم‌السّلام)». [۸]

  یاد‌آوری می‌شود که شب‌های ماه رجب هر کدام نماز به خصوصی دارند که در کتاب مفاتیح‌الجنان به تفصیل آورده شده است.

  ۶ - پانویس

  [ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikifeqh.ir

  6 نماز پر فضیلت و معجزه گر در ماه رجب

  یکی از اعمال پرفضیلت در ماه رجب، نمازهای مستحبی است. این نمازها هر یک به طریق خاصی خوانده می شود. با ما باشید تا شما را با نمازهای این ماه پربرکت آشنا کنیم.

  کد خبر: ۳۰۱۹۹۵۴ تعداد نظرات: ۳۸ نظر

  تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵

  صفحه نخست » کل اخبار

  6 نماز پر فضیلت و معجزه گر در ماه رجب

  یکی از اعمال پرفضیلت در ماه رجب، نمازهای مستحبی است. این نمازها هر یک به طریق خاصی خوانده می شود. با ما باشید تا شما را با نمازهای این ماه پربرکت آشنا کنیم.

  نماز ماه رجب

  نماز خواندن یکی از اعمالی است که جایگاه ویژه ای نزد خداوند دارد. اما نمازهای مستحبی ثوابی چند برابر دارند، مخصوصا اگر این نمازها در ایام خاصی خوانده شود. یکی از این ایام خاص، ماه رجب است.

  در ماه رجب خواندن چند نماز مستحبی توصیه شده که موجب استجابت دعا می شود. برخی از ائمه بزرگوار (ع) خواندن این نمازها را تأکید کرده اند. در ادامه شما را با نمازهای ماه رجب آشنا خواهیم کرد.

  نماز روزهای ماه رجب

  1. نماز برای هر شب ماه رجب

  در هر شب، دو رکعت، بعد از حمد سه مرتبه سوره توحید خوانده شود و چون سلام دهد دست ها را بلند کند و بگوید:

  «لا اله الا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد یحیی و یمیت و هو حیّ لا یموت بیده الخیر و هو علی کلّ شیء قدیر و الیه المصیر و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم صلّ علی محمد النّبیّ الامّیّ و آله» و بکشد دست ها را به صورت خود.

  از حضرت رسول اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ مروی است که کسی که این عمل را به جا آورد، حق تعالی دعای او را مستجاب گرداند و ثواب شصت حج و شصت عمره به او عطا فرماید.

  نماز اول ماه رجب چگونه است ؟

  2. نماز اولین شب جمعه ماه رجب (لیلة الرغائب)

  عمل لیله الرغائب: اولین شب جمعه این ماه «لیله الرغائب» نام دارد که دارای فضیلت بسیاری است. دستور این عمل چنین است: روز پنج شنبه را روزه بگیرد و بین نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز دو رکعتی به ترتیب زیر بخواند:

  در هر رکعت بعد از حمد سه مرتبه سوره قدر و سیزده مرتبه سوره اخلاص.

  بعد از نمازها بگوید: «اللهمّ صلّ علی محمّد النّبیّ الامّیّ و آله».

  پس سجده کند و هفتاد مرتبه بگوید: «سبّوح قدّوس ربّ الملائکه و الرّوح». سپس از سجده برخیزد و بگوید: «ربّ اغفر و ارحم و تجاوز عمّا تعلم انّک انت العلیّ العظیم».

  بار دیگر به سجده رود و هفتاد مرتبه بگوید: «سبّوح قدّوس ربّ الملائکه و الروح». و در خاتمه نیازمندی های خویش را از خداوند طلب نماید.

  3. نماز برای روز جمعه ماه رجب

  از رسول اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ روایت شده است: کسی که چهار رکعت نماز بخواند مابین ظهر و عصر جمعه، در هر رکعت سوره حمد یک مرتبه و آیه الکرسی هفت مرتبه و سوره توحید پنج مرتبه و بعد از نماز ده مرتبه بگوید: «استغفرالله الذی لا اله الّا هو و اسأله التّوبه».

  ثواب: بنویسد خدای تعالی برای او هر روز تا بمیرد هزار حسنه و عطا می فرماید خدا به او به اندازه هر آیه که قرائت کرده شهری در بهشت از یاقوت سرخ و به هر حرفی قصری در بهشت از درّ سفید، و تزویج می فرماید خدای تعالی به او حور العین،

  و راضی می شود از او به رضایی که سختی و غضبی بعد از او نباشد و نوشته می شود از عبادت کنندگان و ختم عمرش به سعادت و مغفرت است.

  نماز ماه رجب بین مغرب و عشا

  4. نماز روز اول ماه رجب

  نماز حضرت سلمان که رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ به او فرمود این نماز را بخوان. این نماز ده رکعت است که به صورت پنج نماز دو رکعتی به شرح زیر خوانده می شود:

  در هر رکعت بعد از حمد، سه بار سوره اخلاص و سه بار سوره کافرون.

  بعد از هر دو رکعت دست ها را بلند کند و این دعا را بخواند: «لا اله الّا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد یحیی و یمیت و هو حیّ لا یموت بیده الخیر و هو علی کلّ شیء قدیر».

  سپس بگوید: «اللهمّ لا مانع لما اعطیت و لا معطی لما منعت و لا ینفع ذا الجدّ منک الجدّ». پس دست ها را به روی خود بکشد.

  سید روایت کرده است که هر کس در ماه رجب یک روز را روزه بدارد و چهار رکعت نماز گزارد در رکعت اول صد مرتبه آیه الکرسی و در رکعت دوم دویست مرتبه سوره توحید، نمیرد تا جای خود را در بهشت ببیند یا دیده شود برای او.

  5. نماز یک شب در ماه رجب

  رسول اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ روایت شده که فرمود: «هر کس در یک شب از ماه رجب دو رکعت نماز، و در این دو رکعت صد مرتبه سوره توحید را بخواند، ثواب آن مثل این است که صد سال روزه گرفته است در راه خدا، و عطا کند خدا به او صد قصر در بهشت در هر قصری در جوار یکی از پیغمبران ـ علیهم السّلام ـ ».

  نماز مستحبی دو رکعتی در ماه رجب

  6. نماز مستحبی ماه رجب برای استجابت دعا

  رسول خدا صل الله علیه و آله فرموده اند: اگر کسی در تمام ماه مبارک رجب 60 رکعت نماز به این طریق بخواند که در هر شب دو رکعت و در هر رکعت حمد یک مرتبه و قل یا ایها الکافرون سه مرتبه و قل هو الله احد یک مرتبه باشد و پس از سلام نماز دست ها را بلند کند و بگوید:

  لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ لَهُ الْمُلْکُ وَ لَهُ الْحَمْدُ یُحْیِی وَ یُمِیتُ وَ هُوَ حَیٌّ لا یَمُوتُ بِیَدِهِ الْخَیْرُ وَ هُوَ عَلَى کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ وَ إِلَیْهِ الْمَصِیرُ وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ النَّبِیِّ الْأُمِّیِّ وَ آلِهِ

  و سپس دست ها را به صورت بکشد خداوند سبحان دعای او را به اجابت برساند و ثواب شصت حج و شصت عمره را به او عطا فرماید.

  کپی لینک

  https://www.iribnews.ir/00Cfcw

  خبرهای مرتبط

  امشب شب آرزو برای ظهور توست

  لیله الرغائب یا شب آرزوها

  بهترین دعا‌ها در ماه رجب چیست؟

  بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی گزارش خطا عضویت در خبرنامه نظرات بینندگان انتشار یافته: ۳۸ ناشناس | | ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ 0 2 پاسخ با سلام

  میشه منابع شماره ۱ و ۶ رو جداگانه بگید لطفاً؟

  منبع مطلب : www.iribnews.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید