این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  چند نفر کشته شدند

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  چند نفر کشته شدند را از این سایت دریافت کنید.

  جان‌باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ ایران

  جان‌باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ ایران

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  بخشی از نوشتارهای اعتراضات ۱۳۹۸ ایران:

  اعتراضات آبان ۱۳۹۸ ایران

  ریشه‌ها و زمینه‌ها قطعی سراسری اینترنت روزشمار اعتراضات روش‌های اعتراض

  روش‌های سرکوب اعتراضات

  قتل‌عام ماهشهر

  جان‌باختگان اعتراضات

  بازداشت‌شدگان اعتراضات

  واکنش‌ها به اعتراضات

  #اعدام نکنید #کدام آبان

  حمله سایبری آبان ۱۴۰۰

  دادگاه بین‌المللی مردمی آبان

  نبو

  اعتراضات در شهر تهران در ۲۶ آبان ۱۳۹۸

  در آبان سال ۱۳۹۸، در پی سهمیه‌بندی سوخت و افزایش قیمت بنزین، اعتراضات مردمی و ضد حکومتی در بیشتر نقاط ایران آغاز شد. اعتراضات آبان ۱۳۹۸ ایران از شامگاه ۲۴ آبان ماه در شهرهای مختلف آغاز شد و گسترش یافت.[۱] بر اساس گزارش نهادهای امنیتی ایران، ۲۹ استان و صدها شهر دستخوش ناآرامی‌های پس از افزایش قیمت بنزین بودند.[۲] تصاویر فراوانی که توسط شهروندان گرفته شده‌است، نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی، سپاه پاسداران و بسیج با استفاده از سلاح‌های جنگی در نقاط مختلف کشور، به سوی معترضان به صورت مستقیم و هدفمند تیراندازی مستقیم کرده‌اند.[۳][۴] در موردی همچون ماهشهر، تصاویر نشان می‌دهد که نیروهای سپاه پاسداران با استفاده از سلاح‌های نیمه سنگین جنگی، همچون دوشکا و تیربار، معترضان را هدف قرار دادند.[۴] تلویزیون ایران معترضان در ماهشهر را اغتشاش‌گرانی خواند که قصد تصرف پتروشیمی ماهشهر را داشتند.[۵]

  خبرگزاری فرانسه در گزارشی تحقیقی نشان می‌دهد که بیش از ۷۵۰ تصویر و ویدئو از تیراندازی توسط نیروهای امنیتی و کشته و زخمی شدن معترضان به جای مانده‌است.[۴]

  در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ سازمان عفو بین‌الملل جزئیات مرگ ۳۰۴ نفر از معترضان آبان ۱۳۹۸ در ایران را منتشر کرد.[۶] بر اساس این گزارش آن‌ها در فاصله ۲۴ تا ۲۸ آبان توسط نیروهای امنیتی کشته شدند.[۷] خبرگزاری رویترز در روز در ۲۳ دسامبر ۲۰۱۹ تعداد کشته‌شدگان را بر اساس دریافت آمار از سه مقام وزارت کشور ایران که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، حدود ۱٬۵۰۰ تن در ۱۹۰ شهر اعلام کرد که تا کنون اسامی ۵۴۷ تن از آن‌ها مشخص شده‌است.[۸][۹]از سویی برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد بیش از ۷۵۰۰ مرگ بدون دلیل در پاییز سال ۱۳۹۸ و ۶۳۰۰ مرگ بدون دلیل در آبان ۱۳۹۸ ثبت شده‌است که علت این مرگ‌ومیر کرونا، آنفولانزای فصلی، تصادفات جاده‌ایی و حوادث طبیعی نبوده‌است.[۱۰][۱۱][۱۲][۱۳][۱۴][۱۵][۱۶]

  در زمان اعتراضات، رسانه‌ها و افراد نزدیک به حکومت ایران کمپین ضداطلاعات بزرگی به راه انداختند تا این‌طور القا کنند که معترضان از اشرار بوده‌اند و نه مردم عادی و در نتیجه سرنوشت یا زندگی‌شان اهمیت چندانی ندارد.[۱۷] این رویکرد با تاکیدات علی خامنه‌ای همسو بود که در سخنرانی ۲۶ آبانش، با اشاره به وقایعی همچون آتش زدن یک بانک تأکید می‌کرد: «در یک چنین حوادثی معمولاً اشرار، کینه‌ورزان، انسان‌های ناباب وارد میدان می‌شوند… اینها اشرارند، این کارها کار مردم معمولی نیست».[۱۷] انتشار گستردهٔ اخبار جعلی در مورد میزان تلفات نیروهای امنیتی یا افرادی که در حال دفاع از منازل خود در برابر تهاجم آشوب‌گران کشته شده‌اند بخش دیگر این کمپین بود که به ادعای رسانه‌های دولتی ۸۵ درصد جان‌باختگان را شامل می‌شد. شش ماه پس از پایان اعتراضات، تعداد مأموران امنیتی-انتظامی کشته شده در جریان اعتراضات آبان ماه ۶ نفر اعلام شد که درستی این عدد هم مورد تردید است.[۱۷]

  آمارها از تعداد جان‌باختگان

  تجمع در آریاشهر، تهران

  خبرگزاری‌ها و سازمان‌های حقوق بشری خارج از کشور، بر اساس تحقیقات و منابع خود، تعداد کشته‌ها را از چند صد نفر تا ۱۵۰۰ نفر اعلام کردند. این در حالی است که مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران از اعلام کردن تعداد کشته‌شدگان سر باز می‌زنند.[۱۸]

  خبرگزاری رویترز در روز در ۲۳ دسامبر ۲۰۱۹ تعداد کشته‌شدگان را بر اساس دریافت آمار از سه مقام وزارت کشور ایران که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، حدود ۱۵۰۰ تن در ۱۹۰ شهر اعلام کرد که تا کنون اسامی ۵۴۷ تن از آن‌ها مشخص شده‌است.[۱۹][۹] تعداد کشته‌شدگان در استان تهران حداقل ۴۰۰، در خوزستان حداقل ۲۴۰، در کرمانشاه حداقل ۳۲۰، در اصفهان حداقل ۱۲۰، در فارس حداقل ۲۷۰ و در البرز (کرج) حداقل ۱۰۰ تن می‌باشد.[۲۰][۲۱][۲۲][۲۳][۲۴] بر اساس این گزارش، علی خامنه‌ای چند روز پس از آغاز اعتراضات، مقامات امنیتی ارشد و سایر مقامات دولتی را جمع کرده و به آن‌ها دستور داده تا هر کاری از دستشان بر می‌آید برای متوقف ساختن آن‌ها انجام دهند.[۲۵][۲۶][۲۷]

  عفو بین‌الملل در ۲۵ آذر ۱۳۹۸ آمار به روز رسانی شده از تعداد قربانیان این اعتراض‌ها را در فاصلهٔ روزهای ۲۵ تا ۲۸ آبان، ۳۰۴ نفر اعلام کرد.[۲۸][۲۹][۳۰] سازمان حقوق بشر ایران، روز ۲۹ آذر ۱۳۹۸ اعلام کرد طی اعتراض‌های سراسری آبان در ایران دست‌کم ۳۲۴ نفر از شهروندان کشته و حدود ۱۰ هزار نفر نیز بازداشت شده‌اند.[۳۱] ۱۲ دی ۱۳۹۸ وبگاه کلمه اعلام کرد: اخبار رسمی منتشر نشده از کشته‌شدن ۶۳۱ نفر از هموطنان در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ حکایت دارد.[۳۲] ۳۰ دی ۱۳۹۸ کواکبیان نمایندهٔ مجلس اعلام کرد: مقام‌های مسئول به کمیسیون امنیت ملی اطلاع دادند که در اعتراضات آبان ۱۷۰ نفر کشته شده‌اند.[۳۳][۳۴] در خرداد ۱۳۹۹ رحمانی فضلی وزیر کشور، شمار کشته‌شدگان این اعتراضات را ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر اعلام کرد.[۳۵]

  در میان جان‌باختگان، برخی ابتدا بازداشت و سپس کشته شده‌اند، نادر مختاری از جمله این جان‌باختگان است.[۳۶][۳۷][۳۸] در میان این جان‌باختگان، نام و هویت ۱۸ کودک مشخص شده‌است.[۳۹][۴۰]

  ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰، محسن محمودی کریانی، جوان ۲۸ ساله و از معترضان آبان ۹۸ در کرمانشاه به دلیل مشکلات روحی ناشی از نابینا شدن در پی اصابت گلولهٔ ساچمه‌ای در جریان اعتراضات و فقر مالی، خود را حلق‌آویز کرد و به زندگی خود پایان داد.[۴۱][۴۲]

  تحلیلگران معتقدند واکنش بی‌رحمانهٔ دولت، بیان‌گر وحدت روزافزون بین نخبگان سیاسی ایران است و نشان می‌دهد که دولت حسن روحانی-که زمانی نسبتاً معتدل خوانده می‌شد-به‌طور قابل توجهی تمایلات راست‌گرایانه پیدا کرده و با رهبران مذهبی تندروی ایران هم‌سو شده‌است.[۴۳] دیده‌بان حقوق بشر در ۶ آذر، حکومت ایران را به مخفی نگه داشتن عمدی آمار کشته‌ها، زخمی‌ها و بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ متهم کرد.[۴۴][۴۵]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  پروژه کشته سازی آغاز شد/ قتل مشکوک ۳ نفر در اعتراضات اخیر کردستان

  استاندار کردستان از کشته‌ شدن 3 نفر در جریان تجمعات غیرقانونی در شهرهای استان خبر داد و گفت: مرگ هر 3 نفر مشکوک است.

  استانها / کردستان ۱۹:۱۳ ۱۴۰۱-۶-۲۹ ۴۸ ۸

  پروژه کشته سازی آغاز شد/ قتل مشکوک ۳ نفر در اعتراضات اخیر کردستان

  استاندار کردستان از کشته‌ شدن 3 نفر در جریان تجمعات غیرقانونی در شهرهای استان خبر داد و گفت: مرگ هر 3 نفر مشکوک است.

  به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، اسماعیل زارعی‌کوشا عصر امروز در نشست با خبرنگاران رسانه‌ها در استانداری کردستان اظهار کرد: پیرامون موضوع فوت مرحوم مهسا امینی مسؤولان و مقامات عالی کشور از جمله روسای قوا، همه ورود کردند و دستور رسیدگی داده‌اند.

  وی افزود: این بخشی از ماجرا است و باید منتظر مشخص شدن نتایج و اعلام و اطلاع‌رسانی آنها باشیم.

  استاندار کردستان تصریح کرد: خدمت خانواده مرحوم مهسا امینی رسیدیم و حسب دستور رییس جمهور عنوان کردیم تا همه موارد برای پیشگیری از تضییع حق آنها رسیدگی می‌شود.

  وی ادامه داد: برخی جریانات در داخل و خارج کشور احساس کردند یک فرصت برای سوءاستفاده فراهم شده است و می‌توانند در این شرایط یک عرض اندام و ابراز وجود کنند و از این نمد کلاهی بسازند هر چند ما توقعی از دشمن جز این نداریم چون دشمن از هر فرصتی برای ضربه زدن استفاده می‌کند.

  زارعی‌کوشا اذعان داشت: رفتار برخی افراد در داخل کشور به نوعی پوپولیستی و دنبال سوءاستفاده بودند و احساس کردند فضای تنفس برای آنها ایجاد شده که این مایه تاسف است.

  وی افزود: اینها از فرهیختگی و فرزانگی به دور است و اینها اگر دنبال اصلاح هستند باید رفتار خود را درست کنند و بعد مدعی اصلاح شوند.

  استاندار کردستان یادآوری کرد: آنهایی که بیرون از کشور مترصد یک فرصت هستند و به زمین و زمان متوسل می‌شوند بارها خود را آزموده و شکست خورده‌اند و این بار هم مطمئن باشند تیرشان به سنگ می‌خورد.

  وی عنوان کرد: ممکن است افرادی از نسل جوان و نوجوان ما در گیر و دار احساسات برخی برخوردها شوند این اتفاق برای همه ما تلخ و غم‌انگیز است و این دختر را جای فرزند خود می‌گذاریم.

  زارعی‌کوشا در ادامه گفت: این فضای احساسی وجود دارد تبعا اینها دلسوز مهسا و مهساها و اهل سنت و کُرد نیستند اینها اسم رمزی برای سوءاستفاده از فرصت است.

  وی افزود: شاید عده‌ای از جوانان در این فضای رسانه‌ای پرحجم اعتراضاتی داشته باشند اما آنچه دیده شد، توطئه گسترده دشمن و ایادی استکبار با سوءاستفاده از فضای رسانه است.

  زارعی‌کوشا اظهار کرد: در این دو سه روزه نیروهای امنیتی و انتظامی ما با معترضین مدارا کرده‌اند و حتی تعداد زیادی از این نیروها در استان کتک خورده که کارشان به بیمارستان کشیده شده است.

  وی در ادامه به خانواده‌ها هشدار داد: ضدانقلاب و گروهک‌های معاند به دنبال سناریوی کشته‌سازی هستند لذا خانواده‌ها مراقب فرزندان‌شان باشند.

  زارعی‌کوشا عنوان کرد: ما در مقابل کسانی که فوت مهسا امینی را رمز قرار داده و به دنبال ایجاد ناامنی در کردستان هستند و آن را به سایر استان‌ها گسترش دهند، ایستادگی و برخورد خواهیم کرد.

  استاندار کردستان از کشته‌شدن سه فرد در جریان تجمعات غیرقانونی در شهرهای استان خبر داد و گفت: تحقیقات نشان داده که این افراد توسط معاندین نظام و با اسلحه جنگی که هیچ کدام از رده های امنیتی و نظامی در استان استفاده نمی کنند تیرخورده و کشته شده‌اند.

  استاندار کردستان به کشته‌شدن یک شهروند دیواندره‌ای اشاره کرد و گفت: براساس نظر متخصص، این فرد با سلاح جنگی کشته شده که هیچ کدام از رده‌های نیروهای مسلح از این نوع سلاح استفاده نکرده‌اند.

  وی ادامه داد: قطعا این یک سناریوی دشمن بوده که بلافاصله مشخصات و تصویر آن فرد در شبکه‌های ماهواره‌ای پخش شد.

  زارعی‌کوشا خاطرنشان کرد: آنها فرد دیگری را با همان شرایط در خودرویی در کنار بیمارستان سقز رها کرده بودند و باید مراقبت کنیم و اجازه ندهیم از این ابراز احساسات جوانان، دشمنان سوءاستفاده کنند و داغ دیگری بر داغ‌های ما اضافه کنند. مرگ نفر سوم نیز مشکوک و در دست بررسی است.

  وی همچنین گفت: دشمن با این حجم از کار رسانه‌ای و تبلیغی که نسبت به فتنه سال‌های ۸۸ و ۹۸ بی‌سابقه است، را شروع کردند آنها از همان لحظه که مهسا در کما بود مترصد فرصت برای ضربه به نظام و مردم بودند.

  استاندار کردستان یادآوری کرد: در دیدار با خانواده مرحومه امینی گفتم، باید خودشان هم ورود کنند و تمایز خود را مشخص نمایند کما اینکه تمایز وجود دارد و دوست ندارند امنیت مردم به خطر بیفتد.

  زارعی‌کوشا ادامه داد: در شرایطی که استان کردستان آماده یک جهش از لحاظ اقتصادی و عمرانی است نباید اجازه داد بخاطر برخی رفتارها دچار خدشه شود.

  انتهای پیام/۲۳۳۰/۷۱/ی/ ت 51

  شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید

  این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

  استاندار کردستان

  کشته سازی در کردستان

  کشته شدن سه نفر در کردستان

  اسماعیل زارعی کوشا

  اخبار مرتبط

  گزارشی از تجمع اعتراضی در سنندج

  ۲۳:۳۴ ۱۴۰۱-۶-۲۷

  گزارش خبرنگارفارس ازتجمع اعتراضی درسنندج

  ۲۱:۵۷ ۱۴۰۱-۶-۲۶

  http://fna.ir/1ra6i4

  نظرات

  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  ناشناس

  چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۳

  به کوری چشم ضد انقلاب و دشمنان ایران اسلامی

  همه بانوان ایران زمین هشتگ #من_حجاب_ را_ دوست_دارم را در صفحات مجازی ترند میکنیم.

  #من_حجاب_ را_ دوست_دارم

  ۱۵

  ناشناس در پاسخ ناشناس

  چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۶

  دقیقا درست می فرمایید نباید به این از خدا بی خبران که باعث نا آرامی در جامعه شده است فرصت دهیم.

  ۲ ناشناس

  چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۵

  اگر پلیس برخورد نکنه در یک هفته کل کشورو بیقانون ها میگیرن.

  ۱۰ ناشناس

  چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۰

  همان ها که مدعی اند و پلیس را به

  شدیدترین حملات می‌کوبند بدانند فقط (و فقط) کافیست ۲۴ ساعت پلیس و نیروی انتظامی منفعل شده و کاری به کاری نداشته باشد.

  آن وقت مشخص می‌شود که در تهران و هم در سنندج و سقز چه کسایی اسلحه

  منبع مطلب : www.farsnews.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 5 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید