این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  پول چیست اقتصاد دهم

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  پول چیست اقتصاد دهم را از این سایت دریافت کنید.

  تعریف پول چیست؟ چرا به وجود آمده است و چگونه کار می‌کند؟

  پول چیست؟ تعریف پول چیست؟ چرا به وجود آمده است و چگونه کار می‌کند؟این ها سوالاتی است که در این مطلب از بلاگ بامبو قصد داریم به آن بپردازیم

  تعریف پول چیست؟ چرا به وجود آمده است و چگونه کار می‌کند؟

  سرمایه‌گذاری

  پول چیست؟ شاید کمتر برای شما پیش آمده باشد که این سوال را از خود بپرسید. اما به راستی پول که زندگی همه ما به سختی با آن گره خورده است چیست و چگونه پدید آمده است؟ برای یافتن پاسخ این سوالات و آشنایی بیشتر با مفهوم پول با بلاگ بامبو همراه باشید.

  تصور بسیاری از ما درباره‌ی نحوه‌ی به دست آوردن پول این است که باید کار کنیم تا پول در بیاوریم و با آن پول نیازهایمان را رفع و خواسته‌هایمان را برآورده کنیم. در واقع تعداد کمی از ما ماهیت واقعی پول را درک می‌کنیم.

  پول در واقع آن‌طور که خیلی‌ها تصور می‌کنند، «ذخیره‌ی ارزش» نیست، بلکه پول معیاری است برای بدهی هر فرد نسبت به کسی است که پول دارد.

  هرچه پول بیشتری داشته باشید، در واقع تعداد بدهکاران به شما بیشتر است.

  پذیرش این مفهوم حتی برای بسیاری از اقتصاددانان مدرن نیز دشوار است. برای درک این ایده، بهتر است نگاه کوتاهی به اصل و ریشه‌ی پول داشته بیاندازیم.

  مقدمه‌ای درباره پول، پول چیست؟

  برای پاسخ به سوال پول چیست؟ با یک مقدمه بحث را شروع می‌کنم. تقریبا بیشتر نظریه‌های اقتصادی مدرن درباره‌ی پول اشتباه است. دلیل آن این است که این نظریه‌ها از کتاب «ثروت ملل» آدام اسمیت مشتق شده‌اند.

  اسمیت این کتاب را در سال ۱۷۷۶ منتشر کرد و پس از آن بود که پدر علم اقتصاد نام گرفت. به طور خلاصه، این کتاب نشان می‌دهد که در گذشته چگونه انسان‌ها تعاملات خود را از طریق داد و ستد کالا به کالا انجام می‌دادند. در این نوع دادوستد به عنوان مثال، فردی که یک گاو داشت می‌توانست آن را با تعدادی مرغ که متعلق به شخص دیگری بود معامله کند.

  مطالعه این مطلب را از دست ندهید: سرمایه گذاری در سال ۱۴۰۰

  محدودیت‌های این نوع دادوستد آشکار است: به ندرت می‌توان هماهنگی بین نیازها و کالاها پیدا کرد. به عبارت دیگر، این‌طور نیست که فرد همیشه کالایی برای معاوضه با کالای دیگر که متعلق به فرد دیگری است داشته باشد. به دلیل همین محدودیت، نظریه‌ی اقتصاد سنتی مفهوم پول را پدید آورده است.

  پول چیست؟

  هنگامی که فردی چیزی را از کسی می‌خواهد اما در قبال آن ما به ازای مناسبی برای عرضه ندارد، باید چیزی را به فرد فروشنده ارائه کند که او بعدا بتواند از آن برای تهیه‌ی مایحتاج خودش استفاده کند. بنابراین بهتر است مفهوم پول وجود داشته باشد.

  اقتصاد رایج می‌گوید در گذشته ابتدا دادوستد پایاپای به وجود آمد و سپس به خاطر نیاز موجود، پول ایجاد شد؛ در نهایت نیز مبحث اعتبار شکل گرفت. درک این موضوع بسیار آسان است و منطقی به نظر می‌رسد.

  این روند به این شکل کار می‌کند؛ من به چیزی که شما دارید نیاز دارم، اما پول کافی یا چیزی برای مبادله با آن ندارم. با توجه به این‌که پول در حال حاضر به عنوان وسیله‌ای برای اندازه‌گیری ارزش هر چیزی به کار می‌رود، می‌توانم در ازای مبادله‌ی جنس به شما یک گواهی با عنوان «گواهی پرداخت بدهی» بدهم.

  شما بر اساس اعتبار من نزد خودتان، اقلام مورد نیازم را به من خواهید داد، با این شرط که در موعد مقرر در آینده پول آنها را پرداخت کنم. اگر در زمان مشخص شده پول را پرداخت نکردم، هر دو می‌دانیم که شما حق دارید ارزش اعتبارم را (به هر شکلی که با معیارهای جامعه مطابقت دارد مثل زندان انداختن یا توقیف اموال) کاهش دهید. در این مدل، پول به عنوان ابزار نماینده‌ی ارزش شناخته می‌شود و در مرکز مداری قرار می‌گیرد که تراکنش‌های اقتصادی حول آن می‌چرخند.

  بیشتر مطالعه کنید: حفظ ارزش پول

  با تحقیق و بررسی در کتاب‌های اقتصادی به این نکته می‌رسیم که پول تعاریف گوناگونی دارد. در یک تعریف کلی، می‌توان همه تعاریف را در چهار مورد زیر خلاصه کرد.

  تعریف قانونیتعریف بر مبنای مصادیق آنتعریف با معیار مقبولیت عامه آن برای وسیله مبادله شدنتعریف بر مبنای وظیفه آن

  در ادامه هریک از این مفاهیم را بررسی خواهیم کرد.

  پول چیست؟ تعریف قانونی پول

  براساس این تعریف، پول چیزی است که “قانون” آن را معین کرده و به دلیل پشتوانه قانونی، مقبولیت عام یافته است و بر این اساس فرد طلبکار نمی‌تواند از قبول آنچه قانون معین کرده، برای تصفیه طلب خودسر باز زند.

  در عمل اشکالاتی بر این تعریف وارد شده است و درواقع بنا به اهمیتی که مقبولیت عملی یک چیز در جامعه برای ایفای نقش مؤثر در مقایسه با جنبه حقوقی آن در اقتصاد دارد، این تعریف چندان مورد استقبال قرار نگرفته است.

  تعریف قانونی و حقوقی، اولاً، قادر به تبیین آنچه نقش اصلی را بازی می‌کند نیست و ثانیاً نیازمند اتکا به یک رابطه اعتباری برای مشخص کردن چیزی به عنوان پول است و نمی‌تواند مبانی نظری و تئوریک لازم را برای درک ارائه نماید.

  تعریف پول بر مبنای مصادیق آن

  طبق این مبنا، پول چیزی است که در عمل استفاده می‌شود و از مصادیق آن است. در این خصوص، باید توجه داشت که اصولاً شناخت مصادیق و تحول آن‌ها در طی زمان (با توجه به دگرگونی‌هایی که در سیستم‌های پولی، مالی و بانکی ایجاد می‌شود) بسیار ضروری است.

  به عبارت دیگر، تعریف بر مبنای مصادیق آن با توجه به تحولات و نوآوری‌های بسیار زیاد در این زمینه و تعداد بسیار متنوعی از دارایی‌های مالی، مستلزم بازنگری مداوم است؛ بنابراین، تعریف به مصادیق را نمی‌توان تعریف درستی تلقی کرد، و مشکل تعریف قانونی اینجا هم صادق است. بدین ترتیب، تعریف به مصادیق، مبنای نظری کافی و جامعی برای ارائه برداشت صحیح به دست نمی‌دهد.

  تعریف پول

  تعریف پول با معیار مقبولیت عام

  بر مبنای این تعریف، پول آن چیزی است که عامه مردم آن را به عنوان وسیله مبادله قبول دارند.

  اشکال اساسی وارد بر این تعریف آن است که در این مبنا تنها به یکی از وظایف، یعنی «وسیله مبادله» اشاره شده است. چنانچه در ادامه توضیح داده می‌شود، وظایف دیگری نیز وجود دارد که در این تعریف نادیده گرفته شده است.

  بیشتر مطالعه کنید: بهترین سرمایه‌ گذاری سال ۹۹

  پول چیست؟ تعرف پول بر مبنای وظایف آن

  با توجه به اشکالات وارد بر سه مبنای فوق، برخی از اقتصاددانان عقیده دارند که تعریف مناسب، تنها از طریق شناخت “وظایف” میسر است. طبق این تعریف، سه وظیفه اصلی مشخص شده است: وسیله مبادله، واحد شمارش و ذخیره ارزش که هر یک از این موارد را برای شما شرح خواهم داد.

  منبع مطلب : bambo.app

  درسنامه آموزشی اقتصاد کلاس دهم رشته ادبیات و علوم انسانی بخش دوم

  چرا می‌گویند پول در اقتصاد مانند خون در رگ‌های انسان اهمیت دارد؟ | تاریخچۀ پول | پول فلزی | فعالیت 1-1 (صفحه 55 کتاب درسی) | پول کاغذی | پول ثبتی یا تحریری | پول الکترونیکی و مجازی | فعالیت 2-1 (صفحه 56 کتاب درسی) | پشتوانه پول | وظایف پول | قدرت خرید پول | تورّم | نقدینگی | فعالیت 3-1 (صفحه 60 کتاب درسی) | پرسش (صفحه 61 کتاب درسی)

  درسنامه آموزشی اقتصاد کلاس دهم رشته ادبیات و علوم انسانی

  بخش دوم- فصل ۱: پول با پاسخ

  آخرین ویرایش 3 آذر 1396

  گزارش خطا 28884 اقتصاد (تا سال 99)

  بخش 1: آشنایی با اقتصاد

  فصل 1: اقتصاد چیست؟ فصل 2: تولید فصل 3: بازار

  فصل 4: آشنایی با شاخص‌های اقتصادی

  بخش 2: نهادهای پولی و مالی

  فصل 1: پول فصل 2: بانک فصل 3: بازار سرمایه

  بخش 3: توسعه اقتصادی

  بخش 4: مدیریت کلان اقتصادی

  بخش 5: اقتصاد جهان و ایران

  پاورپوینت دوره کامل آموزشی، اقتصاد (تا سال 99) دهم دوره دوم متوسطه- نظری

  مدرس: مریم یابنده جهرمی

  مدت دوره: 282 اسلاید (14 فایل)

  اقتصاد

  517 تست 36,190 تومان

  زبان انگلیسی (1)

  1689 تست 118,230 تومان

  ریاضی (1)

  1669 تست 116,830 تومان

  عربی (1)

  859 تست 60,130 تومان

  شیمی (1)

  1747 تست 122,290 تومان

  فیزیک (1)

  1453 تست 101,710 تومان

  ریاضی و آمار (1)

  472 تست 33,040 تومان

  تاریخ (1)

  2056 تست 143,920 تومان

  دین و زندگی (1)

  1353 تست 94,710 تومان

  عربی (1)

  1073 تست 75,110 تومان

  زیست شناسی (1)

  3593 تست 251,510 تومان

  هندسه (1)

  633 تست 44,310 تومان

  آمادگی دفاعی

  370 تست 25,900 تومان

  جامعه شناسی (1)

  764 تست 53,480 تومان

  علوم و فنون ادبی (1)

  455 تست 31,850 تومان

  منطق

  1302 تست 91,140 تومان

  تاریخ اسلام (1)

  155 تست 10,850 تومان

  هنر

  75 تست 5,250 تومان

  تفکر و سواد رسانه‌ای

  434 تست 30,380 تومان

  جغرافیای ایران

  1226 تست 85,820 تومان

  چرا می‌گویند پول در اقتصاد مانند خون در رگ‌های انسان اهمیت دارد؟

  چرا می‌گویند پول در اقتصاد مانند خون در رگ‌های انسان اهمیت دارد؟ تاریخچۀ پول

  قبل از به وجود آمدن فناوری اجتماعی بسیار مهمی به نام پول، مبادلات به صورت کالا با کالا انجام می‌گرفت و هر کس کالاهای اضافهٔ خود را با کالاهایی مبادله می‌کرد که بدان نیاز داشت. به این نوع از مبادله «تهاتر» می‌گویند و امروزه هم گاه دیده می‌شود (در مبادلات روستایی یا در سطح بین المللی).

  این نوع مبادلات مشکلات زیادی به همراه داشت؛ برای مثال، فرد الف که مقداری گندم اضافی داشت و می‌خواست آن را با برنج معاوضه کند، باید فرد ب را می‌یافت که برنج اضافی داشته باشد. در ضمن حاضر باشد آن را با گندم معاوضه کند. این کار بسیار دشوار بود و موجب می‌شد هزینه‌های مبادلاتی در زندگی انسان به شدت افزایش یابد، علاوه بر این، چه بسا برای حل این مشکل مجبور بود به ده‌ها نفر مراجعه کند و ده‌ها مبادله انجام دهد تا به خواسته فرد ب برسد. در تهاتر، تعیین و محاسبه قیمت‌ها و تبدیل آنها به یکدیگر نیز مشکل زا بود. مشکل سوم پس‌انداز و حفظ ارزش و انتقال آن به آینده بود. (به یاد داشته باشید طلا و نقره هنوز، دارایی به شمار نمی‌رفت.)

  منبع مطلب : gama.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 5 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید