این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  وب سایت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  وب سایت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی را از این سایت دریافت کنید.

  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

  مختصات: ۳۵°۴۲′۳٫۴۱″ شمالی ۵۱°۲۲′۲٫۷۱″ شرقی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

  وزارت دید کلی

  بنیان‌گذاری ۱۲ تیر ۱۳۹۰

  سازمان‌های پیشین

  وزارت کار و امور اجتماعی

  وزارت تعاون

  وزارت رفاه و تأمین اجتماعی

  گونهٔ سازمان وزارتخانه

  حوزهٔ قدرت جمهوری اسلامی ایران

  ستاد تهران، خیابان آزادی بین خیابان خوش و بهبودی

  وزیر مسئول

  محمدهادی زاهدی‌وفا (سرپرست)

  گروه بالادست دولت جمهوری اسلامی ایران

  سازمان‌های زیردست

  سازمان تأمین اجتماعی

  سازمان بهزیستی کشور

  سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور

  مؤسسه کار و تأمین اجتماعی

  بانک توسعه تعاون

  صندوق بازنشستگی کشوری

  صندوق کارآفرینی امید

  صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر

  صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون

  صندوق بازنشستگی فولاد

  اسناد کلیدی

  قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی

  قانون‌های حوزهٔ تعاون

  قانون‌های حوزهٔ کار وبگاه mcls.gov.ir

  بخشی از رشته مقالات دربارهٔ

  اقتصاد ایران بودجه گسترش تاریخ اقتصاد گسترش بخش‌های اقتصادی گسترش اقتصاد سیاسی گسترش

  وزارتخانه‌های اقتصادی

  گسترش سازمان‌های اقتصادی گسترش اقتصاددانان گسترش وزرای اقتصاد گسترش وقایع مهم گسترش آمار و ارقام گسترش قوانین نبو

  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در ۸ تیر ۱۳۹۰[۱] و تصویب شورای نگهبان در ۱۲ تیر[۲] در راستای طرح کوچک‌سازی دولت، با ادغام سه وزارت رفاه و تأمین اجتماعی، وزارت کار و امور اجتماعی و وزارت تعاون تشکیل شد.

  تصدی این وزارت در ابتدا و پس از تصویب مجلس برعهده عبدالرضا شیخ‌الاسلامی بود. با استعفای حجت‌الله عبدالملکی در خرداد ۱۴۰۱، محمدهادی زاهدی‌وفا مسئولیت سرپرستی این وزارتخانه را بر عهده دارد.

  این وزارتخانه یکی از پرچالش‌ترین وزارت‌خانه‌های ایران است که متصدی آن باید به بحران‌هایی نظیر بیکاری، بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی و موضوع شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی بپردازد.[۳]

  وزیران[ویرایش]

  نخستین وزیر وزارت‌خانهٔ ادغامی عبدالرضا شیخ‌الاسلامی است که با ۲۰۴ رأی موافق، ۳۱ مخالف و ۱۰ ممتنع رأی آورد.[۴] وی در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۱ استیضاح و برکنار شد. در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ نمایندگان مجلس، با ۲۰۰ رأی موافق، ۴۰ رأی مخالف و ۱۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۵۲ آرای مأخوذه، اسدالله عباسی را برای تصدی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برگزیدند. با آغاز کار دولت یازدهم و دوازدهم، علی ربیعی برای تصدی وزارت تعاون به مجلس معرفی شد و از مجلس دو بار رأی اعتماد گرفت اما در سال ۱۳۹۷ با استیضاح از کار برکنار شد. پس از او محمد شریعتمداری عهده‌دار این وزارتخانه شد. در دولت سیزدهم در تاریخ ۳ شهریور ۱۴۰۰حجت‌الله عبدالملکی با ۱۹۱ رای موافق عهده‌دار این وزارتخانه شد.ولی پس از حدود ۱۰ ماه استعفا داد و رئیس جمهور زاهدی وفا را به عنوان سرپرست وزارتخانه جایگزین او کرد.

  تاریخچه[ویرایش]

  وزارت تعاون[ویرایش]

  فعالیت تعاونی در ایران سابقه دیرپایی ندارد. اولین شرکت تعاونی در ایران در سال ۱۳۱۴ تأسیس شد. در دوران محمدرضا پهلوی کمک‌های فراوانی را اصل ۴ جهت توسعه بخش تعاون در ایران کرد. رویداد اصلاحات ارضی زمینهٔ فعالیت‌های تعاونی در ایران را گسترش داد.

  پس از انقلاب ۵۷ هم‌زمان با رویگردانی مقطعی انقلابیان از سرمایه‌داری گرایش به فعالیت تعاونی افزایش یافت. قانون اساسی ایران در اصل ۴۳ و ۴۴ به لزوم گسترش تعاونی‌ها اشاره کرده‌است.

  مجلس سوم قانون تعاون مصوب ۱۳ شهریور ۱۳۷۰ در ۱۲ فصل و ۷۰ ماده تدوین کرد و وزرات تعاون بر اساس این قانون فعالیت خود را آغاز کرد.

  آخرین وزیر این حوزه، محمد عباسی بود.

  وزارت رفاه و تأمین اجتماعی[ویرایش]

  وزارت رفاه و تأمین اجتماعی در سال ۱۳۸۳ و پس از تصویب قانون نظام جامع تأمین اجتماعی در مجلس ششم تشکیل شد.

  قانون نظام جامعه تأمین اجتماعی در آذر ۱۳۸۲ در مجلس ششم تصویب شد و معرفی وزیر و تشکیل وزارتخانه به مجلس هفتم (که کنترل آن در اختیار محافظه‌کاران قرار داشت) موکول شد. در ابتدای آغاز به کار مجلس هفتم برخی از نمایندگان در لزوم تشکیل این وزارتخانه تشکیک کردند تا جاییکه رمضان‌زاده سخنگوی دولت خاتمی لزوم قانونی تشکیل این وزارتخانه بر اساس مصوبات مجلس قبل را یادآور شد.[۵] سرانجام شریف‌زادگان به‌عنوان اولین وزیر رفاه و تأمین اجتماعی از مجلس رأی اعتماد گرفت.[۶][۷]

  اهداف و برنامه‌ها[ویرایش]

  هدف اولیهٔ تأسیس این وزارتخانه تجمیع همه نهادهای خدماتی حمایتی و بیمه‌گر همچون سازمان تأمین‌اجتماعی، سازمان بهزیستی، سازمان خدمات درمانی، هلال احمر، سازمان حوادث غیر مترقبه، سازمان اورژانس کشور، کمیته امداد امام خمینی، بنیاد جانبازان و مستضعفان، بنیاد شهید، سازمان بازنشستگی، صندوق بیمه روستاییان و … و پایان دادن به تشتت گسترده در ارائه خدمات حمایتی و بیمه‌ای در کشور بود.[۸][۹]

  مسئولان اعلام کردند که نظام جامع اطلاعات ایرانیان را فراهم خواهند آورد تا بر اساس آن کد تأمین اجتماعی (در آمریکا: Social Security Number) برقرار شود. (اقدامی که تاکنون صورت نگرفته).[۱۰]

  محمد ستاری‌فر از معاونان خاتمی و یکی از طراحان این سازمان می‌گوید: «اگر اغراق نباشد باید بگویم من شخصاً درجه اعتبار این قانون را بعد از قانون اساسی می‌دانم.»

  یکی از معاونان سازمان تأمین اجتماعی نیز گفت که وزارت رفاه باید همهٔ افراد را تا دو سال پس از تأسیس تحت پوشش قرار دهد.[۱۱]

  مخالفان[ویرایش]

  تشکیل این وزارتخانه با مخالفت وزیر بهداشت و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی مواجه گردید.[۱۲]

  مسعود پزشکیان وزیر وقت بهداشت درمان و آموزش پزشکی معتقد است که:" وقتی دولت در الفبای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم مشکل دارد و قدرت پرداخت منابع مالی را ندارد چگونه می‌خواهد وزارت رفاه برای مردم درست کند؟" سازمان تأمین‌اجتماعی که بر اساس این قانون به وزارتخانه تبدیل شد) پیشتر زیر مجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار داشت. هم چنین برخی از نهادهای کارگری پیرامون استفاده از منابع صندوق تأمین اجتماعی (که از محل پرداخت حق بیمه کارگران در نیم قرن گذشته جمع‌آوری شده‌است) در سایر مصارف ابراز نگرانی کردند.[۱۳]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  سایت صدور مجوز های وزارت کار mojavez.mcls.gov.ir

  در این مقاله ، سایت صدور مجوزهای وزارت کار ، معرفی شده و در مورد ورود به سامانه mojavez.mcls.gov.ir ، امکانات و بخش پاسخگویی به شکایات این سایت توضیح داده شده است.

  سایت صدور مجوز های وزارت کار mojavez.mcls.gov.ir

  سایت صدور مجوز های وزارت کار، سایتی است که در آن، در مورد شرایط و نحوه دریافت مجوزهای صادره، توسط معاونت های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان تامین اجتماعی، سازمان بهزیستی و سازمان فنی و حرفه ای کشور، اطلاع رسانی شده است. برای ورود به سامانه این وزارت خانه و استفاده از امکانات آن، باید از طریق آدرس mojavez.mcls.gov.ir اقدام نمود.

  برای مشاوره سایت مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

  برای مشاوره سایت مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

  امروزه، به سختی می توان کسب و کاری را یافت که  برای شروع آن، نیاز به اخذ مجوز از نهادهای دولتی نباشد. مساله ای که در رابطه با دریافت مجوزهای شغلی و صنفی وجود دارد، این مشکل است که اغلب، به دلیل متعدد بودن مجوزهای لازم برای شروع یک کسب و کار و روند پیچیده بودن دریافت آن، بسیاری از اشخاص، برای دریافت این مجوزها، با سردرگرمی مواجه شده و در نتیجه، برای گرفتن این مجوزها، هزینه های سنگینی را به موسسه های مشاوره ای پرداخت کرده یا اینکه به طور کلی، از راه اندازی کسب و کار مورد نظر خود منصرف می شوند.

  با توجه به وجود این مشکلات و در راستای اطلاع رسانی، در مورد نحوه اخذ مجوزهای دولتی و با هدف تسهیل این امر و کمک به رشد کارآفرینی و شکوفایی اقتصاد کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اقدام به تاسیس سامانه ای نموده که با عنوان سایت صدور مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شناخته شده و آدرس آن، mojavez.mcls.gov.ir می باشد. از آنجا که علاقه مندان به کارآفرینی و راه اندازی مشاغل مختلف، با ورود به سامانه مذکور، می توانند اطلاعات مهمی را در رابطه با شرایط و نحوه دریافت مجوزهای شغلی، کسب نمایند، لازم است که با این سایت و قسمت های مختلف آن، آشنا شوند.

  با توجه به این توضیحات و نظر به اهمیت این سامانه برای کارآفرینان و صاحبان مشاغل، در این مقاله، ابتدا، سایت صدور مجوز های وزارت کار را معرفی نموده؛ سپس، امکانات آن را که از طریق ورود به سایت، قابل دسترس بوده، توضیح داده و در پایان، بخش پاسخگویی به شکایات سامانه mojavez.mcls.gov.ir را بررسی خواهیم نمود.

  برای ورود به سایت صدور مجوزهای وزارت کار کلیک کنید.

  کاربران برای ورود به سایت صدور مجوزهای وزارت کار باید به آدرس mojavez.mcls.gov.ir مراجعه کنند.

  معرفی سایت صدور مجوز های وزارت کار mojavez.mcls.gov.ir

  در گذشته، زمانی که افراد، قصد داشتند تا کسب و کاری را آغاز نمایند، کافی بود تا سرمایه و امکانات لازم برای کار جدید خود را فراهم کرده و با افتتاح محل کسب، کسب و کار جدید خود را آغاز می کردند. اما با پیدایش دولت ها و لزوم نظارت دولت بر فعالیت های اقتصادی، بحث صدور مجوزهای کسب و کار نیز مطرح گردید.

  امروزه، کمتر کسب و کاری را می توان یافت که برای شروع آن، نیاز به اخذ مجوز از نهادهای دولتی نباشد. از افتتاح یک مغازه کوچک میوه فروشی تا تاسیس شرکت های بزرگ، همه و همه، برای شروع و ادامه، نیازمند اخذ مجوزهای لازم از مراجع دولتی مربوطه می باشند.

  با صدور این مجوزهای دولتی، علاوه بر اینکه شرایط و صلاحیت های تاسیس کنندگان کسب و کار ها ، همچون سلامت جسمانی و اخلاقی آن ها ، توسط دولت سنجیده و احراز شده، امکان نظارت بر کلیه کسب و کارها، اخذ عوارض و مالیات مربوطه از آنها و عندللزوم پیگیری تخلفات صنفی و جرایم غیرصنفی آنها نیز توسط دولت، فراهم گردیده و به این ترتیب، فعالیت این کسب و کارها به عنوان بخش مهمی از اقتصاد کشور، تنظیم شده و این امر، نظم بیشتر اقتصاد را به دنبال خواهد داشت.

  در کشور ما نیز از زمان پیدایش دولت در مفهوم مدرن آن، نمایندگان منتخب ملت کوشیده اند تا با نظارت بر کسب و کارهای شکل گرفته، از طریق صدور مجوز برای آنها، نقش تعیین کننده ای را در اقتصاد کشور ایفا نمایند. به این ترتیب، در گذر سال ها، بر تعداد کسب و کار هایی که فعالیت در آن ها، مستلزم اخذ مجوز از نهادهای دولتی بوده، افزوده شده، به نحوی که امروزه، دیگر نمی توان کسب و کاری را پیدا کرد که آغاز و انجام آن، نیازمند اخذ مجوز کار از دولت و دستگاه های ذیربط آن نباشد.

  برای دریافت مجوز دفتر پیشخوان دولت، می بایست، شرایط تاسیس، شامل تابعیت ایرانی، اجاره یا مالکیت دفتر و تجهیزات فنی و اداری مناسب را دارا بود.

  این مجوزها ، اقسام مختلفی داشته و از یک پروانه کسب ساده که از سوی سازمان های صنفی مربوطه صادر گردیده، تا مجوزهای صادره از نهادهای دولتی، همچون وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، سازمان فنی حرفه ای ، سازمان بهزیستی و سازمان تامین اجتماعی را در بر می گیرد.

  نکته مهمی که در رابطه با اخذ مجوزهای شغلی و صنفی، همچون مجوز تاسیس دفاتر الکترونیک خدمات قضایی وجود دارد، این مساله است که اغلب به دلیل متعدد بودن مجوزهای لازم برای شروع یک کسب و کار و روند پیچیده بودن دریافت آن، بسیاری از اشخاص، برای دریافت این مجوزها، با سردرگرمی مواجه شده و در نتیجه، برای دریافت این مجوزها، هزینه های سنگینی را به موسسه های مشاوره ای پرداخت کرده یا اینکه به طور کلی، از راه اندازی کسب و کار مورد نظر خود منصرف می شوند.

  منبع مطلب : www.heyvalaw.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید