این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نگین مسجدالحرام چیست

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  نگین مسجدالحرام چیست را از این سایت دریافت کنید.

  نگین مسجدالحرام • ❤️ تکست ناب

  نگین مسجدالحرام دانلود و دریافت کنید با لینک مستیم به صورت کامل و اصلی از سایت تکست ناب.

  نگین مسجدالحرام

  نگین مسجدالحرام

  نگین مسجدالحرام و شهر مکه چیست را از این سایت دریافت کنید.

  نگین مسجدالحرام و شهر مکه چیست

  نگین مسجدالحرام و شهر مکه چیست را از این سایت دریافت کنید.

  مسجدالحرام

  منبع مطلب : fa.wikipedia.o g

  اين سنگ نوشته نگين درخشان موزه مكه است تصاویر

  موزه شهر مكه مكرمه يكي از گنجينه‌هاي ارزشمندي است كه هر روزه صدها زاير از مليت‌هاي مختلف از اين مجموعه ديدن مي‌كنند و بدون شك وجود سنگ نبشته اي مزين به نام امير المومنين علیه السلام با اين عنوان «‌علي كرم الله وجهه» چون نگيني درخشان بر انگشتري اين موزه خودنمايي مي‌كند.

  منبع مطلب : www.shia- ews.com

  اين سنگ نبشته نگين درخشان موزه مكه است عكس

  موزه شهر مكه مكرمه يكي از گنجينه‌هاي ارزشمندي است كه هر روزه صدها زاير از مليت‌هاي مختلف از اين مجموعه ديدن مي‌كنند و بدون شك وجود سنگ نبشته اي مزين به نام امير المومنين علي (ع) با اين عنوان «‌علي كرم الله وجهه» چون نگيني درخشان بر انگشتري اين موزه خودنمايي مي‌كند.

  منبع مطلب : aghigh.i

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  ۶ زبان expa ded collapsed

  مسجد الحرام

  مسجدالحرام (عربی: المسجدالحرام) مشهورترین و مقدس‌ترین مسجد در جهان اسلام، واقع در شهر مکه است که کعبه، قبله مسلمانان، در آن قرار دارد. اشیا، بناها و اماکن مقدسی همچون حجر الاسود، ملتزم، مستجار، حطیم و حجر اسماعیل در این مسجد جای گرفته‌اند. مسجدالحرام در فقه اسلامی، افزون بر احکام عمومی مسجد، احکامی ویژه نیز دارد. در شریعت اسلام بر هر مسلمانی واجب است در صورت استطاعت، یک بار در عمر خود به مکه سفر کند (سفر حج) و مناسکی را که برخی از آنها در این مسجد انجام می‌گیرد، انجام دهد.

  محتویات

  واژه‌شناسی

  موقعیت جغرافیایی و حدود مسجد

  فضایل مسجدالحرام

  محتویات واژه‌شناسی موقعیت جغرافیایی و حدود مسجد فضایل مسجدالحرام تاریخچه

  مسجد الحرام، رویدادها، تغییرات، بازسازی‌ها و توسعه‌های متعددی داشته که در منابع تاریخی و روایی ثبت شده‌اند۱۰و مهمترین آنها عبارتند از:

  دوره پیش از اسلام

  دوره خلفای چهارگانه

  دوره اموی

  دوره عباسی

  دوره سعودی

  مهمترین بناهای داخلی و اشیای مسجد

  کعبه

  کعبه، خانه مکعب شکل مشهوری است که میان مسجدالحرام در شهر مکه قرار دارد. کعبه، قبله و مهم‌ترین عبادت‎گاه مسلمانان است که زیارت آن از گذر عمل عبادی و فریضه حج به شرط احراز شروطی خاص مانند استطاعت مالی، یک بار در طول عمر بر هر مسلمانی واجب است.نیازمند منبع

  حجر الاسود

  الحَجَرُ الأسوَد، سنگی مقدّس، دارای پیشینه کهن و جایگاهی ویژه در فرهنگ اسلامی و مناسک حج است. این سنگ در رُکن شرقی کعبه (که به رکن اسود یا رکن حَجَری نیز معروف است) در ارتفاع یک متر و نیم از زمین نصب شده است.نیازمند منبع

  مقام ابراهیم

  منظور سنگی است که می‌گویند حضرت ابراهیم هنگام بازسازی کعبه، زیر پای خود گذاشته تا دستش به قسمت بالای دیوار برسد. به نقلی، این سنگ پیش از اسلام درون کعبه بود؛ اما وقتی آیه «وَاتَّخِذُوا مِنْ مَقامِ إِبْراهِیمَ مُصَلًّی» نازل شد، به دستور پیامبر اکرم(ص) آن را از کعبه بیرون آورده در پیرامون کعبه نهادند.نیازمند منبع

  حجر اسماعیل

  حِجْرِ اسماعیل؛ فضای بین کعبه و دیواری نیم‌دایره را گویند که از یال شمالی کعبه (رکن عراقی) تا یال غربی آن (رکن شامی) امتداد دارد. نام دیگر آن حطیم است و برخی نیز آن را حظیره خوانده‌اند.نیازمند منبع پس از آنکه حضرت ابراهیم(ع) و هاجر و فرزند شیرخوارشان اسماعیل به وادی مکه رسیدند، با راهنمایی جبرئیل در جایگاه کنونی حجر مستقر شدند. سپس هاجر و اسماعیل، همراه با گوسفندانشان، در همین مکان و در سایبانی که با چوب درخت ساختند، سکونت گزیدند. هاجر و اسماعیل هر دو پس از وفات در همین مکان دفن شدند.نیازمند منبع حجر اسماعیل از دوران پیش از اسلام مورد احترام و تقدیس بود. پیامبر اکرم(ص) نیز، پس از بعثت، در حجر اسماعیل می‌نشست و علاوه بر عبادت و تلاوت قرآن، به سؤالات مردم پاسخ می‌داد.نیازمند منبع به نظر مشهور فقهای امامی، به استناد احادیث معتبر، حجر اسماعیل جزء کعبه نیست.نیازمند منبع

  حطیم

  حد فاصل بین رکن حجرالاسود و درِ کعبه را حطیم گویند و در روایات آمده که بهترین مکان در مسجد الحرام است.۳۲ دلیل نام‌گذاری آن به حطیم این است که مردم در آن جمع می‌شوند و به یکدیگر فشار می‌آورند.۳۳

  زمزم

  چاه آبی در قسمت شرقی مسجدالحرام است که آن را بئر زمزم، چاه اسماعیل، حفیرة عبدالمطلب، شفاء سُقم، عافیه، مَیمونه، طُعم، بَرکة و بَرّة می‌خوانند. چاه در نزدیکی مقام ابراهیم و در حدود هجده متری کعبه و در زیرزمین قرار دارد.

  مستجار

  در گذشته کعبه دو درب داشته است. یکی در دیوار شرقی در نزدیکی رکن حجر الاسود که امروزه نیز وجود دارد، دومین درب در دیوار غربی در نزدیکی رکن یمانی و مقابل در شرقی بوده که در بازسازی قریش این در بسته شد و امروزه جای آن روی دیوار کعبه مشخص است. به محل در غربی مستجار گفته می‌شود.نیازمند منبع لمس کردن کعبه در این ناحیه و دعا در آن در دور هفتم طواف مستحب است.۳۴

  ملتزم

  ملتزم فاصله مستجار است تا رکن یمانی مقابل حطیم. این محل را از آن روی ملتزم می­‌نامند که زائران و حج‌گزاران در آنجا می‌­ایستند و به دیوار ملتزم شده، می­ چسبند و دعا می­‌خوانند.نیازمند منبع

  بنابر برخی روایات، پیامبر اکرم(ص) صورت و دستهای خود را بر این قسمت از دیوار می‌گذاشت. از آن حضرت نقل کرده‌اند که در این محل، دعای بندگان مستجاب است. اعتراف به گناه و طلب بخشایش، از اعمال مستحب این محل است.۳۵

  درهای مسجدالحرام

  مسجدالحرام بیش از شصت در دارد. نام سه در اصلی مسجد باب‌العمره، باب‌السلام و باب ملک عبدالعزیز است.

  اداره مسجد

  اداره مسجد منابع مکتوب درباره مسجدالحرام

  منابع تاریخی

  آثار مکتوب بسیاری درباره مسجدالحرام نگاشته شده است. این آثار بر دو دسته‌اند: برخی آثار به صورت مستقیم به موضوع مسجدالحرام پرداخته‌اند؛ اما برخی دیگر به مناسبت پرداختن به شهر مکه، از مسجدالحرام نیز سخن گفته‌اند. قدیم‌ترین اثر موجود که به صورت مفصل مسجدالحرام را معرفی کرده، کتاب أخبار مکة و ما جاء فیها من الآثار۳۶ نوشته ابوالولید ازرقی مربوط به قرن سوم قمری۳۷ و سپس اخبار مکة فی قدیم الدهر و حدیثه۳۸نوشته محمد بن اسحاق بن عباس فاکهی مکی از همین قرن است.۳۹ برخی دیگر از منابع عبارتند از:

  منبع مطلب : textnb.ir

  مسجدالحرام

  مسجدالحرام

  مختصات: ۲۱°۲۵′۲۱٫۰۵″ شمالی ۳۹°۴۹′۳۴٫۳۴″ شرقی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  این مقاله به هیچ منبع و مرجعی استناد نمی‌کند. لطفاً با افزودن یادکرد به منابع قابل اعتماد برطبق اصول تأییدپذیری و شیوه‌نامهٔ ارجاع به منابع، به بهبود این مقاله کمک کنید. مطالب بدون منبع را می‌توان به چالش کشید و حذف کرد.

  "مسجدالحرام" – اخبار · روزنامه‌ها · کتاب‌ها · آکادمیک · جی‌استور

  مسجد الحرام بیت‌الله الحرام

  دین

  هیئت حاکمه دولت عربستان سعودی

  مکان

  مکان مکه، عربستان سعودی

  معماری بنیان‌گذاری ۶۳۸

  گنجایش ۹۰۰٬۰۰۰ نفر (در زمان حج تا ۴٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر افزایش می‌یابد)

  مناره(ها) ۹ بلندی مناره ۸۹ متر

  مسجدالحرام ، مسجد اعظم و نخستین مسجد، بزرگ‌ترین و مهم ترین مسجد جهان اسلام و قبله‌گاه مسلمانان است. مسجدالحرام در شهر مکه در کشور عربستان سعودی قرار دارد. بنابر آموزه‌های اسلام هر انسان و موجود زنده‌ای که وارد آن شود ایمن است و نباید به او آسیب رسانده شود.

  قدمت بنا[ویرایش]

  در صدر اسلام، مسجدالحرام بسیار کوچک بود. نخستین بار، عمر بن خطاب دستور داد خانه‌هایی بخرند و بر مساحت مسجد بیفزایند. تا آن زمان، به دور مسجد دیوار نبود. عمر دستور داد دور مسجد دیواری نیز بکشند. عثمان برای مسجد رواق ساخت و بدین‌گونه قسمت‌هایی از مسجد سر پوشیده شد. پس از آن ولید مسجد را به زیبایی بازسازی کرد و ناودان کعبه را با طلا ساخت. از آن زمان تاکنون بارها مسجدالحرام گسترش یافته‌است.

  نامگذاری[ویرایش]

  کعبه

  به کعبه، خانه خدا، بیت‌الله‌الحرام، بیت المعمور ، بیت العتیق و بیت‌الحرام نیز می‌گویند. دلیل نام‌گذاری کعبه به بیت‌الحرام این است که خداوند ورود مشرکان را به این مکان مقدس حرام و ممنوع فرموده‌است. بیت‌الله‌الحرام در شهر مکه قرار دارد و در تاریخ، مورد احترام همگان بوده‌است. بنابر آیاتی از قرآن، خانه کعبه نخستین و مقدس‌ترین بنا و اولین مسجدی است که بر روی زمین ساخته شده‌است.

  دوران ابراهیم[ویرایش]

  در احادیث آمده‌است که در آغاز آفرینش سراسر زمین را آب فرا گرفته بود و نخستین خشکی که آفریده شد زمین زیر کعبه بود که خشکی‌های دیگر از آن گسترده گشت. بر اساس روایات اسلامی، کعبه را ابتدا آدم ساخت و سپس ابراهیم به کمک پسرش اسماعیل تعمیر و بازسازی کرد. کعبه در زمان محمد و قبل از بعثت، به دست قریش و با همکاری محمد، بر اساس بنای اولیه ابراهیم، دوباره بازسازی شد.

  دوران عبدالمطلب[ویرایش]

  خداوند کعبه و اطراف آن را «حرم» قرار داده‌است؛ یعنی مقدس شمرده و ارتکاب گناه و قتل و شکار و تجاوز به جان و مال مردم و جنگ و دزدی و راهزنی و… را در آن جایز ندانسته‌است. وقتی مجرمی به آنجا پناه ببرد کسی حق مؤاخذه او را ندارد. واقعه مهمی که در دوران عبدالمطلب، سرپرست و تولیت کعبه، رخ داد؛ نجات معجزه آسای آن از ویرانی به دست سپاه ابرهه و اصحاب فیل بود. مقارن با ظهور اسلام، صدها بت فلزی و چوبی و سفالی در شکل‌های گوناگون در داخل و بیرون و بر روی دیوارها و سقف کعبه بود، اما در روز فتح مکه که در رمضان سال هشتم هجری رخ داد، محمد وارد کعبه شد و همه بت‌ها را نابود کرد.

  مشخصات بنا[ویرایش]

  ساختمان کعبه به شکل مكعب مستطیل و دارای چهار ضلع است که هر ضلع آن را رُکن می‌نامند. به مجموع چهار ضلع ارکان کعبه می‌گویند که سه رکن آن چنین نام دارند: رکن یمانی، رکن شامی و رکن عراقی. ساختمان کعبه ۸۵ / ۱۴ متر ارتفاع دارد، طولش ۵۸ / ۱۱ و عرضش ۲۲ / ۱۰ متر است. بنای کعبه از سنگ‌های سیاه و سختی ساخته شده‌است که پرده سیاهی بر روی آن قرار دارد. می‌گویند نخستین بار اسماعیل پرده‌ای بر کعبه کشید و بعدها قریش نیز چنین کردند و پرده‌داری، منصبی ویژه برای آنان محسوب می‌شد. اکنون نیز آن پرده به صورتی خاص بافته و بر روی کعبه نهاده می‌شود.

  این بنا بخش‌های دیگری هم دارد؛ همچون حجر الاسود، ملتزم، مستجار، حطیم و حجر اسماعیل. در نزدیکی آن نیز مقام ابراهیم و چاه زمزم واقع است.

  تولیت[ویرایش]

  گفتنی است تولیت و مناصب کعبه هنوز باقی است.

  در حال حاضر، عبدالرحمن السدیس، امام جمعهٔ مسجدالحرام است.[۱]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  کعبه مسجد الاقصی

  فهرست مساجد شناخته شده جهان

  منابع[ویرایش]

  مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به در ویکی‌گفتاورد موجود است.

  ↑ در رسانه‌های آمریکا؛ آیا خطبه اخیر نماز جمعه مکه نشانه شتاب عربستان برای رابطه علنی با اسرائیل است؟،

  دائرةالمعارف تشیع، ج ۳

  گسترش نبو

  مکان‌های مقدس اسلامی

  گسترش نبو

  مسجدهای مهم در کشورهای عربی

  گسترش نبو

  شخصیّت‌ها و اَعلامِ قرآنی

  گسترش نبو شیعهٔ دوازده‌امامی

  رده‌ها: مسجدالحرامحجکعبهمسجد در مکهمسجدهای عربستان سعودیمعماری عربینیایشگاه‌های به مسجد تبدیل‌شده

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید