این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  کمبود اکسیژن خون نشانه چیست

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  کمبود اکسیژن خون نشانه چیست را از این سایت دریافت کنید.

  علل کاهش و افزایش اکسیژن خون

  در این مقاله علل افزایش یا کاهش اکسیژن خون و نحوه اندازه‌گیری آن را شرح داده‌ایم.

  علت و اهمیت اشباع اکسیژن در خون

  برچسب‌ها: بیماری تنفسی تاریخ بارگذاری: ۱۴۰۰/۱۱/۱۱ تاریخ آخرین ویرایش: ۱۴۰۱/۸/۱۴ عمومی فهرست مطالب سطوح اکسیژن خون

  سطوح پایین اکسیژن خون

  چه زمانی کمبود اکسیژن بر مغز تاثیر می‌گذارد؟

  هیپوکسمی یا علائم مربوط به سطوح پایین اکسیژن خون

  چه چیزی باعث کاهش اکسیژن خون می‌شود؟

  آیا ماسک‌ها می‌توانند باعث کاهش سطح اکسیژن شوند؟

  کووید-19 چگونه بر سطح اکسیژن خون تأثیر می گذارد؟

  چگونه اکسیژن خون را اندازه‌گیری می‌کنند؟

  شرایط استفاده از پالس اکسی‌متر

  نحوه‌ی جلوگیری از کاهش اشباع اکسیژن در خون

  هایپراکسی (مسمومیت با اکسیژن)

  گلبول‌‌های قرمز شما مانند وسایل نقلیه هستند. هر کدام می‌توانند تا چهار مولکول اکسیژن را در سراسر بدن شما حمل کنند و آنها را به مکان‌هایی مانند قلب و مغز شما برسانند. سیستم‌‌های حیاتی بدن شما همیشه به یک درصد  طبیعی اکسیژن در داخل خون نیاز دارند که اشباع اکسیژن (oxygen saturation) شما نام دارد. با این حال، گاهی اوقات خون شما ممکن است بیش از حد یا خیلی کم اکسیژن دریافت کند و در این موارد، ممکن است عواقب جدی برای سلامتی وجود داشته باشد.

  سطوح اکسیژن خون

  سطوح اکسیژن مطابق با اکسیژن اشباع شده در خون شما اندازه‌گیری می‌شوند. به این سطح SpO2 شما می‌گویند.

  سطوح طبیعی اکسیژن خون

  برای اهداف پزشکی، میزان اشباع اکسیژن خون طبیعی اغلب بین ۹۵ تا ۱۰۰ درصد در نظر گرفته می‌شود. با این حال، اگر درصد شما کمتر باشد، ممکن است هیچ علائمی را تجربه نکنید.

  سطوح اکسیژن خون در وضعیت «نگران‌کننده»

  غلظت‌های اکسیژن بین ۹۱ تا ۹۵ درصد ممکن است نشان دهنده‌ یک مشکل پزشکی باشند. افرادی که در این وضعیت قرار دارند باید با پزشک خود تماس بگیرند.

  سطوح پایین اکسیژن خون

  تعریف پزشکی برای میزان پایین اکسیژن خون هر درصدی  کمتر از ۹۰ درصد اشباع اکسیژن است. اشباع اکسیژن کمتر از ۹۰ درصد بسیار نگران‌کننده است و یک وضعیت اضطراری را نشان می‌دهد. اگر شما یا شخصی که می‌شناسید چنین سطح اکسیژن پایینی را در خون تجربه کردید، فوراً با ۱۱۵ تماس بگیرید.

  در صورت نیاز فوری به پزشک برای ویزیت و مشاوره آنلاین اینجا کلیک کنید!

  چه زمانی کمبود اکسیژن بر مغز تاثیر می‌گذارد؟

  زمانی‌که اشباع اکسیژن شما بین ۸۰ تا ۸۵ درصد کاهش یابد، مغز شما ممکن است تحت تأثیر کمبود اکسیژن قرار گیرد. همچنین ممکن است تغییرات بینایی را تجربه کنید.

  سیانوز

  اولین علائم قابل مشاهده‌ی اکسیژن خون پایین، سیانوز، باعث ایجاد ته‌رنگ آبی در پوست شما، به ویژه در اطراف دهان و لب‌ها و زیر پیکره‌ی ناخن شما می‌شود. این تغییر زمانی رخ می دهد که اشباع اکسیژن خون شما تقریباً به ۶۷ درصد برسد.

  هیپوکسمی یا علائم مربوط به سطوح پایین اکسیژن خون

  موارد اکسیژن پایین خون اغلب علائم کمی دارند یا هیچ علامتی ندارند («هیپوکسمی خاموش»). این حتی گاهی اوقات در موارد جدی هیپوکسمی نیز صادق است. برخی از افراد دارای اکسیژن خون پایین ظاهراً خوب هستند. به همین دلیل است که اگر دلیلی دارید که شک کنید اشباع اکسیژن شما کم است، داشتن یک پالس اکسی‌متر مفید است. وقتی اشباع اکسیژن شما کاهش می‌یابد، ممکن است متوجه برخی از علائم زیر شوید:

  تنگی نفس تنفس سریع

  احساس ناخوشی بیش از حد برای انجام فعالیت‌‌های روزانه

  چه چیزی باعث کاهش اکسیژن خون می‌شود؟

  خیلی چیزها می‌توانند باعث کاهش اکسیژن خون شوند. هنگامی‌که بدن شما در رساندن اکسیژن کافی به خون مشکل دارد، هر یک از این شرایط ممکن است نقش داشته باشند:

  بیماری‌‌های قلبی و نقایص قلبی

  آسم، آمفیزم، بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) و سایر بیماری‌‌های ریوی

  ارتفاعات بالا

  داروهای ضد درد قوی که می‌توانند تنفس شما را کند کنند

  آپنه‌ی خواب

  آیا ماسک‌ها می‌توانند باعث کاهش سطح اکسیژن شوند؟

  برخی از افراد می ترسند که استفاده از ماسک صورت در هنگام بیماری یا برای محافظت از آنها در برابر عفونت، ممکن است به اشباع اکسیژن بدن آنها آسیب برساند. اما طبق گفته‌ی دکتر جاناتان پارسونز، متخصص ریه، حتی با پوشیدن چند ماسک صورت، هیچ خطری برای سطح اکسیژن شما وجود ندارد. دکتر پارسونز گفت که بسیاری از متخصصان، از جمله جراحان، باید برای مدت طولانی از ماسک‌‌های صورت نرم استفاده کنند، اما با این وجود هیچ اثر مضری را تجربه نمی‌کنند. اما اگر احساس کردید با ماسک نمی‌توانید نفس بکشید چه؟ دکتر پارسونز گفت که این می تواند نتیجه‌ی اضطراب ماسک باشد. او توصیه می‌کند در صورتی که هنگام استفاده از ماسک نفس کشیدن برایتان دشوار است، نفس‌‌های آهسته و عمیق را تمرین کنید.

  کووید-۱۹ چگونه بر سطح اکسیژن خون تأثیر می گذارد؟

  افراد مبتلا به عفونت شدید کووید-۱۹ اغلب دارای اکسیژن کم در خون خود هستند. هنگامی‌که عفونت کروناویروس وارد ریه‌های شما می‌شود، معمولاً حدود یک هفته پس از علائم اولیه، شایع‌ترین علامت تنگی نفس است که اغلب با هیپوکسمی همراه است. این افراد اغلب به اکسیژن مکمل نیاز دارند و باید توسط کارکنان مراقبت‌‌های بهداشتی برای نشانه‌های بدتر شدن علائمی که ممکن است به ARDS (سندرم زجر تنفسی حاد) پیشرفت کنند، تحت نظر قرار گیرند.

  چگونه اکسیژن خون را اندازه‌گیری می‌کنند؟

  عمدتاً دو روش برای اندازه‌گیری اکسیژن خون وجود دارد.

  پالس اکسی‌متری: دستگاه پالس اکسی‌متر ( دستگاه اکسیژن سنج انگشتی) دستگاه ارزان قیمتی است که بدون درد به نوک انگشت شما می‌چسبد. می‌تواند سطح اکسیژن خون شما را از طریق پوست نازک نوک انگشت شما اندازه‌گیری کند. اگرچه این آزمایش از دقّت قابل قبولی برخوردار است، اما گاهی اوقات می‌تواند خوانش‌‌های نادرستی بدهد. می توان آن را در خانه انجام داد، اما اغلب در محیط‌‌های بیمارستانی نیز استفاده می‌شود.

  منبع مطلب : nabzgroup.com

  علائم کمبود اکسیژن خون را بدانید

  کمبود ویتامین دی و آهن نیز میتوانند از علت های افت اکسیژن خون باشند.دکتر خسروی از علت کاهش یا پایین بودن اکسیژن خون بیشتر توضیح می دهند

  تنگی نفس و تپش قلب

  علائم کمبود اکسیژن خون را بدانید | علت و درمان افت اکسیژن خون

  توسط دکتر آرزو خسروی آخرین بروزرسانی آبان 9, 1401 82,804

  دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق در ادامه این مطلب توضیح می دهند که سطح اکسیژن خون باید چقدر باشد؟ علت کاهش یا افت و پایین بودن اکسیژن خون چیست ؟ در صورتی که سطح اکسیژن خون شما نرمال نباشد چه علائمی خواهید داشت و چه اتفاقی می‌افتد؟ جهت مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

  فهرست موضوعات

  اگر سطح اکسیژن خون خیلی پایین باشه چی میشه؟

  علائم کمبود اکسیژن خون، زمانی که سطح اکسیژن خارج از محدوده طبیعی است، به شکل زیر ظاهر می شوند:

  درد قفسه سینه گیجی سردرد تپش قلب

  علائم کاهش اکسیژن خون

  سطح اکسیژن خون نشان دهنده چیست؟

  میزان اکسیژن خونتان معیاری برای اندازه‌گیری میزان اکسیژنی است که گلبول‌های قرمز خونتان حمل می‌کنند. بدن شما سطح اکسیژن خونتان را تنظیم می‌کند. حفظ تعادل خون اشباع‌ شده از اکسیژن برای سلامتی یک امر حیاتی است.

  اکثر کودکان و بزرگسالان نیازی به کنترل سطح اکسیژن خون ندارند. در حقیقت ، بسیاری از پزشکان آن را بررسی نمی کنند. مگر اینکه مراجعه کننده علائم مشکلی مانند تنگی نفس یا درد قفسه سینه را نشان دهد.

  با این حال، افراد مبتلا به بیماری های مزمن نیاز به کنترل آن دارند. بیماری هایی همچون:

   آسمبیماری قلبیبیماری انسداد مزمن ریوی (COPD)نارسایی احتقانی قلبفیبروز ریویفشار خون ریویفیبروز سیستیک

  در این موارد کنترل سطح اکسیژن می‌تواند به پزشک کمک کند تا ببیند آیا درمان‌ها موثر هستند یا خیر.

  مقاله پیشنهادی دکتر خسروی : 6 علامت مهم در بیماری و ناراحتی قلبی

  علل کاهش سطح اکسیژن خون چیست؟

  شرایطی که می تواند علل کاهش اکسیژن خون باشند و بر سطح اکسیژن تأثیر منفی بگذارد عبارتند از:

  COPD ، از جمله برونشیت مزمن و آمفیزمکم خونی ناشی از فقر آهنسندرم دیسترس تنفسی حادآپنه خوابآسمبیماری های ریویکم خونینقایص مادرزادی قلببیماری های قلبیآمبولی ریه (لخته شدن خون در ریه)عفونت های ویروسی ریوی مانند بیماری covid -19زخم یا از بین رفتن بافت ریهورزش ناگهانی برای افرادی که به بیماری قلبی یا ریوی مبتلا هستندجا به جایی از محلی با ارتفاع کم ( جایی که هوا دارای غلظت بالای اکسیژن است )، به مکانی با ارتفاع زیاد (جایی که غلظت اکسیژن کم است).

  آلودگی هوا

  اگر سوالی در رابطه با سطح اکسیژن خون دارید، در بخش ثبت پرسش ارسال کنید و ظرف مدت چند روز پاسخ خود را دریافت کنید.

  این شرایط موجب کاهش توان ریه ها از پر شدن هوای حاوی اکسیژن کافی می شوند.همچنین ممکن است از بازدم دی اکسید کربن جلوگیری کنند.به همین ترتیب اختلالات خونی و مشکلات مربوط به سیستم گردش خون مانع از آن می شود که خون اکسیژن را گرفته و به سراسر بدن منتقل کند.

  هر یک از این مشکلات یا اختلالات می‌تواند علل به کاهش سطح اشباع اکسیژن خون شود. با کاهش سطح اکسیژن، ممکن است علائم هیپوکسمی را تجربه کنید. رژیم غذایی اهمیت بالایی دارد. زیرا کم خونی (ناشی از کمبود آهن) می تواند باعث هیپوکسی شود ، آهن برای عملکرد صحیح گلبول های قرمز خون لازم است.

  به همین ترتیب ، بین دریافت ویتامین D کافی و داشتن ظرفیت ریه بهتر ارتباط وجود دارد. شما این ویتامین را از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید دریافت می کنید. پوست بدن هنگام قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید ویتامین D تولید می کند. همچنین با خوردن ماهی های چرب ، زرده تخم مرغ و گوشت قرمز می توانید کمبود ویتامین D را جبران کنید.

  سیگار کشیدن بر سلامت ریه های شما تأثیر می گذارد و می تواند منجر به چندین بیماری شود که باعث هیپوکسی می شوند.

  میزان اکسیژن نمایش داده شده در پالس اکسیمتر، در افرادی که سیگار می کشند، ممکن است بیشتر از حد واقعی باشد. سیگار کشیدن باعث ایجاد مونوکسید کربن در خون می‌شود. دستگاه پالس اکسیمتر نمی‌تواند تفاوت بین مونوکسید کربن و اکسیژن را تشخیص دهد. بنابراین سیگار کشیدن میتواند یکی از علل کاهش سطح اکسیژن خون در شما باشد.

  اگر سیگار می کشید و باید میزان اکسیژن خون خود را بدانید. آزمایش ABG می تواند تنها راه برای اندازه گیری دقیق آن باشد.

  میزان اکسیژن خون چگونه اندازه‌ گیری می‌شود؟

  سطح اکسیژن را می توان با دو آزمایش مختلف اندازه‌ گیری کرد:

  تشخیص علت پایین بودن اکسیژن خون با آزمایش گاز خون شریانی

  تست گاز خون شریانی (ABG)، نوعی آزمایش خون است. که سطح اکسیژن خونتان را اندازه گیری می کند. همچنین می تواند سطح سایر گازها در خون و pH (سطح اسید/باز) را تشخیص دهد. ABG بسیار دقیق است. اما تهاجمی است.

  برای اندازه‌گیری ABG، پزشک به جای سیاه‌رگ، نمونه خون را از سرخرگی که در ناحیه مچ دست قرار دارد می گیرد. بر خلاف سیاهرگ، شریان‌ها نبضی دارند که به راحتی احساس می شوند. همچنین خونی که در سرخرگ‌ها جریان دارد حاوی اکسیژن است. در حالی که  خونی که در سیاهرگ جریان دارد ،اکسیژنی را با خود حمل نمی کند.

  مچ یک ناحیه حساس است. این باعث می‌شود که در مقایسه با سیاه‌رگ نزدیک آرنج، خون بیشتری را حمل کند. سرخرگ‌ها به مراتب عمیق‌تر از شریان‌ها هستند.

  پالس اکسی متر برای تشخیص پایین بودن اکسیژن خون

  پالس اکسیمتر یک دستگاه غیر تهاجمی است. که میزان اکسیژن را تخمین می زند. این کار را با ارسال نور مادون قرمز به مویرگ های انگشت، انگشتان پا یا لاله گوش انجام می دهد. سپس میزان بازتاب نور از گازها را اندازه گیری می کند. پالس اکسی متر نشان می دهد که چند درصد از خون شما اشباع شده است. که به عنوان سطح SpO2 شناخته می شود.

  منبع مطلب : drakhosravi.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید