این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  واحد در دانشگاه چیست

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  واحد در دانشگاه چیست را از این سایت دریافت کنید.

  واژه شناسی دانشگاه

  واژه شناسی دانشگاه

  نشریه دانشجویی یادگار همکاران ، دوره 1396، شماره 1، مهر 1396، صفحه 4-4   نویسنده رویا آریانی* عنوان مقاله [English] University terminology نویسندگان [English] Roya Ariani همکاران

  واحد درسی

  هر درس شما ممکن است 1، 2 یا 3 واحد باشد. هر واحد درسی به معنای ساعت آن درس در هفته است. بدین معنا که درس 1 واحدی، در قالب یک کلاس 1 ساعته (یا هر دو هفته یک‌بار، یک کلاس 2 ساعته)، درس 2 واحدی یک کلاس 2 ساعته و درس 3 واحدی یک کلاس 3 ساعته یا دو کلاس 1.5 ساعته ارائه خواهد شد. معمولاً در هر ترم، کف و سقف مشخصی برای اخذ واحد وجود دارد که در صورت مشروطی، این سقف کاهش و در صورت بالا بودن معدل افزایش می­یابد. هر نیمسال تحصیلی به‌صورت استاندارد 16 هفته تعریف‌شده است و این بدان معناست که اگر یک درس 2 واحدی دارید، این درس 32 ساعت خواهد بود.

  واحد پیش‌دانشگاهی (جبرانی)

  این واحدها به‌منظور آماده‌سازی و جبران نقص­های تحصیلی در سنوات گذشته به هریک از دانشجویان اختصاص داده می­شوند. دقت کنید که این واحدها در ترم اول از طرف دانشگاه به دانشجویان ابلاغ می­گردد؛ اما دروس پیش‌دانشگاهی، پیش‌نیاز کلیه دروس شماست پس در صورت عدم اخذ نمره قبولی در آن­ها باید به­صورت مرتب و بدون فاصله از ترم اول در ترم­های بعد بدون فاصله از ترمی که در آن نمره قبولی در آن اخذ ننموده­اید، انتخاب و اخذ شوند.

  واحد عمومی

  دروس عمومی، به درس­هایی گفته می‌شود که میان همه دانشجویان صرف‌نظر از رشته تحصیلی‌شان مشترک است و به‌منظور افزایش اطلاعات عمومی و موردنیاز، موظف به گذراندن آن تا پایان طول تحصیلشان هستند.

  واحد پایه

  درس­هایی هستند که معمولاً میان دانشجویان یک دانشکده مشترک هستند و پیش­نیاز سایر درس­ها محسوب می­شوند. به همین خاطر، در انتخاب واحد به‌خصوص در ترم­های اول، لازم است این درس­ها را در اولویت قرار دهید.

  واحد اصلی

  درس­هایی هستند که معمولاً میان دانشجویان یک «رشته» مشترک هستند و درس اصلی آن رشته محسوب می‌شوند.

  واحد تخصصی

  این درس­ها، به‌عنوان درس­های اصلی یک «گرایش» مطرح می­شوند. به‌عنوان‌مثال اگر «مدیریت» را یک‌رشته اصلی بدانیم، مدیریت «دولتی»، «بازرگانی»، «صنعتی»، «مالی» و ... به‌نوعی گرایش­های آن به‌حساب می­آیند. البته تعریف گرایش در مقطع کارشناسی ارشد متفاوت است و هر یک از این گرایش­های کارشناسی، در مقطع کارشناسی ارشد یک‌رشته محسوب شده و دارای گرایش­های متفاوت خواهند بود.

  واحد اختیاری

  در بعضی دانشکده­ها و دانشگاه­ها، تعدادی واحد اختیاری به دانشجو معرفی می­شود که البته لازم است از بین آن­ها چند واحد را انتخاب کند و اختیاری بودن به این معناست که دست دانشجو در انتخاب از میان آن‌ها باز است.

  درس پیش‌نیاز

  بعضی از درس­ها پیش‌نیاز سایر دروس هستند، به این معنا که تا هنگامی‌که آن‌ها را پاس نکنید، نمی­توانید درس بعدی را اخذ کنید. به همین خاطر، لازم است انتخاب و پاس شدن این درس‌ها را در اولویت خود قرار دهید.

  افتادن یک درس

  اگر نمره شما در یک درس کمتر از 10 شود، آن درس را در اصطلاح می­افتید و پاس نخواهید کرد و ناچار هستید در ترم بعد یا ترم­های بعدی آن درس را مجدد اخذ کنید. افتادن درس­هایی که «پیش­نیاز» درس­های دیگر هستند، می­تواند برنامه­ریزی درسی شما را به‌شدت بهم بریزد. (جهت اطلاع، در مقطع کارشناسی ارشد این نمره 12 و در مقطع دکتری 14 است.)

  مشروط شدن

  درصورتی‌که در مقطع کارشناسی، معدل شما در یک نیمسال (ترم) کمتر از 12 شود، آن نیمسال را مشروط می‌شوید. در این صورت، به جریمه درس نخواندن شما، ترم بعدی اجازه اخذ واحد کمتری به شما داده خواهد شد. امیدواریم هرگز حتی یک‌ترم هم مشروط نشوید، اما مطابق آیین‌نامه آموزشی، درصورتی‌که یک دانشجو 3 ترم متوالی یا 4 ترم غیر متوالی مشروط شود، از دانشگاه اخراج خواهد شد. (جهت اطلاع، حداقل معدل در مقطع کارشناسی ارشد 14 و در مقطع دکتری 16 است)

  هیات علمی

  به مدرسانی که شرایط لازم را احراز کرده‌اند و به استخدام دانشگاه درآمده‌اند، هیات علمی گفته می‌شود. عضو هیات علمی خود دارای درجات مختلف است. فردی که هنوز مدرک دکتری خود را نگرفته با مرتبه «مربی» شناخته می‌شود و درصورتی‌که مدرک دکتری خود را اخذ کرده باشد، «استادیار» و در صورت کسب درجات علمی «دانشیار» و درنهایت «استاد تمام» نامیده می‌شود. البته ما به‌تمامی مدرسان دانشگاه صرف‌نظر از مرتبه علمی آن‌ها «استاد» می‌گوییم.

  استاد مدعو

  به دلایل مختلف، برای تدریس بعضی از درس‌ها از هیات علمی دانشکده‌ها یا دانشگاه‌های دیگر یا مدرسان خبره در آن رشته دعوت می‌شود تا آن درس را ارائه نمایند. در اصطلاح به این افراد «استاد مدعو» (دعوت‌شده) می‌گویند.

  تحصیلات تکمیلی

  به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در اصطلاح «تحصیلات تکمیلی» گفته می‌شود. معمولاً پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی به نسبت مقطع کارشناسی کمتر و سخت‌گیری‌ها بیشتر است.

  روزانه

  دانشجویانی که رتبه بهتری به دست آورده‌اند، در نوبت روزانه پذیرش می‌شوند. هزینه کامل تحصیل این دانشجویان بر عهده دولت (و به بیان دقیق‌تر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دقیق‌ترش دانشگاه) است. همچنین این دانشجویان از امکاناتی نظیر دریافت وام‌های مختلف و ... برخوردارند.

  شبانه (نوبت دوم)

  دانشجویانی که رتبه پایین‌تری به دست آورده‌اند، در نوبت شبانه پذیرش می‌شوند. علت این نام‌گذاری آن بوده که در روزگار قدیم که این دوره‌ها تازه اضافه‌شده بودند، دانشجویان کلاس‌های درس جداگانه‌ای داشتند که زمان دیرتری تشکیل می‌شد، اما در حال حاضر در اکثر دانشگاه‌ها، دانشجویان روزانه و شبانه در یک کلاس حاضر می‌شوند و تشخیص آن‌ها از هم دشوار است! علاوه بر پرداخت شهریه، دانشجویان شبانه از بعضی تسهیلات (مانند خوابگاه یا بعضی وام‌ها) ممکن است کمتر برخوردار شوند.

  مراجع

  آمار

  تعداد مشاهده مقاله: 66,856

  منبع مطلب : journals.ut.ac.ir

  انتخاب واحد چیست

  انتخاب واحد چیست - راهنما و آموزش انتخاب واحد دانشگاه ، منظور از دروس پیش نیاز ، چارت درسی ، معدل ، واحد های مجاز ، همنیاز ، ترمیم

  انتخاب واحد چیست – راهنما و آموزش انتخاب واحد دانشگاه

  علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

  9099071612

  53 نظر تاکنون ، میتوانید سوال بپرسید یا در بحث شرکت کنید

  دانشجویان در تمام دانشگاه های روزانه ، نوبت دوم ، پیام نور ، پردیس خودگردان ، غیر انتفاعی ، آزاد و علمی کاربردی پیش از شروع هر ترم و برای وارد شدن به ترم جدید ، باید دروسی را که قرار است در آن ترم بگذرانند ، انتخاب کنند. انتخاب واحد به صورت اینترنتی انجام می گیرد و دانشجو موظف است که با رعایت دروس پیش نیاز و هم چنین در نظر گرفتن معدل ، مطابق زمانبندی که دانشگاه اعلام می کند ، با مراجعه به پروتال دانشجویی خود اقدام به انتخاب واحد کند. در ادامه می خواهیم بدانیم که شرایط انتخاب واحد چیست و چه نکاتی را آن باید رعایت کنیم. مطلب را تا انتها مطالعه کنید و اگر سوالی داشتید ، می توانید در بخش نظرات بپرسید.

  اگر دانشجوی ترم اول هستید و یا از نحوه انتخاب واحد اطلاعی ندارید ، توصیه ما این است که با مشاوران مجرب پاسخ با ما تماس بگیرید تا ضمن تنظیم برنامه هفتگی دانشگاه شما ، انتخاب واحدتان را نیز انجام دهند. در نظر داشته باشید که ظرفیت کلاس ها و اساتید محدود است و باید سرعت عمل زیادی داشته باشید تا سریع دروس مد نظرتان را پیش از تکمیل نشدن ظرفیت ها انتخاب کنید.

  کارشناسان ما تمامی ایام هفته حتی روزهای تعطیل از 8 صبح لغایت 12 شب پاسخگوی شما عزیزان میباشند.

  همین حالا تماس بگیرید

  تماس از سراسر کشور 9099071612

  تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

  آنچه در این مطلب میخوانید :

  1 زمانبندی انتخاب واحد

  2 معدل و انتخاب واحد

  3 منظور از پیش نیاز در انتخاب واحد چیست

  4 منظور از همنیاز در انتخاب واحد چیست

  5 سایت انتخاب واحد چیست

  6 چارت انتخاب واحد چیست

  7 نکات ضروری در زمان انتخاب واحد

  8 واحد های درسی انتخاب واحد چیست

  9 انتخاب واحد متاخرین

  زمانبندی انتخاب واحد

  انتخاب واحد تمام دانشجویان ترم اولی توسط دانشگاه انجام می گیرد اما از ترم دو به بعد دانشجو خود باید انتخاب واحد کند. هر سال شامل دو ترم است و اگر بخواهید دروس بیشتری را بگذرانید تا زود تر فارغ التحصیل شوید ، می توانید ترم تابستان نیز بردارید اما اجباری نیست.

  انتخاب واحد ترم های فرد یعنی ترم های 1 ، 3 ، 5 و 7 در شهریور ماه انجام می گیرد و از مهر ماه شروع می شود و انتخاب واحد ترم های زوج یعنی ترم های 2 ، 4 ، 6 و 8 اواخر دی ماه صورت می پذیرد و شروع ترم از نیمه دوم بهمن ماه است.

  زمانبندی دقیق انتخاب واحد برای ورودی سال های مختلف در سایت دانشگاهتان اعلام می شود و البته شما می توانید از طریق تماس با کارشناسان مرکز مشاوره پاسخ با ما ، از تاریخ آن مطلع شوید و در صورت تمایل با کمک مشاوران انتخاب واحد را انجام دهید.

  معدل و انتخاب واحد

  انتخاب واحد هر ترم بر اساس معدل ترم قبل انجام می گیرد یعنی هر دانشجو باید اول بر اساس تعداد واحد هایی که طبق معدل مجاز شده است ، انتخاب واحد کند.

  دانشجویان با معدل بالاتر از 17 در هر ترم مجاز به انتخاب حداکثر 24 واحد درسی هستند.

  دانشجویان با معدل 12 تا 17 مجاز به انتخاب حداکثر 20 واحد درسی هستند.

  دانشجویان مشروط شده که معدل کمتر از 12 دارند ، مجاز به انتخاب حداکثر 14 واحد درسی هستند.

  ترم تابستان حداکثر 8 واحد درسی معارف و عمومی به دانشجو ارائه می شود.

  دانشجویان ترم آخر که واحد های درسی کمی دارند ، می توانند معرفی به استاد بگیرند.

  منظور از پیش نیاز در انتخاب واحد چیست

  برای هر درس یک پیش نیاز تعریف شده است که اول باید دروس پیش نیاز را بگذرانید تا بتوانید درس مد نظر خود را بردارید. مثلا در رشته حسابداری ، اصول حسابداری 1 پیش نیاز اصول حسابداری 2 است و اگر اصول حسابداری 1 را پاس نکرده باشید ، نمی توانید 2 را بردارید.

  احتمالا این را هم بپسندید  فراموشی رمز عبور سامانه سیدا - بازیابی رمز سیدا دانش آموزی

  دروس پیش نیاز در چارت درسی و در سایت دانشگاه موجود هستند و در زمان انتخاب واحد حتما باید این موضوع را رعایت کنید. البته در صورتی که پیش نیاز درسی را پاس نکرده باشید ، سیستم به شما اجازه اخذ آن درس را نمی دهد و با اخطار سامانه مبنی بر عدم رعایت دروس پیش نیاز ، مواجه می شوید.

  منظور از همنیاز در انتخاب واحد چیست

  احتمالا شما هم چند بار به گوشتان خورده است که دانشجویی دو درس را هم نیاز کرده است و برایتان سوال پیش آمده باشد که منظور از همنیاز کردن در انتخاب واحد چیست ؟ برای متوجه شدن این موضوع یک مثال ساده میزنیم :

  دو درس ریاضی  1 و ریاضی 2 را در نظر بگیرید که ریاضی 1 پیشنیاز درس ریاضی 2 است یعنی شما اول باید درس ریاضی 1 را پاس کنید تا بتوانید ریاضی 2 را بردارید. حال ممکن است شما ریاضی 1 را اخذ کرده باشید و در امتحان نیز شرکت کنید اما نتوانید نمره لازم را در این درس به دست آورید و در نتیجه مردود می شوید. در ترم تحصیلی بعدی شما می توانید دو درس ریاضی 1 و ریاضی 2 را همزمان اخذ کنید و با اینکه ریاضی 1 را پاس نکرده اید اما چون یکبار قبلا آن را برداشته اید ، می توانید همنیاز کنید.

  سایت انتخاب واحد چیست

  انتخاب واحد دانشگاه ها از طریق سامانه های مختص به خودشان انجام می گیرد و دانشجویان باید با ورود به پروتال دانشجویی خود و درج نام کاربری و رمز عبور ، انتخاب واحد را انجام دهند.

  دانشگاه روزانه و نوبت دوم : سامانه گلستان

  دانشگاه آزاد : سامانه آموزشیار

  از مهر ماه 99 ، سایت سیدا از دسترس خارج شده است و دانشجویان تمام واحد های دانشگاه آزاد باید سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد مراجعه کنند و دیگر از طریق سایت سیدا نمی توان پرداخت شهریه یا انتخاب واحد را انجام داد.

  دانشگاه علمی کاربردی : سامانه هم آوا  (hamava)

  دانشگاه پیام نور : سامانه گلستان

  منبع مطلب : pasokhbama.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 12 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید