این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  وسایل لازم برای اعتکاف

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  وسایل لازم برای اعتکاف را از این سایت دریافت کنید.

  وسایلی که باید برای شرکت در اعتکاف به همراه داشته باشیم؟

  خبرگزاری تسنیم: تا یکی، دو دهه قبل افراد کمتری با مراسم معنوی اعتکاف آشنا بودند و انجام این سنت نبوی در میان مردم ما رونق چندانی نداشت، اما حالا هر سال که می گذرد ، مردم به ویژه جوانان بیشتری علاقه دارند تا در این مراسم شرکت کنند...

  وسایلی که باید برای شرکت در اعتکاف به همراه داشته باشیم؟

  ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۴اخبار فرهنگیاخبار حکمت و فکرتاخبار دین ، قرآن و اندیشه

  خبرگزاری تسنیم: تا یکی، دو دهه قبل افراد کمتری با مراسم معنوی اعتکاف آشنا بودند و انجام این سنت نبوی در میان مردم ما رونق چندانی نداشت، اما حالا هر سال که می‌گذرد ، مردم به ویژه جوانان بیشتری علاقه دارند تا در این مراسم شرکت کنند...

  به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، از امشب(11 اردیبهشت 94) مصادف با (12 رجب المرجب 1436) مساجد جامع کشور میزبان مراسم معنوی اعتکاف و خلوت گزینی جوانانی است که می خواهند دور از هیاهوی شهر خلوت بگزینند و چند روزی برای خودشان و برای دلشان و برای آخرتشان زندگی کنند. شرکت کنندگان در مراسم معنوی اعتکاف به مدت سه روز که از آن به عنوان روزهای سپید یاد شده در مساجد جامع شهر معتکف می‌شوند و با خدای خود عشق بازی می‌کنند و در حین خودسازی از برنامه هایی که برایشان تدارک دیده شده است بهره‌مند می‌شوند تا با آمادگی وارد ماه مهمانی خدا« ماه رمضان» شوند.

  گفته شده مراسم معنوی اعتکاف نخستین بار به طور رسمی در شهر قم برگزار شد و بعد از آن ، مسجد جامع بازار تهران ، آغاز کننده این مراسم معنوی در شهر تهران بود. تا یکی، دو دهه قبل  افراد کمتری با مراسم معنوی اعتکاف آشنا بودند و انجام این سنت نبوی در میان مردم ما رونق چندانی نداشت، اما حالا هر سال که می‌گذرد ، مردم  به ویژه جوانان بیشتری علاقه دارند تا در این  مراسم شرکت کنند. تا به حال فکر کرده‌اید که اعتکاف چطور و از چه زمانی در تهران نهادینه شد؟ شاید برایتان جالب باشد که بدانید این مراسم  نخستین بار به طور رسمی در شهر قم برگزار شد و بعد از آن، مسجد جامع بازار تهران، آغاز کننده این مراسم معنوی در شهر تهران بود.

  البته مشخص است که علمای دین و روحانیون در طول تاریخ حیات شیعه، در ماه مبارک رمضان و ماه رجب در مسجدها معتکف می‌شدند. اما داستان آغاز اعتکاف جمعی به منظور معرفی این فرهنگ اسلامی به مردم ، به حدود سه دهه قبل در مسجد جامع بازار تهران برمی‌گردد.

  جای خالی حاج آقا مجتبی تهرانی

  استاد بزرگ اخلاق ، مرحوم آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی که هرسال برای اقامه نماز جماعت به مسجد جامع  بازار تهران می رفت .  امسال نیز جایش در میان معتکفین  خالی است. معتکفین مسجد جامع بازار تهران هر سال علاوه بر  بهره از سخنرانی ها و راهنمایی های حاج آقا مجتبی ، از حمایت های مادی و معنوی بسیار او بهره مند می شدند . به گفته مسئولان ستاد انتخابات مسجد جامع تهران ، ایشان از همان سال اول برگزاری اعتکاف در مسجد جامع ، از این برنامه حمایت کردند .

  اما برای حضور در این مهمانی سه روزه با وجود این که در سال‌های اخیر برنامه ریزی خوبی از سوی دست‌اندرکاران امور مساجد صورت گرفته است اما یکسری وسایل و تجهیزات نیز لازم است که قبل از ورود به محدوده شرعی فضای مسجد که دیگر امکان خروج از آن قبل از اتمام این سه روز وجود ندارد باید تهیه و به همراه شخص معتکف برده شود.

  همه آنچیزهایی که برای اعتکاف لازم است

  این چند قلم از نان شب هم واجب‌تر هستند

  درست است که می‌خواهید 3 روز بی‌خیال دنیا شوید، اما قصد شکنجه دادن خودتان را که ندارید. غارنشینی هم که نمی‌خواهید بکنید. به همین خاطر باید یکسری وسایل را حتماً با خودتان ببرید، وسایلی که روزهای اعتکاف حاضرید برای پیدا کردنش به هر دری بزنید. پس همین الان قبل از آنکه شال و کلاه کنید، توشه راهتان را جمع کنید. فراموش نکنید در اعتکاف وسایل زیر از نان شب هم واجب‌تر هستند.

  ساک کوچک

  در انتخاب کیف مخصوص اعتکاف دقت کنید. نباید آنقدر بزرگ باشد که در مسجد جای یک نفر را اشغال کند، نباید هم آنقدر کوچک باشد که با 2 تا لباس پر شود. بهترین کار در این مواقع برداشتن 2 ساک کوچک است. یکی برای لباس و سجاده، دیگری هم برای لوازم متفرقه‌ای که در ادامه می‌خوانید.

  نکته ضروری: می‌توانید از ساک لباستان بعنوان بالش هم استفاده کنید.

  قلمرو

  اگر این یکی را فاکتور بگیرید، سرتان کلاه رفته بدجور! همان ساعت اولی که وارد مسجد می‌شوید باید محل نشستن خودتان را تعیین کنید. اگر فکر می‌کنید بدون زیرانداز جای خوبی انتخاب می‌کنید و هیچ‌کس چپ نگاهش نمی‌کند، سخت در اشتباهید. وقتی یک تک پا رفتید دستشویی و برگشتید، خواهید دید چطور چند نفر دراز به دراز سر جای شما خوابیده‌اند! آن وقت دیگر هیچ مدرکی برای اثبات اینکه جای شما آنجا بوده است ندارید، پس زیرانداز را فراموش نکنید.

  مهر و تسبیح

  همیشه یکسری وسایل مانند مهر و تسبیح و سجاده در مساجد پیدا می‌شوند. اما اگر اینها را با خودتان ببرید 2 فایده دارد: 1ـاز اعتکاف یادگاری‌های خوبی می‌شوند. 2ـ ممکن است مسجد شلوغ شود و این وسایل را روی هوا بزنند. باور کنید بارتان راسنگین نمی‌کند. همه این موارد روی هم 200 گرم هم نمی‌شود!

  برای پرواز

  یک قرآن و مفاتیح کوچک با خودتان ببرید. لطفاً جوگیر نشوید و به قرآن خطی مادربزرگتان هم کاری نداشته باشید. قرآن بزرگ تا دلتان بخواهد در مساجد هست و طالب ندارند. هر کس این قرآن و مفاتیح‌ها را چند دقیقه دست بگیرد از نفس می‌افتد. یک قرآن و مفاتیح سبک خیلی به کارتان می‌آید. نکته ضروری: شما «کلیات مفاتیح‌الجنان» را با خود ببرید. بیشتر دعاهای اعتکاف در کلیات آمده است.

  دمپایی

  هیچ‌چیز به اندازه این مورد در اعتکاف دوست‌داشتنی نیست. حالا گفته‌اند معتکف نباید از مسجد خارج شود اما این حرف دلیل نمی‌شود که شما با خودتان دمپایی نبرید.

  برای دستشویی رفتن حتماً به این کوچولوی دوست‌داشتنی نیاز خواهید داشت. فقط یادتان باشد یک کیسه مناسب هم با خودتان ببرید تا مجبور نشوید دمپایی نازنین را جلو در شبستان، کنار صدها لنگه دیگر رها کنید. البته بیشتر مساجد محل ما به صندوق‌های مخصوص قرار دادن کفش مجهز شده‌اند اما شما باز هم احتیاط را از دست ندهید.

  هدیه به معده

  بعضی از مساجد روز اول سحری نمی‌دهند. به همین دلیل شما باید چند کنسرو و البته در بازکن با خودتان ببرید. در این صورت اگر لازم شود می‌توانید سحری بخورید، اگر هم نه، اتفاقی نمی‌افتد! راستی! مقداری آبلیمو و کمی نان هم با خودتان ببرید. آبلیمو برای جلوگیری از مسمومیت و گرمازدگی. نان هم برای آنکه ممکن است غذای مسجد کفاف معده مبارک شما را ندهد!

  منبع مطلب : www.tasnimnews.com

  مواد لازم برای اعتکاف

  مریم مرتضوی - درست است که می خواهید سه روز بی خیال دنیا شوید. اما قصد شکنجه دادن خودتان را که ندارید. غارنشینی هم که نمی خواهید بروید.

  قدس آنلاین

  ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۱:۲۳

  کد خبر: 280542

  این چند قلم از نان شب هم برای خلوت کردن و اعتکاف واجب تر هستند

  مواد لازم برای اعتکاف

  مریم مرتضوی - درست است که می خواهید سه روز بی خیال دنیا شوید. اما قصد شکنجه دادن خودتان را که ندارید. غارنشینی هم که نمی خواهید بروید.

  به همین خاطر باید یکسری وسایل را حتما با خودتان ببرید. وسایلی که روزهای اعتکاف حاضرید برای پیدا کردنش به هر دری بزنید. پس همین الان قبل از آنکه شال و کلاه کنید، توشه راهتان را جمع کنید. فراموش نکنید در اعتکاف وسایل زیر از نان شب هم واجب تر هستند.

  *ساک کوچک

  در انتخاب کیف مخصوص اعتکاف دقت کنید. نباید آنقدر بزرگ باشد که در مسجد جای یک نفر را اشغال کند، نباید هم آنقدر کوچک باشد که با دو تا لباس پر شود. بهترین کار در این مواقع برداشتن دو ساک کوچک است. یکی برای لباس و سجاده، دیگری هم برای لوازم متفرقه ای که در ادامه می خوانید.

  نکته ضروری: می توانید از ساک لباستان بعنوان بالش هم استفاده کنید.

  *زیرانداز

  اگر این یکی را فاکتور بگیرید، سرتان کلاه می رود! همان ساعت اولی که وارد مسجد می شوید باید محل نشستن خودتان را تعیین کنید. اگر فکر می کنید بدون زیرانداز جای خوبی انتخاب می کنید و هیچ کس چپ نگاهش نمی کند، سخت در اشتباهید. وقتی یک تک پا رفتید دستشویی و برگشتید، خواهید دید چطور چند نفر دراز به دراز سر جای شما خوابیده اند! آن وقت دیگر هیچ مدرکی برای اثبات اینکه جای شما آنجا بوده است ندارید، پس زیرانداز را فراموش نکنید.

  *مهر و تسبیح

  همیشه یکسری وسایل مانند مهر و تسبیح و سجاده در مساجد پیدا می شوند. اما اگر اینها را با خودتان ببرید دو فایده دارد: 1ـ از اعتکاف یادگاری های خوبی می شوند. 2ـ ممکن است مسجد شلوغ شود و این وسایل را روی هوا بزنند. باور کنید بارتان را سنگین نمی کند. همه این موارد روی هم دویست گرم هم نمی شود.

  *برای پرواز

  یک قرآن و مفاتیح کوچک شما با خودتان ببرید. قرآن بزرگ تا دلتان بخواهد در مساجد هست و طالب ندارند. هر کس این قرآن و مفاتیح ها را چند دقیقه دست بگیرد از نفس می افتد. یک قرآن و مفاتیح سبک خیلی به کارتان می آید.

  نکته ضروری: «کلیات مفاتیح الجنان» را با خود ببرید. بیشتر دعاهای اعتکاف در کلیات آمده است.

  *دمپایی

  هیچ چیز به اندازه این مورد در اعتکاف دوست داشتنی نیست. حالا گفته اند معتکف نباید از مسجد خارج شود اما این حرف دلیل نمی شود که شما با خودتان دمپایی نبرید. برای وضو گرفتن حتماً به این مورد نیاز خواهید داشت. فقط یادتان باشد یک کیسه مناسب هم با خودتان ببرید تا مجبور نشوید دمپایی را جلو در مسجد، کنار صدها لنگه دیگر رها کنید. البته بیشتر مساجد به صندوق های مخصوص قرار دادن کفش مجهز شده اند اما شما باز هم احتیاط را از دست ندهید.

  *هدیه به معده

  بعضی از مساجد روز اول سحری نمی دهند. به همین دلیل شما باید چند کنسرو و البته در بازکن با خودتان ببرید. در این صورت اگر لازم شود می توانید سحری بخورید. مقداری آبلیمو و کمی نان هم با خودتان ببرید. آبلیمو برای جلوگیری از مسمومیت و گرمازدگی. نان هم برای آنکه ممکن است غذای مسجد کفاف شما را ندهد.

  *سقوط با شارژ!

  اگر توانستید سه روز بی خیال موبایل شوید،خیلی خوب است. مطمئن باشید اگر موبایل همراهتان باشد پیامک و بولوتوث مجال هیچ کاری را به شما نمی دهند. ولی اگر کار ضروری با اطرافیان دارید، فقط شارژر یادتان نرود.

  *خوددرمانی

  از آنجا که پزشکی در خون ما ایرانی هاست، می توانید یکسری داروی دم دستی با خودتان ببرید. اگر به کارتان نیاید، احتمالا اطرافیانتان استفاده می کنند. قرص سردرد و دل درد و ....

  *خواب و بیدار

  برق مسجد که 24 ساعته روشن نیست. بالاخره مردم خواب هم دارند. اما از آنجایی که ممکن است برنامه خواب شما در این سه روز حسابی به هم بریزد، حتماً چراغ قوه و چشم بند با خودتان ببرید. بالاخره یک موقع دیگران بیدارند و شما خوابتان می آید، یک موقع هم برعکس.

  *قهوه خانه همراه

  این مورد فقط مخصوص عشق چایی هاست. همان ها که اگر دو ساعت چایشان به تأخیر بیفتد، سردرد می گیرند. یک فلاسک چای همراه یک کیسه کوچک قند باید همراه این افراد باشد. فلاسکتان را به خادمان مسجد بدهید تا پر کنند. آن وقت تا موقع سحر هم خیال خودتان از چایی راحت است، هم اطرافیان.

  *همراهان همیشگی

  حوله، شانه، مسواک و ... هم که نیاز به یادآوری ندارد. همه می دانند این وسایل را باید در سفرهای بلند و کوتاه برد. مقداری نمک هم با خودتان ببرید. چون در اعتکاف از خمیردندان های معطر نمی توان استفاده کرد. نمک بهترین گزینه برای جانشینی خمیردندان است.

  *مکان یابی در اعتکاف

  تقریبا همه مساجدی که اعتکاف برگزار می کنند، امکانات مناسبی دارند. با این حال وقتی وارد مسجد می شوید و می خواهید مکان مستقر شدنتان را انتخاب کنید باید چند نکته را در نظر بگیرید:

  1ـ کنار بلندگوهای مسجد ننشینید. چون آرزوی یک خواب راحت برایتان می ماند.

  2ـ کنار دیوار بنشینید تا تکیه گاه داشته باشید.

  3ـ اگر موبایل و رادیو دارید، حتماً به پریز برق نزدیک باشید.

  4ـ کنار ورودی مسجد ننشینید. مطمئن باشید هر روز چند نفر روی لوازم شما را لگد خواهند کرد.

  *چند توصیه برای بانوان

  1ـ با ظاهری ساده در اعتکاف حاضر شوید. قرار است چند روز از دنیا فاصله بگیرید، پس لطفا بی خیال چهره آرایی شوید. رعایت کردن شأن مسجد یکی از واجبات اعتکاف است.

  2ـ اگر بچه کوچک دارید، خیر دنیا و آخرتتان در این است که معتکف نشوید. سر و صدای فرزند شما نه تنها خودتان را از زندگی می اندازد، بلکه باعث آزار مردم هم می شود. مراقب باشید این چند روز نفرین کسی را به جان نخرید.

  3- در بعضی از مساجد، فاصله بین خانم ها و آقایان با پرده مشخص شده است، البته روشن است که پرده نمی تواند جلو صدا را بگیرد. پس مراقب گفت و گوهایتان و سر و صدا باشید.

  4- یکی از مهم ترین توصیه های همیشگی مسئولان برگزاری اعتکاف به خانم ها این است که وسایل غیرضروری و اضافه را با خود به مسجد نبرید، فقط وسایل شخصی. یادتان باشد قرار است فقط سه روز در مسجد بمانید.

  *چند توصیه برای آقایان

  1- معتکف شدن در مساجد ویژه آقایان هم خوب است هم بد. خوب از این جهت که از خانم ها در آن مساجد خبری نیست و طبیعتا صدای صحبت کردن و گریه کردن بچه هایشان نمی آید، از طرف دیگر هم احتمال دارد در یک محیط مردانه امکانات در حداقل ها خلاصه شود. از ساده ترین غذاها گرفته تا امکانات رفاهی محدود. اگر این مسائل برایتان اهمیت دارد، حتما در مساجدی معتکف شوید که اعتکاف را به صورت مشترک برگزار می کنند.

  منبع مطلب : www.qudsonline.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید