این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  پیرانشهر

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  پیرانشهر را از این سایت دریافت کنید.

  پیرانشهر

  پیرانشهر

  مختصات: ۳۶٫۶۹۶۹۸۷۸۸°شمالی ۴۵٫۱۴۲۴۴۲۳۹°شرقی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  پیرانشهر

  کشور  ایران

  استان آذربایجان غربی

  شهرستان پیرانشهر بخش مرکزی

  سال شهرشدن ۱۳۳۹ شمسی[۱]

  مردم جمعیت ۹۱٬۵۱۵ تن[۲] تراکم جمعیت

  ۹۷ نفر بر کیلومتر مربع

  جغرافیای طبیعی مساحت

  ۸۴۴٬۴ هکتار، معادل ۸٬۴ کیلومتر مربع

  ارتفاع ۱٬۵۰۲ متر[۳] آب‌وهوا

  میانگین دمای سالانه ۱۱٬۵ درجه سانتی‌گراد[۴]

  میانگین بارش سالانه حدود ۶۰۰ میلی‌متر[۵]

  روزهای یخبندان سالانه ۱۰۰ روز (۱۳۹۰)[۶]

  اطلاعات شهری

  شهردار انور سعیدی[۸][۹]

  تأسیس شهرداری ۱۳۳۹ خورشیدی[۱۲]

  ره‌آورد صنایع دستی، محصولات کشاورزی، محصولات باغی،[۱۰] لبنیات محلی، عسل، لوازم خانگی[۱۱]

  پیش‌شمارهٔ تلفن ۰۴۴[۷]

  وبگاه شهرداری پیرانشهر کد آماری ۱۲۳۶ پیرانشهر روی نقشه ایران

  ۳۶٫۶۹۶۹۸۷۸۸°شمالی ۴۵٫۱۴۲۴۴۲۳۹°شرقی

  پیرانشهر شهری است که در غرب ایران و استان آذربایجان غربی واقع شده‌است. به لحاظ دموگرافیک، پیرانشهر به سایر نواحی کردنشین جنوب آذربایجان غربی که در آن واقع شده مشابهت دارد.[۱۳][۱۴]

  در شهرستان پیرانشهر غلبه جمعیتی با ایرانیان کُردزبان است.

  مردم این شهر به زبان کردی مرکزی و لهجه مکریانی تکلم می‌نمایند، اما زبان فارسی نقش خود را به عنوان زبان نوشتاری و زبان مکاتبه ایفا می‌کند.

  آداب و رسوم و فرهنگ مردم شهرستان برگرفته از آداب و فرهنگ آریائی ها بوده و هماهنگ با سایر ملت ایران مراسمات ملی و مذهبی را نیز برگزار می نمایند.

  شهر پیرانشهر با وسعت قرین ۸۴۴/۴ هکتار در مختصات ۴۵ درجه و ۸ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۴۱ دقیقه عرض شمالی قرار دارد. همچنین بر دشتی گسترده شده‌است که ۱۴۳۰ تا ۱۴۶۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

  شهر پیرانشهر با فاصله زمینی ۱۱۰ کیلومتری (هزارگزی) از مرکز استان (ارومیه)، از غرب و جنوب غربی به کوهستان‌های مرتفع ختم می‌گردد. به استثنای این عوارض ارتفاعی، سایر جهات شهر با دشت‌های کم‌عارضه و مسطح ارتباط دارد.

  پیرانشهر به دلیل داشتن سنگ‌های گرانیت دارای شهرت جهانی است. ذخایر شناخته شده سنگ‌های گرانیت (سبز، مشکی و سفید) این شهرستان چهار میلیون تن برآورد می‌شود که به لحاظ تنوع رنگ و طرح استحکام در ایران و جهان منحصر به فرد است.[۱۵][۱۶][۱۷] سینیت‌های سبز پیرانشهر در نوع خود در دنیا منحصربه‌فرد هستند و تنها یک توده کوچک مشابه آن در کشور ایتالیا وجود دارد، به‌طوری‌که در موزه ایتالیا نگهداری می‌شود.[۱۸][۱۹] شهرستان پیرانشهر پس از منطقه لرستان به عنوان دومین منطقه دارای معادن سنگ گرانیت کشور شناخته شده‌است.[۲۰]

  شهر پیرانشهر به دلیل داشتن ۶۰۰ میلی‌متر بارندگی در سال از زیباترین شهرستان کشور به‌شمار می‌رود.[۲۱] این شهرستان به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ترانزیت ایران با کشور عراق و منطقه خودمختار کردستان و دیگر کشورهای حوزه دریای مدیترانه، یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجارت خارجی در ایران است.[۲۲]

  پیرانشهر هر چند فاقد نقطه صفر مرزی بوده ولی واقع شدن در نزدیک نوار مرزی، شهر پیرانشهر را در وضعیتی ویژه قرار داده‌است که همواره مورد توجه دولت‌های مختلف در طول تاریخ بوده‌است یعنی با توجه به جایگاهی که پیرانشهر در مرز ایران و عراق و نزدیکی به خاک ترکیه داشته، یک موقعیت ژئواستراتژیک ممتاز و در عین حال سختی تلقی می‌شده‌است و به همین دلیل از دیرباز نیز داری ۳ پادگان پیرانشهر، جلدیان و پسوه و یکی از پایگاه‌های مهم در کشور ایران بوده‌است.[۲۳][۲۴][۲۵][۲۶]

  ارومیه، تکاب و پیرانشهر به ترتیب بیشترین تعداد آثار ثبت شده استانی را در فهرست آثار ملی به خود اختصاص داده است.[۲۷]

  معرفی اجمالی[ویرایش]

  شهر پیرانشهر مرکز اداری و سیاسی شهرستان پیرانشهر در جنوب‌غربی آذربایجان غربی و در مختصات جغرافیایی ۳۶ درجه و ۴۲ دقیقه و ۱۵ ثانیه عرض شمالی و ۴۵ درجه و ۸ دقیقه و ۳۰ ثانیه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ قرار دارد. ارتفاع متوسط شهر پیرانشهر از سطح دریا برابر با ۱۴۴۵/۹ متر است.[۲۸]

  وضعیت طبیعی[ویرایش]

  شهرستان پیرانشهر در ناحیه‌ای کوهستانی واقع شده‌است که هرچه به سوی غرب پیش رویم، بر بلندی کوه‌های آن افزوده می‌شود. کوه‌های چیخی دره (۳۶۱۱ متر) و حاجی ابراهیم (۳۵۸۹ متر)، قندیل(۳۵۷۰متر) و سوره دال (۳۰۴‘ ۳ متر)، بزان (۲۲۶‘ ۳ متر) و برزین (۱۵۰‘ ۳ متر) بلندترین کوه‌های این شهرستان به‌شمار می‌روند. از این بلندی‌های برف‌گیر رودهای پرآبی سرچشمه می‌گیرند که مهم‌ترین آن‌ها، زاب کوچک یا کلاس است. این رودخانه که از بلندی‌های اطراف پیرانشهر سرچشمه می‌گیرد، در ابتدا به نام رودخانه لاوین خوانده می‌شود، اما با پیوستن به رودخانه گده در جنوب پیرانشهر، زاب کوچک یا کلاس نام می‌گیرد

  منطقه رویشی زاگرس در سلسله جبال زاگرس به طول تقریبی ۱۶۰۰ کیلومتر واقع شده‌است. پوشش جنگلی آن در شهرستان پیرانشهر شروع و تا حوالی جنگل‌های جنوب شیراز در استان فارس ادامه می‌یابد. انواع گونه‌های بلوط بیشترین سطوح جنگلی این منطقه را به خود اختصاص داده و از ارتفاع ۱۰۰۰ متری تا حدود ۲۳۰۰ متر از سطح دریا گسترش دارند. این جنگل‌ها در ۲۲ کیلومتری جنوب پیرانشهر واقع گردیده‌است که جاری بودن رودخانه دایمی پردانان که یکی از سرچشمه‌های اصلی رود زاب کوچک است بر زیبائی آن افزوده‌است.

  بلندترین نقطه شهرستان پیرانشهر دارای ارتفاع ۳۶۱۱ متر و پست‌ترین نقطه آن ۱۲۳۹ متر ارتفاع از سطح دریای آزاد می‌باشد. میانگین بارش سالانه حدود ۶۰۰ میلی‌متر و بنابراین رودهای دائمی و پرآبی در این حوضه کوچک جریان دارد. این حوضه به لحاظ تنوع فوون و فلوور غنی بوده و یکی از مناظر زیبای استان به حساب می‌آید[۵]

  رودخانه[ویرایش]

  رود زاب کوچک رودی است که در ناحیه کردستان و شهرستان پیرانشهر جاری است و یونانیان آن را لیکوس می‌گفته‌اند. در کنار همین رود بود که ابومسلم خراسانی بر مروان بن محمد (آخرین خلیفهٔ اموی) غلبه یافت[۲۹]

  حوضه آبریز زاب در شمال غرب کشور و در جنوب غربی استان آذربایجان غربی واقع شده‌است؛ و موقعیت جغرافیایی آن بین ۱۲ درجه، ۳ دقیقه و ۳۳ثانیه تا ۱۲ درجه، ۲۲ دقیقه و ۱۲ ثانیه عرض شمالی و ۱۷ درجه، ۲۱ دقیقه و ۲۲ ثانیه تا ۱۷ دقیقه، ۱۲ درجه و ۱۲ ثانیه طولی شرقی می‌باشد.[۲۹]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  پیرانشهر؛ بهشت گمشده ایران

  پیرانشهر؛ بهشت گمشده ایران

  پ شناسه خبر: 29006

  تاریخ انتشار:   16:00 - 1400/12/22

  کردپرس گزارش می دهد؛

  پیرانشهر؛ بهشت گمشده ایران

  سرویس آذربایجان غربی- اینجا پیرانشهر، سرزمین سنگهای افسانه ای، اینجا خاکش طلای ارزشهاست، طلای باورها، طلای ماندن ها، و طلای هدفهای والای انسانیست. اینجا سرزمین سنگ هایی است که تاریخ این دیار را قرنهاست با خود به یادگار دارند.

  به گزارش خبرنگار کردپرس، آرام آرام، با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و شروع فصل دیگری از زیبائیهای بهار و آغاز دوباره رویش جوانه  های زندگی در بستر طبیعت، ما ایرانیان چمدان های سفر را کم کم می بندیم تا با سفر به جای جای ایران زمین، دل را از غبار مشکلات و غم های سال قبل بزدائیم و آغاز روزهای سال جدید را با دل خوشی های سفر و دید و بازدیدهای نوروزی پیوند دهیم.

  در این میان انتخاب مقصد برای سفر نوروزی بدون شک یکی از تصمیماتی است که باید قبل از شروع سفر به آن پرداخت چرا که سفر به مناطقی که از جنبه های مختلف مناطقی برای دیدن دارد ارزش و لذت سفر را چندین برابر می کند و باعث ماندگاری و ثبت روزهای فراموش نشدنی در دفتر خاطراتمان می شود.

  شهرستان پیرانشهر به عنوان یکی از شهرهای قدیمی و باسابقه استان آذربایجان غربی با برخورداری از جاذبه های طبیعی و گردشگری و آب و هوای معتدل می تواند در این ایام که مردم بار سفر را می بندند مقصد بسیاری از گردشگران و مسافران نوروزی از اقصی نقاط کشور باشد.

  شهرستان مرزی پیرانشهر با وسعتی در حدود 844 هکتار در فاصله 110 کیلومتری از مرکز استان از غرب و جنوب غربی به کوهستان‌های مرتفع ختم می شود.

  این شهرستان با برخورداری از جاذبه های گردشگری و همچنین 157 تپه و محوطه تاریخی فرصت مناسبی را برای مسافران نوروزی فراهم می سازد که آرزوی تجربه یک مسافرت پر از خاطره را برای خود و خانواده هایشان در ایام تعطیلات پیش رو دارند.

  همچنین بیش از 150 محوطه تاریخی دیگر در پیرانشهر شناسایی شده و در حال طی مراحل ثبت در فهرست آثار ملی است. پل تاریخی روستای رزگاری به عنوان تنها بنای تاریخی پابرجای شهرستان و همچنین دو اثر سنگهای افسانه ای خورنج و آبشار خرپاپ در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسیده است.

  پیرانشهر به لحاظ برخورداری از ظرفیتهای گردشگری دارای جایگاهی شایسته در سطح استان و حتی کشور است و هم اکنون 5 منطقه نمونه گردشگری به نامهای آبشار خرپاپ، تفرجگاه پردانان، سد کانی سیب، سد سیلوه، سد جلدیان و دو روستای هدف گردشگری خورنج و قبر حسین به تصویب وزارت رسیده است.

  این شهرستان از نظر زیرساخت های اقامتی دارای 6 واحد اقامتی شامل هتل سه ستاره روناک، هتل آپارتمان دنج، هتل تک ستاره دریا، مهمانپذیر سعدی، مهمانپذیر اطمینان نو، اقامتگاه بوم گردی کهنه لاجان و یک دفتر خدمات مسافرتی است که در مجموع این شهرستان دارای 237 تخت اقامتی و 104 اتاق پذیرایی است که می تواند دغدغه بسیاری از مسافران و گردشگرانی که قصد سفر به این شهرستان را دارند کم رنگ کند.

  تفرجگاه و جنگلهای پردانان

  یکی از مناظر دلگیر و بسیار زیبای شهرستان پیرانشهر از حوزه گردگشری وجود جنگل های سرسبز پردانان می باشد، اين جنگلها در 27 کیلومتری جنوب پيرانشهر و بر سر راه جاده پيرانشهر به سردشت واقع گرديده است كه جاري بودن رودخانه دايمي و خروشان پردانان كه يكي از سرچشمه هاي اصلي رود زاب كوچك است بر زيبايي آن دوچندان افزوده است. اين جنگلها كه تا برفهاي دايمي كوههاي مرزي ايران و عراق امتداد دارند توجه هر طبيعت گردي را به سوي خود جلب ميكند. این تفرجگاه از مهمترین و جذابترین تفرجگاههای جنوب استان بوده و در فصول بهار و تابستان تا اواسط پاییز گردشگران زیادی در قالب تورهای گردشگری یا سفرهای خانوادگی از این تفرجگاه بصورت پیاده روی و شب مانی دیدن میکنند. این تفرجگاه دارای یک واحد نمازخانه و سرویس بهداشتی و جاده دسترسی آسفالته و پل فلزی پیاده رو است.

  آبشار خرپاپ

  یکی دیگر از جاذبه های گردشگری پیرانشهر آبشار بسیار زیبای خرپاپ می باشد. كوهها و جنگلها و دره ها و رودهاي منطقه پيرانشهر دست در دست هم داده اند تا با به نقش كشيدن تابلوهايي زيبا و بي بديل از طبيعت، تحسين هر بيننده اي را از اين نقاش توانا برانگيزند. يكي از اين مناظر زيبا و بي نظير آبشار خروشان و پر آب خرپاپ است كه در ميان جنگلهاي سر سبز پردانان و در انتهای این دره جاري مي باشد. این تفرجگاه سالانه گردشگران بسیاری را از شهرهای دور و نزدیک در قالب تورهای گردشگری و طبیعت گردی و جنگل نوردی به این منطقه می کشاند. حیات جانوری و گیاهی و رودخانه های دایمی و خروشان و مناظر بکر و زیبا از جاذبه های این منطقه است.

  تفرجگاه آبخوارده

  مقصد دیگر گردشگرانی که پیرانشهر را برای سفر انتخاب می کنند تفرجگاه بسیار زیبا و دلنشین آبخوارده می باشد. این تفرجگاه بر سر راه جاده پیرانشهر به سردشت و در نزدیکی روستای آبخورده و در مسیر رودخانه آبخورده واقع گردیده  ودارای رودخانه و باغات سر سبز و پوشش گیاهی زیبا بوده  و روزهای تعطیل محل تفریح و سرگرمی مردم محلی میباشد. در این تفرجگاه یک واحد پذیرایی در قالب رستوران و کباب ماهی وجود دارد. این تفرجگاه دارای سرویس بهداشتی و بوفه و نمازخانه است.

  روستای هدف گردشگری "کهنه لاجان"

  پیرانشهر بعلت برخورداری از روستاهای تاریخی و با سابقه می تواند جذابیت خاصی برای گردشگران باشد. این روستا در 4 کیلومتری جنوبغربی شهر پیرانشهر و در دهانه دره حاجی ابراهیم واقع گردیده است. همجواری این روستا با مراتع زیبا و دره خوش آب و هوای حاجی ابراهیم و بهره مندی از رودخانه دایمی با آب زلال و چشمه های فراوان باعث جذب گردشگران بسیاری در فصول بهار و تابستان میشود. این روستا دارای یک واحد اقامتگاه بوم گردی است.

  منبع مطلب : kurdpress.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید