این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  کریم خان زند که بود

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  کریم خان زند که بود را از این سایت دریافت کنید.

  کریم‌خان زند

  کریم‌خان زند

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  کریم خان زند

  فرمانروای ایران

  سلطنت ۱۱۲۸–۱۱۵۷ خورشیدی

  ۱۱۶۳–۱۱۹۳ قمری ۱۷۵۰–۱۷۷۹ میلادی پیشین شاهرخ‌میرزا آزادخان افغان محمدحسن‌خان قاجار جانشین زکی خان زند زاده ۱۰۸۶ خورشیدی ۱۱۱۹ قمری ۱۷۰۷ میلادی روستای پری، ملایر

  درگذشته سه‌شنبه ۱۳ صفر ۱۱۹۳ قمری[۱] ۱۱ اسفند ۱۱۵۷ خورشیدی

  ۲ مارس ۱۷۷۹ میلادی ارگ کریم خان

  آرامگاه موزه پارس (عمارت کلاه فرنگی) روبروی ارگ کریم خانی

  ۲۹°۳۶′۵۷٫۶۳″ شمالی ۵۲°۳۲′۴۲″ شرقی

  همسران خدیجه بیگم شاخ نبات (معشوقه) چهار همسر دیگر فرزند(ان) طاهر خان محمد حسن خان ابوالفتح خان محمدرحیم خان محمدعلی خان محمد ابراهیم خان محمد صالح خان پری‌چهر خانم خانم کوچک بی‌بی کوچک نام کامل

  محمدکریم بهادرخان زند

  دودمان طایفه زند پدر ایناق خان مادر بیگم آغا زنگنه

  دین و مذهب اسلام (شیعه)

  محمد کریم بهادرخان زند[۲] (۱۰۸۶ خورشیدی در ملایر - ۱۱۵۷ خورشیدی در شیراز)، وزیر اعظم شاه اسماعیل سوم صفوی و فرمانروای ایران از سال ۱۱۲۸ تا ۱۱۵۷ خورشیدی و بنیان‌گذار دودمان زندیه بود. وی از طوایف لک محسوب می‌شد.[۳][۴]

  پس از مرگ نادرشاه، جانشینان او درگیری فراوانی بر سر قدرت نمودند. در این شرایط، ایران وارد مرحله‌ای از عدم ثبات سیاسی و اقتصادی شدیدی گردید و به دلیل خلع قدرت دولت مرکزی، خوانین و حکام نواحی طغیان نموده و در صدد کسب استقلال بیشتر یا رسیدن به منصب پادشاهی برآمدند. علی قلی خان، ابراهیم خان، شاهرخ و سلیمان دوم هر کدام مدت کوتاهی سلطنت کردند. احمدشاه درانی از سرداران افغان نادر در شرق ایران، محمدحسن‌خان قاجار در استرآباد و آزادخان افغان در نواحی شمال ایران در صدد تشکیل حکومت و کسب قدرت بودند. در میان این آشفتگی‌ها، کریم خان زند نیز به دنبال چنین هدفی بود. او تویسرکان و کزاز را تصرف کرد و توانست محمد علی خان حاکم همدان و حسنعلی خان حاکم اردلان را شکست دهد و حامیانی پیدا کند. کریم خان پس از پیروزی بر دشمنان خود شهرت زیادی کسب نمود و عنوان «کریم خان» یافت. کریم خان پس از پیروزی‌های متعدد و کسب آوازه با علی‌مردان خان بختیاری متحد شد و بنا بر پیشنهاد علی‌مردان‌خان تصمیم گرفتند به ابوالفتح‌خان بختیاری حاکم اصفهان و عراق که منصوب شاهرخ‌میرزا افشار بود، حمله کرده و او را شکست دهند. آن‌ها توانستند ابوالفتح را شکست دهند اما پس از این پیروزی پیمان اتحاد سه جانبه‌ای منعقد نمودند تا برای نجات ایران از هرج و مرج چاره‌ای بیندیشند. متحدین ابوتراب، نوه مادری شاه سلطان حسین را با نام شاه‌اسماعیل سوم بر تخت نشاندند و مناصب را بین خود تقسیم کردند. علی‌مردان‌خان به علت سن کم شاه جدید نایب السلطنه او، کریم خان زند سردار کل سپاه و ابوالفتح خان نیز حاکم اصفهان شد. بعد از این پیمان کریم خان عازم فتح نواحی غربی ایران گردید. هنگامی که وی مشغول فتوحات بود، علی‌مردان‌خان با استفاده از غیبت وی، ابوالفتح خان حاکم اصفهان را کور و مقتول و عمویش باباخان بختیاری را حاکم اصفهان نمود و خود عازم دفع صالح خان حاکم شیراز گشت. علی‌مردان‌خان خود را پادشاه واقعی ایران می‌دانست و شاه اسماعیل سوم برایش آلت دستی بیش نبود.

  کریم خان بعد از اطلاع از موضوع در یک شورای مشورتی با سرداران خود تصمیم گرفت با علی‌مردان‌خان بجنگد. او با ۳۰٬۰۰۰ سپاهی به اصفهان حمله برد و شهر را تصرف کرد. علی‌مردان‌خان هم که شیراز را تصرف و در آنجا ستم زیادی کرده بود بعد از اطلاع از این وقایع به سوی اصفهان حرکت کرد. خان زند نیز فوراً با سپاه خود راهی جنوب شد. در چهارمحال بختیاری دو سپاه رو به روی هم صف آراستند. در آن نبرد علی‌مردان‌خان خان مغلوب شد و با به جا گذاشتن کلیهٔ لوازم خود به خوزستان گریخت تا با کمک حاکم آنجا بتواند دوباره علیه کریم خان قد علم کند.[۵]

  کریم‌خان توانست پس از فروپاشی حکومت نادرشاه افشار، تمام بخش‌های مرکزی، شمالی، غربی و جنوبی ایران را تحت حکومت خود درآورد. همچنین برادر وی، صادق‌خان زند، نیز موفق شد در سال ۱۱۸۹ ه‍.ق بصره را از امپراتوری عثمانی جدا کرده و به ایران پیوست نماید و از این طریق، نفوذ ایران را بر سراسر اروندرود، بحرین و جزایر جنوبی خلیج فارس مسلم گرداند.

  کریم‌خان در دوران اوج حکومت خود تقریباً بر تمام ایران حکومت می‌کرد اما از تاج‌گذاری خودداری نمود و پس از پیروزی بر محمدحسن خان قاجار در دیوانخانه قدیم تهران بارعام داد و خود را وکیل الرعایا خواند.[۶] برخی ایل‌های لک نظیر بیرانوند و باجولوند در شکل‌گیری حکومت به کریم‌خان کمک کرده و همراه وی به شیراز رفتند. متحدان زندیه پس از انقراض سلسله زندیه به لرستان بازگشتند.[۷] وی پیش از به قدرت رسیدن، رئیس طایفه زند و از فرماندهان سپاه نادرشاه بود. حکومت او دوره‌ای آرام در تاریخ ایران به‌شمار می‌رود. وی اجازه داد تا بعضی از اقوام ساکن شمال ایران مستقل از حکومت باقی بمانند و یکی از همان‌ها، به نام طایفه قاجار، با شکست لطف‌علی خان زند دودمان زندیه را برانداختند.[۸][۸] از آن نمونه مدارا با میر مهنا و خوانین بختیاری و مدیریت محلی او در مرکز و جنوب ایران و نیز قاجار در شمال ایران بود. کریم خان زند و لطفعلی خان زند تنها پادشاهان ایرانی هستند که پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران نام خیابان به نام ایشان می‌باشد.

  اوضاع ایران[ویرایش]

  در موقعی که سران سپاه قزلباش برای قتل نادر هم پیمان شده بودند بر این عزم بودند که پس از کشتن نادر بر افغانان و ازبکان هجوم آورند و ایشان را نابود سازند. افغانان از این کیفیت مطلع شدند و یکی از رؤسای ایشان که از سرداران نادر بود یعنی احمدخان ابدالی افغانان را همراه برداشته و عازم قندهار گردید و به زودی هرات و مشهد و قسمتی از هندوستان و پنجاب و کشمیر را مسخر خود ساخت و این احمدخان ابدالی که او را به نام طایفهٔ مخصوص او را احمد خان دُرانی نیز می‌خوانند. چنان‌که بعد خواهیم دیدبانی استقلال افغانستان است، یکی دیگر از سرکردگان افغانی نادر از طایفه غلجائی به اسم آزادخان در کردستان بنای سرکشی را گذاشت و پس از زوال دولت ابراهیم شاه بر قلعه ارومیه دست یافت و بر گرجستان حمله بردو بعد از مصالحه با پادشاه این مملکت چنین مقرر گردید که رودخانهٔ ارس بین متصرفات پادشاه گرجستان و آزادخان فاصله شناخت.[۹]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  کریم خان زند

  کریم خان زند موسس سلسله زندیه بود، او شیراز را پایتخت خود قرار داد و در حدود ۴۶ سال در ایران حکومت کرد. - کجارو

  خانهمشاهیر

  کریم خان زند | زندگی نامه + اقدامات

  زهرا آذرنیوش

  یکشنبه، ۱۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۰۵

  اشتراک گذاری

  کریم خان زند موسس سلسله زندیه بود. او شیراز را پایتخت خود قرار داد و در حدود ۴۶ سال در ایران حکومت کرد.

  کریم خان زند بعد از فروپاشی سلسله افشاریه در سال ۱۱۶۲ هجری قمری، روی کار آمد. او خان بزرگ طایفه زند بود که بعد از رسیدن به پادشاهی، خود را وکیل الرعایا نامید و ملایر را به‌عنوان پایتخت موقت خود انتخاب کرد. کریم خان زند بعد از مدتی موفق شد بر ایران مسلط شود و شهر شیراز را پایتخت خود کند.

  آنچه باید درباره کریم خان زند بدانید:

  کریم‌خان زند که بود؟

  زندگی‌نامه کریم‌خان زند

  اقدامات کریم‌خان زند

  لقب کریم‌خان زند ارگ کریم‌خان زند

  آرامگاه کریم‌خان زند

  کریم‌خان زند که بود؟

  منبع عکس: نامشخص

  کریم‌خان زند سلسله زندیه را تاسیس کرد. در عصر حاکمیت او آرامش بر ایران حکم‌فرما شد. او به مذهب شیعه گرایش داشت؛ اما در طول دوره حکومت خود، برای ترویج دستگاه مذهبی عصر صفویه، تلاشی نکرد. او تسامح مذهبی را در کشور برقرار کرد و شیوه مدارا را با پیروان ادیان دیگر در پیش گرفت.

  کریم خان زند تلاش بسیاری برای ایجاد امنیت و آرامش در ایران کرد

  کریم‌خان زند به نسبت دیگر پادشاهان ایران، دربار خود را بسیار ساده انتخاب کرد. او نام وکیل الرعایا را برگزید تا دستگاه اداری مانند دستگاه‌های پرطمطراق پادشاهان تشکیل ندهد. کریم خان به فرهنگ و ادبیات علاقه وافر داشت و تلاش بسیاری برای رشد فرهنگ و ادب در ایران انجام داد. در عصر حکومت او شعرا و نویسندگان از انزوا بیرون آمدند و مجالس ادبی جدیدی را تشکیل دادند.

  وقتی کریم خان زند روی کار آمد، کشور پر از هرج و مرج بود. عدم وجود امنیت در کشور، تجارت را با مشکل مواجه کرده بود. کریم خان زند تلاش بسیاری کرد تا امنیت را در کشور رواج دهد. با ایجاد امنیت، تجارت و بازرگانی ایران با خارج توسعه پیدا کرد. کریم خان زند برای توسعه تجارت، گا‌م‌های بزرگی برداشت. او امنیت را در خلیج فارس ایجاد کرد و با عقد قراردادهای بازرگانی با دولت انگلستان، روابط بازرگانی را از سر گرفت. او در عصر حکومت خود تلاش می‌کرد تا طلای کمتری از طریق روابط بازرگانی از کشور خارج شود تا بر امر تجارت، تسلط بیشتری داشته باشد.

  زندگی‌نامه کریم‌خان زند

  منبع عکس: ناشناس

  محمد کریم بهادر خان زند، رئیس طایفه لک زاگرس نشین در ایران بود که از سال ۱۱۲۸ تا ۱۱۵۷ شمسی بنیان‌گذاری دودمان زندیه را عهده‌دار شد. او بعد از نادرشاه به قدرت رسید و مجبور شد خانات محلی را که در این دوره، شورش و نافرمانی کرده بودند، سر جای خود بنشاند. در این دوره، احمدشاه درانی در شرق، محمدحسن خان قاجار در استرآباد و آزادخان افغان در شمال ایران، قدرت را به دست گرفتند. کریم خان زند نیز به رقابت با آن‌ها پرداخت و توانست یک‌به‌یک این رقیبان را شکست دهد.

  کریم خان با این پیروزی، شهرت قابل‌توجهی پیدا کرد. بعد از آن، با علیمردان خان بختیاری وارد اتحاد شد و به ابوالفتح خان بختیاری که حاکم اصفهان و عراق بود، حمله کرد و او را شکست داد. ابوالفتح خان که شکست خورده بود تقاضای اتحاد با کریم خان زند را داد. آن‌ها نوه شاه سلطان حسین صفوی را که شاه اسماعیل سوم نام داشت به تخت سلطنت نشاندند و دیگر مناصب دولتی را بین خود تقسیم کردند.

  کریم خان زند با علیمردان خان و ابوالفتح خان بختیاری اتحادی سه گانه تشکیل دادند

  علیمردان خان بختیاری به‌دلیل سن کم شاه، نیابت سلطنت او را عهده‌دار شد و کریم خان زند نیز  سرداری کل سپاه ایران را به عهده گرفت. ابوالفتح خان به حاکمیت شهر اصفهان گماشته شد. پس از این پیمان، کریم خان زند، غرب ایران را فتح کرد. هنگامی که او مشغول فتوحات بود، علی‌مردان خان که به‌دلیل کم بودن سن شاه، خود را شاه ایران می‌دانست؛ به دست ابوالفتح خان کشته شد.

  کریم خان زند که اوضاع را چنین دید، تصمیم گرفت با علی مردان خان بختیاری بجنگد. او سپاهی بزرگ را آماده کرد و برای تصرف شهر اصفهان، اقدام کرد. علی مردان خان بختیاری شیراز را تصرف کرد و سپس راهی اصفهان شد. خان زند نیز خود را به‌سمت جنوب غرب رساند، آن‌ها در چهارمحال و بختیاری، رو‌به‌روی هم ایستادند. در این جنگ، علیمردان خان شکست خورد و به خوزستان فرار کرد.

  کریم خان زند بعد از رسیدن به حکومت، خود را وکیل الرعایا نامید

  کریم خان زند بعد از فروپاشی حکومت نادرشاه، بخش‌های شمال، غرب و جنوب ایران را زیر سلطه خود درآورد. برادر او صادق خان نیز موفق شد بصره را از امپراتوری عثمانی جدا کند و از این طریق در ایران نفوذ کند و سراسر ایران را زیر سلطه خود درآورد.‌

  کریم خان زند بعد از رسیدن به حکومت، تاج‌گذاری نکرد. او در دیوان‌خانه تهران بارعام داد و خود را با نام وکیل الرعایا معرفی کرد. ایل‌های بیرانوند و باجولوند در ایجاد حکومت کریم خان زند تاثیر داشتند و به او کمک‌های بسیار کردند. متحدان زند بعد از انقراض این سلسله به لرستان برگشتند. حکومت زندیه در ایران، دوره‌ای آرام را سپری کرد. کریم خان زند اجازه داد اقوامی که در شمال ایران سکنی داشتند، استقلال خود را حفظ کنند. این سیاست سبب شد که طایفه قاجاریه در شمال ایران قدرتمند شوند و با شکست لطفعلی خان زند، این سلسله را از بین ببرند.

  اقدامات کریم‌خان زند

  منبع عکس: ناشناس

  طایفه زند را شاه عباس اول، از دامنه‌های زاگرس به حوالی پری و کماژن نزدیک ملایر کوچاند. این طایفه، سه تیره زند بگله، زند هزاره و زند خراجی را در بر می‌گرفتند. کریم خان زند از افراد تیره زند بگله بود.او با کمک علی‌مردان خان بختیاری به قلمرو ابوالفتح خان، حاکم شاهرخ افشار در اصفهان حمله کرد و با شکست قوای ابوالفتح خان در سال ۱۱۶۳ هجری قمری، در جنگ کهریز، اصفهان را به تصرف خود درآورد. کریم خان زند، ابوالفتح خان و علیمردان خان بختیاری در سال ۱۱۶۳ هجری قمری در اصفهان اتحادی سه جانبه‌ را منعقد کردند. طبق این توافق، شاه اسماعیل سوم، نوه شاه سلطان حسین صفوی به تخت سلطنت نشست و علیمردان خان نیابت او را عهده‌دار شد. ابوالفتح خان، حاکم اصفهان شد و کریم خان زند فرمانده سپاه و سرداری کل عراق را به عهده گرفت. کریم خان زند در سال ۱۱۶۵ قمری در منطقه چهارمحال بر علیمردان خان پیروز شد و اصفهان و شیراز را به تصرف خود درآورد. پس از این پیروزی، شاه اسماعیل سوم به کریم خان زند پیوست.

  منبع مطلب : www.kojaro.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید