این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  هموگلوبین a1c چیست

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  هموگلوبین a1c چیست را از این سایت دریافت کنید.

  آزمایش A1C هموگلوبین چیست؟

  آزمایش A1C هموگلوبین برای کنترل قند خون و تشخیص پیش‌دیابت و دیابت استفاده می‌شوند. افراد مبتلا به دیابت باید حداقل 2 بار در سال تست A1C دهند.

  آزمایش A1C هموگلوبین چیست؟

  نویسنده: تیم تحریریه درمانکده آزمایش های قند خون 2 سال پیش 9 سؤال زمان مطالعه: 6 دقیقه

  55,625 بازدید

  در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

  تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

  علائم مشابه کرونا خون دماغ یا گوش درد مشکل در بلع خون در مدفوع اختلال خواب

  درد کمر، پا، دست یا زانو

  سردرد

  معده درد یا حالت تهوع

  زخم مداوم دهانی سرفۀ مزمن اضطراب و استرس

  افراد دیابتی برای اندازه‌گیری سطح قند خون خود تنها به آزمایش ادرار یا خراش روزانه انگشت وابسته هستند. آزمایش A1C هموگلوبین دقیق است و در لحظه انجام می‌شود. در ادامه این مطلب با مجله درمانکده همراه باشید.

  آزمایشات A1C میزان هموگلوبین موجود در خون که گلوکز به آن متصل است (قند خون) را مورد سنجش قرار می‌دهند.

  آزمایش A1C هموگلوبین چسیت؟

  آزمایشات A1C میزان هموگلوبین موجود در خون که گلوکز به آن متصل است (قند خون) را مورد سنجش قرار می‌دهند. این آزمایش‌ها میزان متوسط قند خون شما در سه ماه گذشته را نشان می‌دهند.

  در واقع افراد مبتلا به دیابت برای اندازه‌گیری میزان کلی کنترل قند خون محدودیت بسیاری دارند. این امر ناشی از این است که قند خون بسته به زمان روز، میزان فعالیت و حتی تغییرات هورمونی می‌تواند بسیار متفاوت باشد. برخی افراد ممکن است در ساعت 3 صبح قند خون بالا داشته باشند و کاملاً از آن بی اطلاع باشند.

  بیشتر بخوانید: 7 تاثیر انسولین بر بدن

  آزمایش A1C در دهه 1980 در دسترس قرار گرفت و به سرعت به ابزاری مهم در کنترل دیابت تبدیل شد. آزمایش A1C میزان متوسط گلوکز خون را طی دو تا سه ماه گذشته ارزیابی می‌کنند. بنابراین حتی اگر میزان قند خون ناشتای شما بالا باشد، احتمال دارد قند خون طبیعی باشد، و یا ممکن است عکس این حالت رخ دهد.

  آزمایش (خون، ادرار، مدفوع) خود را در محل انجام دهید

  به صفحه رزرو آزمایش در منزل درمانکده بروید و آزمایش مد نظر خود را آنلاین رزرو کنید.

  دریافت آزمایش در محل

  قند خون ناشتای طبیعی نمی‌تواند احتمال دیابت نوع 2 را رد کند. به همین دلیل است که اکنون از آزمایش A1C برای تشخیص و غربالگری پیش‌دیابت و دیابت استفاده می‌شود. از آنجا که آزمایش A1C به ناشتا بودن نیازی ندارد، می تواند در هر زمان به عنوان بخشی از غربالگری کلی خون انجام شود.

  آزمایش A1C به عنوان آزمایش هموگلوبین A1c یا آزمایش HbA1c نیز شناخته می‌شود. اسامی دیگر این آزمایش شامل آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله، آزمایش گلیکوهموگلوبین، آزمایش هموگلوبین گلیسیته یا آزمایش A1C هستند.

  افراد دیابتی برای اندازه‌گیری سطح قند خون خود تنها به آزمایش ادرار یا خراش روزانه انگشت وابسته هستند.

  بیشتر بخوانید: هدف آزمایش یا تست TSI چیست؟

  آزمایش A1C دقیقاً چه چیزی را اندازه‌گیری می‌کند؟

  تست A1C میزان هموگلوبین موجود در خون را که گلوکز به آن متصل است را اندازه‌گیری می‌کند. هموگلوبین پروتئینی است که در گلبول‌های قرمز یافت می‌شود و اکسیژن را به بدن می‌رساند. سلول‌های حاوی هموگلوبین به طور مداوم در حال مرگ و بازسازی هستند. طول عمر این سلول‌ها تقریباً سه ماه است.

  گلوکز به هموگلوبین متصل می‌شود (گلیکات‌ها)، به گونه‌ای که سابقه اتصال گلوکز به هموگلوبین به حدود سه ماه گذشته باز می‌گردد. اگر گلوکز زیادی به سلول‌های هموگلوبین دار متصل باشد، میزان A1C بالا خواهد بود. اگر مقدار گلوکز طبیعی باشد، میزان A1C نیز طبیعی خواهد بود.

  بیشتر بخوانید: ۱۰ راه برای تقویت متابولیسم

  آزمایش هموگلوبین A1C چگونه کار میکند؟

  این آزمایش به دلیل طول عمر سلول‌های هموگلوبین دار معتبر است. فرض کنید قند خون شما هفته گذشته یا ماه گذشته بالا بوده است، اما اکنون طبیعی است. هموگلوبین شما حامل «گزارشی» از قند خون بالا در هفته گذشته به شکل A1C بیشتر در خون است. با توجه به اینکه سلول‌ها تقریباً سه ماه زنده می‌مانند، گلوكزی كه در سه ماه گذشته به هموگلوبین متصل شده بود، با آزمایش آزمایش می‌شود.

  آزمایش A1C میزان متوسط قند خون شما در سه ماه گذشته را نشان می‌دهد. این آزمایش در مورد همان روز دقت ندارد، اما دیدگاه خوبی درمورد مؤثر بودن کنترل قند خون در طول زمان به پزشک فوق تخصص غدد می‌دهد.

  از آنجا که آزمایش A1C به ناشتا بودن نیازی ندارد، می تواند در هر زمان به عنوان بخشی از غربالگری کلی خون انجام شود.

  بیشتر بخوانید: پیش دیابت چیست و چگونه کنترل می‌شود؟

  نتایج تست چی معنایی دارند؟

  افرادی که به دیابت ابتلا ندارند، تقریباً 5 درصد هموگلوبین گلیکوزیله دارند. طبق اعلام انستیتوی ملی دیابت و بیماری‌های گوارشی و کلیوی، سطح طبیعی A1C 5.6 درصد یا کمتر است.

  سطح 5.7 تا 6.4 درصد نشان دهنده پیش دیابت است. سطح A1C افرادی دیابتی 6.5 درصد یا بالاتر است.

  انجمن دیابت آمریکا شمارشگری ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد سطح A1C با سطح گلوکز چه ارتباطی دارد.

  برای کنترل کلی گلوکز، افراد دیابتی باید حداقل دو بار در سال نسبت به انجام آزمایشات A1C اقدام کنند. در صورت ابتلا به دیابت نوع 1، تغییر درمان، تعیین اهداف خاص قند خون توسط پزشک یا باردار بودن، باید اندازه‌گیری‌های بیشتری (به عنوان مثال، هر 3 ماه) انجام شود.

  مطب پزشک غدد و متابولیسم مورد نظرتان را آنلاین رزرو کنید

  به صفحه پزشکان غدد و متابولیسم درمانکده بروید و زمان مراجعه به مطب پزشک دلخواهتان را آنلاین انتخاب کنید.

  دریافت نوبت غدد و متابولیسم

  چه عواملی میتواند نتایج آزمایش A1C را تحت تأثیر قرار دهد؟

  منبع مطلب : www.darmankade.com

  آزمایش هموگلوبین A1C چیست؟ معرفی روش های پیشگیری از افزایش a1c

  آزمایش هموگلوبین A1C این است که می توان مشکلاتی مانند قندخون های لازم مقدار انسولین خود را با توجه به الگوی قند خونشان کم یا زیاد کنند

  در این مقاله از مجله سلامت با آزمایش هموگلوبین A1C به طور کامل آشنا خواهید شد. ممکن است اخیرا آزمایش داده باشید و در برگه آزمایش عنوان HbA1C به چشمتان خورده باشد؛ در این صورت ممکن است کنجکاو باشید بدانید که این آزمایش چیست و برای چه درخواست می‌شود.

  با خواندن متن زیر هر آن چه را که لازم است، درباره آزمایش HbA1C خواهید دانست؛ در پایان چند توصیه برای کمک به نگه داشتن این تست در محدوده نرمال در اختیارتان قرار خواهیم داد.

  آنچه در این مقاله خواهید خواند:

  A1C چیست؟

  • آزمایش هموگلوبین A1C چه کاربردی دارد؟• روش انجام آزمایش هموگلوبین A1C• رنج نرمال هموگلوبین A1C• A1C در چه محدوده‌ای باید حفظ شود؟• چرا انجام آزمایش A1C اهمیت دارد؟• افراد مبتلا به دیابت هر چند وقت یک بار لازم است تست A1C انجام دهند؟• توصیه‌هایی برای کمک به پایین آوردن A1C

  A1C چیست؟

  هموگلوبین مولکولی است که در گلبول‌های قرمز قرار دارد و وظیفه حمل اکسیژن در خون را به عهده دارد. درصورتی که سطح قند خون بالا برود، مقداری از آن به هموگلبین می‌چسبد. هموگلوبینی که گلوکز به آن می‌چسبد، «هموگلوبین A» نام دارد. ترکیب نهایی حاصل، «هموگلوبین گلیکه» نام دارد.( با نام اختصاری هموگلوبین A1C)

  شکل 1گلوکومتری قند خون را در زمان انجام تست نشان می‌دهد.

  روش انجام آزمایش هموگلوبین A1C

  آزمایش هموگلوبین A1C میانگینی از سطح قند خون فرد در طول 2- 3 ماه را نشان می‌دهد. این تست خونی علاوه بر بررسی روند درمان دیابت، در تشخیص دیابت نوع2 هم به پزشکان کمک می‌کند. این تست با نام آزمایش «هموگلوبین ای وان سی» هم شناخته می‌شود.

  گلوکومتری یا تست‌های قند خون خانگی، سطح قند خون فرد را در زمان انجام تست نشان می‌دهند. اما آزمایش A1C میانگینی از قند خون در یک بازه‌ی وسیع‌تر یعنی حدود 3 ماهه بدست می‌دهد. انجام آزمایش هموگلوبین A1C در اکثر مبتلایان به دیابت ضرورت دارد.

  رنج نرمال هموگلوبین A1C

  آزمایش هموگلوبین A1C یک تست خونی است؛ نیاز به آمادگی خاصی از قبل ندارد و هر فردی می‌تواند آن را انجام دهد. این آزمایش برخلاف قند خون ناشتا یا FBS، نیاز به ناشتایی ندارد.

  رنج نرمال هموگلوبین A1C

  نتایج آزمایش ای وان سی به صورت درصد نمایش داده می‌شوند؛ این درصدها می‌گویند که چقدر از هموگلوبین در خون فرد با گلوکز باند شده است. هر کدام از محدوده‌ها معنای متفاوتی دارند:

  • نرمال: زیر 5.7 درصد

  • پره دیابتیک یا پیش دیابتی: 5.7 درصد تا 6.4 درصد

  • دیابت: 6.5 درصد و بالاتر

  اما A1C به تنهایی برای نهایی شدن تشخیص دیابت کافی نیست و پزشک آزمایشات دیگری هم درخواست می‌کند؛ درنهایت پزشک با کنار هم قرار دادن نتایج آزمایشات تشخیص دیابت را نهایی می‌کند.

  عدد A1C می‌تواند تحت تاثیر عومل گوناگونی تغییر کند. از جمله:

  • بیماری‌های کبدی • بیماری‌های کلیوی

  • برخی مشکلات خونی از قبیل کم‌خونی داسی شکل

  • از دست دادن اخیر خون یا انتقال خون

  • کم‌خونی شدید

  • اوایل یا اواخر بارداری

  • برخی داروهای خاص مثل برخی داروهای درمان HIV

  • سطح پایین آهن • حال عمومی بد • اضطراب

  درصورت وجود هر یک از عوامل گفته‌شده پزشک ممکن است آزمایش دیگری را جایگزین آزمایش هموگلوبین A1C کند.

  A1C در چه محدوده‌ای باید حفظ شود؟

  انتظار می‌رود سطح ای وان سی در فردی که دیابت ندارد، زیر 5.7 درصد باشد.

  فردی که مبتلا به دیابت است، A1C 6.5 و بالاتر دارد؛ درمان‌های دردسترس دیابت تلاش می‌کنند که A1C را زیر 7 درصد حفظ کنند. با این حال محدوده هدف در افراد مختلف بسته به شرایط و داروهای مصرفی می‌تواند متفاوت باشد.

  بین 5.7 و 6.4 به عنوان «پره دیابتیک یا پیش دیابتی» شناخته می‌شود؛ این افراد گرچه دیابت ندارند، اما بیش از سایرین درمعرض ابتلا به دیابت هستند. به همین دلیل لازم است که سبک زندگی خود را اصلاح کنند، رژیم غذایی سالم را رعایت کنند، به طور منظم ورزش کنند و سیگار نکشند.

  شکل 2 انجام منظم ورزش برای نگهداشتن A1C در محدوده نرمال ضرری است

  .چرا انجام آزمایش A1C اهمیت دارد؟

  انجام آزمایش هموگلوبین A1C و اندازه گیری قند خون برای بررسی روند درمان دیابت اهمیت دارند؛ در صورت عدم درمان و کنترل بیماری دیابت، ریسک بروز عوارض بیماری از قبیل بیماری‌های قلبی و عروقی بالا می‌رود.

  نگه داشتن یا رسیدن به A1C ِزیر 7 درصد می‌تواند از بروز بسیاری از عوارض بیماری دیابت پیشگیری کند؛ از جمله:

  تاری دید سکته مغزی بیماری کلیوی

  بیماری‌های قلبی و عروقی

  با این حال A1C هدف توسط پزشک معالج و براساس شرایط فرد تعیین می‌شود.

  افراد مبتلا به دیابت هر چند وقت یک بار لازم است تست A1C انجام دهند؟

  انجمن دیابت آمریکا(ADA) توصیه می‌کند که افراد مبتلا به دیابت، دستورالعمل زیر را دنبال کنند؛

  انجام آزمایش هموگلوبین A1C:

  حداقل سالانه دوبار در افرادی که قند خونشان در محدوده هدف، ثابت است؛

  بیش از دو بار در سال در کسانی که برنامه درمانی‌شان تغییر می‌کند و یا قند خون‌شان هنوز به محدوده هدف نرسیده است.

  ADA برای کسانی که دیابت ندارند، دستورالعمل زیر را توصیه می‌کند:

  افراد بالای 45 سال

  و افراد زیر 45 سال که دارای ریسک فاکتوهای ابتلا به دیابت از قبیل چاقی هستند، یک تست پایه بدهند؛ براساس نتایج آزمایش ممکن است تست‌های بیشتری لازم باشد.

  توصیه‌هایی برای کمک به پایین آوردن A1C

  درصورت ابتلا به دیابت داروهای زیادی دردسرس هستند که می‌توانند به پایین آوردن سطح A1C کمک کنند. با این حال اصلاح سبک زندگی هم می‌تواند در همراهی با داروها کمک‌کننده باشد:

  ورزش کنید

  انجمن دیابت آمریکا توصیه می‌کند همه افراد حداقل 150 دقیقه ورزش متوسط هوازی از قبیل پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری در طول یک هفته انجام دهند.

  مصرف شیرینی و کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده را به حداقل برسانید

  برای کمک به درمان دیابت در قدم اول لازم است رژیم غذایی‌تان را تغییر دهید. مصرف شیرینی‌جات، کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده مثل برنج و ماکارونی، نوشابه و آبمیوه‌های صنعتی را به حداقل برسانید.

  منبع مطلب : clinicghodad.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید