این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  پرنده هما از کدام گونه پرندگان است

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  پرنده هما از کدام گونه پرندگان است را از این سایت دریافت کنید.

  با پرنده هما آشنا شوید

  با پرنده هما آشنا شوید | همای سعادت پرنده افسانه ای ،پرنده همای سعادت،پرنده هما چیست،واقعیت پرنده هما،عکس پرنده هما،غذای پرنده هما،رویت پرنده همای سعادت،پرندگان افسانه ای ایران،پرنده لوگوی هواپیمایی ایران ایر هما،عکس پرنده هما واقعی

  با پرنده هما آشنا شوید | همای سعادت پرنده افسانه ای همراه با عکس

  مجموعه : عکس های پرندگان و حیوانات

  با پرنده هما آشنا شوید | همای سعادت پرنده افسانه ای

  امروز می‌خواهیم با یک پرنده منحصر بـه فرد آشنا شویم. پرنده هما یکی از گونه هایي اسـت کـه شاید چیزهای زیادی درباره اش نشنیده باشید، لوگوی هواپیمایی ایران ایر، نقش ها و مجسمه هاي باستانی سرزمین بزرگ پارسیان نشانی از این پرنده افسانه اي هستند. هما چگونه پرنده اي اسـت؟ کجا زندگی می کند؟ چـه خصوصیاتی دارد؟ در ادامه با پارس ناز همراه باشید تا بیشتر دراین مورد صحبت کنیم.

  «هُمایِ اوجِ سعادت بـه دام مـا افتد، اگر تـو را گذری بر مقام مـا افتد» «حافظ». «همای سعادت» دو کلمه‌اي هستند کـه همه ی آنرا شنیده‌ایم و بعضا در مثال‌ها و صحبت‌هایمان ازآن استفاده کرده‌ایم. «هما» همان پرنده‌اي اسـت کـه نقش آنرا در سرستون‌هاي تخت‌جمشید می توان مشاهده کرد. حتی آرم و لوگوی شرکت هواپیمایی ملی ایران نیز نقش هماست.

  در پاییز ۱۳۴۰، « ادوارد زهرابیان» معمار و طراح ایرانی ارمنی‌تبار، نقش هما را بعنوان آرم هواپیمایی ملی ایران طراحی کرد. آرمی کـه دارای سه خصلت متفاوت سر عقاب، گوش‌هاي گاو و یال‌هاي اسب اسـت. «هما» یک پرنده افسانه‌اي نیست و یک موجود واقعی و بومی کشورمان ایران اسـت. پرنده‌اي کـه از دیرباز در باورهای مردم این سرزمین نشانه سعادت انسان‌ هاي پاک‌نهاد و نزد مردم صاحب کرامت اسـت.

  شاید جالب باشد بدانید، در ادبیات داستانی کهن ایران آمده اسـت کـه هر گاه پادشاهی در می‌‌گذشت و وارثی برای جانشینی نداشت، مردم را در می داني جمع و همایی را رها می‌‌کردند؛ هما بر روی سر یا شانه هر کسی کـه می‌نشست آن فرد سلطان آن سرزمین می‌‌شد. اگر تصور میکنید کـه «هما» نیز همانند «ققنوس» بـه داستان‌‌ها و اساطیر باستانی تعلق دارد، باید بگوییم کـه سخت در اشتباه هستید.

  هما چه نوع پرنده‌ ای است؟

  هما در واقعیت یک نوع لاشخور اسـت کـه فقط استخوان می خورد و یکی از بزرگ‌ترین جثه‌ها را در بین پرندگان ایران دارد. بخاطر تغذیه خاص این پرنده بـه آن «استخوان‌خوار» هم لقب می دهند.

  نام علمی هما Gypaetus Barbatus و نام انگلیسی آن Bearded vulture «کرکس ریشو» اسـت. هما کـه در حال حاضر جزو پرنده‌هاي حمایت شده ایران اسـت، اغلب در ارتفاعات مناطق کوهستانی در حال پرواز اسـت.

  غذای اصلی هما استخوان است

  ۸۰ در صد از رژیم غذایی این پرنده را استخوان و مغز استخوان تشکیل داده اسـت. اسید موجود در معده آن pH حدود یک دارد بهمین خاطر مواد فشرده‌اي همانند استخوان در کمتر از ۲۴ ساعت بطور کامل در معده هضم می شوند. این لاشخور استخوان‌ خور برخلاف دیگر کرکس‌ها بلافاصله بر سر پيکر حیوانات ظاهر نمیشود و بـه خوردن گوشت و لاشه آن ها هم علاقه‌اي ندارد.

  هما صبر میکند تا بقیه کرکس‌ها و حیوانات لاشه‌خوار از لاشه دور شوند، سپس با کمک منقار خود، تکه‌اي از استخوان را جدا می کند، بـه همراه استخوان بـه آسمان پرواز میکند ودر بالای یک صخره توقف کرده، استخوان را روی سنگ رها میکند تا استخوان شکسته و بـه قطعات کوچک‌تر خرد شود. سپس استخوان ‌ها را درسته می‌بلعد. هما از لاک‌پشت و مارمولک‌هاي کوچک هم تغذیه میکند.

  همای وحشی به پرهایش خاک سرخ می‌مالد تا ترسناک‌تر به نظر برسد

  کرکس ریش‌دار در رنگ‌هاي مختلف در جهان وجوددارد. از سفید خالص گرفته تا نارنجی مایل بـه قرمز. خاک‌هاي حاوی اکسید آهن روی این پرنده باعث می شود تا ظاهری هولناک و وحشتناک بخود بگیرد. هما با چنگال خود خاک را بر می‌دارد و بـه مدت یک ساعت آنرا روی پر و بالش می‌مالد تا مطمئن شود کـه بـه رنگ نارنجی آتشین تبدیل شده اسـت.

  البته این پرنده بـه دیگر مواد قرمز هم علاقه دارد؛ مثل برگ‌ها و چوب‌هاي قرمز. باید بدانید کـه حتی همای محبوس ودر قفس همچنین کاری را انجام میدهد و بهمین خاطر گفته می شود کـه این یک رفتار غریزی اسـت نه اکتسابی.

  رنگ نارنجی پرهای هما نماد جایگاه و سن آن است

  مالیدن خاک نارنجی بـه پرها با هدف استتار صورت نمی گیرد. بلکه دانشمندان متوجه شده‌اند کـه اندازه و سن پرنده در شدت این رنگ موثر اسـت. فرض بر این اسـت کـه رنگ نارنجی نوعی سمبل جایگاه و سن در بین کرکس‌هاي ریشو بشمار میرود.

  بـه زبان دیگر، یکی از عادات هما در هنگام تمیز و مرتب کردن پرهای سینه‌اش استفاده از ترکیبات آهن ‌دار موجود در سنگ‌‌هاي مناطق کوهستانی اسـت. اکسید آهن موجود دراین‌ گونه سنگ‌‌ها باعث می شود تا پرهای سطح شکمی پرندگان بالغ موجود در طبیعت بـه نارنجی پر رنگ تمایل داشته باشد. این در حالیست کـه پرهای سطح شکمی پرندگان بالغی کـه در اسارت بزرگ می‌‌شوند بسیار روشن‌تر از هم نوعان آزاد خود اسـت.

  جالب اسـت بدانید کـه حمام گل کردن هما کاملا مخفیانه و دور از دید دیگر جانواران اسـت و این اطلاعات هم از طریق رصد کردن و زیرنظر گرفتن هماهای اسیر شده بدست آمده اسـت. هما با مالیدن خاک بـه پر و بال خود علاوه بر از بین بردن حشرات ذره‌ بینی موجود در بین پرهایش، باعث استحکام و حفاظت بیشتر از پرهای آسیب دیده‌‌اش هم می شود.

  هما پرنده‌ ای تک‌ همسری است

  منبع مطلب : www.parsnaz.com

  هما (پرنده)

  هما (پرنده)

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  این مقاله دربارهٔ خود پرندهٔ هُما است. برای نقش اسطوره‌ای پرنده هما، همای سعادت هما (اسطوره) را ببینید.

  هُما

  محدودهٔ زمانی: پلیستوسن میانه تا روزگار کنونی

  PreЄ Є O S D C P T J K Pg N ↓ [۱]

  وضعیت حفاظت

  نزدیک تهدید (IUCN 3.1)[۲]

  رده‌بندی علمی فرمانرو: جانوران شاخه: طنابداران رده: پرندگان راسته: بازسانان تیره: بازان سرده: استور، ۱۷۸۴ گونه: نام دوبخشی

  Gypaetus barbatus

  (لینه، ۱۷۵۸) زیرگونه‌ها

  پراکندگی جهانی هما (رنگ سبز)

  مترادف

  هُما، مرغ استخوان‌خوار یا کرکس ریش‌دار (نام علمی: ) گونه‌ای پرندهٔ شکاری بزرگ‌جثه از تیرهٔ بازان و راستهٔ بازسانان است که در کوه‌های مرتفع آفریقا، جنوب اروپا و آسیا از جمله مناطقی از ایران همچون منطقهٔ حفاظت‌شدهٔ گنو[۳] زندگی می‌کند.

  هُما در تمام طول سال یک جا می‌ماند و هر فصل فقط یک یا دو تخم می‌گذارد. این پرنده مانند دیگر کرکس‌ها عمدتاً لاشه‌خوار است اما عمدهٔ غذای آن را مغز استخوان تشکیل می‌دهد. هما استخوان‌های بزرگ را از ارتفاع زیاد به روی سنگ‌ها پرتاب می‌کند تا به قطعات کوچک‌تر شکسته شود. گاهی هم از لاک‌پشت‌های کوچک زنده به همین روش تغذیه می‌کند. این پرنده تنها گونهٔ کرکس است که رژیم غذایی آن تقریباً منحصراً (۷۰ تا ۹۰ درصد) استخوان است.[۴] هما در کوه‌های بلند جنوب اروپا، قفقاز،[۵][۶][۷] آفریقا،[۸] شبه‌قارهٔ هند و تبت، زندگی و تولیدِمثل می‌کند. تخم‌گذاری این پرنده در میانهٔ زمستان با یک یا دو تخم صورت می‌گیرد که در آغاز بهار جوجه‌دار می‌شوند.

  هُما را می‌توان در ارتفاعات و مناطق کوهستانی یافت. این جانور در ارتفاعی بین ۳۰۰ تا ۴۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا زیست می‌کند و بیشتر اعضای این گونه در ارتفاعی بیش از ۲۰۰۰ متر سکونت می‌کنند. هُما اغلب مناطق متروک و صخره‌ای یا دره‌های مشرف به مراتع جایی که چرندگان و شکارگران آن‌ها زیست می‌کنند را کنام خود می‌کند. زیست در چنین مناطقی امکان دسترسی بالقوه جانور به اجساد جانوران شکارشده و مردار را فراهم می‌کند.[۹]

  جمعیت این گونه همچنان در حال کاهش است. تا ژوئیهٔ ۲۰۱۴، در فهرست سرخ آی‌یوسی‌ان (IUCN) گونه‌های تهدیدشده طبقه‌بندی شد؛ با این حال، طبقه‌بندی بعدی نشان داد که این گونه در خطر انقراض قرار ندارد، در ارزیابی دوبارهٔ هما به عنوان یک گونهٔ «نزدیک تهدید» تعریف شده‌است.

  نام‌شناسی[ویرایش]

  نام علمی[ویرایش]

  هما نخستین بار توسط کارل لینه زیست‌شناس اهل سوئد در کتاب سامانهٔ طبیعت توصیف علمی شد و لینه نام علمی Vultur barbatus را برای این گونه برگزید.[۱۰] vultur واژه‌ای در زبان لاتین به معنای کرکس است و barbatus نیز در لاتین به معنای ریش‌دار است که این دو واژه در کنار هم کرکس ریش‌دار معنی می‌دهند.[۱۱] نام امروزی سردهٔ هما یعنی Gypaetus نیز از ترکیب دو واژه یونانی gyp (کرکس) و aetos (عقاب) حاصل شده که همراه با پسوند نامِ گونه معنای کرکس‌عقابِ ریش‌دار می‌دهند.[۱۲]

  نام ژرمنی[ویرایش]

  lammergeier که lammergeyer نیز نوشته می‌شود، واژه‌ای در زبان انگلیسی است که از واژه Lämmergeier در زبان آلمانی نشأت گرفته و به معنی کرکس بره است. این نام ریشه در باور قدیمی اروپاییان مبنی بر اینکه هما یا کرکس ریش‌دار شکارچی بره‌ها (lambs) است دارد.[۱۳]

  ویژگی‌ها[ویرایش]

  هما طول بدنی بین ۹۴ تا ۱۲۵ سانتی‌متر، فاصلهٔ بین دو بال ۲۳۱ تا ۲۸۳ سانتی‌متر و وزنی بین ۴٫۵ تا ۷٫۸ کیلوگرم دارد. زیرگونه اوراسیایی این پرنده (G. b. barbatus) دارای میانگین وزنی ۶٫۱ کیلوگرم و زیرگونهٔ آفریقایی آن (G. b. meridionalis) دارای میانگین وزنی ۵٫۷ کیلوگرم است. نر و ماده هم‌شکل و بدون تغییرات فصلی هستند. اندازهٔ ماده اندکی بزرگ‌تر از نر است. برخلاف بیشتر کرکس‌ها، هما سر نسبتاً کوچک‌تر و پردار دارد و گردنش ضخیم‌تر است. گردن و ساق پاها نامشخص و کاملاً پردار، دم لوزی شکل، بلند و تیره‌رنگ است. این پرنده روی زمین به شیوه‌ای اردک‌وار راه می‌رود، پاهای آن قوی و مچ پاهای آن نیز نسبتاً کوتاه (حدود ۸٫۸ تا ۱۰ سانتی‌متر) است. درازای دم این پرنده بین ۴۲٫۷ تا ۵۲ سانتی‌متر است که این مقادر از عرض بال‌های این پرنده بیشتر می‌باشد.[۱۴][۱۵]

  هما حلقه‌ای قرمزرنگ در اطراف چشم دارد و نقاب روی صورت و بال‌های آن سیاه است. پرهای سیاه‌رنگ نقاب روی صورت از زیر چشم تا امتداد نوک به سمت پایین کشیده شده و ریش‌مانند است. سر و سینه و پاها حنایی رنگ با رگه‌هایی به‌رنگِ کِرِم است. این رنگ‌آمیزی در اثر استحمام در آب غنی از آهن یا مالیدن املاح آهن‌دار به پرها ایجاد می‌شود لذا رنگ پر کرکس‌های بزرگ‌شده در اسارت کاملاً روشن است و چندان حنایی‌رنگ نیست. در هنگام پرواز پر و بال و دم طرحی شبیه به صلیب دارد و پوش‌پرهای زیر بال‌ها از شاه‌پرهای پرواز تیره‌تر هستند.

  پرندگان نابالغ رنگی قهوه‌ای و خاکستری تیره دارند، پرهای ریش‌مانند صورت نیز کوتاه‌تر است. روتنهٔ خاکستری مایل به نخودی، شکم روشن‌تر و سر و گردن قهوه‌ای تیره تا سیاه است.[۱۶]

  فیزیولوژی[ویرایش]

  طبق تخمین‌ها میزان پی‌اچ اسید معدهٔ هما برابر با ۱ است. حدود ۲۴ ساعت طول می‌کشد تا تکه استخوان‌های بزرگ به آرامی هضم شوند. مقدار بالای چربی در مغز استخوان سبب می‌شود که ارزش غذایی آن تقریباً به اندازهٔ ماهیچه باشد؛ حتی اگر مقدار استخوان کمتری نسبت به ماهیچه هضم شود. آب درون اسکلتی که روی کوه قرار دارد خشک می‌شود و در نتیجه از آن در برابر تخریب و تجزیهٔ بافت توسط باکتری‌ها محافظت می‌شود، بنابراین هما می‌تواند تا ماه‌ها پس از مصرف قسمت‌های نرم‌تر مردار توسط دیگر جانوران، لاروها و باکتری‌ها از آن تغذیه کند.[۱۷]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید