این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  گیاه کوکائین

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  گیاه کوکائین را از این سایت دریافت کنید.

  کوکائین چیست

  کوکائین ماده ای محرک و قوی است که از برگ گیاه کوکا به دست می آید. گیاه کوکا درختی است در آمریکای جنوبی که ارتفاع آن به دو متر می رسد. برگ هایش شبیه برگ درخت زیتون و به رنگ و اندازه آن است.

  کوکائین چیست

  کوکائین چیست

  کوکائین ماده مخدر، محرک و بسیار قوی است که از برگ گیاه کوکا به دست می آید. گیاه کوکا درختی است در آمریکای جنوبی که ارتفاع آن به دو متر می رسد. برگ هایش شبیه برگ درخت زیتون و به رنگ و اندازه آن است. گل های این گیاه ، ریز ، سفید و پوست آن قرمز رنگ است. دارای میوه گوشت آلودی به رنگ قرمز تند است که شکل بیضی مانند دارد. کشورهای بولیوی ، پرو و کلمبیا بزرگترین مراکز شد و نمو کوکا به شمار می روند.

  کشفیات انجام شده در معابد باستانی نشان می دهد که بوته کوکا نخستین بار بین چهار هزار تا شش هزار سال پیش کشت شد. واژه کوکا به معنی درخت از زبان بومیان آیمارا گرفته شده است. مدت ها پیش از سال های دهه

  1860 که پزشکان اروپایی به آزمایش کوکا و کوکائین برای اهداف درمانی دست زدند ، بومیان آمریکایی جنوبی از کوکا برای کاهش دادن دردهای جسمانی و مقابله با مشکلات زندگی در ارتفاعات استفاده می کردند. وجود ویتامین ها در برگ کوکا مکمل با ارزشی برای خوراک مردم کوه های آند بود و می توانست آهن و کلسیم لازم را که در غلات خوراکی آنان کمیاب بود ، جبران کند و در عین حال جویدن این برگ ها کمکی برای هضم غذاشان بود.

  از ویژگی های محرک و اشتهاآور این گیاه برای تسکین گرسنگی و تشنگی و آسان کردن کار کارگران هم استفاده می شد. بیشتر بومیان پیش از شروع به کار بدنی سنگین روزمره جویدن برگ کوکا را شروع می کردند. عادت به این کار تا دوره استعمار هم ادامه یافت و بعد از آن استعمارگران این عادت را ترویج کردند. استعمارگران با پی بردن به ویژگی های محرک برگ کوکا و اسپانیایی ها که بومیان را وادار به کار طولانی در معادن طلا و نقره می کردند ، به طور منظم برای آن ها برگ کوکا فراهم می آوردند. در فعالیت های عبادی و شکرگزاری هم کوکا نقش عمده ای داشت. بومیان گونه های مردگان خود را با برگ های این گیاه می پوشاندند و اعتقاد داشتند که این کار سفر آن ها را به جهان دیگر آسان می کند. کوکا تقریباً در همه گردهمایی ها و مراسم عمده مانند تولدها ، عروسی ها و مراسم درمانی و جادوگری سهیم بوده است.

  یکی از نخستین آزمایش ها در مورد اثر کوکائین را فروید در سال 1885 انجام داده است. او در ابتدا مصرف این ماده را تشویق می کرد و آن را برای درمان افسردگی و ترک اعتیاد به مرفین و الکل موثر می دانست. اما بعد از آن که یکی از دوستانش را تحت درمان با کوکائین قرار داد تغییر عقیده داد ، زیرا آن دوست دچار اعتیاد شدیدی شد و هر بار کوکائین بیشتری می خواست. سرانجام در حالی که ناتوان و از کار افتاده بود از دنیا رفت. در نیمه اول قرن بیستم کوکائین به وفور مصرف می شد و به راحتی به دست می آمد و حتی یکی از مواد به کار رفته در فرمول اولیه کوکاکولا هم بود. از آن پس ، مصرف این ماده کم شد و باز در دهه های 1980 و 1990 مصرف آن افزایش یافت.

  کوکائین در زمان خلوص به صورت پودر سفید کریستال مانند است که اغلب با مواد دیگر ترکیب می شود. فروشندگان خیابانی ، کوکائین را با شکر و پروکائین مخلوط نموده و گاه نیز با آمفتامین ترکیب می کنند. نقطه ذوب کوکائین 89 درجه سانتی گراد است که در اتر و الکل کاملاً حل می شود. این ماده از طریق پوست جذب می شود. یکی از روش های تشخیص آن این است که ضمن تماس به هر نقطه بدن و زبان باعث حس سرمای شدید خواهد شد. کوکائین را نمی توان به صورت تبخیر کشید زیرا زمانی که گرم می شود تا بخار از آن خارج شود به سرعت می سوزد و ذوب می شود و از بین می رود و راه حل این است که با یک ماده حلال مخلوط تا تبدیل به یک خمیر شود و بعد از خشک شدن قابل مصرف در یک پیپ باشد. روش مصرف تزریقی و وریدی نیز وجود دارد که آسیب های مغزی و نابهنجاری های قلبی و عروق را به دنبال دارد. بهترین شیوه مصرف کوکائین استنشاق آن است که کمی کوکائین را به نازکی تیغ اصلاح صورت روی یک سطح شیشه ای یا فلزی قرار می دهند و یکی از سوراخ های بینی را با دست می بندند و با سوراخ دیگر بینی آن را بالا می کشند تا کوکائین در رطوبت مخاط بینی حل و وارد جریان خون می شود و پنج دقیقه بعد حالت نشئگی آن در مصرف کننده احساس می شود.

  کراک ، شکل خالص کوکائین است که به نسبت 3 به 1 با جوش شیرین ترکیب می شود. این ماده اغلب به پیپ های شیشه دود می شود و بسیار اعتیاد آور است. دوره نشئه آن کوتاه و از چند دقیقه تا حداکثر 15 دقیقه است. خارج شدن از این حالت شبیه سقوط در جهنم توصیف شده است. اعتیاد به کراک دارای چهار مرحله است که مرحله اول ، احساس هیجان و تحریک ، مرحله دوم احساس افسردگی و ناراحتی ، مرحله سوم بی خوابی و زودرنجی و یک حس سوءظن و بدگمانی نسبت به اطرافیان و مرحله چهارم حالت روان پریشی همراه با هذیان و توهم است.

  لازم به توضیح است که ماده ای که در کشور ما با عنوان کراک توزیع و مصرف می شود هروئینی است که به عنوان هروئین نوع سوم با درصد خلوص 60 تا 70 درصد است و تولید کشور افغانستان می باشد و با کراک اروپا به طور کلی متفاوت است.

  نشانه های بالینی و عوارض مصرف کوکائین

  کوکائین تغییرات متعددی در وضعیت جسمی و روانی ایجاد می کند. دستگاه عصبی سمپاتیک را فعال و عروق را منقبض می کند ، بنابراین با مصرف آن فشار خون بالا می رود و می تواند باعث بی نظمی در ضربان قلب و در نتیجه مرگ ناگهانی شود. مرگ لن بیاس ستاره بسکتبال دانشگاه مریلند آمریکا در ژوئن 1986 به دلیل مصرف بیش از اندازه کوکائین روی داد.

  کوکائین ، بدن را در حالت فوریت قرار می دهد که بسیار به هجوم آدرنالین در مواقع فشار روانی شباهت دارد. احتمال دارد این وضعیت به دلیل ترشح مقادیر زیادی از دوپامین در مغز به وجود بیاید. به علاوه کوکائین بر سه قسمت مغز تأثیر می گذارد: قشر مخ که حافظه و استدلال را در کنترل دارد ، هیپوتالاموس که اشتها ، حرارت بدن ، خواب و هیجاناتی مانند ترس و خشم را کنترل می کند و مخچه که فعالیت های حرکتی مثل راه رفتن و تعادل را تنظیم می کند. مصرف دراز مدت کوکائین ممکن است به سوراخ شدن تیغه بینی نیز منجر شود. تدخین کراک می تواند سبب آسیب راه های تنفسی و ریه شود. تیک ، سردردهای میگررنی و تشنج نیز از عوارض مصرف کوکائین است. خطر ابتلاء به تشنج ناشی از کوکائین در کسانی که سابقه صرع دارند ، مقدار بیشتری کوکائین مصرف می کنند و نیز افرادی که کراک مصرف می کنند بالاتر است.

  منبع مطلب : www.day-clinic.ir

  کوکائین

  کوکائین

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  اطلاعات بیشتر: محرک (دارو)

  کوکائین

  داده‌های بالینی

  نام‌های تجاری Psicaine, Delcaine, Ensan Cocaine

  نام‌های دیگر Benzoylmethylecgonine, coke

  AHFS/Drugs.com Micromedex Detailed Consumer Information

  میزان وابستگی Physical: none[۱]

  Psychological: High[۲]

  اعتیادآوری بالا[۳]

  روش مصرف دارو داروی موضعی،

  خوراکی، استنشاقی، تزریق وریدی

  گروه دارویی CNS stimulant

  Local anesthetic کد ATC

  N01BC01 R02AD03 (WHO)‎, S01HA01 (WHO)‎, S02DA02 (WHO)‎

  وضعیت قانونی وضعیت قانونی AU: کنترل‌شده (اس۸) CA: رده یک NZ: کلاس آ UK: کلاس آ US: رده دو

  UN: رده مخدر یک و سه

  داده‌های فارماکوکینتیک

  زیست فراهمی By mouth: 33%[۴]

  insufflated: 60[۵]–۸۰٪[۶]

  nasal spray: 25[۷]–۴۳٪[۴]

  متابولیسم کبد CYP3A4

  اثر دارو چند ثانیه تا چند دقیقه[۸]

  نیمه‌عمر حذف ۱ ساعت

  مدت زمان اثر ۵ تا ۹۰ دقیقه[۸]

  دفع کلیه شناسه‌ها گسترش نام آیوپاک شمارهٔ CAS ۵۰-۳۶-۲ ۵۳-۲۱-۴ پاب‌کم CID ۴۴۶۲۲۰ IUPHAR/BPS ۲۲۸۶ دراگ‌بنک DB00907 کم‌اسپایدر ۱۰۱۹۴۱۰۴ UNII I5Y540LHVR KEGG D00110 ChEBI CHEBI:۲۷۹۵۸ ChEMBL ChEMBL۳۷۰۸۰۵

  لیگاند بانک داده پروتئین

  COC (PDBe, RCSB PDB)

  CompTox Dashboard (EPA)

  DTXSID2038443

  ECHA InfoCard 100.000.030

  داده‌های فیزیکی و شیمیایی

  فرمول شیمیایی C۱۷H۲۱N۱O۴

  جرم مولی 303.353 g/mol g·mol−1

  مدل سه بعدی (جی‌مول)

  Interactive image

  نقطه ذوب ۹۸ درجه سلسیوس (۲۰۸ درجه فارنهایت)

  نقطه جوش ۱۸۷ درجه سلسیوس (۳۶۹ درجه فارنهایت)

  حلالیت در آب ~۱٫۸میلی‌گرم در میلی‌لیتر (دمای C°۲۰)

  گسترش SMILES گسترش InChI

  (what is this?)  (verify)

  کوکائین (به انگلیسی: Cocaine) که با نام غیررسمی کُک نیز شناخته شده،[۹] یک داروی محرک قوی اعتیادآور است که از برگ‌های گیاه کوکا بومی آمریکای جنوبی استخراج می‌شود. از این ماده به‌طور گسترده برای انگیزه‌های تفریحی غیرقانونی و در پزشکی از آن برای بی‌حسی موضعی پیش از عمل جراحی استفاده می‌کنند. این محرک به شکل‌های گوناگون تهیه می‌شود و شکل خیابانی آن پودری کریستالی ریز و سفید رنگ است.[۱۰]

  اثرات روانی فوری مصرف کوکائین شامل سرخوشی، برانگیختگی جنسی، روان‌پریشی و آژیتاسیون است.[۱۱] تأثیرات فیزیکی مصرف شامل تندتپشی، مردمک‌گشادی و عرق کردن است. از دیگر تأثیرات مصرف کوکائین افزایش انرژی و هوشیاری و کاهش نیاز به غذا و خواب است. مصرف کوکائین در دورهای بالا ممکن است باعث افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و افزایش دمای بدن شود.[۱۲] این محرک همچنین در بلندمدت عوارض جانبی‌ای مانند سردرد و شکم درد، حالت تهوع، احساس وحشت و اضطراب و رفتارهایی مانند تحریک پذیری و پرخاشگری دارد و مصرف آن ممکن است موجب عوارض پزشکی جدی و خطراتی همچون تشنج، حمله قلبی یا سکته مغزی و کما شود.[۱۳]

  کوکائین خیابانی معمولاً دارای ناخالصی‌هایی همچون شکر، نشاسته و کینین است و آن را اغلب با اسکناس پیچیده شده یا دیگر وسایل از راه بینی استنشاق می‌کنند. تزریق شکل هیدروکلراید آن و نیز تدخین آن از دیگر راه‌های مصرف کوکائین است. این محرک ماده‌ای سریع‌الاثر به‌شمار می‌رود، به گونه‌ای که اثرات استنشاق آن بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه پس از مصرف و تزریق وریدی آن تنها ۵ تا ۱۰ دقیقه پس از مصرف باقی می‌ماند.[۱۴] کراک کوکائین که از کوکائین به دست می‌آید، بیشتر به شکل تدخینی مصرف می‌شود.

  کوکائین از طریق افزایش میزان سروتونین و دوپامین و نیز جلوگیری از بازجذب دوپامین در مغز، در بلندمدت عملکرد گیرنده‌های عصبی مغز را مختل کرده و موجب اعتیاد و تحمل دارویی می‌شود.[۱۵] بنابر گزارش‌ها بیش از ۵۰۰۰ نفر در سال ۲۰۱۳ بر اثر مصرف کوکائین جان خود را از دست داده‌اند که این رقم در سال ۲۰۱۷ به ۱۴ هزار و ۵۶۰ مورد مرگ و میر رسیده‌است. براساس آخرین تخمین‌ها حدود ۲۱ میلیون مصرف‌کننده کوکائین در جهان وجود دارد و ایالات متحده آمریکا با ۵۰۰ هزار نفر مصرف‌کننده در سال ۲۰۱۱، بیشترین میزان معتادان کوکائین را دارد.[۱۶][۱۷] کوکائین پس از ماری‌جوآنا دومین داروی غیرقانونی پرمصرف در جهان است و میزان تجارت سالیانهٔ آن بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد دلار آمریکا تخمین زده می‌شود.[۱۸]

  تاریخچه[ویرایش]

  برگ گیاه اریتروکسیلون کوکا(Erythroxylum coca) از دوران باستان در آمریکای جنوبی برای مراسم مذهبی، جادوئی، اجتماعی، شادی آوری و پزشکی (اغلب به‌طور قابل توجهی برای افزایش تحمل، بالا بردن احساس خوب شدن، کم کردن خستگی و بالا بردن قوای جسمی، ایجاد سرخوشی و کم کردن گرسنگی) مصرف می‌شد.[۱۹]

  جویدن برگ‌های کوکا به منظور بالا بردن تحمل یک مقدار مصرف روزانه معمولی تا حدود ۲۰۰ میلی‌گرم را فراهم می‌کند.[۱۹]

  از کوکایین به عنوان یک مادهٔ مخدر هم استفاده می‌شود. معتادان به کوکایین آن را از راه بینی یا از راه تزریق استفاده می‌کنند. این اعتیاد موجب اختلالات جسمی و روحی شدید می‌شود. کراک کوکائین کریستال‌های ارزانقیمت و خالص نشده کوکائین است. کوکایین با انتقال دهنده‌های دوپامین، نورآدرنالین و سرتونین وابستگی دارد.[۲۰] این ماده باعث بسته شدن باز جذب دوپامین می‌شود و مهم‌ترین عامل میانجی تأثیرات تحریکی روانی حرکتی و تقویت‌کنندگی است. شواهد اخیر این موضوع را نشان می‌دهد که دوپامین همانند گیرنده‌ها، نقش مهمی در حالت سرخوشی و تأثیرات تحریکی کوکایین دارد. آنتاگونیست به‌طور قابل ملاحظه‌ای تأثیرات محرک و سرخوشی کوکایین را تقلیل داده، میل به کوکایین را در افراد وابسته به آن کاهش می‌دهد.[۲۱]

  امروزه موضوعات بالینی مرتبط با تاریخچه کوکائین باید به‌طور وسیعی تغییرات ایجاد شده طی زمان در میزان مصرف، روش کاربری، الگوهای مصرف و تکنولوژی تولید را مد نظر قرار دهند. آلکالوئید فعال گیاه کوکا، در سال ۱۸۵۵ جدا و خالص شد و در سال ۱۸۶۰، کوکائین نام گرفت. در همان زمان تولید سوزن‌های تزریق زیر پوستی منجر به تلاش‌هایی جهت استفاده از کوکائین برای ایجاد بی‌حسی موضعی در جراحی شد. شاید اولین گزارش پزشکی دربارهٔ این اثر بی‌حس‌کنندگی موضعی در سال ۱۸۸۰ میلادی ارائه شد.[۱۹]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید