این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  کتورولاک عضلانی

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  کتورولاک عضلانی را از این سایت دریافت کنید.

  آمپول کتورولاک چیست و چه عوارضی دارد؟ نحوه عملکرد و عوارض جانبی کتورولاک را بشناسید

  کتورولاک یک داروی ضددرد و ضد التهابی و متعلق به دسته داروهای NSIADs است که برای تسکین دردهای متوسط تا شدید استفاده می‌شود. آمپول کتورولاک-قرص کتورولاک

  صفحه اصلی دارو

  آمپول کتورولاک، عوارض و نحوه تزریق آن

  موضوعات پزشکی مرتبط: دارو

  آمپول کتورولاک، عوارض و نحوه تزریق آن

  نویسنده:تحریریه مجله دکترتو

  | تاریخ انتشار: 9 بهمن 1400

  | آخرین به‌روزرسانی: 27 اسفند 1400

  | تعداد نظرات:169

  سیاست انتشار مطلب پزشکی

  آنچه در این مقاله می‌خوانید

  اگر جراحی کرده باشید یا دچار دردهای حاد شده باشید، احتمالا با آمپول کتورولاک آشنایی دارید. اما آیا دقیقا می‌دانید آمپول کتورولاک برای چیست؟ یا اصلا کتورولاک چیست؟ سوزن کتورولاک برای چه تزریق می‌شود؟ نحوه تزریق آمپول کتورولاک چگونه است؟ آمپول کتورولاک برای کمردرد استفاده می‌شود؟ آمپول کتورولاک برای درد پریود تزریق می‌شود؟

  کتورولاک یک داروی ضددرد و از دسته داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی است که برای مدیریت دردهای متوسط تا شدید و حاد استفاده می‌شود. کتورولاک دارویی نیست که برای مدت طولانی یا برای دردهای معولی تجویز شود، بلکه زمانی تجویز می‌شود که درد بیمار به قدری شدید باشد که نیاز به داروهای مسکن اپیوئیدی مثل مورفین داشته باشد. به خاطر عوارض جانبی آمپول ketorolac نباید بیش از ۵ روز تجویز شود و اگر دارو کارساز نبود یا برای مدت طولانی‌تری نیاز بود، پزشک داروی شما را تعویض خواهد کرد. در ادامه با این داروی ضددرد، عوارض جانبی، موارد احتیاط، تداخلات دارویی و هر آنچه لازم است در مورد آمپول ketorolac بدانید با شما صحبت خواهیم کرد.

  برای اطلاعات بیشتر در مورد ketorolac آمپول می‌توانید با متخصص داخلی مشورت کنید. در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان آشنا شوید، به‌صورت تلفنی و آنلاین با آنها مشورت کنید و در صورت نیاز برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

  مشاوره با متخصصان

  داخلی دکترِتو شروع نوبت‌گیری

  آمپول کتورولاک برای چیست؟

  نام رایج دارو: کتورولاک – Ketorolac، کتورکس، پین لاک، تورادولاک، توراپین، پمرولاک، کتورین، کتروفال، کتورولاکس.نام تجاری دارو: تورادول

  آمپول کتورولاک برای درمان کوتاه‌مدت دردهای متوسط تا شدید استفاده می‌شود. از کتورولاک معمولاْ قبل یا بعد از جراحی‌های پزشکی استفاده می‌شود. کاهش دردی که به وسیله‌ی کتورولاک آمپول ایجاد می‌شود، کاری می‌کند تا ریکاوری راحت‌تری داشته باشید و زودتر بتوانید به زندگی روزمر‌ه‌تان بازگردید.

  آمپول کترولاک جزو داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) به حساب می‌آید. این دسته‌ی دارویی برای درمان التهاب و درد استفاده می‌شود. از داروهای دیگر این گروه می‌توان به ایبوپروفن و ناپروکسن اشاره کرد، اما کتورولاک نسبت به سایر NSAID ها در کاهش درد‌های التهابی و غیر التهابی موثرتر است.

  آمپول ketorolac برای مدیریت کوتاه مدت درد حاد (تا ۵ روز)، با دوز متوسط تا ​​زیاد استفاده می‌شود. نباید ketorolac آمپول برای درد جزئی یا مزمن مورد استفاده قرار گیرد.

  هرگز از کتورولاک برای دردهای طولانی‌مدت مثل التهاب مفصلی استفاده نکنید.

  نحوه عملکرد داروی کتورولاک

  عملکرد کتورولاک از طریق انسداد تولید برخی مواد طبیعی در بدن شما است که موجب التهاب می‌شود. این انسداد باعث کاهش تورم، درد یا تب می‌شود. آمپول ketorolac، تولید مواد شیمیایی توسط سیستم ایمنی بدن را که باعث قرمزی، تب، درد و التهاب می‌شوند را کاهش می‌دهد. کاهش درد به شما کمک می‌کند راحت‌تر بهبود پیدا کنید تا بتوانید به کارهای عادی روزمره خود برگردید.

  این داروی NSAID با مدت اثر متوسط است و باعث مهار شدن PG می شود که بیشتر به عنوان یک ضد درد است تا یک داروی ضد التهاب. بیشتر به صورت تزریقی مصرف می شود.

  اشکال دارویی کتورولاک

  قرص:

  قرص کتورولاک ۱۰ میلی گرمی خوراکی

  قطره چشمیآمپول تزریقی:

  آمپول کتورولاک ۱۵ میلی گرمی

  آمپول کتورولاک ۳۰ میلی گرمی

  آمپول کتورولاک ۶۰ میلی گرمی.

  نام تجاری کتورولاک در ایران

  آمپول ketorolac در ایران در اشکال دارویی مختلف و توسط شرکت‌های مختلفی تولید می‌شود. در بازار دارویی ایران می‌تواند ketorolac آمپول را با اسم‌های زیر پیدا کنید:

  قطره چشمی سینارولاک 0.5% 5 میلی لیتر

  قرص کتورولاک ایران هورمون ۱۰ میلی گرم

  آمپول کتورکس ۳۰ میلی گرم/میلی لیتر

  قرص پین لاک 10 میلی گرم

  قرص تورادولاک 10 میلی گرم

  قرص توراپین 10 میلی گرم

  آمپول کتورولاک-کمبکسونا 30 میلی گرم/میلی لیتر

  قرص کتورولاک ۱۰ میلی گرم

  آمپول پمرولاک ۱۵ میلی گرم/میلی لیتر

  آمپول پمرولاک ۳۰ میلی گرم/میلی لیتر

  آمپول کتورین مد 30 میلی گرم/میلی لیتر

  آمپول کتروفال 30 میلی گرم/میلی لیتر

  قطره چشمی کتروفال 5%

  آمپول کتورولاک ۳۰ میلی گرم/میلی لیتر

  آمپول کتورولاک ۱۵ میلی گرم/میلی لیتر

  آمپول کتورولاک ۶۰ میلی گرم/میلی لیتر

  اسامی تجاری داروی کتورولاک در ایران

  نحوه مصرف کتورولاک چیست؟

  اگر پزشک داخلی یا هر پزشک دیگری آمپول ketorolac را برای شما تجویز کرده است، حتما از دستورات پزشک تبعیت کنید. برای مصرف صحیح داروی کتورولاک لازم است از اطلاعات روی جلد دارو به دقت پیروی کنید. آمپول کترولاک به صورت محلول (مایع) برای تزریق عضلانی یا به صورت داخل وریدی، استفاده می‌شود. برای استفاده از این دارو نکات زیر را در نظر بگیرید.

  اگر به صورت مداوم کتورولاک برای شما تجویز شده است، معمولا مصرف آن به صورت هر ۶ ساعت یک آمپول تزریقی است که باید توسط پزشک تزریق شود.

  قرص خوراکی کتورولاک معمولا هر ۴ تا ۶ ساعت یک عدد قابل مصرف است.

  نباید این آمپول را داخل ستون فقرات تزریق کرد.

  نباید آمپول ketorolac را به داخل قفسهٔ سینه تزریق کرد.

  منبع مطلب : doctoreto.com

  کتورولاک

  English فارسی

  کتورولاک | شرکت داروسازی کاسپین تامین

  صفحه اصلی درباره ما واحد‌های شرکت محصولات پورتال سهامداران ارتباط با ما

  شما اینجایید: Home   آمپول   داروهای ضد درد وضد التهاب   کتورولاک

  Caspian Products

  آمپول شیاف شربت و محلول خوراکی کرم، پماد و ژل ویال سرنگ آماده تزریق

  کتورولاک

  نام ژنریک: کتورولاک نام تجاری: - شکل دارویی:

  طبقه بندی فارماکولوژیک: Non-steroidal Anti-inflammatory agents

  طبقه بندی درمانی: Analgesic

  طبقه بندی مصرف در بارداری: Category C

  ketorolac.pdf

  موارد مصرف:

  کتورولاک برای درمان کوتاه مدت(حداکثر 5 روز) دردهای حاد که نیاز به داروی ضد درد در سطح اوپیوئیدی دارند،در بزرگسالان استفاده میشود.این دارو معمولأ برای تسکین دردهای بعد از جراحی مورد استفاده قرار میگیرد.

  روش و مقدار مصرف:

  -مصرف این دارو تنها با نظر پزشک متخصص امکان پذیر است.

  -هیپوولمی قبل از شروع تجویز کتورولاک باید تصحیح گردد،زیرا در این شرایط ریسک عوارض کلیوی افزایش میابد.

  -درمان با داروی کتورولاک باید با تجویز تزریقی شروع شود.دوزهای بعدی میتواند به صورت تزریقی یا خوراکی باشد ولی دوره درمان با این دارو(تزریقی یا خوراکی) نباید از 5 روز بیشتر شود.بعد از 5 روز در صورت نیاز،درمان با داروهای ضد درد دیگر ادامه یابد.

  -افزایش دوز یا افزایش دفعات مصرف داروی کتورولاک حتی در صورت کافی نبودن اثر تسکینی دارو توصیه نمیگردد.در این موارد میتوان از داروهای اوپیوئیدی به عنوان درمان کمکی استفاده نمود.مصرف همزمان کتورولاک با یک داروی ضد درد اوپیوئیدی باعث افزایش اثر ضد دردی میشود در نتیجه ممکن است به دوزهای کوچکتری از هر دو دارو نیاز باشد.

  -کتورولاک قبل از عمل های جراحی بزرگ برای پیشگیری از دردهای بعد از عمل نباید استفاده شود.همچنین این دارو در حین عمل،در شرایطی که کنترل خونریزی مشکل باشد نباید استفاده گردد.

  -کتورولاک برای کنترل دردهای خفیف یا درمان طولانی مدت دردهای مزمن نباید مورد استفاده قرار گیرد.

  -تزریق وریدی کتورولاک باید حداقل طی مدت 15 ثانیه و تزریق عضلانی آن باید آهسته و عمیق انجام گیرد.

  -آمپول کتورولاک به صورت اینتراتکال یا اپی دورال قابل تزریق نمیباشد.

  -به دلیل وجود ریسک واکنش های آنافیلاکسی و یا سایر واکنش های آلرژیک همراه با اولین دوز کتورولاک،تجهیزات و داروهای مورد نیاز برای کنترل این شرایط خاص باید در دسترس باشد.

  -کتورولاک در افراد مسن باید با احتیاط و با دوزهای پایین تر و با کنترل دقیق تر تجویز گردد.

  -علائم ادم،خونریزی دستگاه گوارشی،مشکلات قلبی-عروقی،راش پوستی و افزایش غیر عادی وزن باید بلافاصله به پزشک گزارش گردد.

  -مصرف این دارو ممکن است سبب خواب آلودگی،سرگیجه و یا اختلال دید شود،لذا حین درمان از انجام اموری که نیاز به هوشیاری کامل دارند خودداری نمایید.

  -کتورولاک ترومتامین با مورفین سولفات و پتیدین هیدروکلراید و پرومتازین هیدروکلراید در یک سرنگ نباید مخلوط شود چون ممکن است باعث رسوب کتورولاک در محلول گردد.

  موارد منع مصرف:

  بزرگسالان:

  -60 میلی گرم به صورت یک تزریق عضلانی(که در صورت نیاز،درمان میتواند با کتورولاک خوراکی یا داروهای مسکن دیگر ادامه یابد) و یا 30 میلی گرم هر 6 ساعت به صورت عضلانی با ماکزیمم دوز 120 میلی گرم در روز و حداکثر دوره درمان 5 روز و یا 30 میلی گرم تک دوز به صورت وریدی یا هر 6 ساعت با ماکزیمم دوز 120 میلی گرم در روز و حداکثر دوره درمان 5 روز.

  -بیماران با وزن کمتر از 50 کیلوگرم یا سن بیشتر از 65 سال و بیماران با اختلال عملکرد کلیوی:

  30 میلی گرم به صورت عضلانی(که در صورت نیاز،درمان میتواند با کتورولاک خوراکی یا داروهای مسکن دیگر ادامه یابد) یا 15 میلی گرم به صورت عضلانی هر 6 ساعت تا ماکزیمم دوز 60 میلی گرم در روز و حداکثر دوره درمان 5 روز و یا 15 میلی گرم وریدی به صورت تک دوز یا هر 6 ساعت تا ماکزیمم دوز 60 میلی گرم در روز و حداکثر دوره درمان 5 روز

  کودکان(کمتر از 16 سال):

  بی خطری و اثربخشی دارو به اثبات نرسیده است.

  احتیاط:

  سابقه زخم معده،کولیت اولسراتیو و سایر بیماری های اولسراتیو دستگاه گوارش،خونریزی یا پرفوراسیون دستگاه گوارشی،زخم گوارشی فعال،بیمارانی که در معرض خطر خونریزی قرار دارند،خونریزی عروق مغزی و یا احتمال وقوع آن،هموفیلی و سایر مشکلات انعقاد خونی مانند مشکلات در عملکرد تجمع پلاکتها،پولیپ های بینی همراه با برونکواسپاسم،نارسایی کلیوی شدید تا متوسط(سرم کراتینین بالای 8/1 )و در بیمارانی که بدلیل از دست دادن مایعات در معرض آسیب کلیوی قرار دارند،بیماری های التهابی روده،هر نوع سابقه حساسیت(حساسیت های شدید مانند واکنش های آنافیلاکتیک آنژیوادم و یا حساسیت های ملایم تا متوسط)به داروهای کتورولاک ترومتامول،آسپرین و یا سایر داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی(NSAIDs)، هنگام زایمان،هنگام شیردهی،به عنوان پیشگیری درد در هر نوع جراحی،بیمارانی که همزمان تحت درمان با NSAIDs یا آسپرین هستند.

  تداخلات دارویی:

  در صورت وجود آسم،کلستازیس،هپاتیت فعال،اعتیاد به الکل،مصرف سیگار،ضعف عملکرد قلبی،نارسایی احتقانی قلب،فشار خون،دیابت،آسیب عملکرد کبدی،ادم،لوپوس اریتماتوز سیستمیک با احتیاط تجویز گردد.

  عوارض جانبی:

  هر دارو به موازات اثرات نامطلوب درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته شود.اگرچه تمام عوارض ذکر شده در یک فرد دیده نمیشود.

  عوارض جانبی با احتمال وقوع بیشتر: ادم،افزایش فشار خون،پورپورا،راش پوستی،استوماتیتیس،تهوع، سوءهاضمه،درد شکمی،اسهال،یبوست،نفخ،احساس پری دستگاه گوارش،استفراغ،سر درد،خواب آلودگی،گیجی،درد و کبودی محل تزریق.

  عواض دیگر شامل: زخم معده،خونریزی گوارشی،بیماری کرون،کولیت،ترومبوسیتوپنی،آنمی،مننژیت آسپتیک،بی اشتهایی،هیپوناترمی،هیپر کالمی،افسردگی،بی خوابی،اضطراب،توهم،وزوزگوش،برادیکاردی،رنگ پریدگی،خونریزی،ناباروری در زنان،تنگی نفس،خستگی،تشنگی شدید،اختلال کبدی و اختلال کلیوی میباشد.

  تداخلات داروئی

  منبع مطلب : caspiantamin.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید